Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
Co plánují vývojáři 4/3 systému?
trendy
13. října 2008, 00.00 | Společnost Olympus, která stojí spolu s dalšími partnery za systémy 4/3 a Micro 4/3, poodhalila na veletrhu photokina své plány pro nejbližších 9 měsíců. Díky osobnímu setkání s generálním ředitelem výzkumu a vývoje Olymopusu panem Asakurou vám přinášíme některé nové detaily.
Společnost Olympus stála u zrodu systému 4/3, který společně s Panasonicem a dalšími partnery již několik let nabízí zájemcům o trochu jiné pojetí digitálních zrcadlovek. V tomto okamžiku má v nabídce celkem tři těla (E-420, E-520 a E-3) a širokou nabídku objektivů. Zároveň těsně před photokinou představila i nový systém Micro4/3. Ten sice používá stejnou velikost snímače a bude s pomocí redukce zpětně kompatibilní se stávajícími objektivy, přesto přináší řadu technologických změn. V rámci veletrhu photokina 2008 jsme měli možnost více jak hodinu hovořit s panem Yasuo Asakurou, který jakožto šéf vývoje nám prozradil detaily o novinkách připravovaných pro oba dva systémy.
Proč vlastně 4/3 a Micro4/3
Začněme trochu obecnou úvahou, proč vlastně Olympus přichází na trh s novým systémem Micro 4/3 a v jakém postavení je dnes stávající 4/3 standard. Trh SLR a DSLR je odjakživa rozdělen díky proprietárním technologickým řešením jednotlivých výrobců. Canon, Nikon, Pentax, Minolta (nyní Sony) jakožto tradiční výrobci si poměrně úzkostlivě chrání přesnou specifikaci svých bajonetů a v rámci konkurenčního boje zatím nikdo z nich nesměřuje k vytváření nějakých otevřených standardů či větších aliancí. Olympus a Panasonic tudíž při svém vstupu na trh s DSLR stály před nelehkým rozhodnutím se nejakým způsobem profilovat vůči stávajícím výrobcům, protože společný postup s jedním z nich byl nereálný. Strategické rozhodnutí tehdy zřejmě znělo, pojďme proti proudu, použijme výrazně menší čip než konkurenti, a začněme nabízet menší a lehčí fotoaparáty i objektivy. Nehodnoťme nyní to, zda šlo o rozhodnutí správné nebo chybné, to ukáže až budoucnost. Nicméně co je již nyní zřejmé je fakt, že u systému 4/3 se tento cíl nepodařilo zcela naplnit. Ano, profesionální teleobkektivy jsou výrazně menší a lehčí než u konkurence, ale v amatérském segmentu, který se ukázal být klíčovým je rozdíl příliš malý na to, aby dokázal zákazníky přesvědčit. Olympus svůj dnešní tržní podíl v DSLR udržuje spíš agresivní cenovou politikou kitů, než argumentem rozměrů a tak přišlo druhé bezesporu ještě těžší rozhodnutí. Když 4/3 systém nedokázal naplnit původní záměr, půjdeme ještě dál. Systém Micro 4/3 využívá stejný relativně malý snímač (crop 2x), ale díky vypuštění sklopného zrcátka zkracuje vzdálenost objektivu a čipu. Výsledkem je další potenciál pro zmenšení těl a hlavně objektivů. Olympus s Panasonicem se tak pouštějí do druhé etapy svého boje o miniaturizaci a potažmo výrazné odlišení se od konkurence.
Nová 4/3 DSLR neboli Olympus EA-1
První novinkou, které bychom se měli dočkat již počátkem roku 2009 je digitální zrcadlovka zaměřená na střední amatérský segment na Internetu známá jako EA-1. Toto značení je dle slov Olympusu pouze pracovním kódovým označením a na trh fotoaparát přijde zcela jistě s jiným modelovým jménem. V každém případě je pozicován mezi modely E-5xx (amatérské třída) a E-3 (profi zaměření). K dispozici jsme měli od tohoto fotoaparátu předprodukční vzorek, ze kterého zatím nejsou k dispozici testovací snímky, ale přesto je již nyní jasné, že konstrukčně má rozhodně blíž k profi modelu E-3. Tělo působí díky poměrně mohutnému gripu příjemně robustním dojmem. Kovový rám je doplněn plastovými prvky, přesto tělo nepůsobí nijak lacině. Ovládání potěší klasickým voličem režimů v podobě otočného kolečka, dvojicí rollerů i výklopným displejem. Olympus zatím tají informace o osazeném čipu, ale dle našeho odhadu půjde pravděpodobně o 12MPix snímač od Panasonicu typu LMOS.
Autofokus systém je jedenáctibodový a automatické ostření funguje plně i v režimu Live View. Nechybí ani možnost využívat detekci obličeje tak, jak ji již nyní Olympus nabízí u kompaktů. V těle je vestavěna stabilizace snímacího prvku, nechybí aktivní čištění čipu a tento model nabídne i "kreativní funkce". V tomto směru byl pan Asakura bohužel velmi nekonkrétní, takže uvidíme co přesně Olympus nabídne, ale dle všeho nebude chybět nic z toho co nabízí modely E-5xx ani to co umí kompakty třídy Mju.
Nový model je zatím ve stádiu vývoje s tím, že Olympus přislíbil přesnou technickou specifikaci v posledním letošním čtvrtletí. Reálný prodej by měl začít až počátkem roku 2009. Na přímou otázku, zda se tak stane ještě před PMA, jsme bohužel jasnou odpověď nedostali.
Pokud můžeme hodnotit první dojmy z předprodukčního vzorku, tak se Olympusu dle všeho podaří zaplnit mezeru v produktovém portfoliu. Model pracovně označovaný EA-1 přinese ergonomii a skvělý úchop modelu E-3 o jednu cenovou kategorii níže. Zároveň by měl zachovat snadné ovládání nižších modelů E-4xx / 5xx. Ty však předčí i hledáčkem, konstrukcí atofokusu a řadou dalších konstrukčních prvků.
Kam míří Micro 4/3
O představení systému Micro 4/3 jsme vás již informovali v samostatném článku. Společnost Panasonic dokonce již na photokině představila předprodukční vzorek prvního těla postaveného na standardu Micro 4/3 s označením G1. Přesto informací o tom kam směřuje celý systém je poměrně málo. Proto jsme se snažili dozvědět co nejvíc nejen o připravovaném fotoaparátu Olympusu, ale i o celkové vizi tohoto systému.
Podle pana Asakury je hlavním cílem systému Micro 4/3 nabídnout ještě menší fotoaparát a objektivy při zachování kvality obrazu a jednoduchosti ovládání. Proto systém Micro 4/3 přichází s menším bajonetem a zkrácenou vzdáleností poslední čočky od čipu fotoaparátu. Díky těmto změnám je možné jednak zmenšit o něco hloubku fotoaparátu, ale zejména i konstruovat výrazně menší objektivy. To je také údajně důvod, proč Olympus uvede na trh první fotoaparát s tímto systémem až v létě 2009. Chce totiž podle pana Asakury přijít s kompletním systémem, nejen tělem, který plně využije nových vlastností systému Micro 4/3. Dle všeho se tyto nové funkce týkají zejména natáčení videa, ale zcela konkrétní informaci jsme nezískali.
Bajonet systému Micro 4/3 nebyl jen zmenšen, ale byl zároveň doplněn o nové dva piny určené pro doplňkovou vysokorychlostní komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem. Počet pinů se tak zvýšil z 9 na 11 a Olympus hodlá využít této nové možnosti zejména pro spolehlivější fungování automatických funkcí. Pan Asakura potvrdil, že s použitím adaptéru bude možné na fotoaparáty Micro 4/3 použít stávající i budoucí objektivy klasického formátu 4/3. Jejich funkčnost nebude nijak omezena, měla by být zachována jak jejich světelnost, tak i rychlost ostření a všechny funkce. Jediným limitem logicky zůstane to, že nové funkce systému Micro 4/3 využívající dva nové piny se stávajícími obvjektivy 4/3 fungovat logicky nebudou.
Systém Micro 4/3 odboural použití sklopného zrcátka a tudíž ztrácí možnost využívat optický hledáček. Přesto pan Asakura slibuje zachování stávající výdrže akumulátoru i stejnou rychlost automatického zaostřování. Představená designová studie bohužel o budoucnosti systému Micro 4/3 moc nenapovídá. Podle slov pana Asakury jde pouze o první studii, jejíž výsledný design a dokonce i rozměry se pravděpodobně změní. Není divu, to „cosi“ co jsme drželi v ruce mělo objektiv z dřeva přichycený k tělu magnetem a velmi velmi hrubé rysy.
Nicméně pan Asakura přeci jen prozradil řadu detailů o vývojových plánech. Olympus připravuje kompletní řadu objektivů designovaných pro Micro 4/3, která by měla využít zkušeností z vývoje objektivu typu pancake, ale v provedení zoom. To by mělo znamenat zejména výrazn lehčí a kratší objektivy. Naopak co se týče tloušťky těla fotoaparátu, pan Asakura přiznal, že potenciál pro její radikální redukci v tomto okamžiku je poměrně malý a bude potřeba na této otázce dlouhodobě pracovat. Uvedená designová studie by neměla zůstat jediným tělem Olympusu pro Micro 4/3 a uvažuje se o postupném náběhu dvou produktových řad v tomto segmentu. Jedné zaměřené na design a určené pro nejmasovější trh a druhé zaměřené na ergonomii a funkčnost se zaměřením na náročnější amatéry. Pan Asakura dokonce připustil, že by systém Micro 4/3 mohl v budoucnosti zcela nahradit stávající standard 4/3, protože je podle jeho slov koncipován tak, aby plně zachoval stávající kvalitu záznamu.
U dalších otázek jsme se bohužel již příliš konkrétních odpovědí nedočkali. Jaký LCD displej bude použit aby zcela nahradil hledáček, zda se uvažuje o přídavném optickém hledáčku, jaké minimální tloušťky těla či jakých rozměrů objektivů se můžeme dočkat zatím Olympus tají. Uvidíme o kolik budeme moudřejší po říjnovém veletrhu PhotoPlus v New Yorku, či si další várku informací Olympus schová až na PMA 2009.
Závěrem
Rozhodnutí přijít po několika letech se zcela novým konstrukčním řešením pro segment DSLR je bezesporu odvážné a riskantní. Na druhou stranu pokud chtějí Olympus a Panasonic opravdu vážně promluvit do poměrů na DSLR trhu, tak jinou možnost neměli. Je otázkou, nakolik úzká je jejich spolupráce a o kolik bude uzavřenější celý standard. Olympus totiž dal jasně najevo, že je nespokojený s přístupem některých členů aliance kolem stávajícího systému 4/3 a dle všeho je Micro 4/3 dílem dvojice Olympus + Panasonic.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014