Sony Alfa 7 a 7R: kompaktní DSLM fotoaparáty s full frame snímači a Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Sony Alfa 7 a 7R: kompaktní DSLM fotoaparáty s full frame snímači a Wi-Fi

21. října 2013, 10.15 | Nejnovější systémové kompaktní fotoaparáty Sony α 7 a α 7R s bajonetem E pro výměnné objektivy jsou vybaveny obrazovými senzory velikostí odpovídající políčku 35mm kinofilmu, 7 s rozlišením 24 megapixelů, 7R s 36 megapixely a bez low-pass filtru. Jsou to nejmenší a nejlehčí fotoaparáty s výměnnými objektivy vybavené plnoformátovými snímači.

Sony Alfa 7 a 7R

 

Těla obou modelů jsou sice velmi malá, v obou případech měří 12,7 × 9,4 × 4,8 cm, a lehká, α7 váží 474 g i s baterií a α7R 465 g také i s baterií, ale jsou řešena jako odolná a vhodná i pro každodenní náročné nasazení. Mají šasi z hořčíkové slitiny a mají prachotěsnou a vlhkotěsnou konstrukci. V čem se 7 a 7R od sebe liší? Největším rozdílem je použití dvou různých obrazových snímačů, které jsem zmínil už v úvodu. A nejde jen o rozdílný počet pixelů, ale i o drobný rozdíl ve velikosti a hlavně vypuštění antialiasingového filtru u modelu s vyšším rozlišením, u něhož lze očekávat kresbu s vyšší ostrostí a vyšší kvalitu podání jemných detailů obrazu. Dalším důležitým rozdílem je skutečnost, že model α7R má jednoduchý 25bodový autofokus pracující metodou detekce kontrastu, kdežto α7 má hybridní systém automatického ostření se 117 body AF a s možností používat jak metodu detekce kontrastu, tak fázovou detekci. A když pomineme zcela zanedbatelný rozdíl ve váze, pak už to je pouze rozdílná maximální rychlost souvislého snímání: α7 á 5 a α7R á 4 obr./s.

 

Sony Alfa 7 a 7R: kompaktní DSLM fotoaparáty s full frame snímači a Wi-Fi

 

Oba modely mají elektronický obvod s novým obrazovým procesorem Bionz X a plnoformátové obrazové snímače typu CMOS, ovšem u Alfa 7 má rozměry 35,8 × 23,9 mm a rozlišení 24 milionů efektivních pixelů, kdežto u Alfa 7R 35,9 × 24 mm, 36 milionů efektivních pixelů a bez optického nízkoprůchodového filtru. Zatímco α7 poskytne snímky s maximálním rozlišením 6000 × 4000 px, pak α7R má maximum 7360 × 4144 pixelů. Oba modely umožňují uživateli změnit základní poměr stran obrazu 3:2 na širokoúhlý 16:9. Snímače nejsou součástí systému stabilizace obrazu.

 

Snímky lze pořizovat ve formě nekomprimovaných souborů RAW (ARW 2.3), nebo v grafickém formátu JPEG s výběrem ze tří úrovní kvality, velmi jemné, jemné a standardní. Ozvučené video může být formátu MPEG-4 a AVCHD a nastavit je možno 1920 × 1080 @ 60p, 60i, nebo 24p, 1440 × 1080 @ 30p nebo 640 × 480 @ 30p. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní, oba modely mají porty pro připojení externího mikrofonu a sluchátek a přes adaptér podporují XLR. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC a také Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo.

 

Sony Alfa 7

 

Základní rozdíl použitých systémů automatického zaostřování jsme si uvedli, nyní doplňme, že oba modely samozřejmě nabízejí standardní výběr režimů automatického ostření a praktických funkcí. Umožňují ostřit v režimu vícebodovém, bodovém ve středové oblasti, nebo s výběrem bodu podle potřeby uživatele, ostření po jednotlivých snímcích i souvislé a oba také mají funkci detekce tváří v záběru, pomocné osvětlení autofokusu a umožňují i ruční ostření.

 

Pro měření světla je možno zvolit režim vícesegmentový základní a zaměřený na střed a bodový. Ekvivalent citlivosti ISO má základní rozsah od 100 do 25 600, v rozšířeném režimu od 50 do 51 200 s využitím funkce Multi-Frame Noise Reduction, expozici lze kompenzovat v rozsahu ±5 EV, k dispozici je funkce automatických expozičních řad snímků AE Bracketing a funkce pro rozšíření dynamického rozsahu. Blesk fotoaparáty nemají, umožňují ale připojit externí zábleskové jednotky do aktivních sáněk – vícefunkčního rozhraní. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 10 režimů, možné je ruční vyvážení a k dispozici je také WB Bracketing. Uživatel může vybírat nejen základní barevné prostory, sRGB a AdobeRGB, ale také základní parametry obrazu: Standard, Výrazný, Neutrální, Čistý, Hluboký, Lehký, Portrét, Krajina, Západ Slunce, Noční scéna, Podzimní listí a černobílé, nebo sépiově hnědé podání.

 

Sony Alfa 7 a 7R - digitální hledáček a výklopný displej

 

Oba modely mají ve středové části těla barevný elektronický hledáček typu Tru-Finders s XGA OLED panýlkem formátu 0,5 palce (1,3 cm) s rozlišením 2 359 296 obrazových bodů, se 100% pokrytím pole záběru a se zvětšením obrazu 0,71× (s 50mm objektivem při zaostření na nekonečno). Okulár má možnost dioptrické korekce. Barevný displej na zadní stěně je typu TFT LCD Xtra Fine, má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm), rozlišení 921 600 obrazových bodů (jiné zdroje uvádějí ne VGA, ale dokonce 1,23 Mpx) a je umístěn na výklopném panelu (nahoru lze až o cca 90 úhlových stupňů, dolů o cca 45 stupňů). Monitor není dotykový.

 

Sony Alfa 7 v akci

 

Fotografovat je možno pohodlně a jednoduše v plně automatickém režimu, nebo je možno vybírat ze sady scénických programů (Portrét, Krajina, Makro, Sportovní akce, Západ Slunce, Noční portrét, Noční scéna, Stmívání z ruky a Proti „rozmáznutí“ pohybem). Ale také je k dispozici flexibilní programová automatika, program s prioritou času expozice (1/8000–30 s), program s prioritou clonového čísla a režim s ruční volbou všech parametrů expozice. Rychlost souvislého snímání je 5, respektive 4 obr./s (7 vs. 7R).

 

Sony Alfa 7 v akci a symbolická ilustrace říkající, že i malý přístroj se vyrovná velkému DSLT

 

Jako základní zdroj energie slouží lithium-iontový akumulátor NP-FW50, který na jedno plné nabití umožňuje pořídit asi 340 snímků (podle norem CIPA). K počítači je možno fotoaparáty připojit pomocí rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV mají výstup mikro HDMI (snímky 4K, nekomprimované video) a oba mají integrovanou jednotku Wi-Fi s podporou funkce NFC – Near Field Communication a řízením komunikace via PlayMemories Mobile app. Oba umožňují dálkové ovládání z tabletu nebo chytrého mobilního telefonu, ale také pomocí kabelového ovladače.

 

Na evropském trhu mají být nové full-frame DSLM fotoaparáty Alfa 7 a 7R k dostání od poloviny listopadu 2013. Ceny pro český trh nebyly oznámeny, samotné tělo má v USA stanovenu prodejní cenu 1700 USD. Společnost Sony nabídla možnost předobjednat si tyto fotoaparáty už dnes prostřednictvím webové stránky Sony store

 

A7 a ukázky různých objektivů s bajonetem A via adaptér

 

 

Výrobce také oznámil, že rozšiřuje nabídku vyměnitelných objektivů o pět nových s bajonetovým uchycením E a koncipovaných pro full-frame fotoaparáty α7 a α7R. Jsou mezi nimi dva transfokační objektivy se středním rozsahem Sony a Carl Zeiss, dva typu Sonnar T* s vysokou světelností a pevnou ohniskovou vzdáleností a prémiový teleobjektiv řady G. K dispozici je i bajonetový adaptér nové generace, díky kterému lze používat spolu s fotoaparáty α7 a α7R i všechny full-frame objektivy s bajonetovým uchycením A, a to včetně vylepšeného telezoomu 70–200 mm 1:2,8 G SSM II. Více informací v samostatném článku.

 

A7R a ukázky různých objektivů včetně velkých A via adaptér

 

Spolu s novými fotoaparáty α7 a α7R výrobce připravil také nové příslušenství, kupříkladu bateriové madlo VG-C1EM, které prodlužuje výdrž fotoaparátu díky dvěma bateriím NP-FW50 a přináší lepší komfort při snímání na výšku, kabel Multi Flash, který umožňuje samostatné sáňky FA-CS1M použít pro připojení příslušenství mimo fotoaparát, ale také třeba elegantní měkké kožené pouzdro LCS-ELCA.

 

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: