Olympus SP-550 UZ – první kompakt s 18x zoomem na světě - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Olympus SP-550 UZ – první kompakt s 18x zoomem na světě

29. ledna 2007, 00.00 | Olympus po několika měsících nevinného přetvařování pustil do rybníka digitálních kompaktů bombu. Zdálo se, že dřívější snaha v oblasti ultrazoomů u Olympusu polevila a společnost se orientuje spíše na DSLR, ale opak je pravdou. Novinka SP-550UZ představuje první digitální kompakt na světě, který nabídne 18x optický zoom. Ještě překvapivější je absence snímače s extrémně velkým rozlišením, použito bylo "pouze" 7 MPix rozlišení, navíc s mechanickou stabilizací obrazu. A to není vše.

Olympus po několika měsících nevinného přetvařování pustil do rybníka digitálních kompaktů bombu. Zdálo se, že dřívější snaha v oblasti ultrazoomů u Olympusu polevila a společnost se orientuje spíše na DSLR, ale opak je pravdou. Novinka SP-550UZ představuje první digitální kompakt na světě, který nabídne 18x optický zoom. Ještě překvapivější je absence snímače s extrémně velkým rozlišením, použito bylo "pouze" 7 MPix rozlišení, navíc s mechanickou stabilizací obrazu. A to není vše.

Olympus SP-550 UltraZoom
Malý kompaktní elektronický EVF kompakt používá CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 7,1 MPix. Můžeme tak pořizovat snímky s rozlišením až 3072 x 2304 bodů. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí až 30 snímků za sekundu. Délka závisí na kapacitě použité xD karty. Pro případ nouze má fotoaparát také 20 MB interní paměti. Snímky můžeme ukládat ve formátu JPEG, nebo RAW. Videa se pak ukládají do formátu MOV (QuickTime Motion JPEG). Citlivost lze nastavit na ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 5000 (tipujeme, že poslední dvě citlivosti budou za cenu menších rozměrů snímků). Snímkům můžeme nastavit jas, saturaci, kontrast, aktivovat opravu jevu červených očí, aplikovat barevné filtry (sepia a černobílý) a v omezené míře také pracovat s RAW formátem. Počítat můžeme i s funkcí Pixel Mapping.
To, čím si tento fotoaparát přitáhl pozornost, je především objektiv. Ten nabízí 18x optický zoom díky rozsahu ohniska od 4,7 do 84,2 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 504 mm). Světelnost F2,8-4,5 není nijak zázračná, ale pro lepší parametry by musel být objektiv větší. Objektiv se skládá z celkem 14 členů v 11 skupinách.

Automatické pasivní zaostřování lze nastavit i na prediktivní zaostřování pro objekty přibližující a oddalující se od fotoaparátu. Samozřejmostí je pak možnost manuálního ostření. Minimální vzdálenost zaostření v Super Macro režimu je 1 cm. V klasickém režimu je to pak 10 cm na nejkratším ohnisku a 1,2 m na nejdelším ohnisku. V horších světelných podmínkách pomáhá autofokusu pomocné světlo.
Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed a bodově. Přístroj nabízí režimy P (automatický), A (s prioritou clony), S (s prioritou času), M (plně manuální) a několik scénických režimů. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace +/-2EV po 1/3EV krocích. Čas závěrky se může pohybovat od 1/2000 s do 1/2 s. V režimu "Noční scéna" se expozice prodlouží až na 4 s. Použít lze i režim Bulb, na čas kratší než 8 minut. Sériové snímání pracuje rychlostí 1,2 sn./s pro až 7 snímků, což nejsou nijak oslnivé výkony. Překvapením je ale možnost použití rychlé sekvence pro až 20 záběrů, která běží rychlostí 15 sn./s a snímky ukládá v rozlišení 1,2 MPix.

Vyvážení bílé barvy lze nechat buď na automatickém měření, nebo použít manuální měření, či zvolit jednu z předvoleb. K dispozici je také jemné doladění o +/-7 kroků mezi červenou a modrou. Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 0,3 m do 4,5 m na nejkratším ohnisku a 1,2 - 2,8 m na nejdelším. Záblesk lze regulovat pomocí kompenzace +/-2EV po 1/3EV krocích. Bohužel nelze připojit externí blesk.
K elektronickému hledáčku nejsou v tiskové zprávě ani na webu žádné upřesňující údaje. LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a má 230 000 bodů. Pro přenos dat je využito rozhraní USB, využít lze i A/V výstupu. Samozřejmostí je přímý tisk pomocí PictBridge. Napájení zajišťují 4 AA baterie. Rozměry těla fotoaparátu se oproti předchozímu modelu SP-510UZ (105,5 x 74,5 x 70 mm) příliš nezvětšily. Na šířku má fotoaparát 116 mm, na výšku 78,5 mm a do hloubky 78 mm. Hmotnost je cca 365 g bez baterie a karty.

Závěr
To, k čemu potřebujeme jednu DSLR a dva objektivy (případně jeden, ale s telekonvertorem – například Tamron 18-250 mm), umí Olympus SP-550 UZ sám. Na papíře vše vypadá dobře, ale nedělejme si iluze. Objektiv s takovýmito parametry bude nutně kompromisem a za univerzálnost zaplatíme daň v podobě kvality snímků. Zajímavá je také možnost extrémně rychlé sekvence 15 sn./s, byť v malém rozlišení a jen pro 20 záběrů. České uživatele potěší lokalizované menu. Fotoaparát má být dostupný od února 2007 za zatím blíže nespecifikovanou cenu. Na českém trhu jej lze podle našeho odhadu očekávat za cca 15 000 Kč v maloobchodní síti.

::Technické parametry Olympus SP-550 UZ

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: