Polaroid - Concord útočí na český trh svými novinkami - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Polaroid - Concord útočí na český trh svými novinkami

Concord Polaroid

26. května 2004, 00.00 | Zajímá vás, co může nabídnout nový digitální kompakt značky Polaroid? Hledáte cenově dostupný fotoaparát s atraktivními funkcemi? Pak by vás mohly zaujmout nové digikompakty Concord, které společně s novinkami od značky Polaroid představuje dnešní článek.

Na náš trh přichází celá řada nových digitálních fotoaparátů, distribuovaných českým zastoupením společnosti Polaroid. Jedná se o novinky předvedené na letošním CeBITu, tedy modely Polaroid PDC3070 a PDC 5350, dále pak o přístroje Concord Eye 3341z, 4060AF a konečně nejvyspělejší 5345z.

Konstrukce
Digitální kompakt Polaroid PDC 5350 se vyznačuje celokovovým zaobleným tělem o rozměrech 103x58x35 mm a hmotnosti 175 g. Na přední straně nalezneme výsuvný objektiv, který je v klidovém stavu chráněn lamelami, nad ním pak otvor optického hledáčku, indikační LED a interní blesk. Design je laděn do šedivé barvy, kterou má i praktický gumový výstupek sloužící pro pevnější úchop. Na horní straně fotoaparátu nalezneme kruhový volič, v jehož středu je umístěna spoušť, dále pak mikrofonní a reproduktorový otvor. Pod dvířky na boku přístroje se vkládá Li-Ion akumulátor a externí SD/MMC paměťová karta. Z této strany jsou také vyvedeny konektory fotoaparátu. Na jeho zadní straně nalezneme 1,5" LCD, optický hledáček a řadu ovládacích prvků, které jsou patrné z obrázku. Fotoaparát je vybaven plastovým stativovým šroubem.

Model PDC 3070 vyniká atraktivním kovovým designem v kombinaci stříbrného těla s modrým rámem. To působí při pohledu zepředu takřka čtvercovým dojmem, jeho rozměry jsou 80x75x33 mm. Hmotnost samotného přístroje je cca 125 g. Objektiv je fixní s miniaturní čočkou, nad ním nalezneme interní blesk a na pohled velký, ale při pohledu skrz poměrně malý, optický hledáček. Paměťová karta se vkládá zboku, nad jejími dvířky je situován reproduktorový otvor. USB rozhraní je vyvedeno pod gumovou krytkou na opačném boku přístroje. Na jeho horní straně nalezneme dvě ovládací tlačítka a spoušť, další ovládací prvky jsou rozmístěny na zadní straně okolo 1,5" LCD. 4 napájecí mikrotužkové (!) články se vkládají zespodu. Fotoaparát je vybaven i kovovým stativovým závitem, který je umístěn přibližně v ose objektivu.

Fotoaparáty Concord 3341z a 4060 AF jsou do značné míry designově shodné. Při pohledu zepředu jsou oba fotoaparáty stejně velké - 100x61 mm. Vzhledem k tomu, že model 3341z v sobě ukrývá objektiv s třínásobným optickým přiblížením, je poněkud hlubší. Jeho tloušťka je 38 mm oproti 31,5 mm modelu 4060 AF. Ten nabízí fixní ohniskovou vzdálenost objektivu, vedle kterého je přepínací tlačítko pro vzdálenost zaostření. Na horní straně obou fotoaparátů nalezneme spoušť a zapínací tlačítko, na boku USB a A/V konektor a na spodní straně stativový závit a dvířka ukrývající SD/MMC paměťovou kartu a dvojici napájecích tužkových článků.


Concord Eye 4060 AF

Také zadní strana obou přístrojů je do jisté míry stejná - 1,5" LCD, průhledový hledáček s dvěmi kontrolními diodami, posuvný přepínač pro určení pracovního režimu. Liší se v mechanickém provedení multifunkčního voliče, který je u modelu 4060 AF tvořen pětisměrným joystickem (prstenec s vylisovanými šipkami okolo něj je nehybný), zatímco u Concordu 3341je tvořen pěticí mechanicky oddělených tlačítek.


Concord Eye 5345z

Fotoaparát Concord 5345z je konstrukčně velice blízký modelům od společnosti Casio. Všimněte si charakteristických rysů - výrazný prstenec okolo výsuvného objektivu, umístění interního blesku a průzoru optického hledáčku či zoomovacího prstence okolo spouště, která je umístěna na horní straně fotoaparátu. Také při pohledu zezadu si nemůžeme nevšimnout podobnosti s modely Casio. Pouze křížový multifunkční volič přichází se zcela novou konstrukcí. I konektory přístroje jsou vyvedeny na stejných místech. Dva napájecí tužkové články se vkládají spolu s SD/MMC paměťovou kartou pod výklopnými dvířky na spodku přístroje. Stativový závit vedle nich je kovový. Přístroj měří 88x60,5x32,7 mm a samotný váží 160 g.

Základní specifikace
S konstrukcí jednotlivých fotoaparátů jsme se již seznámili, nyní se ve stručnosti podívejme ve stejném pořadí na jejich základní vlastnosti.


Polaroid PDC 5350

Polaroid PDC 5350 využívá, jak již jeho označení napovídá, CCD snímač společnosti Sony s efektivním rozlišením 5 miliónů bodů. Tak vytváří fotografie s maximálním rozlišením 2560x1920, které lze exponovat při nastavitelné citlivosti v rozsahu 100 až 400 ISO. Snímky se ukládají ve formátu JPEG do interní 16 MB paměti či na externí SD/MMC kartu. Přístroj natáčí ozvučené videosekvence v rozlišení 320x240, které ukládá ve formátu MPEG4 v maximální délce 3 minut. Objektiv složený ze šesti členů uspořádaných v pěti skupinách nabízí přepočtený ohniskový rozsah 37 až 111 mm při světelnosti f/2,7 - f/4,9. Po expoziční stránce se jedná o plně manuální přístroj disponující A/S/M režimy vedle plně automatického režimu. Měření expozice je buď bodové, plošné či se zdůrazněným středem, nabízí se samozřejmě i kompenzace expozice v rozsahu +- 2 EV. Závěrka pracuje s expozičními časy od 1/2000 s do 8 s, clona je čtyřpolohová od F2,7 po F6,7 pro nejkratší ohnisko. Barvy se vyvažují automaticky či je možno vybrat jednu ze čtyř předdefinovaných hodnot. Interní blesk s dosahem 2,7 / 2 m (W/T) pracuje ve čtyřech režimech.


Polaroid PDC 3070

Model PDC 3070 je celkově jednoduchý přístroj, pracující s CCD snímačem o efektivním rozlišením 3,2 miliónů bodů. Maximální rozlišení snímků je tedy 2048x1536 obrazových bodů. Pro jejich uložení může sloužit 8 MB interní paměti či opět rozšiřující SD/MMC paměťová karta. Přístroj dokáže zaznamenat až 200 sekund ozvučené videosekvence s rozlišením 320x240 bodů, případně může sloužit jako webová kamerka. Objektiv je fixní s použitelnou hloubkou ostrosti od 1 m do nekonečna. Pro případné přiblížení lze využít třínásobný digitální zoom. Po expoziční stránce se jedná o plně automatický přístroj, u kterého je možno kompenzovat expozici v rozsahu +- 1,5 EV.


Concord Eye 3341z

Fotoaparát Concord 3341z nabízí průměrné parametry, se kterými se běžně setkáváme u fotoaparátů této třídy. Obraz vytváří pomocí CCD snímače s efektivním rozlišením 3,1 miliónů bodů s úhlopříčkou 1/1,8". Snímač pracuje v rozsahu citlivosti 100 až 400 ISO. Snímky o maximálním rozlišení 2048x1536 bodů podobně jako videosekvence s rozlišením 320x240 bodů v neomezené délce může ukládat do 16 MB interní paměti či na externí SD/MMC kartu. Objektiv pracující v přepočteném rozsahu ohniskové vzdálenosti 35 až 105 mm nabízí světelnost f/2,8 - f/4,7. Clona je dvoupolohová, závěrka pracuje s časy 1/2500 s až 4 s. Přístroj disponuje šesti scénickými režimy a třemi předdefinovanými hodnotami vyvážení bílé barvy. Expozici je možno kompenzovat v rozsahu +- 1,8 EV s krokem p 0,3 EV.

Model Concord 4060 AF nabízí oproti 3341z o milión bodů větší rozlišení snímače, avšak nedisponuje optickým zoomem objektivu. To je kompenzováno šestinásobným digitálním zvětšením. Autofokus pracuje od jednoho metru do nekonečna. Podobně jako výše zmíněný model, i tento fotoaparát disponuje řadou scénických režimů, automatickým vyvážením barev s několika předdefinovanými hodnotami či kompenzací expozice.


Concord Eye 5345z

Lahůdkou mezi dnešními modely je fotoaparát Concord 5345z. Pokud vám již jeho konstrukce připomínala fotoaparáty Casio řady QV-R, jeho funkční výbava včetně designu obrazovek vás v tomto dojmu jenom utvrdí. Opravdu se jedná o velice blízkou alternativu tohoto přístroje. Concord 5345z pracuje s CCD snímačem s úhlopříčkou 1/1,8" o efektivním rozlišení 5 mil. bodů, jehož citlivost je nastavitelná v rozsahu 50 až 400 ISO. Objektiv pracující v rozsahu ohnisek 39 až 117 mm nabízí světelnost f/2,8 - f/4,9. Po expoziční stránce se jedná o automatický přístroj s řadou 19 scénických režimů, pracující s expozičními časy od 1/2000 do 1/8 s. Clona je dvoupolohová, výslednou expozici měřenou bodově, s posíleným středem či průměrově je možno kompenzovat v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV. Přístroj disponuje interní pamětí necelých 10 MB, jeho interní blesk pracuje ve čtyřech režimech a má dosah 3,2/1,8 m.

Závěr
Nové fotoaparáty značek Polaroid a Concord rozšiřují plejádu přístrojů, se kterými se můžeme setkat na dnešním bohatém trhu digitálních fotoaparátů. Přístroje nabízejí různá rozlišení snímače a různou funkční výbavu - optickým přiblížením začínaje a ruční kontrolou expozice konče. Ačkoliv se jedná o fotoaparáty určené amatérským fotografům, určitě mají čím oslovit. A pokud to u některých opravdu jednoduchých přístrojů není zrovna jejich funkční výbava, pak jistě zaujmou cenou. Ta začíná přibližně na 3000,- Kč u modelu Polaroid 3070 a končí okolo 12500,- Kč s DPH u modelu Concord Eye 5345z. Výhradním dovozcem těchto přístrojů do naší republiky je společnost Lucerna, která také zajišťuje jejich záruční a pozáruční servis. Na dva nejzajímavější fotoaparáty z dnešního článku se v dohledné době podíváme podrobněji v naší recenzi.

:: Podrobná specifikace přístroje Polaroid PDC 5350
:: Podrobná specifikace přístroje Concord Eye 5345z

:: Zahraniční stránky výrobce

:: České stránky fotoaparátů Polaroid a Concord

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: