Panasonic Lumix FX-8 - vylepšený minikompakt se stabilizací - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix FX-8 - vylepšený minikompakt se stabilizací

11. července 2005, 00.00 | Nástupce posledního modelu FX-7 se jmenuje FX-8 a přináší pouze dílčí, byť nezanedbatelné změny. Těšit se tak můžeme na lepší video sekvence, upravený obrazový procesor, téměř dvojnásobnou výdrž baterie, režim rychlého ostření a tři nové scénické režimy. Rozlišení snímače, objektiv i displej zůstaly stejné.

Řada kompaktních digitálních fotoaparátů Panasonic označována jako FX se vyznačuje zejména malými rozměry, povedeným designem a optickou stabilizací. Dovoluje tak i uživatelům malých přístrojů používat tuto technickou lahůdku, i když je využívána pouze pro 3x optický zoom. Nástupce posledního modelu FX-7 se jmenuje FX-8 a přináší pouze dílčí, byť nezanedbatelné změny. Těšit se tak můžeme na lepší video sekvence, upravený obrazový procesor, téměř dvojnásobnou výdrž baterie, režim rychlého ostření a tři nové scénické režimy. Rozlišení snímače, objektiv i displej zůstaly stejné.

Co je nového?
S fotoaparátem bude dodáván akumulátor s větší kapacitou a nový obrazový procesor Venus Engine PLUS má oproti předchozímu sníženou spotřebu energie, díky čemuž pořídíme více snímků. Dle standardů CIPA až 300 snímků. Fotoaparát má i režim, který při nečinnosti vypíná LCD displej, a tím šetří energii. Oproti předchozímu modelu FX-7, který nabízel natáčení video sekvencí s rozlišením 320 x 240 bodů, můžeme nahrávat videa s rozlišením až 640 x 480 bodů. Nové scénické režimy Soft Skin, Food a Baby jsou určeny pro fotografování portrétů s jemným podáním pleťové barvy, jídla a dětí (s možností vkládání věku dítěte podle nastaveného data v paměti).

Konstrukce a design
Přístroj je prakticky identický s předchozím FX-7. Kovové tělo s elegantním designem se bude dodávat ve stříbrné, leskle černé, sametově modré a lakované růžové barvě. Šířka fotoaparátu je 94,5 mm, výška 50,5 mm a hloubka 24,2 mm. Hmotnost je cca 127 g (bez baterie a karty).
Velkou část přední strany zabírá vysunovací objektiv a ozdobný prstenec okolo jeho tubusu. Nad objektivem je vestavěný blesk a přisvětlovací dioda pro automatické zaostřování. Většinu zadní strany vyplňuje displej, díky čemuž nezbyl prostor pro optický průhledový hledáček. Napravo od displeje jsou pak pouze dvě tlačítka a skupina pěti tlačítek uspořádaných jako křížový ovladač. Ovládání zoomu je společně s tlačítky pro zapnutí fotoaparátu a nastavení režimu stabilizace obrazu na horní straně přístroje. Baterie a paměťová karta se vkládají ze spodní strany, kde je také umístěn závit pro stativ.

Technická specifikace
Fotoaparát má zabudován CCD snímač s efektivním rozlišením 5MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Fotografovat tak můžeme snímky s rozlišením 2 560 x 1 920, 2 304 x 1 728, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů v poměru 4:3 a 2 560 x 1 440 a 1 920 x 1 080 bodů v poměru 16:9 ve formátu JPEG. Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200 a 400 ISO. Ozvučené video sekvence můžeme natáčet v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 10 nebo 30 snímků za sekundu až do zaplnění paměťové karty ve formátu Motion JPEG.
Objektiv Leica nabízí 3xoptický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 5,8 mm do 17,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 35-105 mm). Světelnost je F2,8-5,0. Pro horší světelné podmínky je ve fotoaparátu optická stabilizace řešená pohybem čočky. Pracuje ve dvou režimech (stabilizace pouze při expozici, nebo při namáčknutí spouště a při expozici) a lze ji samozřejmě i zcela vypnout. Minimální zaostřovací vzdálenost je v klasickém režimu 50 cm a 5 cm v makro režimu. O zaostřování se stará automatické pasivní TTL ostření na 1, 3, nebo 5 bodech. Pro krátké vzdálenosti může pomoci i přisvětlovací lampa AF.
Automatické zonální měření expozice nastavuje čas závěrky od 1/2 000 s do 8 s. Regulovat automatiku lze pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Kromě klasické automatiky máme k dispozici velký výběr nejrůznějším scénických režimů.
Vyvážení bílé barvy nabízí automatické nastavení, volbu jedné z přednastavených hodnot osvětlení (slunce, zataženo, halogen), nebo manuální nastavení s možností korekce. Sériové snímání umí zachytit snímky rychlostí 3 nebo 2 sn/s pro 5 snímků v plném rozlišení a kvalitě "standard". Při nastavení komprese JPEG na "fine" jsou to pouze 3 snímky. Pokud snížíme nároky na rozlišení na minimum, pak můžeme fotografovat sérii až do zaplnění paměťové karty.
Vestavěný blesk fotoaparátu má udávaný dosah 0,3-4 m na nejkratším ohnisku a 0,3-2,2 m na nejdelším ohnisku. Použít můžeme režimy automatického záblesku, redukci jevu červených očí i synchronizaci s dlouhým časem závěrky. Fotoaparátu zcela chybí jakýkoliv hledáček, a tak jsme odkázáni pouze na velký LCD TFT displej na zadní straně, který má úhlopříčku 2,5" a disponuje 114 000 body. Vše se ukládá na paměťovou kartu SD (nebo MMC). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor (1 150 mAh; 3,7 V) s udávanou výdrží až pro 300 snímků (dle standardů CIPA).

Shrnutí
Nabízí se otázka, zda-li o modelu FX-8 hovořit jako o nástupci FX-7, protože nepřináší velké změny parametrů, ale rozhodně se jedná o velmi povedený upgrade a omlazení. Ostatně rozlišení 5 MPix je pro amatérské fotografování v současné době dostatečné a trojnásobný optický zoom s optickou stabilizaci je v této kategorii miniaturních kompaktů takřka ojedinělý. FX-8 má tedy rozhodně co nabídnout.
Pro majitele FX-7 by mohly být nejspíše důvody pro výměnu za novější model dva: delší životnost baterií a lepší videa. Doporučená koncová maloobchodní cena byla stanovena na 11 995,- Kč včetně DPH (cena stanovená oficiálním zastoupením, může se lišit od skutečné prodejní ceny v maloobchodech).

::Technické parametry Panasonic Lumix FX-8

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

2 mody stabilizace

Autor: Kaaia Muž

Založeno: 11.07.2005, 09:30
Odpovědí: 0

Domnivam se, ze je ve clanku drobna nepresnost. Ve vete "stabilizace pouze při expozici, nebo při namáčknutí spouště a při expozici" ma byt misto prvni "expozice" asi "kompozice" :) Vychazim ze zkusenosti s jinym typem fotoaparatu od Panasonicu.

Odpovědět na příspěvek

DF pro slečinky :-)

Autor: Jirkos Muž

Založeno: 11.07.2005, 09:51
Odpovědí: 9

Další nablejskaný ''šmejd"
zase jen automatika a dokonce to nemá ani vyvážení bílé.

Odpovědět na příspěvek

RE: DF pro slečinky :-)

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 11.07.2005, 11:53

Šmejd? S optikou Leica? To snad nemyslite vazne. Podivejte se na recenze FX 7 a nebudete tvrdit takove nesmysly. Na 5 mpix ma prakticky nejlepsi rozliseni ve sve tride, minimalni aberaci, soudkovite zkresleni, atd. Vytknout mu muzete z fotografickeho hlediska vyssi sum, vydrz baterie... Z kategorie ultrakompaktu povazuji za nejlepsi volbu. FX7 ma, alespon papirove, rucni vyvazeni bile.

Odpovědět na příspěvek

RE: DF pro slečinky :-)

Autor: Peter Muž

Založeno: 11.07.2005, 16:31

Ani opticky hladacik :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: DF pro slečinky :-)

Autor: ivan Muž

Založeno: 11.07.2005, 16:57

zrejme si nikdy zadny podobny DF v ruce nedrzel, ve sve tride, ktera je dana predevsim velikosti CCD prvku, dela jedny z nejlepsich fotek.
DF sice nema plny manual (nicmene manualne nastavovat ISO, vyvazeni bile, a do urcite miry i cas lze). Plne manualni nastaveni v tehle kategorii vetsinou je k nicemu, protoze diky vetsimu sumu maleho CCD, vetsinou zapasite s nedostatkem svetla a neni prostor neco manualne nastavovat (a tedy kombinaci clony/casu/ISA manulane stejne lepe nanastavite - muzete to jen pokazit).
Fotim docela casto s mym prakticky stejnym FX2 a i firemni DSLR, a manualni funkce u FX2 mi opravdu nechybi (jedine co mi tak trochu chybi je funkce FocusTrigger ktereou mel starsi model FX1/FX5).
Jinak myslim ze FX8 je vyborny DF, ktery ve sve tride prakticky nema konkurenci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: DF pro slečinky :-)

Autor: Jirka1 Muž

Založeno: 13.07.2005, 10:23

manualni funkce k ničemu ??? větší hloupost sem ještě neslyšel,no jo když tomu někdo nerozumí tak mu manuál bude k ničemu a na výsledku to bude znát :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: DF pro slečinky :-)

Autor: ivan Muž

Založeno: 13.07.2005, 12:06

nerekl jsem ze manualni funkce jsou k nicemu (sam je docela casto na DSLR vyuzivam), ale ze jsou k nicemu v tehle kategorii pristroju (mel jsem Minoltu F200 (s manualnima funkcema, ktere jsem nikdy nepouzil, ted mam FX2 bez a jsem maximalne spokojen).
Tyhle pristroje maji male CCD a tedy ISO pouzitelne max do ISO200, a maji vetsinou jen dva stupne clony.
Pri foceni vetsinou mate problem s nedostatkem svetla, tedy vzdy fotite na minimalni clonu, a maximalni udrzitelny cas (ktery navic u tohoto pristroje lze nastavit), a tady rozhodne manualni funkce nepomuzou. Pokud je dostatek svetla, tak i kdyby mel DF manualni funkce, mate stejne jen dve moznosti, bud date minimalni clonu a kratsi cas, nebo maximalni clonu a delsi cas, nic mezi proste neexistuje (mimo ovlivnenim manualnim nastavenim ISO, ale tenhle DF manualni ISO umi), a obou dvou kombinaci lze dosahnout expozicnimi programy (sport/krajina).
Tedy manualnima funkceme u teto kategorie DF rozhodne niceho lepsiho nedosahnete, vysledek muzete pouze zhorsit. Pokud jste jineho nazoru uvedte proc a za jakych okolnosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: DF pro slečinky :-)

Autor: Jirka1 Muž

Založeno: 13.07.2005, 14:46

např manuální zaostřování je jedninečné v případě momentek prostě odhadnete vzdálenost pohybujícího se objektu a pak už jen stačí zmáčknut spoušt,vetšina kompaktů tuhle možnost nemá a časy a clony já rozhodně kombinuji žádné z vašich dvou variant moc nepožívám,ale je logické že v místnosti se nastaví minimální clona,prostě manuální funkce je pro kreativní zákazníky kteří si chtějí vyhrát s výsledkem a další velký nevýhoda je že tu není optický hledáček,pomohl by ušetřit energii,200 fotek není nic moc výdrž,na mojí A95 s akumulátory se výdrř pohybuje okolo 600 fotek

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: DF pro slečinky :-)

Autor: ivan Muž

Založeno: 13.07.2005, 16:04

ano manualni ostreni se obcas hodi, proto jsem taky uvedl ze mi to u tohoto DF asi jako jedine schazi (funkce FocusTrigger, ktera navic u predchozich modelu FX1/5 byla).
Manualni funkce PASM jsou u tohoto DF ovsem naprosto zbytecne, a tohle neni DF pro kreativni zakazniky (pokud to myslite alespon torochu vazne stejne skoncite u DSLR). Dale u techto DF i kdyby mel manualni funkce muzete opravdu kombinovat (navic jen za senzacniho osvetleni) jen dve uvedene moznosti, mechanicka clona umi vetsinou totiz jen dve hodnoty (v pripade FX na wide bud f2.5 nebo f5.6, nic mezi neumoznuje), neni si s cim hrat.
Tedy manualni funkce mnohem lepe nahradi dobre fungujici automatika v kombinaci s rezimy.
Opticky hledacek by byl fajn, ale na druhou stranu pokud by to mela byt dan za velikost, tak ho radeji ozelim, ja chci maly kompakt, pokud bych mel tahat neco vetsiho (napr A95 ;) ) tak si rovnou radeji vezmu DSLR.
Pokud nevadi neco vetsiho, a chcete vetsi vybavu, pritom za malo penez, tak tento DF neni urcen pro Vas, zde napr z nabidky Panasoniku idelane vychazi FZ5.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: DF pro slečinky :-)

Autor: Jirka1 Muž

Založeno: 13.07.2005, 17:47

vidím že máte oblíbenou značku panasonic FZ5 je už jiná cenová kategorie myslím kolem 15 tis stojí,ale A95 mě vyšla na 9 tis což je velký rozdíl a já ultrazoom nechci,navíc nemá manuální ostření a není na tužkové baterie což je pro mě veliká výhoda.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: DF pro slečinky :-)

Autor: ivan Muž

Založeno: 14.07.2005, 18:22

FZ5 lze sehnat asi za 12000 (vcetne baterie a nabijecky, slunecni clony, ...), A95 asi za 9000 (ale bez baterie a nebijecky, ...).
Provoz na Liion baterie (po zkusenostech s F200 na Nimh AA) osobne povazuji za vyhodu, ale pochopitelene kazdy preferuje neco jineho.
FZ5 ma pochopitelne manualni ostreni (pod oznacenim TriggerFocus).

Odpovědět na příspěvek

Stačí

Autor: Miloš Muž

Založeno: 01.09.2005, 14:04
Odpovědí: 0

Od takového kompaktu nemůžete čekat zázraky, ale jako tzv. druhý DF bohatě postačí. Má malé rozměry, malou hmotnost a nosím ho neustále v ledvince a pokud jdu cíleně fotit, tak si vezmu nadupaného soňáka.

Odpovědět na příspěvek

Co prevedeni barev?

Autor: Kostya Muž

Založeno: 01.09.2005, 16:48
Odpovědí: 0

Ahoj vsem. Vazeni pratele, jestli nekdo ma zkusenosti s Canonem IXUS 30,40,50 a Panasonicem FX8 - mohli byste neco rict k prevedeni barev? Jak to zvladaji tito vyrobky? Driv jsem mel Pentax Optio S a mne se zdalo, ze mel nejak ti barvy min vyraznejsi nez, treba, IXUS 400. Ted prave rozhoduji mezi vyseuvedenych modelu. Moc dik za vas nazor.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: