Panasonic Lumix DMC-GX1 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-GX1

lumix_gx1_100px

18. listopadu 2011, 23.00 | Panasonic rozšířil nabídku fotoaparátů Lumix o dva nové kompaktní modely, stereoskopický 3D1 s dvojicí objektivů a s 3,5“ dotykovým displejem a GX1, který si představíme jako první, neboť bude zcela jistě v prodeji i na našem trhu. Je to první model v nové řadě „GX“, která je alternativou k řadě „GF“, a také je to první fotoaparát kompatibilní s novým elektronickým hledáčkem LVF2 s vysokým rozlišením.

Nejnovější kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy Panasonic G Micro 4/3 systému výrobce směřuje k náročnějším uživatelům, kteří dávají přednost malému, lehkému přístroji bez hledáčku, zato s výklopným bleskem a sáňkami pro externí blesk, přípojný elektronický hledáček nebo jiné externí příslušenství. Přístroj má kovové tělo s rozměry 116 × 68 × 39 mm, které váží přibližně 272 g (komplet sestava se základním zoomem 14–42 mm, kartou a lithiovou baterií asi 413 g).Lumix GX1 je vybaven obrazovým snímačem Live MOS 4/3 typu s rozměry aktivní plochy 17,3 × 13 mm a s rozlišením 16 milionů efektivních pixelů, který je opatřen ultrazvukovým protiprachovým filtrem. Obvod s blíže nespecifikovaným procesorem Venus Engine podle výrobce poskytuje kvalitní snímky i při vysokých hodnotách citlivosti ISO, přičemž maximem je 12 800. Hladina šumu má být nižší o 66 % a v porovnání s „tradičním“ 12megapixelovým snímačem až o 200 %.

K dispozici je samozřejmě také technologie pro potlačení digitálního šumu, která zpracovává samostatně barevnou a jasovou složku obrazu, a technologie inteligentního rozlišení, která automaticky rozpoznává charakteristické oblasti záběru jako obrysy, oblasti s detailní texturou a jemné tonální přechody. Obrysy pak automaticky zvýrazní pomocí vyššího kontrastu, v oblastech s texturou dojde ke zvýraznění detailů a tonální přechody se upraví tak, aby vypadaly ještě plynuleji. Podrobnější představu a ověření těchto údajů poskytne uživatelský test, který uskutečníme v nejbližším možném termínu.Základní poměr stran obrazu 4:3 uživatel může změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Snímky lze pořizovat jako soubory RAW, nebo ve formátu JPEG (s jemnou, nebo standardní kompresí), možné je také simultánně pořizovat RAW + JPEG a při použití 3D objektivu Lumix G 12,5 mm 1:12 jsou k dispozici soubory MPO. Stereofonní video je buďto formátu AVCHD, anebo MP4. Maximem je v obou případech Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

Inovovaný systém automatického zaostřování pracuje metodou porovnávání kontrastu a nabízí několik režimů ostření a funkcí. Je to opět vícezónový systém s 23 body, umožňuje ostření jednobodové, rozpoznává tváře, umožňuje souvislé ostření na objekty v pohybu AFC+AF Tracking, permanentní ostření AFF. Uživatel může "ostřit" i poklepem na dotykovou obrazovku, přičemž režim Touch AF umožňuje také "přenést" zaostření z objektu v popředí na vzdálený předmět. Je-li třeba, je možno ostřit také ručně a k dispozici je i funkce MF Assist (4× obraz-v-obrazu, 5×, 10×). Nechybí pomocné osvětlení autofokusu.Exponometrický systém má 144 zón a na výběr jsou tři standardní režimy měření: vícezónové, vyvážené na střed a bodové. K dispozici je funkce automatické expoziční řady AE Bracketing a korekce expozice, a to v rozsahu ± 5 EV. Pro vyvážení bílé barvy je možno využít plně automatický režim, pět režimů přednastavených (Denní světlo, Pod mrakem, Stín, Žárovka, Blesk), možné je i jemné doladění nastavení (modrá—jantarová/purpurová—zelená) a uživatelské vyvážení (k dispozici jsou dvě paměti na různá nastavení), také funkce automatické řady snímků s různým vyvážením WB Bracketing, ale možné je i přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, a to v rozsahu od 2 500 do 10 000 K v krocích po 100 K.

K dispozici je funkce Inteligentní dynamický rozsah (Intelligent D-range Control), nabízející optimalizaci expozice pro každou část snímku, vyrovnání stinných a světlých oblastí, zlepšující gradaci a zpřesňující reprodukci detailů, a set Fotografických stylů s nabídkou Standard, Vivid, Natural, Monochrome, Scenery, Portrait plus uživatelské nastavení kontrastu, ostrosti, sytosti barev a snížení šumu, a to vždy v rozsahu pěti úrovní.Jak je u fotoaparátů tohoto typu standardem, uživatelé, jimiž mohou být i úplní začátečníci, mohou pro fotografování i natáčení videoklipů použít pohodlné režimy inteligentní automatiky iA a iA+ a inteligentní výběr scén v závislosti na situaci automaticky přepíná mezi režimy Portrét, Krajina, Makro a Špatné osvětlení. Samočinný automatický režim řízený umělou inteligencí je možno aktivovat nebo vypnout samostatným tlačítkem, umístěným vedle spouště a tlačítka pro zahájení a ukončení natáčení videa. Uživatel může sám vybírat z bohaté nabídky scénických programů, mezi kterými jsou například i volby jako Rozostření pozadí nebo Jemná pokožka.

Na otočném voliči je dále pružná programová automatika, programy s prioritou clony a času (1/4 000–60 s + čas B s maximem 2 min.; u videa pak 1/6 000–1/25 s, resp. 1/30 s pokud někdo použije režim NTSC) a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice a k dispozici jsou i dvě paměti pro uložení uživatelsky nastavených parametrů, umožňující jejich rychlé, pohotové použití. V nabídce je i několik režimů souvislého snímání, a to SH – á 20 obr./s při rozlišení 4 Mpx, H – á 4,2 obr./s, M – á 3 obr./s se živým náhledem, L – á 2 obr./s také se živým náhledem, přičemž vyrovnávací paměť umožňuje pořídit až 9 snímků RAW a v případě formátu JPEG je uživatel omezen jen použitou paměťovou kartou.Přístroj má výklopný blesk s TTL auto a ručním řízením a směrným číslem 7,6 (m/ISO 160). Synchronizační rychlost závěrky je 1/160 s, zábleskovou expozici je možno korigovat v rozsahu ±2 EV a možná je volba synchronizace na první, nebo druhou lamelu závěrky. Jinak blesk nabízí standardní provozní režimy jako plně automatický, eliminace jevu červených očí, vždy zapnutý/vypnutý a podobně. Do aktivních sáněk je možno připojit externí zábleskové jednotky jako FL220, FL360 nebo FL500.Na zadní stěně je pevně zabudovaná dotyková obrazovka typu TFT LCD s úhlopříčkou 3 palce (7,6 cm), poměrem stran 3:2 a s rozlišením 460 tisíc obrazových bodů. K dispozici je funkce Auto Power LCD, ale i možnost nastavit jas, kontrast i sytost barev uživatelsky, a to vždy v rozsahu sedmi úrovní, v případě barevnosti je možno nastavovat červený a modrý barevný kanál. Pokud uživatel nechce pro fotografování a natáčení videa používat pouze displej, může si pořídit nový digitální hledáček Live View Finder DMW-LVF2 s LCD panýlkem s rozlišením 1 440 000 bodů a se 100% zobrazením pole záběru.

Fotoaparát je vybaven zabudovaným stereofonním mikrofonem s možností použít „větrný filtr“a nastavit hlasitost nahrávání ve čtyřech úrovních. Reproduktor je monofonní. Konektory: USB 2.0 High Speed (kompatibilní s technologií PictBridge) + videovýstup (PAL/NTSC), miniHDMI a zdířka pro kabelovou dálkovou spoušť DMW-RSL1 z nabídky příslušenství, které si uživatel může dokoupit. Jako zdroj energie slouží 7,2V lithio-iontový akumulátor s kapacitou 1 010 mAh a dokoupit je možno adaptér pro napájení z elektrické sítě.Panasonic Lumix DMC-GX1 bude v prodeji od začátku prosince 2011 v klasickém černém a elegantním stříbřitém provedení za maloobchodní cenu přibližně 20 tisíc korun v sadě s novým objektivem „power zoom“ X 14–42 mm. Kdo si přeje set doplnit o nový elektronický hledáček DMW-LVF2, může si ho dokoupit za cenu okolo pěti tisíc korun.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: