Nový digitální kompakt od Ricohu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Nový digitální kompakt od Ricohu

Ricoh Caplio RX

17. března 2004, 00.00 | Společnost Ricoh přichází s dalším digitálním kompaktem, jehož ohnisková vzdálenost objektivu začíná na 28 mm. Kromě této příjemné skutečnosti nabízí i velice rychlý chod přístroje.

Značka Ricoh na trhu digitálních fotoaparátů není na našem trhu příliš známá. Přitom řadou parametrů svých fotoaparátů vybočuje ze zažitých zvyklostí ostatních výrobců. Tou je například velice malá prodleva spouště 0,12 s či ohnisko objektivu začínající na přepočtené vzdálenosti 28 mm. Pokud vás zajímají i další parametry této zajímavé novinky, jsou vám určeny následující řádky.

Konstrukce, design
Digitální fotoaparát Ricoh Caplio RX vychází z předchozího modelu Caplio G4wide, který byl uveřejněn v září loňského roku. Oproti němu má však jeho hliníkové tělo menší rozměry (112x29x56 mm) a také je o trochu lehčí - samotné váží 165 g. Koncepce přístroje však zůstala víceméně zachována. Výsuvný objektiv umístěný v pravém dolní rohu je automaticky chráněn lamelovou krytkou. Nad ním je průzor optického hledáčku a pasivního autofokusového čidla a samozřejmě interní blesk. Pro lepší uchopení nově přibyl zaoblený výstupek v levé části přístroje.
Spoušť a hlavní kruhový ovladač jsou umístěny navrchu fotoaparátu, zbývající ovládací prvky pak nalezneme na jeho zadní straně. V nich nedoznal přístroj žádných změn. Barevný LCD monitor je však o poznání větší - nyní nabízí při úhlopříčce 1,8" rozlišení 85 000 bodů.
O napájení se podobně jako u předchozího modelu postarají dva tužkové články či speciální Li-Ion akumulátor, který však není součástí standardní dodávky.

Rychlá technologie
Ačkoliv fotoaparát Caplio RX navenek nedoznal výraznějších změn, interní logika se dočkala posílení výpočetního výkonu. Díky tomu je fotoaparát schopen nastartovat za 0,9 s, což je dvojnásobné zrychlení oproti G4ce.Reakce spouště na stisk je pak na kompakt neuvěřitelných 0,12 s.
CCD snímač fotoaparátu má nadále velikost 1 / 2,7" s efektivním rozlišením 3,2 miliónů bodů, nyní však dokáže v ručním nastavení pracovat s rozsahem citlivostí od 64 do 800 ISO. Snímky o maximální velikosti 2048x1536 bodů mohou být ukládány buď do interní 8 MB paměti či na externí SD/MMC paměťovou kartu. Standardní snímky jsou ukládány ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2, DCF a DPOF, snímky pořízené jako kopie textových dokumentů pak ve formátu TIFF.
Ohnisková vzdálenost objektivu začíná v přepočtu na příjemných 28 mm a končí na 100 mm. Jeho světelnost (2,8 - 5,8) je však díky většímu rozsahu optického zoomu (3,6 x) horší. Pro případné další přiblížení je připraven 3,4násobný digitální zoom. Jak jsme již zmínili, Ricoh Caplio RX využívá pro lepší ostření informace z externího zaostřovacího čidla. Optická soustava je schopna v makro režimu zaostřit již od 1 cm, v normálním pak od vzdálenosti 30 cm. Navíc se nabízí i ruční ostření.

Z expozičního pohledu se jedná o automatický přístroj, vyhodnocující světlo scény pomocí 256 zonálního měření, případně klade důraz na střed či měří expozici bodově. Výslednou hodnotu může fotograf kompenzovat v rozsahu +- 2 EV s 1/3 krokem. Mechanicko-elektronická závěrka pracuje s časy od1/2000 s do 8 s. Vyvážení barev je možné ručně nastavit změřením, případně je k dispozici automatika a 5 přednastavených hodnot.
Fotoaparát dále nabízí možnost expozičního a WB bracketingu, sekvenčního focení a šesti základních scénických režimů, intervalového snímání a pochopitelně i časovače. Dále dokáže pořizovat ozvučené videosekvence AVI do maximálního rozlišení 320x240 obrazových bodů či samotné hlasové poznámky ve formátu WAV.
Interní blesk bohužel nebude nejvýkonnější, výrobce uvádí jeho dosah 3,0/2,5 m (W/T) při citlivosti 800 ISO, což je dost zavádějící. Lze u něj volit jeden ze šesti režimů, včetně synchronizace s dlouhými časy. K okolnímu světu se aparát připojuje pomocí USB 1.1 rozhraní a A/V výstupem.

Závěr
Společnost Ricoh v novém modelu Caplio RX ukazuje, že v dnešní době již můžeme očekávat i v jednoduchých digitálních kompaktech řadu praktických funkcí, kterým dříve patřilo místo pouze v profesionální oblasti. Nejen rychlost startu, ruční vyvážení barev či možnost pořizování ozvučených videosekvencí činí z tohoto fotoaparátu zajímavou alternativu pro plnohodnotné rodinné využití či začínající fotografy. To by měla podpořit i cena přístroje, kterou neočekáváme vyšší než u současného modelu G4wide. Fotoaparát se bude dodávat ve dvou barevných provedeních - ve stříbrné a černé barvě.

:: Zahraniční stránky výrobce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: