Osahali jsme si na Photokině prototyp luxusního kompaktu Fujifilm X100 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Osahali jsme si na Photokině prototyp luxusního kompaktu Fujifilm X100

24. září 2010, 14.00 | Při procházení výstavními pavilony letošního ročníku Photokiny jsme si nemohli nechat ujít stánek společnosti Fujifilm, kde byl vystaven prototyp high-end kompaktu X100. Jaké byly naše dojmy? Dozvíte se v našem článku.

Před několika dny představila společnost Fujifilm žhavou novinku, kterou je luxusní retrokompakt X100. Zatímco jsme vás v našem předchozím článku informovali o technických propozicích uvedeného přístroje, tak úkolem našeho dnešního článku je vám ukázat daný kompakt tzv. „na živo“.

Pohled na část výstavního stánku společnosti Fujifilm na Photokině Foto:Daniel Poláček

Na fotografickém veletrhu Photokina, který nyní probíhá v Kolíně nad Rýnem, jsme totiž navštívili stánek společnosti Fujifilm, kde bylo možné si osahat funkční prototyp atraktivního kompaktu X100.

Snímek prototypu kompaktního fotoaparátu Fujifilm X100, který byl vystaven ve skleněné vitrině Foto:Daniel Poláček

Uvedený fotoaparát sice byl napevno uchycen na stojánku a nebylo možné si z něj odnést pořízené fotografie, ale i tak může být zajímavé si napsat pár řádků o dojmech, které nás napadly při prvním seznámení se s jmenovaným aparátem.

Na stánku firmy Fujifilm byly vystaveny dva přístupné prototypy fotoaparátu X100. Ty se staly okamžitě středem pozornosti mnoha fotografů, kteří si je neúnavně zkoušeli.Foto:Daniel Poláček

Kompakt X100 skutečně svým vzezřením i kvalitou dílenského zpracování zdárně imituje legendární Leica fotoaparáty. Z kovu jsou i všechny ovládací prvky, takže můžeme říci, že tento fotoaparát bude mít po fyzické stránce slušné předpoklady na velmi dlouhou životnost.

Foto:Daniel Poláček

Tělo přístroje disponuje celokovovou konstrukcí, která je z části doplněna slušivou simulací textury kůže. Díky tomu se přístroj dobře drží a neklouže v ruce. Povedenou ergonomií se mohou pochlubit i ovládací prvky, které jsou příjemné na pohmat.

Foto:Daniel Poláček

Dvojice koleček na horní straně aparátu pro nastavení expozičního času a kompenzace expozice mají příjemně tuhý chod a dobře zacvakávají na jednotlivých zarážkách. Tlačítko spouště se komfortně ovládá a má v sobě integrovaný závit pro našroubování kabelové spouště (pod spouští je umístěn otočný spínač, kterým zapínáme nebo vypínáme fotoaparát). Vedle spouště si můžeme všimnout malého tlačítka, jehož funkci si můžeme naprogramovat – jedná se tedy o multifunkční ovladač.

Foto:Daniel Poláček

Z boku na boku kompaktu je umístěn páčkový přepínač, kterým lze určit režim ostření (AF, AF kontinuální a MF). Na zadní straně nalezneme mimo jiné i hledáček, který bezesporu patří mezi hlavní lákadla daného kompaktu. Jak už jsme dříve psali, tento hledáček je hybridní povahy, neboť umožňuje pracovat jak na optické, tak i na elektronické bázi.

Foto:Daniel Poláček

Přepínání mezi režimem optického a EVF hledáčku se provádí malou páčkou, kterou nalezneme na přední straně kompaktu (vedle modře zbarvené přisvětlovací diody pro AF ostření).

Foto:Daniel Poláček

Režim optického hledáčku poskytuje hezky čistý pohled na fotografovanou scénu (nejedná se tedy o méně kvalitní typ hledáčku, které například chromaticky aberují či trpí soudkovitým zkreslením). Plocha hledáčku je lemována orientačním obrazcem, který indikuje záběr zhruba odpovídající ohniskové vzdálenosti 35 mm. Je dobré, že ve spodní straně matnice hledáčku je umístěna elektronická lišta, která uživatele informuje o aktuálně nastavených expozičních parametrech (čas, clona, ISO). Při přepnutí do EVF režimu hledáčku ztratí uživatel na okamžik obrazový kontakt s fotografovanou scénou (optický hledáček se zřejmě uzavře nějakou lamelou).

Foto:Daniel Poláček

Elektronický hledáček poskytuje jasný, mírně barevně nasycený obraz, který nijak rušivě nebliká ani „nerastruje“. Kdybychom si měli vybrat, který ze dvou režimů hledáčku si vybrat, tak bychom asi sáhli po EVF módu, protože 100% pokrývá záběr (optický hledáček je přeci jen pouze orientační povahy) fotografované scény a dovoluje vidět uživateli vliv aktuálního nastavení expozičních parametrů (včetně přehledu o používaném ostřicím bodu). Všimli jsme si, že automatické ostření kompaktu mělo rychlý průběh, i když jsme fotoaparát ostřili do hůře osvětlené části Fujifilm stánku.

Foto:Daniel Poláček

Dodejme, že v těsné blízkosti ústí hledáčku je umístěn senzor, který při přiblížení uživatelova oka automaticky vypíná LCD displej fotoaparátu, což snižuje energetickou spotřebu fotoaparátu. LCD displej se nám zdál v pořádku, stejně jako graficky strohé a přehledné provedení menu fotoaparátu.

Foto:Daniel Poláček

Údaje o nastaveném času, cloně a hodnotě ISO jsou zobrazovány velkými číslicemi, což určitě může být nápomocné například lidem s horším zrakem (dodejme, že hledáček kompaktu je vybaven korekcí dioptrické vady).

Foto:Daniel Poláček

Na zadní straně kompaktu najdeme umírněné množství tlačítek, které je ovšem podle nás dostačující. Vedle klasického čtyřcestného voliče (provádí se jím volba režimů nastavení WB, blesku, módu snímání, makra; uprostřed je tlačítko pro přímý vstup do menu fotoaparátu) lemovaného otočným prstencem, nalezneme i taková tlačítka, která se vyskytují u DSLR aparátů (například tlačítka pro aretace expozice a autofokusu, aktivace snímání do RAW formátu atd.). Výběr režimů ostření a měření expozice můžeme provést tlačítky, které jsou umístěny vlevo od LCD panelu (jsou zde i ovladače pro volbu režimu zobrazení displeje či přehrávání pořízených snímků).

Foto:Daniel Poláček

Nahoře na zadní straně je umístěn hlavní roller s výrazně tuhým chodem, kterým nastavujeme potřebné parametry v menu fotoaparátu. Volbu clonového čísla lze na kompaktu pohodlně provádět prstencem (tento prstenec je vybavený malým výčnělkem pro prst), který rotuje okolo objektivu na přední straně aparátu. Značení jednotlivých údajů je do otočných voličích fotoaparátu vyryto, takže nehrozí jejich setření vlivem postupného opotřebení.

Závěr:
Protože ve vystaveném prototypu kompaktu X100 nebyla umístěna paměťová karta, tak jsme si nemohli z krátkého zobrazení pořízeného snímku na displeji fotoaparátu udělat ani přibližný obrázek o jeho obrazové kvalitě. Musíme ale říci, že při krátkém osahání kompaktu X100 jsme cítili nadějný pocit, že se jedná o nadějnou napodobeninu starých přístrojů, kterými své reportážní snímky pořizovali fotografové například před třiceti a více lety.

Uvedený kompakt se i při bližším ohledání tváří jako alternativa starých Leica fotoaparátů. Jeho tělo je precizně sestaveno a díky několika manuálních voličů se velmi pohotově ovládá. Dobře fungující „elektro/optický“ hledáček přístroje představuje opravdu silnou zbraň fotoaparátu. Spolu se světelným objektivem Fujinon f2,0 dávající ekvivalent reportážní ohniska 35 mm bude tento fotoaparát bezesporu jitřit pozornost u těch fotografů, kteří chtějí mít retrostylový fotoaparát a přitom nechtějí už fotografovat na filmové materiály. Uživatelům, kteří by si chtěli pořídit fotoaparát například značky Leica , ale nemají na to dostatek finančních prostředků.

I když je třeba závěrem říci, že si tento fotoaparát své místo na slunci plnohodnotně získá až ve chvíli, kdy bude jasné, zda má či nemá kvalitní objektiv a kdy se ukáže, jak to vlastně bude vypadat s obrazovou kvalitou jeho pořízených snímků.

Je jasné, že tyto kvalitativní atributy bude muset kompakt Fujifilm X100 bezezbytku splnit, aby mohl ve výsledku uspět na trhu tak, jak si to asi jeho výrobce představuje. Zvláště v případě, kdy jej hodlá Fujifilm prodávat za poměrně nemalou cenu cca 1 000 USD .

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

to se mi libi

Autor: Radim Muž

Založeno: 24.09.2010, 13:24
Odpovědí: 2

To se mi libi, akorat ta cena je tak na hranici mych moznosti. Pokud snimky budou kvalitni, tak si ho mozna jako druhy fotak poridim.

Odpovědět na příspěvek

RE: to se mi libi

Autor: Lukas Muž

Založeno: 24.09.2010, 15:36

Tak v mém případě už je ta cena dost daleko za tím, co bych byl ochotná dát za foťák na občasné focení pro radost... Být ta cena rozumější, tak bych o něm taky uvažoval jako o foťáku do kapsy k zrcadlovce...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: to se mi libi

Autor: bob222 Muž

Založeno: 24.09.2010, 16:02

No, do kapsy moc nie je, ale ak bude mať dobré výstupy, tak si ho kúpim. Moc sa mi páči!

Odpovědět na příspěvek

ostření

Autor: PetrK Muž

Založeno: 25.09.2010, 19:29
Odpovědí: 2

Dobrý den, pane Poláčku.
Nejdříve velké díky za článek, který vychází z praktických zkušeností. Vzhledem k tomu, že jsem léta fotil Konikou Hexar a byl jsem s ní navýsost spokojený, X100 mě docela zaujala. Ve vašem článku jsem ale bohužel nenašel nikde informaci o typu zaostřování (vyhodnocování kontrastu nebo i fázová detekce jako u kompaktů F300 EXR a Z800 EXR? Použití IR asi ne).
V souvislosti s AF mě pak ještě napadá, zda jste si náhodou nevyzkoušel i manuální ostření.
Děkuji.
S pozdravem
Petr Kalousek

Odpovědět na příspěvek

RE: ostření

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 27.09.2010, 09:41

Dobrý den,
fotoaparát Fujifilm X100 při AF ostření využívá detekci kontrastu. Lze s ním ostřit i manuálně (přepnutí páčkou na boku přístroje), ale na vystaveném prototypu na Photokině bohužel nešla tato možnost vyzkoušet.

Přeji Vám hezký den
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ostření

Autor: PetrK Muž

Založeno: 27.09.2010, 12:18

Děkuji za odpověď.
Petr Kalousek

Odpovědět na příspěvek

nadhera

Autor: andrej Muž

Založeno: 26.09.2010, 10:52
Odpovědí: 0

Krasna "spomienka" ... skoda ze ich neni viac a ked sa aj najde tak za hroznu cenu ...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: