Konica Minolta E40 - low-endová novinka s 2,0" LCD - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Konica Minolta E40 - low-endová novinka s 2,0" LCD

Konica-Mnolta-E40

18. října 2004, 00.00 | Společnost Konica Minolta připravuje pro předvánoční trh novinku určenou pro začínající fotoamatéry. E40ka by se měla stát fotoaparátem pro nejširší masy a prosadit se ve velmi težké konkurenci cenově dostupných modelů. Jaké jsou její šance?

Společnost Konica Minolta na nedávné Photokině 2004 představila digitální zrcadlovku Dynax 7D a bylo možno vyzkoušet i druhou novinku DiMAGE A200. Oba modely jsou určeny pro pokročilé fotografy, a proto společnost Konica Minolta připravuje na předvánoční trh novinku určenou začínajícím fotoamatérům. Nový model otevře novou řadu značky DiMAGE a to řadu E. Konica Minolta DiMAGE E40 přináší nejen 4megapixelové rozlišení, velký displej a zajímavý design.


Konstrukce a design
Konstruktéři Minolty přichází s nový designem, na který nejsme u fotoaparátů této společnosti zvyklí. Stříbrné plastové tělo s oblými hranami a štíhlým profilem budí dojem elegantního digitálního kompaktu, který má v sobě rysy moderního designu. Vlnovka na pravé straně dovoluje snadné držení a většina ovládacích prvků je rozložena na zadní straně okolo displeje. DiMAGE E40 o rozměrech 88,5 x 54,5 x 27,5 mm váží 125 g bez akumulátoru, což je velmi malý a štíhlý digitální kompakt, který se vejde i do kapsy u košile.Technické parametry
Fotoaparát je vybaven CMOS snímačem o úhlopříčce 1/2,5“ s efektivním rozlišením 4 miliony obrazových bodů, který snímá fotografie v rozlišení 2272 x 1074, 1600 x 1200, 1024 x 960 nebo 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Citlivost snímače je možno měnit mezi klasickým autoamtickým režimem a ručním nastavením mezi 100/200/400ISO. K fotografiím je možno nahrát 30s poznámku. Ozvučené videosekvence je možno snímat v maximální kvalitě 320 x 240 bodů s frekvencí 15 sním./s. Jejich délka je omezena jen velikostí paměťové karty. Veškerá data se ukládají na paměťovou kartu typu SD, jejichž velikost fotoaparát podporuje do velikosti 512 MB.
Objektiv Konica Minolta má rozsah ohniskové vzdálenosti 5,4 – 16,2 mm (32-96 mm po přepočtu na kinofilm) se světelností F2,8-4,8. Minimální vzdálenost ostření v klasickém režimu je 50 cm a v režimu makro již 6 cm (tele). Ostřící vzdálenost 6 cm při fotografování makra je docela ideální, zbývá místo na nasvětlení scény, kdy objektiv nebude fotografovanou scénu stínit. Optický zoom má 3násobné přiblížení a v kombinaci s 3,6násobným digitálním zoomem dává desetinásobné přiblížení.E40ka postrádá jakékoliv manuální nebo poloautomatické režimy, vše si přístroj nastavuje sám. Automatiku je možno ovlivňovat pouze pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Čas volí v intervalu 1/2 – 1/1000s. Vyvážení bílé můžeme nechat na automatice nebo zvolit jednu ze 4 přednastavených hodnot: denní světlo, žárovka, zářivka 1 a zářivka 2. Není zde možnost manuálního nastavení bílé, ale musíme si uvědomit, že tento fotoaparát je konstruován pro začínající fotografy, které nemusejí znát jak přesně naměřit bílou v daných světelných podmínkách.Pro fotografování je možné využít buď průhledový optický hledáček nebo 2,0“ TFT LCD displej. Při zhoršených světelných podmínkách se aktivuje vestavěný blesk, který disponuje režimy: automatický, fill-in, vypnutý, redukce jevu červených očí a noční scéna. Fotoaparát napájení Li-iontový akumulátor, který je nabíjen přes externí zdroj. Pro připojení k počítači využívá přístroj rozhraní USB a na boku je vyveden konektor po A/V výstup v kvalitě PAL/NTSC.


Závěr

DiMAGE E40 je poměrně jednoduchý plný automat, který vsází na poměrně líbivý design, poměrně malé rozměry a výrobce slibuje i agresivní cenu. Ta bude alfou a omegou tržního úspěchu nebo neúspěchu tohoto fotoaparátu, protože v kategorii masově dostupných modelů je již dnes konkurence velmi silná. Na druhou stránku letošní Vánoce by měly přinést jen v ČR prodej až desítek tisíc kusů nových digitálních fotoaparátů, zejména v této kategorii.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: