Samsung Galaxy S4 Zoom – fotoaparát s telefonem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Samsung Galaxy S4 Zoom – fotoaparát s telefonem

1. července 2013, 09.54 | Pokud je pro vás model Galaxy Camera příliš velký a těžký a v množství funkcí vám schází možnost telefonovat, pak zaměřte svou pozornost na nový přístroj Galaxy S4 Zoom. Tento nejnovější hybridní mobilní telefon s plnohodnotným fotoaparátem s 10× optickým zoomem lze díky jeho koncepci brát i obráceně – jako fotoaparát vybavený chytrým telefonem.

Jeho kouzlo spočívá především v tom, že pokud ho bereme jako chytrý mobilní telefon, pak de facto odpovídá modelu Galaxy S4 Mini, který je obohacen o plnohodnotný kompaktní fotoaparát, tudíž je to smartphone s výjimečným fotoaparátem, a pokud ho bereme jako kapesní kompaktní fotoaparát s 10násobným zoomem ideální pro každodenní použití i na cesty, je opět výjimečný tím, že je současně také chytrým mobilním telefonem.

 

Jeho multifunkčnost byla povýšena na druhou – a hlavně směrem, který bere v úvahu poslední vývojové trendy, kdy mobilní telefony jsou denně využívány nejen pro samotné telefonování, ale i jako přehrávače hudby, pro poslech rádia, jako GPS navigace, herní zařízení i jako fotoaparát nebo miniaturní videokamera a u mnoha spotřebitelů nahrazují do velké míry nebo i zcela ony specializované přístroje a zařízení. Mají v kapse nebo kabelce jen jeden malý, lehký, stylový a výkonný vícefunkční přístroj, s nímž si zcela vystačí.

 

Samsung Galaxy S4 Zoom en face - kliknutím se otevře větší v novém okně

 

Na místě je i stručné základní srovnání Galaxy S4 Zoom a fotoaparátu Galaxy, který Samsung představil vloni na přelomu léta a podzimu. Fotoaparát Galaxy je vybaven obrazovým snímačem BSI CMOS s délkou úhlopříčky 1/2,3 palce, rozměry 6,17 × 4,55 mm a s rozlišením 16 Mpx a má objektiv Samsung s 21násobným optickým zoomem 4,1–86,1 mm 1:2,8–5,9. Po přepočtu na 35mm formát odpovídá rozsahu 23–483 mm. Zoom je možno ovládat buďto pomocí tlačítka, nebo dotykového displeje. Špičkový barevný dotykový displej typu HD Super Clear Touch LCD má úhlopříčku 12,12 cm (4,77 palce), rozlišení HD/1280 × 720 pixelů (308 ppi), je širokoúhlý s poměrem stran 16:9 a zobrazuje plné spektrum barevných tónů. Využívá operační systém Android 4.1 Jelly Bean, má čtyřjádrový procesor 1,4 GHz a umožňuje využívat bezdrátové připojení 3G a Wi-Fi. 

 

Chcete-li, můžete se podívat na článek, který představuje Samsung Galaxy Camera a ve kterém jsme si připomněli skutečnost, že Samsung se hybridním vícefunkčním přístrojům, spojujícím kompaktní fotoaparáty a mobilní telefony, věnuje dlouhodobě a některé modely nabízel i na evropském trhu. Jako konkrétní příklad jsme si uvedli model SCH-W880, představený na podzim 2009 a pro evropský trh označený M8920. Měl obrazový snímač s rozlišením 12 Mpx, trojnásobný optický zoom, obdobný, jaký byl v té době velmi rozšířen u běžných kapesních kompaktů, a uměl snímat i video ve vysokém rozlišení. Jako mobilní telefon podporoval evropská pásma GSM a 3G, měl připojení na internet přes Wi-Fi a GPS navigaci.

 

Samsung Galaxy S4 Zoom

 

Nový Samsung Galaxy S4 Zoom se tvary, rozměry i vahou více podobá chytrému mobilnímu telefonu, příjemně se drží a snadno ovládá. Měří 125,5 × 63,5 × 15,4 mm a se standardní baterií váží 208 g. Má hned dva fotoaparáty. Hlavní s obrazovým snímačem CMOS formátu 1/2,3 palce s rozlišením 16 Mpx a s plnohodnotným objektivem Samsung s 10násobným optickým zoomem 4,3–43 mm 1:3,1–6,3. Jeho rozsah po přepočtu na 35mm formát odpovídá 24–240 mm. Ohniskovou vzdálenost lze pohotově měnit pomocí otočného prstence na objímce objektivu, který ovšem může podle volby uživatele plnit i další funkce, umožňuje vyvolat nabídku volby režimů fotoaparátu, slouží k procházení nabídek, ale také třeba položky v e-mailové schránce nebo seznam kontaktů. K dispozici je i funkce optické stabilizace obrazu Smart OIS. A vpředu je ještě zabudovaný miniaturní „pomocný“ fotoaparát či webová kamera s rozlišením snímače 1,9 Mpx.

 

Samsung Galaxy S4 Zoom - displej

 

Přístroj má kapacitní dotykový displej typu Super AMOLED s úhlopříčkou 4,3 palce (10,922 cm) a s rozlišením QHD/960 × 540 px. Samozřejmostí je senzor orientace a automatické nastavení displeje podle toho, jestli přístroj používáme v poloze na výšku, anebo na šířku, zajímavou vychytávkou je čidlo, díky němuž displej nezhasne, pokud se na něj díváme. Pořizovat můžeme snímky formátu JPEG, zobrazovat i PNG, GIF, WBMP, BMP a AGIF, u videa je podporován kodek MPEG4, H.264, H.263, VC-1, VP8, WMV7/8 a Sorenson Spark, přičemž pro nahrávání i přehrávání platí maximum Full HD/1920 × 1080@30p), u audia/multimédií jsou podporovány formáty MP3, AMR-NB/WB, AAC, WMA, Vorbis (OGG), FLAC, apt-X, WAV. Data se ukládají do vnitřní paměti a na paměťové karty microSD.

 

Samsung Galaxy S4 Zoom – fotoaparát s telefonem

 

Při fotografování lze citlivost ISO nastavit na hodnoty 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 a na výběr je řada režimů expozice, přičemž základní výběr spočívá ve volbě buďto pohodlný Inteligentní režim, anebo režim Expert s následnou volbou mezi P, S, M a C s tím, že paměť umožňuje uložit jeden Vlastní režim. Inteligentní režim zahrnuje 25 možností včetně voleb Krásná tvář, Nejlepší fotografie, Sekvence, Děti, Krajina, Svítání, Sníh, Makro, Jídlo, Párty/interiér, „Zmrazená“ akce, Čisté tóny (HDR), Panorama, Vodopád, Animovaný obrázek, Drama, Guma, Sound & Shot, Silueta, Západ slunce, Noc, Ohňostroj nebo Světelné stopy. Nechybí velká spoušť na „horní“ hraně přístroje, jako u běžného kompaktního fotoaparátu. Jejím stiskem a podržením lze aktivovat fotoaparát v momentu, kdy přístroj používáme jako telefon anebo pracujeme s některou z mnoha aplikací.

 

Samsung Galaxy S4 Zoom shora

 

Souvislé snímání má rychlost 4 obr./s v maximálním rozlišení a s autofokusem. Uživatel může vybírat vhodný režim vyvážení bílé, avšak na rozdíl třeba od Galaxy NX nemůže jemně dolaďovat – „posouvat“ vyvážení v rámci barevného čtverce, v tomto ohledu je přístroj více na straně mobilního telefonu. K dispozici je také vestavěný xenonový blesk a pod displejem jsou i klasická hardwarová tlačítka. Osobně mě velmi potěšil odolný kovový závit pro připojení na stativ, který svědčí o snaze výrobce po precizním výrobku se vším všudy, tedy  nezanedbat ani zdánlivé maličkosti.

 

závit pro stativ

 

Využít je možno také infračervený port pro ovládání domácí elektroniky, různé chytré funkce a de facto všechny funkce, které většina uživatelů očekává u moderního mobilního telefonu. Jako operační systém slouží Android 4.2 Jelly Bean a přístroj má dvoujádrový procesor 2× 1,5 GHz s GPU, konkrétní výběr se ale bude na různých trzích lišit. Paměť RAM je 1,5 GB, vnitřní paměť má kapacitu 8 GB, z toho uživatelská je přibližně 5 GB, a karta microSD může mít kapacitu až 64 GB.

 

Li-ion baterie B740AE

 

Zajímala mě samozřejmě použitá baterie. Mnoho informací ještě není dostupných, k dispozici zatím byly jen modely z předprodukční série, nicméně jedná se o Li-ion baterii označenou B740AE/S-C101-2 s kapacitou 2130 mAh, která slibuje slušnou výdrž. Přístup k baterii je poměrně snadný, dvojitý kryt je umístěn v horní čísti „pod displejem“.

 

Přístroj podporuje sítě 2.5G (GSM, GPRS, EDGE) 850, 900, 1800, 1900 MHz, 3G (HSPA + 21 Mb/s) 850, 900, 1900 a 2100 MHz, 4G (LTE Cat 3100/50 Mb/s) až 6 různých pásových sad, avšak dostupnost závisí na tom kterém trhu). Datové funkce HSDPA: 21 Mb/s, HSUPA: 5,76 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n (5 GHz), NFC, Bluetooth 4.0 (LE/A2DP). K dispozici jsou funkce jako kalendář (Google Calendar, MS Exchange), poznámky, budík, e-mailový klient a jako internetový prohlížeč slouží Google Chrome. Vestavěna je jednotka GPS (A-GPS + GLONASS), elektronický kompas, navigace, ale také akcelerometr nebo gyro- a další senzory.

 

Dalšími funkcemi jsou Samsung Link, Samsung ChatON, S Voice a S Překladatel, Skupina Play, hry, alba, Trip Advisor, Paper Artist pro hravou tvorbu. Google Mobile Services umožňuje stáhnout Google Maps, Gmail, Google Search, Google Nastavení, Google Plus, Google Local, Google Play Store, Google Messenger, Google Navigace, Youtube, Google Talk, Voice Search, Google Play Film & TV, Knihy Google Play, Google Přehrávání hudby, Google Play Magazine.

 

Samsung Galaxy S4 Zoom by měl být uveden do prodeje nyní v létě za přibližně 12 tisíc korun. Na výběr budou dvě barevné varianty, bílá a černá.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: