Pentax Optio S30 - novinka určená pro Evropu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Pentax Optio S30 - novinka určená pro Evropu

Pentax Optio S30

19. března 2004, 00.00 | Pentax na veletrhu CeBIT 2004 fyzicky poprvé představil nedávno ohlášený model OptioS30, který si tak odbyl svou světovou veřejnou premiéru. CeBIT byl zvolen protože fotoaparát je primárně určen pro evropský trh a například v USA se nebude vůbec prodávat. Co umí?

Společnost Pentax v poslední době novinkami nešetří. Krátce před vypuknutím letošního CeBITu uveřejnila i informaci o novém modelu OptioS30. Nám se podařilo získat bližší informace o tomto atraktivním digitálním kompaktu včetně jeho fotografií přímo na výstavní ploše.

Pentax OptioS30 je vyspělejším sourozencem modelu Optio30, který byl uveřejněn minulý měsíc při příležitosti PMA 2004 v Las Vegas. V podstatě se bude jednat o levnější variantu čtyřmegového modelu S40, oproti které se zásadně liší rozlišením snímače. Jaký tedy tento fotoaparát bude a jaký na nás vytvořil první dojem?

Konstrukce
Pentax OptioS30 se "oblékl" do stejného těla, jako model S40, oproti "třicítce" je tedy o poznání menší a lehčí. Jeho elegantní aluminiové tělo o rozměrech 89x58,5x25,5 mm tedy samotné váží 125g, s akumulátorem a dalšími doplňky pak 175 g.
Ačkoliv je fotoaparát příjemně tenký, ukrývá v sobě výsuvný objektiv s třínásobným optickým zoomem, který je v klidovém stavu chráněn automaticky se zavírajícími lamelami. U tohoto objektivu je opět využit speciální způsob složení čoček, aby se celá optická soustava poskládala do tak malého prostoru. V jeho okolí pak vidíme průzor optického průhledového hledáčku, interní blesk, okénko diody indikující běh časovače a přijímací diody dálkového ovládání. Na horní straně přístroje je nově oproti modelu Optio 30 devítipolohový kruhový volič s vypínacím tlačítkem a velké tlačítko spouště.
Ostatní ovládací prvky jsou na zadní straně fotoaparátu, jak je ostatně vidět na snímku.

Specifikace
Jádrem fotoaparátu je CCD snímač s efektivním rozlišením 3,2 miliónů bodů, jehož data jsou nyní zpracována s 12 bitovou barevnou hloubkou. Tak je možné vytvořit snímek s maximálním rozlišením 2048x1536 obrazových bodů při volitelné citlivosti od 50 o 400 ISO. Snímky jsou ukládány ve formátu JPEG do interní 11 MB paměti či na rozšiřující SD paměťovou kartu. Kromě statických obrázků a série snímků fotoaparát zaznamenává i ozvučené videosekvence ve formátu AVI s rozlišením 320x240 obrazových bodů.
Objektiv fotoaparátu je složen ze šesti členů uspořádaných v pěti skupinách (dva členy jsou asférické) a pracuje v přepočteném rozsahu ohniskové vzdálenosti od 38 do 114 mm při světelnosti 2,6 - 4,8. Třínásobný optický zoom je možné dále posílit až 2,6násobným digitálním zoomem.
Ostření probíhá na základě detekce kontrastu, přičemž je k dispozici 5 bodů autofokusu. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 40 cm, v makro režimu pak 18 cm. V supermakru se dostáváme na vzdálenost 6 cm. Pro všechny režimy je k dispozici i ruční ostření, které ovšem s ohledem na velikost (1,6") a rozlišení (85 000 bodů) LCD nebude nejpřesnější.
Z hlediska expozice se jedná o automatický přístroj s možností kompenzace expozice v rozsahu +- 2 EV (s krokem 1/3) a bohatou nabídkou scénických režimů. Ta oproti předchozímu modelu vzrostla na 10 položek a obsahuje kromě standardních režimů i takové lahůdky, jako je režim autoportrét či jídlo. Na snímky je možné aplikovat řadu digitálních filtrů, upravujících barevné podání, a to jak v režimu focení, tak i v následném prohlížení. Rozsah expozičních časů je od 1/2000 do 4 s. Interní blesk pracující v pěti režimech má dosah 2 m při 200 ISO a plném zoomu. Vyvážení barev pracuje s přesným ručním změřením, čtyřmi předdefinovanými hodnotami a pochopitelně automaticky.
Fotoaparát dále nabízí spouštění expozice časovačem či pomocí dálkového ovládání, podporuje dva světové časy, přímý tisk protokolem PictBridge. Vyvedené jsou konektory USB 1.1 rozhraní, A/V a napájecí konektor. Standardně se o napájení stará dvojice tužkových článků.

Závěr
OptioS30 je odlehčenou variantou modelu OptioS40 určenou pro "méně náročné trhy". To v praxi znamená, že se jej dočkáme ve všech státech Evropy, ale například na americký trh nebude vůbec uveden, aby zbytečně neohrozil nástup prodeje modelu S40. Jde o příjemný malý kompakt, který by jistě při dobré ceně a výstupní kvalitě mohl oslovit řadu uživatelů. Bohužel česká cena není zatím k dispozici a kvalitu výstupu jsme podle předprodukčního vzorku nemohli posoudit. Nicméně jakmile se fotoaparát objeví na našem trhu, což by mohlo být odhadem v dubnu, přineseme vám podrobnou recenzi.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: