Co plánují vývojáři 4/3 systému? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Co plánují vývojáři 4/3 systému?

trendy

13. října 2008, 00.00 | Společnost Olympus, která stojí spolu s dalšími partnery za systémy 4/3 a Micro 4/3, poodhalila na veletrhu photokina své plány pro nejbližších 9 měsíců. Díky osobnímu setkání s generálním ředitelem výzkumu a vývoje Olymopusu panem Asakurou vám přinášíme některé nové detaily.

Společnost Olympus stála u zrodu systému 4/3, který společně s Panasonicem a dalšími partnery již několik let nabízí zájemcům o trochu jiné pojetí digitálních zrcadlovek. V tomto okamžiku má v nabídce celkem tři těla (E-420, E-520 a E-3) a širokou nabídku objektivů. Zároveň těsně před photokinou představila i nový systém Micro4/3. Ten sice používá stejnou velikost snímače a bude s pomocí redukce zpětně kompatibilní se stávajícími objektivy, přesto přináší řadu technologických změn. V rámci veletrhu photokina 2008 jsme měli možnost více jak hodinu hovořit s panem Yasuo Asakurou, který jakožto šéf vývoje nám prozradil detaily o novinkách připravovaných pro oba dva systémy.

Proč vlastně 4/3 a Micro4/3
Začněme trochu obecnou úvahou, proč vlastně Olympus přichází na trh s novým systémem Micro 4/3 a v jakém postavení je dnes stávající 4/3 standard. Trh SLR a DSLR je odjakživa rozdělen díky proprietárním technologickým řešením jednotlivých výrobců. Canon, Nikon, Pentax, Minolta (nyní Sony) jakožto tradiční výrobci si poměrně úzkostlivě chrání přesnou specifikaci svých bajonetů a v rámci konkurenčního boje zatím nikdo z nich nesměřuje k vytváření nějakých otevřených standardů či větších aliancí. Olympus a Panasonic tudíž při svém vstupu na trh s DSLR stály před nelehkým rozhodnutím se nejakým způsobem profilovat vůči stávajícím výrobcům, protože společný postup s jedním z nich byl nereálný. Strategické rozhodnutí tehdy zřejmě znělo, pojďme proti proudu, použijme výrazně menší čip než konkurenti, a začněme nabízet menší a lehčí fotoaparáty i objektivy. Nehodnoťme nyní to, zda šlo o rozhodnutí správné nebo chybné, to ukáže až budoucnost. Nicméně co je již nyní zřejmé je fakt, že u systému 4/3 se tento cíl nepodařilo zcela naplnit. Ano, profesionální teleobkektivy jsou výrazně menší a lehčí než u konkurence, ale v amatérském segmentu, který se ukázal být klíčovým je rozdíl příliš malý na to, aby dokázal zákazníky přesvědčit. Olympus svůj dnešní tržní podíl v DSLR udržuje spíš agresivní cenovou politikou kitů, než argumentem rozměrů a tak přišlo druhé bezesporu ještě těžší rozhodnutí. Když 4/3 systém nedokázal naplnit původní záměr, půjdeme ještě dál. Systém Micro 4/3 využívá stejný relativně malý snímač (crop 2x), ale díky vypuštění sklopného zrcátka zkracuje vzdálenost objektivu a čipu. Výsledkem je další potenciál pro zmenšení těl a hlavně objektivů. Olympus s Panasonicem se tak pouštějí do druhé etapy svého boje o miniaturizaci a potažmo výrazné odlišení se od konkurence.

Nová 4/3 DSLR neboli Olympus EA-1
První novinkou, které bychom se měli dočkat již počátkem roku 2009 je digitální zrcadlovka zaměřená na střední amatérský segment na Internetu známá jako EA-1. Toto značení je dle slov Olympusu pouze pracovním kódovým označením a na trh fotoaparát přijde zcela jistě s jiným modelovým jménem. V každém případě je pozicován mezi modely E-5xx (amatérské třída) a E-3 (profi zaměření). K dispozici jsme měli od tohoto fotoaparátu předprodukční vzorek, ze kterého zatím nejsou k dispozici testovací snímky, ale přesto je již nyní jasné, že konstrukčně má rozhodně blíž k profi modelu E-3. Tělo působí díky poměrně mohutnému gripu příjemně robustním dojmem. Kovový rám je doplněn plastovými prvky, přesto tělo nepůsobí nijak lacině. Ovládání potěší klasickým voličem režimů v podobě otočného kolečka, dvojicí rollerů i výklopným displejem. Olympus zatím tají informace o osazeném čipu, ale dle našeho odhadu půjde pravděpodobně o 12MPix snímač od Panasonicu typu LMOS.
Autofokus systém je jedenáctibodový a automatické ostření funguje plně i v režimu Live View. Nechybí ani možnost využívat detekci obličeje tak, jak ji již nyní Olympus nabízí u kompaktů. V těle je vestavěna stabilizace snímacího prvku, nechybí aktivní čištění čipu a tento model nabídne i "kreativní funkce". V tomto směru byl pan Asakura bohužel velmi nekonkrétní, takže uvidíme co přesně Olympus nabídne, ale dle všeho nebude chybět nic z toho co nabízí modely E-5xx ani to co umí kompakty třídy Mju.

Nový model je zatím ve stádiu vývoje s tím, že Olympus přislíbil přesnou technickou specifikaci v posledním letošním čtvrtletí. Reálný prodej by měl začít až počátkem roku 2009. Na přímou otázku, zda se tak stane ještě před PMA, jsme bohužel jasnou odpověď nedostali.

Pokud můžeme hodnotit první dojmy z předprodukčního vzorku, tak se Olympusu dle všeho podaří zaplnit mezeru v produktovém portfoliu. Model pracovně označovaný EA-1 přinese ergonomii a skvělý úchop modelu E-3 o jednu cenovou kategorii níže. Zároveň by měl zachovat snadné ovládání nižších modelů E-4xx / 5xx. Ty však předčí i hledáčkem, konstrukcí atofokusu a řadou dalších konstrukčních prvků.

Kam míří Micro 4/3
O představení systému Micro 4/3 jsme vás již informovali v samostatném článku. Společnost Panasonic dokonce již na photokině představila předprodukční vzorek prvního těla postaveného na standardu Micro 4/3 s označením G1. Přesto informací o tom kam směřuje celý systém je poměrně málo. Proto jsme se snažili dozvědět co nejvíc nejen o připravovaném fotoaparátu Olympusu, ale i o celkové vizi tohoto systému.

Podle pana Asakury je hlavním cílem systému Micro 4/3 nabídnout ještě menší fotoaparát a objektivy při zachování kvality obrazu a jednoduchosti ovládání. Proto systém Micro 4/3 přichází s menším bajonetem a zkrácenou vzdáleností poslední čočky od čipu fotoaparátu. Díky těmto změnám je možné jednak zmenšit o něco hloubku fotoaparátu, ale zejména i konstruovat výrazně menší objektivy. To je také údajně důvod, proč Olympus uvede na trh první fotoaparát s tímto systémem až v létě 2009. Chce totiž podle pana Asakury přijít s kompletním systémem, nejen tělem, který plně využije nových vlastností systému Micro 4/3. Dle všeho se tyto nové funkce týkají zejména natáčení videa, ale zcela konkrétní informaci jsme nezískali.

Bajonet systému Micro 4/3 nebyl jen zmenšen, ale byl zároveň doplněn o nové dva piny určené pro doplňkovou vysokorychlostní komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem. Počet pinů se tak zvýšil z 9 na 11 a Olympus hodlá využít této nové možnosti zejména pro spolehlivější fungování automatických funkcí. Pan Asakura potvrdil, že s použitím adaptéru bude možné na fotoaparáty Micro 4/3 použít stávající i budoucí objektivy klasického formátu 4/3. Jejich funkčnost nebude nijak omezena, měla by být zachována jak jejich světelnost, tak i rychlost ostření a všechny funkce. Jediným limitem logicky zůstane to, že nové funkce systému Micro 4/3 využívající dva nové piny se stávajícími obvjektivy 4/3 fungovat logicky nebudou.

Systém Micro 4/3 odboural použití sklopného zrcátka a tudíž ztrácí možnost využívat optický hledáček. Přesto pan Asakura slibuje zachování stávající výdrže akumulátoru i stejnou rychlost automatického zaostřování. Představená designová studie bohužel o budoucnosti systému Micro 4/3 moc nenapovídá. Podle slov pana Asakury jde pouze o první studii, jejíž výsledný design a dokonce i rozměry se pravděpodobně změní. Není divu, to „cosi“ co jsme drželi v ruce mělo objektiv z dřeva přichycený k tělu magnetem a velmi velmi hrubé rysy.

Nicméně pan Asakura přeci jen prozradil řadu detailů o vývojových plánech. Olympus připravuje kompletní řadu objektivů designovaných pro Micro 4/3, která by měla využít zkušeností z vývoje objektivu typu pancake, ale v provedení zoom. To by mělo znamenat zejména výrazn lehčí a kratší objektivy. Naopak co se týče tloušťky těla fotoaparátu, pan Asakura přiznal, že potenciál pro její radikální redukci v tomto okamžiku je poměrně malý a bude potřeba na této otázce dlouhodobě pracovat. Uvedená designová studie by neměla zůstat jediným tělem Olympusu pro Micro 4/3 a uvažuje se o postupném náběhu dvou produktových řad v tomto segmentu. Jedné zaměřené na design a určené pro nejmasovější trh a druhé zaměřené na ergonomii a funkčnost se zaměřením na náročnější amatéry. Pan Asakura dokonce připustil, že by systém Micro 4/3 mohl v budoucnosti zcela nahradit stávající standard 4/3, protože je podle jeho slov koncipován tak, aby plně zachoval stávající kvalitu záznamu.

U dalších otázek jsme se bohužel již příliš konkrétních odpovědí nedočkali. Jaký LCD displej bude použit aby zcela nahradil hledáček, zda se uvažuje o přídavném optickém hledáčku, jaké minimální tloušťky těla či jakých rozměrů objektivů se můžeme dočkat zatím Olympus tají. Uvidíme o kolik budeme moudřejší po říjnovém veletrhu PhotoPlus v New Yorku, či si další várku informací Olympus schová až na PMA 2009.

Závěrem
Rozhodnutí přijít po několika letech se zcela novým konstrukčním řešením pro segment DSLR je bezesporu odvážné a riskantní. Na druhou stranu pokud chtějí Olympus a Panasonic opravdu vážně promluvit do poměrů na DSLR trhu, tak jinou možnost neměli. Je otázkou, nakolik úzká je jejich spolupráce a o kolik bude uzavřenější celý standard. Olympus totiž dal jasně najevo, že je nespokojený s přístupem některých členů aliance kolem stávajícího systému 4/3 a dle všeho je Micro 4/3 dílem dvojice Olympus + Panasonic.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Olympus od smoly

Autor: Minimiro Muž

Založeno: 13.10.2008, 15:05
Odpovědí: 2

Firma Olympus to schytáva z každej strany.
V predaji DSLR je na 4. mieste (1.Canon, 2.Nikon,3.Sony) napriek prvenstvu s LiveView,
v kompaktoch ho Canon nepustí ani do druhej ligy (Olympus sa nedostal ani k tretinovým predajom Canonu).
A teraz ho čaká hospodárska kríza. Na uvedenie nového systému Micro 4/3 to je katastrofa.

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus od smoly

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 14.10.2008, 07:13

Tak to převezme Panasonic, no. Stejně je v micro 4/3 napřed.

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus od smoly

Autor: SALAM Muž

Založeno: 17.10.2008, 08:08

to, že je někdo 4. neznamená, že by se neměl "postavit na start". Myslím, že sport je toho jasnou ukázkou, proč by to u výrobců fototechniky mělo platit jinak? Nevím o žádném odvětví lidské činnosti kde by byl reálný "uspěch" omezen počtem 3 :)

Odpovědět na příspěvek

DSLR Micro 4/3

Autor: Vendda Muž

Založeno: 13.10.2008, 17:19
Odpovědí: 0

Ahoj lidi, nápad to je snad dobrej, ale mám přece jenom prosbičku: Neříkejmež těmto aparátkům ZRCADLOVKY, když tam chybí to podstatné - ZCÁTKO.

Odpovědět na příspěvek

Micro 4/3

Autor: Jiří Milfait Muž

Založeno: 13.10.2008, 19:32
Odpovědí: 9

Tak myslím, že je to snaha výrobce oživit mírně skomírající systém 4/3, ale je třeba si uvědomit, že běžné kompakty podávají celkem slušné výsledky do formátu A4 a běžný uživatel stejně většinou nepoužívá větší formát než 13 x 18 cm. Tím samozřejmě nemám na mysli náročnou fotografii s čipy velikosti APS - C, nebo formát 24 x 36 mm, kde je jak velikost snímacího prvku, tak šumové poměry a v neposlední řadě i jasový rozsah poněkud v jiné kategorii.

Odpovědět na příspěvek

RE: Micro 4/3

Autor: MarSik Muž

Založeno: 13.10.2008, 21:15

Cip ve formatu 4/3 neni zase o tolik mensi (hustsi ve smyslu bunek) nez APS-C. Jde tam o to, ze ma jinou uhlopricku, protoze nezachovava pomer stran 3:2, a tak je potreba prepocitavat uplne jinak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Micro 4/3

Autor: Jiří Milfait Muž

Založeno: 13.10.2008, 21:58

Obecně vzato platí, že je plocha 4/3 menší než například APS-C, což přináší zhoršené šumové poměry při vyšších citlivostech, osobně používám plný formát 24 x 36 mm, ale formát 4/3 má jistě uplatnění vzhledem k menším rozměrům a váze přístrojů. Ovšem při použití citivostí kolem 800 - 1000 ISO již je rozdíl značně patrný. Pokud se držíme v oblasti nižších citlivostí, potom poskytuje 4/3 velmi slušné výsledky. Myslím, že vzhledem k stále nižším cenám zrcadlovek Canon, Nikon a dalších je formát 4/3 malinko mimo vážnou hru.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Micro 4/3

Autor: Walther Muž

Založeno: 13.10.2008, 22:31

S tim ze ISO 800 se na 4/3 uz skoro neda pouzit, respektive je ihned "poznat" souhlasim. Sum ale nema vazbu na velikost snimace ale na velikost pixelu a muze se vam lehce stat ze FF 5Dm MkII ma stejne velke pixely jako kde jaka 4/3 SLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Micro 4/3

Autor: Jiří Milfait Muž

Založeno: 13.10.2008, 22:41

Máte jistě pravdu, prostě na dané ploše stále stoupá počet světlocitlivých elementů a tím logicky klesá jejich velikost, takže se více uplatňují poměrně složité algoritmy pro redukci šumu, ale to jsem nechtěl říci - hlavně je stále větší problém, aby optická soustava byla schopna při vysokých rozlišeních snímacích čipů kvalitně vykreslit celou plochu obrazu. To opravdu zvládne jen několik objektivů z portfolia většiny výrobců a ty jsou také příslušně drahé.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Micro 4/3

Autor: Walther Muž

Založeno: 13.10.2008, 23:30

Jestli myslite telecentricke reseni, tak to ma pouze Olympus. Udelat objektiv ktery pri FF bude mit stavbu takovou, aby na cocky dopadalo svetlo kolmo je pry problem. To nemuzu posoudit, ja mam FF jenom analogovy, kde ten problem neni, protoze negativ/pozitiv zvladne sikmy paprsek bez problemu.
Ja spis obdivuju FF na horach nebo staci "vrchovina". Mam za sebou v nedeli 24 km na Vysocine a to jsem si ani nevzal vsechny objektivy, blesk a mel jsem vypoulene oci nad tou redukovanou tihou pekne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Micro 4/3

Autor: Jiří Milfait Muž

Založeno: 14.10.2008, 00:30

Tak to máte úplnou pravdu, někdy si připadám jako nákladní mula....... holt je to řehole, když chceme slušné obrázky. Pěkný večer a taky pěkné fotky přeje Jiří Milfait.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Micro 4/3

Autor: Jiří Milfait Muž

Založeno: 13.10.2008, 22:42

Máte jistě pravdu, prostě na dané ploše stále stoupá počet světlocitlivých elementů a tím logicky klesá jejich velikost, takže se více uplatňují poměrně složité algoritmy pro redukci šumu, ale to jsem nechtěl říci - hlavně je stále větší problém, aby optická soustava byla schopna při vysokých rozlišeních snímacích čipů kvalitně vykreslit celou plochu obrazu. To opravdu zvládne jen několik objektivů z portfolia většiny výrobců a ty jsou také příslušně drahé.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Micro 4/3

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 14.10.2008, 07:16

Hm. A viděl jste fotky z Panasonic G1, 12 MPx micro 4/3, objektivy Lumix (ani ne Leica)? Jestli ne, tak si je zkuste najít.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Micro 4/3

Autor: jiří Milfait Muž

Založeno: 14.10.2008, 08:12

Ale ano, viděl a jsou dobré, ale já používám plný formát čipu 24 x 36 mm, takže nemám co řešit, je to jen tak dobré, jak to daný systém umožňuje, ale to platí o všem. Je to zajímavý obchodní tah, ale opravdu to nemá na velké čipy po stránce šumu a jasového rozsahu. Věřte mi, že vím o čem mluvím, protože měsíčně snímáme pro zákazníky cca 1000 fotografií a často při citlivostech kolem 500 - 800 ISO, což je pro menší čipy prostě problém. Tedy pokud pomocí korekcí šumu obraz nezbaví šumu, ale i většiny detailů.....

Odpovědět na příspěvek

RETRO

Autor: sys Muž

Založeno: 14.10.2008, 00:51
Odpovědí: 0

kdyby vymysleli RETRO OL 8080, nemuseli by nic vymyslet, novy procesor a treba i cip a fotak, jak vino...

Odpovědět na příspěvek

mikro

Autor: Zbyněk Hromek Muž

Založeno: 16.10.2008, 15:26
Odpovědí: 0

Když tady čtu diskuzi, tak se zdá, že čím větší čip a významnější značka, tím lepší fotograf. Stačí však procházet fotogalerie a fotobanky a pokud je u snímku uvedena technika, je skutečnost trochu jiná. FF na digitálních fotoaparátech má určitě svůj význam, mnoho "?fotografů?" ho však nosí na krku, aby vypadali jako fotografové. Pozitivní na tom je, že svou ješitností financují vývoj.

Odpovědět na příspěvek

v budoucnosti zcela nahradit stávající standard 4/3

Autor: Keryx Muž

Založeno: 17.10.2008, 08:18
Odpovědí: 1

Nevim, nevim. na jinem a daleko duverivejsim servru naopak pisou.

Olympus betont, dass natürlich der bisherige Four Thirds Standard bestehen bleibt und das Angebot an D-SLR-Kameras, Objektiven sowie Zubehör kontinuierlich ausgebaut wird. Dies umfasst Lösungen für professionelle Fotografen, Künstler sowie Hobbyfotografen.

strucne prelozeno:
Olympus podtrhuje, ze samozrejme zustane dosavadni Four Thirds Standard stat a ze nabidka D-SLR, Objektivu, zrovna tak prislusenstvi se bude kontiunelne vybudovavat. To obsahuje reseni pro profesionalni fotografy, umelce zrovna tak hoby fotografy
Tak bud asi nekdo neco spatne pochopil a nebo prelozil ale zde tomu clanku

Odpovědět na příspěvek

RE: v budoucnosti zcela nahradit stávající standard 4/3

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 17.10.2008, 11:48

Dobry den,
nevim od koho z Olympusu pochazi informace, kterou publikoval vami citovany zdroj, nicmene pan Asakura vyslovene rekl, ze se o nahrazeni 4/3 systemu novou Micro4/3 variantou "uvazuje". Japonsky manazer jen malokdy da zcela konkretni odpoved co se tyce strategie jeho zamestnavatele, ale z moji 10lete zkusenosti mohu usoudit, ze pokud zazni "ze se o necem uvazuje", tak to znamena, ze se o tom vazne uvazuje. Koneckoncu u rozhovoru byla dvojice panu z ceskeho Olympusu, takze se da tato informace overit i z jineho zdroje :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: