Olympus představil novou DSLR střední třídy E-30 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Olympus představil novou DSLR střední třídy E-30

6. listopadu 2008, 00.00 | Olympus uvedl novou polo-profesionální zrcadlovku standardu 4/3 Four Thirds E-30, která je vybavena Live MOS senzorem s rozlišením 12,3 Mpix. Daný fotoaparát bude nově vyplňovat prázdné místo v produktové řadě mezi modely DSLR Olympus E-520 a profi zrcadlovkou Olympus E-3. Pojďme si tuto novinku blíže přiblížit.

Olympus uvedl dlouho očekávaný model polo-profesionální digitální zrcadlovky Olympus E-30. Tento model byl již avizován na letošní Photokině 2008 (více náš článek viz. zde), kde ještě vystupoval pod provizorním označením Olympus E-A1. Založil tak v podstatě novou kategorii DSLR střední třídy ve své produktové řadě, která zaplní mezeru zející ve firemní nabídce mezi DSLR Olympus E-520 a profesionální zrcadlovkou Olympus E-3. Pojďme si tuto novinku v následujících řádcích blíže představit.

Hlavní rysy DSLR Olympus E-30

V první řadě digitální zrcadlovka Olympus přichází s vyšším rozlišením 12,3 Mpix, než které vykazuje model Olympus E-520 (10 Mpix). Je vybavena snímačem typu Live MOS standardu 4/3 Four Thirds (velikost 17,3mm x 13 mm) a obrazovým procesorem TruePic třetí generace (TruePic III). Polo-profesionalitu přístroje podtrhuje několik vlastností, které částečně dostal do „vínku“ od profesionální DSLR Olympus E-3. Na první pohled upoutá impresivní výkon přístroje v oblasti rychlosti. Podle údajů výrobce fotoaparát Olympus E-30 dokáže sekvenčně snímat s rychlostí až 5 snímků za sekundu a nejkratší čas závěrky je 1/8000s. Přístroje je schopen synchronizované práce s bleskem až do času 1/250s. Autofokus aparátu pracuje s rychlým zaostřovacím senzorem s 11 plně křížovými AF snímači (podobně jako u E-3). Systém autofokusu při své chodu vyhodnocuje 2x 44 zdrojových signálů pro správné a rychlé zaostření. Citlivost snímače je volitelná v intervalu 100 až 3200 ISO.

Fotoaparát nově disponuje s kvalitním optickým hledáčkem, jehož pokrytí je 98% při koeficientu zvětšení cca. 1.02x (-1m-1, 50mm, na nekonečno). Dioptrická korekce optického hledáčku je nastavitelná v rozsahu – 3 až +1 dioptrie. Přínosnou funkcí je možnost dálkového řízení a odpalování blesků, které lze umístit kamkoli v okolí snímaného objektu. Měření expozice je založeno na expozičním systému, který vyhodnocuje data ze 49-zón. Na horní straně fotoaparátu Olympus E-30 nalezneme stavový displej (podobně jako u Olympus E-3).

Pozornost si jistě zaslouží výklopný (!) LCD displej typu HyperCrystal II, jehož úhlopříčka je dlouhá 6.9cm (2.7” palce s pozorovacím úhlem 176°). Rozlišení LCD panelu je 230 000 obrazových bodů. Fotoaparát obsahuje digitální vodováhu, která pomáhá fotografovi se vyvarovat zhotovení „padajících“ snímků. Olympus E-30 má nejnovější systém stabilizace snímače, díky kterému je schopen poskytnout uživateli expoziční výhodu „udržet“ časy až o 5EV nižší. Čištění snímače je zajišťováno antiprachovým ultrazvukovým filtrem SSWF. Olympus E-30 není samozřejmě ochuzen o možnost LiveView náhledu na LCD displeji. Tělo fotoaparátu je převážně zhotovené z plastu vyztuženého skelnými vlákny. Fotoaparát váží cca 655g a jeho rozměry jsou 141,5mm x 108mm x 75mm.

Kreativní potenciál fotoaparátu podporuje dispozice práce s širokou nabídkou nastavení poměrů stran snímků. Kromě nativního poměru stran 4:3, který poskytuje Fourd Thirds snímač, jsou formou ořezu dostupné i následující nastavení poměrů stran snímku: 3:2, 16:9, 6:6, 5:4, 7:6, 6:5, 7:5, 3:4. Rozšířená je nabídka kreativních efektů fotografie jako jsou „Kamera obskura“ ,“Změkčení“, „Pop Art“, „Bledé & světlé barvy“, „Světlý tón“, a „Zrnitý film“. Novinkou je efekt vícenásobné expozice, díky kterému lze na sebe poskládat a prolnout několik snímků zachycených v RAW formátu (je dostupný pouze pro snímání na RAW formát) najednou. Funkce je aktivní jak při snímání skrze optický hledáček, tak při komponování přes LCD.

Pro optimalizaci pořízení správně exponovaných snímků je DSLR Olympus E-30 vybaven například režimem “Automatická gradace”, využívající technologii Shadow Adjustment, která digitálně vylepšuje dynamický rozsah fotografie. Nabídka fotoaparátu nepostrádá dnes již široce používanou technologii na rozpoznávání tváří (Face Detection) pro efektní vyvážení zaostření osoby na rozostřeném pozadím. Funkce “Perfect Shot Preview” fotografovi nabízí současný náhled několika expozičních nastavení (až 4) přímo na LCD displeji ještě před samotným pořízením snímku.

Příslušenství pro digitální zrcadlovku Olympus E-30 zahrnuje stávající nabídku Olympus Zuiko Digital objektivů pro 4/3 Four Thirds platformu, včetně nového objektivu Zuiko Digital 14-54mm 1:2.8-3.5 II (podporuje živý náhled a zaostřování v režimu Live AF). Na fotoaparát lze mimo jiné používat externí blesky Olympus FL-50R a FL-36R, které lze i fotoaparátem bezdrátově odpalovat na dálku. Pro prodloužení provozní doby fotoaparátu je určen bateriový grip s vertikální spouští Olympus HLD-4 (pojme dva Olympus Lithium-Ion akumulátory BLM-1). Fotoaparát se bude prodávat samostatně či i v setových baleních s objektivy následujícího složeni: Olympus E-30 a Zuiko Digital ED 12-60mm 1:2.8-4.0 SWD; Olympus E-30 a Zuiko Digital 14-54mm 1:2.8-3.5 II.; Olympus E-30 a Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6.

Cenu digitální zrcadlovky Olympus E-30 výrobce zatím neuvedl, do prodejní sítě by se měl fotoaparát dostat v první polovině ledna roku 2009.

:: Podrobná technická specifikace Olympus E-30

Zdroj: Tiskové materiály společnosti Olympus.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: