Pentax Optio 43WR - kamarád do nepohody - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Pentax Optio 43WR - kamarád do nepohody

Pentax Optio 43WR voděodolný

10. března 2004, 00.00 | Nejen pro všechny příznivce vodních sportů máme dobrou zprávu. Společnost Pentax uvedla nový model digitálního fotoaparátu odolného vodě - Optio 43WR. Co nám tento kompakt nabídne?

Společnost Pentax přichází s upgradem modelu Optio 33WR, uveřejněného v záři loňského roku. Zásadní přínos je v novém snímači s vyšším rozlišením, ale to není jediné vylepšení tohoto modelu. Pokud se tedy ohlížíte po přístroji, se kterým byste se nemuseli bát k vodě, zaměřte pozornost i na tento model.

Základy konstrukce
Model Optio 43WR podobně jako jeho třímegový bratříček má zaoblené kovové tělo s rozměry 82x76x31 mm o hmotnosti mírně převyšující 200 g. Všechny konektory a dvířka jsou opatřeny gumovým těsněním, čímž je umožněno nejen fotografování v nepříznivém počasí, ale konstrukce dovoluje i potopení fotoaparátu na půl hodiny do hloubky tří stop. Dlouhodobý provoz pod vodou však není dovolen.
Hledáček je optický průhledový, kromě spouště a zapínacího tlačítka jsou všechny ovládací prvky umístěny na zadní straně fotoaparátu.
O napájení se stará dvojice tužkových článků či speciální Lithiový článek.

Hlavní parametry
Hlavní změnou oproti modelu 33WR je nový CCD snímač o efektivním rozlišení 4,0 miliónů bodů, pracující s rozsahem citlivostí od 50 do 400 ISO.
Objektiv nabízející interní 2,8násobný optický zoom pracuje s přepočtenou ohniskovou vzdáleností 37 až 104 mm. Dále je k dispozici i čtyřnásobný digitální výřez. V makro režimu je schopen zaostřit již od 1 cm.
Po expoziční stránce se jedná o automat s programovým režimem. Měření světla je k dosažení co nejlepších výsledků buď průměrové, se zdůrazněným středem či bodové. Výslednou expozici je možné korigovat v rozsahu +- 2 EV s krokem 1/3 EV. Interní blesk pracuje ve čtyřech režimech.
Fotograf má k dispozici 12 scénických režimů, přístupných pomocí virtuálního kruhového ovladače, zobrazovaného na displeji s úhlopříčkou 1,6". Pentax u něj jako jen málo výrobců udává i obnovovací frekvenci, která je příjemných 60 překreslení za sekundu. Pro jemnou kontrolu pořízených snímků dovoluje až osminásobné zvětšení náhledu.
Vyvážení barev je kromě automatického a čtyř předdefinovaných hodnot také přesně ručně nastavitelné. U výsledných snímků Optia 43WR je možné volit ve třech stupních jejich ostrost, kontrast a saturaci či na ně lze aplikovat jeden z deseti barevných digitálních filtrů.

Celkově se fotoaparát vyznačuje rychlým provozem, umožňující start pod jednu sekundu, minimálním zpožděním spouště 0,05 s či zpracování ozvučeného videa ve formátu 640x480 s rychlostí 30 snímků za sekundu. Jeho délka je omezena pouze volnou kapacitou SD paměťové karty, pro správnou funkci je potřeba počítat s kartou s rychlým přenosem. Dále je k dispozici i intervalové, zpožděné a sekvenční snímání.
Že se nebude jednat o jednoduchý amatérský model potvrzuje například i zobrazení reálného histogramu či obohacování snímků o hlasové poznámky. Fotoaparát vám může se svými upomínkami pomáhat i jako jednouchý organizér.

Závěr
Tento atraktivní model s přívětivým uživatelským rozhraním umožňujícím řadu osobních nastavení včetně uložení vlastních obrázků podkládajících zobrazená menu by se měl začít distribuovat v červnu tohoto roku. Zatím nejsou k dispozici produktové snímky ani bližší specifikace. Zdá se však, že se Pentaxu podařilo vytvořit příjemně rychlý fotoaparát s dostatečnou výbavou, která jistě osloví nejednoho příznivce vodních sportů. Předpokládáme, že si tento fotoaparát odbude oficiální premiéru na blížícím se CeBITu, odkud se vám budeme snažit přinést bližší informace. Model s podobnými parametry na trhu zatím víceméně chybí, takže pokud výrobce nastolí rozumnou obchodní politiku, sklidí jistě nemálo úspěchu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: