IFA 2005: Elektronická super zrcadlovka PRO815 v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

IFA 2005: Elektronická super zrcadlovka PRO815 v praxi

Samsung PRO815

6. září 2005, 00.00 | Na veletrhu IFA 2005 jsme měli možnost poprvé v praxi vyzkoušet inženýrský vzorek elektronické zrcadlovky Samsung PRO815 v praxi. Jaké to je držet v ruce 15x zoom s 8MPix snímačem a hned trojicí displejů? Samsung si opravdu dovolil velmi odvážný experiment!

Když počátkem června zcela nečekaně Samsung představil světu technickou specifikaci své nové super elektronické zrcadlovky PRO815, vyrazil dech kde komu. Rozlišení 8MPix, rozsah zoomu 28 - 420mm (15x zoom!), 3,5" velkoplošný LCD displej, manuální funkce, podpora systémového externího blesku a neuvěřitelná kapacita akumulátoru 1 900mAh jsou parametry, které se jen tak nevidí. Nicméně humbuk poměrně rychle utichl pod tlakem novinek od konkurence a zejména protože nikdo neměl možnost vyzkoušet nový slibovaný zázrak Samsung v praxi. IFA 2005 se stala jednou z prvních příležitostí vyzkoušet alespoň inženýrský vzorek, takže vám přinášíme první exkluzivní dojmy.

Konstrukce a ergonomie
PRO815 je neuvěřitelně netradiční fotoaparát, který je jakýmsi hybridem mezi DSLR typu Canon EOS 350D a dobře známého Sony F828. Ne nadarmo se říká, že Sony je velkým nedostižným vzorem Samsung, protože PRO815 F828 opravdu v mnoha ohledech připomíná. Zoom se ovládá prstencem mechanicky přímo na objektivu. Ostření zajišťuje druhý prstenec, který je již elektronický a navíc Samsung přidal ještě třetí prstenec, kterým se dá ovládat expozice. Objektiv má neuvěřitelný výtah, takže na 420mm je hloubka přístroje odhadem kolem 30cm!
Tubus objektivu je na rozdíl od plastového těla kovový stejně jako je tomu u F828 a pro povrchovou úpravu je použit stejný černý mírně zdrsněný nástřik. Tělo působí opravdu hodně robustním dojmem a váží neuvěřitelných 870 gramů bez akumulátoru. Jinými slovy, máte v ruce cihlu větší a těžší než je většina malých DSLR (350D, D50, Dynax 5D, *ist, apod.).Co se týče ergonomie, tak pokud preferujete větší těla budete nadšeni. Tělo se dobře drží, zoom se přesně ovládá, k dispozici je trojice prstenců, dva rollery a dostatek tlačítek pro přímé ovládání. V tomto ohledu si konstruktéři jednoznačně zaslouží pochvalu. Navíc díky předsunutí blesku na objektiv (stejně jako má F828) je fotoaparát i příjemně nízký a takřka uprostřed horní stěny má velký barevný stavový displej.

Hledáček a displeje
Samsung zřejmě při zadání vývoje PRO815 chtěl mít všeho víc než ostatní, takže fotoaparát je vybaven hned trojicí displejů! První, který opravdu nepřehlédnete, je 3,5" zadní displej. Jeho plocha je ohromující a nabízí skvělou možnost komponovat snímek. Nicméně námi testovaný displej měl z nějakého neznámého důvodu velmi hrubozrnný obraz (jeden bod měl rozměr tak 2x2mm), který se navíc velmi pomalu překresloval. Předpokládejme, že jde o chybu vzorku.
Druhý displej je umístěn v hledáčku a jeho obraz je sice průměrně velký a specifikace slibuje příjemných 235 000 bodů, nicméně u testovaného vzorku byl opět velmi hrubozrnný a s nízkou obnovovací frekvencí. Zajímavostí elektronického hledáčku je jeho umístění zcela vlevo na zadní stěně, které zabraňuje tradičnímu otírání nosem o displej.
Třetí displej je stavový. Nicméně se jedná o plnohodnotný barevný LCD displej s úhlopříčkou 1,7" a poměrem stran 16:9. To znamená, že kromě zobrazování informací o nastavení umí při přepnutí zobrazit i fotografii. Samsung zvolil zřejmě toto řešení proto, aby umožnil vypnout 3,5" LCD jehož spotřeba jistě nebude nejmenší.Objektiv
Objektiv fotoaparátu nese honosnou značku Schneider-Kreuznach, na kterou jsme zvyklí zejména od digitálních fotoaparátů Kodak. Samsung si nechal navrhnout 15x superzoom, který svým rozsahem 28 - 420mm je zcela unikátní v této třídě. Světelnost f/2.2 - 4.6 je s ohledem na rozsah ohnisek také velmi příjemná, takže jediné, co zamrzí, je absence stabilizace obrazu. Při 420mm je udržení z ruky za běžných světelných podmínek takřka nemyslitelné, navíc minimální zaostřovací vzdálenost na maximální ohnisko překračuje čtyři metry!
Co se týče ostření, s tím měl testovaný vzorek poměrně zásadní problémy. Uvnitř výstavní haly, tedy za špatného osvětlení, typicky zaostřoval 1 - 3 sekundy a to navíc poměrně nespolehlivě. Uživatel navíc musí při odhadování minimální zaostřovací vzdálenosti brát v potaz polohu zoomu a to, zda má nastaven režim normal, makro či super makro. Mimochodem makro při 420mm ostří na vzdálenost 1,5 - 4,3metru.Drobné postřehy
Fotoaparát je vybaven řízenou hot-shoe paticí pro externí blesk. Samsung oficiálně uvádí podporu pouze jednoho svého blesku se směrným číslem 42, takže je otázkou, zda se toto časem změní.
Velice specifické je také menu fotoaparátu, které je uspořádáno do tří sloupců s tím, že je průběžné, takže na poslední položku navazuje první. To způsobuje, že dokud si nezvyknete na celý systém ovládání, stane se vám často, že rolujete menu stále dokola a hledáte funkci, která v něm není.
Přestože fotoaparát je vybaven velkokapacitním akumulátorem a Samsung slibuje výdrž kolem 500 snímků, naše zkušenost byla trochu jiná. Pokud stále používáte velký zadní LCD, kapacita baterií ubývá závratně rychle.
Další drobností, která příliš nepotěší je skutečnost, že minimálně vzorek, který jsme měli k dispozici, postrádal dioptrickou korekci hledáčku, která je v této třídě fotoaparátů běžným standardem.

Celkový první dojem
Bohužel musíme konstatovat, že celkový první dojem byl velmi rozpačitý. Jedná se bezesporu o velmi unikátní a v mnoha ohledech inovativní fotoaparát, ale námi testovaný inženýrský vzorek měl opravdu mnoho nedostatků. Samsung vyrobil fotoaparát, který je větší než konkurence, má větší rozsah zoomu, více prstenců, více displejů, větší akumulátor či zadní displej, ale celkově mu přeci jen trochu chybí vyzrálost a praxí ověřený fotografický koncept. Nechceme rozhodně na základě první zkušenosti se vzorkem tento model nějak odsuzovat, ale pokud se jej rozhodnete koupit (až bude na trhu), vřele vám doporučujeme jej nejprve v praxi vyzkoušet, abyste se ujistili, že vám fotoaparát padne do ruky i oka.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ubohý plagiát

Autor: Destroyer7 Muž

Založeno: 06.09.2005, 06:33
Odpovědí: 5

Tělo obšlehli z F828ky a po vzoru svých mobilů to napěchovali blbinama, aby působili dojmem, že nabízejí vše co konkurence a přitom od všeho více. Že je to, podobně jako jejich mobilní telefony, na dvě věci, na to přijde uživatel, až si ten šunt koupí.
Ten objektiv je ale obludná příšernost. S tím aby se jeden bál něco fotit.
Samsung dělá bakelitové hračky a podle toho vypadá i tento přístroj. Jeho majiteli budou podobní lidé, jací si kupují od Samsungu mobily.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ubohý plagiát

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 06.09.2005, 10:06

Nebyl bych v zaverech tak ukvapeny. Je mozna, ze si z F828 vzali inspiraci pri tvorbe objektivu, (nikoliv ale Samsung, ale spise Schneider-Kreuznach) ovsem ono neni moc zpusobu, jak objektiv a vestaveny blesk vyresit. Zbytek tela je ale myslim diametralne odlisny od F828.
Co se tyce velikosti objektivu, podivejte se jak vypadaji objektivy pro DSLR s podobnym rozsahem. Uplne stejne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ubohý plagiát

Autor: beat Muž

Založeno: 06.09.2005, 13:27

Destroyer: Tak to se ti moc nepovedlo. Stejně jako autorovi toho článku. Kovový objektiv, nastříkaný matnou hrubou barvou má kdejaký fotoaparát. Blesk na objektivu také není rarita u Sony, ale podobné polřešení má i Fuji u starších přístrojů - S7000 a předchůzci. Tělo je úplně jiné než u Sony. A k telefonům Samsung..jsou velmi použitelné a kupuje si je široké spektrum lidí.
A navíc..Samsung už dělá foťáky hodně dlouho. Dokonce jeden jejich starý kinofilmový kompakt měl ocenění EISA. Takže si počkáme na testy. Mimochodem, vůbec jsem se nedozvěděl to asi nejdůležitější. Jak vypadají vyfocené snímky. Což je u fotoaparátu asi to nejdůležitější.
A detail na konec. Kolik váží 350D s objektivem 28-420?? A jak dlouhý ten objektiv je při nejdelším ohnisku?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ubohý plagiát

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 06.09.2005, 13:41

Pri psani clanku jsem pouzil slovo "isnpirace" a to si myslim, ze v pripade PRO815 a F828 je zcela na miste. Samozrejme, ze PRO815 je zcela unikatni fotoaparat a jake je to v clanku receno, stejne tak jako nikde nesnizuji hodnotu znacky Samsung v oblasti foto. Stejne tak ale je nesporne, ze jde o nejtezsi a nejvetsi EVF fotoaparat na trhu atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ubohý plagiát

Autor: beat Muž

Založeno: 06.09.2005, 13:52

Já jsem narážel především na to, co napsal Destroyer o Samsungu. Mě se PRO815 nelíbí a to přesto, že značku Samsung mám rád.
%Cím těžší, tím lepší. Při takovém zoomu by nemohl mít 300g, protože by se ruce velmi klepal.
A co kvalita fotek? Už někdo viděl??

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ubohý plagiát

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 06.09.2005, 14:01

K dispozici byl pouze inzenyrsky vzorek, tedy produkt z prvni v podstate rucne delane testovaci maloserie. Z takoveho fotoaparatu Vas nenechaji vytahnout byt jediny pixel, protoze jde o velice ranne stadium vyvoje. Ani firmware, ani hardware nemuseji byt jeste definitivni

Odpovědět na příspěvek

Podle původní zprávy

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 06.09.2005, 07:04
Odpovědí: 0

měl být v prodeji na přelomu července a srpna. Asi mysleli 2006?

Nevěřím, že bude rozumně použitelný.

Odpovědět na příspěvek

stabilizace

Autor: Michal Š Muž

Založeno: 06.09.2005, 08:33
Odpovědí: 0

takový zoom a bez stabilizace - k čemu to bude dobré ???
a to vysunování objektivu - celkový rozměr skoro 30 cm ? - jistě velmi praktické :-(
přihlížející však jistě budou valit bulvy

Odpovědět na příspěvek

pánové, ale ta hmotnost

Autor: bob222 Muž

Založeno: 06.09.2005, 09:25
Odpovědí: 0

s tou se ubranim kazdemu utocnikovi!!!!
To by chtelo pomalu retizek, a ne reminek... :-((

Odpovědět na příspěvek

Přesně řečeno "chtěl mít všeho více než ostatní"

Autor: ... Muž

Založeno: 06.09.2005, 10:48
Odpovědí: 1

A díky domu působí tak trochu jako "made in UCCP"

Odpovědět na příspěvek

RE: Přesně řečeno

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.11.2005, 09:57

Když v azbuce, tak CCCP, ta zámá písnička se jmenuje Made in USSR. Ale ani jedno už dnes není pravda, naštěstí. Nicméně ve vámi použité souvislosti by docela dobře obstálo i made in USA. (to ale nikdo nenazpíval, asi...)

Odpovědět na příspěvek

Rozdíl ceny

Autor: Kert Muž

Založeno: 08.09.2005, 21:50
Odpovědí: 0

Když chtěli být jiní tak měli místo LCD v hledáčku použít krystalovou klasiku :-)

Odpovědět na příspěvek

uvidime

Autor: XXX Muž

Založeno: 19.01.2006, 13:19
Odpovědí: 0

tak neviem...som este len zaciatocnik,ucim sa fotit a moj prvy fotak je prave 815 Pro.cena v zahranici 23 000 Sk v prepocte, co je celkom slusne v porovnani s ceskymi a slovenskymi cenami. neviem aky prototyp pam Brezina testoval, ale pri citani sa zda, akoby to ani nebol ten isty model. Zrejme to naozaj bol jeden z prvych strojov, pretoze seriovo je korekcia dioptrii, vykon aku i pri pouzivani zadneho displeya je ohromujuci.
dlho som papierovo porovnaval rozne kamery kym som sa rozhodol pre 815ku a mozem povedat ze som spokojny. nie je to uplna bomba, ale ti.ktori si daju namahu vziat so sebou stativ, maju trpezlivost pohrat sa s RAW mozu dosiahnut krasne fotky.

s pozdravom,

zaciatocnik

Odpovědět na příspěvek

foto Samsung pro 815

Autor: Mirek Muž

Založeno: 25.02.2012, 12:35
Odpovědí: 0

prosím kdo by mi mohl poskytnout český návod pro foto Samsung Pro 815 Dekuji Mirek

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: