Ricoh GXR modul A16: standardní zoom a 16Mpx snímač APS-C - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Ricoh GXR modul A16: standardní zoom a 16Mpx snímač APS-C

20. února 2012, 00.00 | Ricoh začátkem února uvedl na trh další výměnný modul pro svůj kompaktní digitální systém GXR. Modul kombinuje standardní zoom s rozsahem 24–85 mm po přepočtu na 35mm formát, obrazový snímač CMOS formátu APS-C se 16 miliony efektivních bodů a elektronický obvod s procesorem Smooth Imaging Engine IV.

Připomeňme si, že kompaktní digitální modulární systém nabízí jedinečné technické řešení: k jednomu univerzálnímu tělu GXR se šasi z hořčíkové slitiny se připojují moduly se snímačem, procesorem a objektivem, a to pomocí robustního plochého přípojného mechanismu z nerezové oceli a úzkého, podlouhlého konektoru. Pro odpojení je třeba odemknout mechanismus pomocí ovladače na horní části úchopového gripu před spouští. Systém je řešen nápaditě pro jednoduché, pohotové, pružné a všestranné použití.

 

 

Ricoh GXR A16
je v této době nejnovější modul v nabídce. Kombinuje obrazový snímač CMOS formátu APS-C s velikostí 23,6 × 15,7 mm a s rozlišením 16,2 milionu efektivních pixelů, elektronický obvod se systémem pro zpracování obrazu Smooth Imaging Engine IV a nově vyvinutý objektiv Ricoh 24–85 mm 1:3,5–5,5. Optickou konstrukci tohoto 3,5násobného optického zoomu tvoří 11 členů uspořádaných do devíti skupin. Pro optimalizaci optického výkonu včetně eliminace různých typů zkreslení v celém rozsahu zoomu a zajištění vysokého rozlišení v celé ploše obrazu jsou použity tři oboustranné asférické členy a čočky z optického skla s vysokým indexem lomu.

 

Clona s devíti zaoblenými lamelami s optimalizovaným otvorem mimo jiné umožňuje působivě zdůraznit hlavní skladebný prvek na krásně rozostřeném pozadí. Tato kombinace tří klíčových systémů je vhodným základem pro pořizování kvalitních obrazových výstupů s plynulými tonálními přechody, nízkou úrovní digitálního šumu, s vysokým rozlišením a dobrým podáním jemných detailů. Maximální rozlišení fotografií je 4928 × 3264 obrazových bodů. Základní poměr stran obrazu 4:3 uživatel může změnit na „fotografický“ 3:2, širokoúhlý 16:9 nebo čtvercový 1:1.

Výrobce uvádí, že optimalizovaný dynamický rozsah se příznivě projevuje na celkové reprodukční charakteristice a umožňuje zvládat velké kontrasty mezi nejvyššími jasy a nejhlubšími stíny, a to i při fotografování v silném protisvětle. K objektivu nového modulu je připravena nově navržená sluneční clona LH-2 a dále speciální krytka objektivu LC-3, která se otevírá a zavírá současně s pohybem objektivu, není ji tedy třeba před aktivací přístroje sejmout. K dispozici je samozřejmě i další příslušenství v rámci modulárního systému včetně externího elektronického hledáčku nebo zábleskové jednotky.

 

 

Ricoh GXR – další parametry včetně inovací
Fotoaparát umožňuje pořizovat nejen snímky formátu JPEG (s výběrem ze dvou úrovní kvality, a to jemné a normální), ale také nekomprimované soubory RAW/DNG. Možné je také natáčení videa. Je formátu MPEG-4 a dostupná jsou tři rozlišení: 1280 × 720, 640 × 480 a 320 × 240 obrazových bodů při frekvenci vždy 30 obr./s. Mikrofon i reproduktor jsou monofonní. Pořízené snímky i videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD a SDHC.

Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu, nabízí několik režimů a funkcí, jako vícebodové či bodové ostření s výběrem bodu, po snímcích i trvalé, anebo detekci tváří v záběru. Nechybí pomocné světlo autofokusu. Systém stabilizace obrazu k dispozici není. Možné je i ostření manuální.

 

 

Exponometrický systém nabízí tři základní režimy měření, vícebodové, zaměřené na střed a bodové. Kompenzace expozice má rozsah rozšířený na ± 4 EV (po 1/3 EV nebo 1/2 EV). K dispozici je funkce automatické řady snímků s posunem nastavených parametrů expozice, AE Bracketing ± 2 (3 snímky á 1/3 EV nebo 1/2 EV). Ekvivalent citlivosti ISO nabízí plně automatické nastavení, limitovaná nastavení, anebo ruční nastavení na hodnoty 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500 a 3200. Citlivost lze nastavovat nejen s krokem po 1 EV, ale také po 1/3 EV. Novou funkcí je bracketing ISO, kdy přístroj zaznamená tři snímky s různou citlivostí ISO. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky připraveno pět přednastavených režimů, možné je uživatelské vyvážení bílé a k dispozici je také funkce bracketing WB – posouvání vyvážení bílé. Vestavěný výklopný blesk disponuje standardními režimy auto, zapnuto, vypnuto, redukce červených očí, pomalá synchronizace, ale má i ruční nastavení. A fotoaparát má i aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky.

 

 

K dispozici je bohatý výběr expozičních režimů. Možné je využít režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, program s prioritou clony, program s prioritou rychlosti závěrky, pružný automatický program, dá se vybírat z nabídky scénických režimů a funkcí, kde jsou kupříkladu volby jako Portrét, Sport, Krajina, Noční scéna, Korekce zkosení, Miniatura, Vysoce kontrastní B & W, Měkké zaostření nebo Fotoaparát jako hračka – a nechybí ani řada funkcí, které umožňují realizovat úpravy snímků, ale také třeba funkce souvislého snímání nebo časosběrného nahrávání.

 

Přirozeně je také možné použít pohodlný automatický režim. Nejvyšší rychlost závěrky je 1/3200 s. K dispozici jsou funkce B (bulb) a čas T, použitelné v manuálním expozičním režimu. V případě "času B" expozice trvá po dobu, kdy je stisknuta spoušť, u "času T" je po stisku spouště zahájena expozice a další stisk spouště ji ukončí. Bohužel u obou funkcí je expozice systémem nekompromisně ukončena po uplynutí 180 sekund, tedy tří minut.

 

 

Napevno vsazený barevný displej typu TFT LCD není dotykový, má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm) a rozlišení 920 kpx. K dispozici je snímač orientace. Displej umožňuje tzv. živý náhled, nově také zobrazuje varování na přeexponované oblasti obrazu a umožňuje uživateli lépe ohlídat kvalitní přechody barevných odstínů. Výrobce také vylepšil funkci elektronické vodováhy – indikace nežádoucího naklonění fotoaparátu, anebo naopak dosažení vodorovné polohy, když nyní kromě běžného vodorovného ukazatele lze využít funkci pro zjištění směru, jakým se fotoaparát od správné vodorovné polohy odchyluje – naklápí. Na displeji také lze doplňovat do EXIF metadat snímků informace o autorských právech se jménem fotografa a tato data také kontrolovat během přehrávání se zobrazením detailních informací. Pro připojení je tělo GXR vybaveno rozhraním USB 2.0 a výstupem mini HDMI typu C. Jako zdroj energie slouží dobíjecí Li-ion baterie DB-90, která na plné nabití umožňuje pořídit až 400 snímků (podle standardů CIPA).

 

 

Modulární systém Ricoh GXR – nabídka přehledně:
K základnímu tělu GXR je tedy v současné době možno pořídit pět kompletních výměnných modulů plus dva s bajonety pro různé výměnné objektivy. A k dispozici je i adaptér pro připojení předsádkových čoček.
1) P10 s 1/2,3“ snímačem CMOS s rozlišením 10 Mpx, procesorem Smooth Imaging Engine IV a 10,7× optickým zoomem 4,9–52,5 mm 1:3,5–5,6 VC (ekvivalent 28–300 mm).
2) S10 s 1/1,75“ snímačem CCD s rozlišením 10 Mpx, procesorem Smooth Imaging Engine IV a trojnásobným optickým zoomem 5,1–15,3 mm 1:2,5–4,4 VC (ekvivalent 24–72 mm).
3) GR A12 50 mm – s 12Mpx snímačem CMOS formátu APS-C/23,6 × 15,7 mm, procesorem GR Engine III a objektivem 33 mm 1:2,5 Macro (ekv. 50 mm u 35mm formátu).
4) GR A12 28 mm – s 12Mpx snímačem CMOS formátu APS-C/23,6 × 15,7 mm, procesorem GR Engine III a objektivem 18,3 mm 1:2,5 Macro (ekv. 28 mm u 35mm formátu).
5) GR A16 24–58 mm – se 16Mpx snímačem CMOS formátu APS-C/23,6 × 15,7 mm, procesorem Smooth Imaging Engine IV a standardním zoomem 24–85 mm 1:3,5–5,51 (ekv. 35mm formátu).
6) Modul s bajonetem Micro 4/3 standardu, který umožňuje připojit jakékoli kompatibilní objektivy, ať už z dílny Olympus (M.Zuiko Digital), nebo Panasonic (Lumix G Micro).
7) Modul s bajonetem systému Leica M pro výměnné objektivy Leica M, případně i L s výjimkami, přičemž použít je samozřejmě možno i objektivy Ricoh GR. Konkrétně tedy lze připojit třeba objektiv Leica DG Macro-Elmarit 45 mm 1:2,8 Aspherical/Mega O.I.S., představený spolu s tímto modulem, nebo objektivy Ricoh GR 28 mm 1:2,8 a GR 21 mm 1:3,5 s bajonetem Leica L. Pokud tedy někdo touží po objektivu s opravdu vynikající světelností, může použít Leica Noctilux-M 50 mm 1:0,95 Aspherical. A kdo potřebuje nebo chce používat jiné objektivy, může pomocí dostupných adaptérů připojit nejrůznější vyměnitelné objektivy, třeba určené pro použití ve spojení s profesionálními zrcadlovkami, anebo se speciální konstrukcí a také využitím.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: