Nové full-frame výměnné objektivy Sony a Carl Zeiss - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - příslušenství

Nové full-frame výměnné objektivy Sony a Carl Zeiss

21. října 2013, 13.22 | Spolu s novými kompaktními full-frame DSLM fotoaparáty α7 a α7R výrobce představil také nové objektivy s bajonetovým uchycením E, které jsou primárně pro ně určené, ale i novinku s bajonetem A. A ke stávajícím dvěma adaptérům k propojení modulárních systémů Sony Alfa A a E přibyly další dva, použitelné pro plnoformátové foto-video přístroje a objektivy.

 

Nové full-frame výměnné objektivy Sony a Carl Zeiss

 

Řada kompaktních full-frame objektivů s bajonetovým přípojným systémem E je řešena s ohledem na vysokou kvalitu obrazu a také na odolnost vůči prachu a vlhkosti. Obsahuje dva všestranně použitelné zoomy a dva prémiové objektivy s optickou konstrukcí Carl Zeiss Sonnar T* s vysokou světelností a unikátní povrchovou antireflexní vrstvou T*, která se spolu s kvalitní optickou konstrukcí Carl Zeiss podílí na efektivním snížení vnitřních odrazů v objektivu a zvýšení kontrastu, brilance a hlubokou černou. Tyto objektivy doplňuje telezoom ve vysoce kvalitní řadě Sony G. Všechny zmíněné nové objektivy jsou primárně určeny pro nové full-frame DSLM fotoaparáty Sony α7 a α7R, ale lze je používat i se všemi ostatními fotoaparáty a videokamerami s bajonetem E, kupříkladu NEX-6 a NEX-7.

 

Carl Zeiss Sonnar T* FE 35 mm 1:2,8 ZA

 

Carl Zeiss Sonnar T* FE 35 mm 1:2,8 ZA

 

Širokoúhlý full-frame objektiv s bajonetem E nabízí oblíbenou ohniskovou vzdálenost 35 mm a dobrou světelnost a výrobce ho doporučuje hlavně pro tvůrčí vyjádření fotografům se specializací na pouliční scenérie a krajinky. Má zorný úhel 63 °, základní clonové číslo 2,8 a nejvyšší clonové číslo 22, sedmilamelovou clonu s kruhovým otvorem. Jeho optickou konstrukci tvoří sedm členů uspořádaných do pěti skupin. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,35 m a maximální zvětšení obrazu 0,12×. Průměr závitu pro snímací filtry je 49 mm, objektiv má rozměry 61,5 × 36,5 mm a váží 120 g.

 

Carl Zeiss Sonnar T* FE 55 mm 1:1,8 ZA

 

Carl Zeiss Sonnar T* FE 55 mm 1:1,8 ZA

 

V podstatě základní objektiv s výbornou světelností a velice ostrou kresbou a naopak velmi efektně rozostřeným pozadím, který je vhodný třeba pro portrétování, snímání při nedostatečném osvětlení a pro každodenní fotografické příležitosti. Má zorný úhel 43 °, který se velmi blíží lidskému pohledu, základní clonové číslo 1,8 a nejvyšší clonové číslo 22, clonu s 9 lamelami a optimalizovaným kruhovým otvorem a optickou konstrukci se sedmi prvky uspořádanými do pěti skupin. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,5 m a maximální zvětšení obrazu 0,14×. Průměr závitu pro snímací filtry je 49 mm, objektiv má rozměry 64,4 × 70,5 mm a váží 281 g.

 

Carl Zeiss Vario-Tessar T* FE 24–70 mm 1:4 ZA OSS

 

Carl Zeiss Vario-Tessar T* FE 24–70 mm 1:4 ZA OSS

 

První full-frame transfokační objektiv Carl Zeiss s bajonetovým uchycením E. Nabízí poměrně všestranný a žádaný rozsah ohniskové vzdálenosti 24–70 mm a „rozumné“ základní clonové číslo F/4 neměnné u všech nastavení zoomu. Je vhodný pro každodenní fotografování, pro portréty i krajinářské nebo momentní záběry. Systém optické stabilizace obrazu Optical SteadyShot umožňuje při snímání z ruky využívat delší časy expozice, než by bylo nutné bez stabilizace, a to i při nastavení delší ohniskové vzdálenosti.

 

Optickou konstrukci objektivu tvoří 12 prvků uspořádaných do 10 skupin a obsahuje pět asférických členů a jeden člen ED, tedy ze skla s mimořádně nízkým rozptylem. Rozsah zorných úhlů je 84–34 °, nejvyšší clonové číslo je 22, clona má 7 lamel a optimalizovaný kruhový otvor. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,4 m a maximální zvětšení obrazu 0,2×. Průměr závitu pro snímací filtry je 67 mm, objektiv má rozměry 73 × 94,5 mm a váží 426 g.

 

Sony FE 28–70 mm 1:3,5–5,6 OSS

 

Sony FE 28–70 mm 1:3,5–5,6 OSS

 

Objektivy s optickými konstrukcemi Carl Zeiss doplňuje tento základní zoom Sony se širokým využitím – od rodinných portrétů až po každodenní momentky. Umožňuje snadný vstup do oblasti full-frame snímání: je lehký, kompaktní a cenově dostupný. Integrovaný systém optické stabilizace obrazu Optical SteadyShot umožňuje při snímání z ruky využívat delší časy expozice, než by bylo nutné bez stabilizace, a to i při nastavení delší ohniskové vzdálenosti.

 

Optická konstrukce společnosti Sony sestává z devíti členů (8 skupin) a využívá tři asférické členy a jeden člen z ED skla pro minimalizaci barevné odchylky a zachování kompaktních rozměrů a nízké hmotnosti pro snadnější přenášení. „Cestovní“ design doplňuje i odolné utěsnění proti vnikání prachu a vlhkosti. Rozsah zorných úhlů je 75–34 °, nejvyšší clonové číslo je 22, clona má 7 lamel a optimalizovaný kruhový otvor. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,3 m (wide; tele 0,45 m) a maximální zvětšení obrazu 0,19×. Průměr závitu pro snímací filtry je 55 mm, objektiv má rozměry 72,5 × 83 mm a váží 295 g.

 

Sony FE 70–200 mm F4 G OSS

 

Sony FE 70–200 mm F4 G OSS

 

Tento prémiový telezoom je první objektiv Sony G s bajonetovým uchycením E, který je specificky optimalizován pro full-frame snímání s fotoaparáty α7 a α7R. Je vhodný pro sportovní a jiné akce a snímání ve volné přírodě. Nabízí výbornou světelnost neměnnou v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti. Je lehký, kompaktní, výbornou ergonomii a příjemné ovládání, k němuž patří praktická vylepšení jako tlačítko aretace zaostření na tělese objektivu, omezovač rozsahu ostření a přepínač režimu panoramatu. Nechybí systém optické stabilizace obrazu Optical SteadyShot.

 

Optická konstrukce sestává z 21 členů uspořádaných do 15 skupin a mimo jiné obsahuje dva členy AA – Advanced Aspherical, asférické členy pokročilé technologie, členy ze skla Super ED a ED a využívá antireflexní vrstvy Sony Nano AR pro efektivní snížení výskytu reflexů, záblesků a stínů a zvýšení kontrastu obrazu. Rozsah zorných úhlů je 34–12 °, nejvyšší clonové číslo je 22, clona má 9 lamel a optimalizovaný kruhový otvor. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 1 m (wide; tele 1,5 m) a maximální zvětšení obrazu 0,13×. Průměr závitu pro snímací filtry je 72 mm, objektiv má rozměry 80 × 175 mm, váží 840 g (bez upevňovacího systému ke stativu) a stejně jako výše představené objektivy je utěsněn proti vnikání prachu a vlhkosti.

 

Řadu full-frame objektivů s bajonetem E doplňuje vylepšený telezoom Sony G s bajonetem Sony A pro digitální SLT a SLR přístroje, 70–200 mm 1:2,8 G SSM Mark II, a dva bajonetové adaptéry nové generace, pro využívání full-frame objektivů s bajonetovým uchycením A s fotoaparáty α7 a α7R.

 

Sony 70–200 mm 1:2,8 G SSM II

 

Sony 70–200 mm 1:2,8 G SSM II

 

Vylepšená verze původního telezoomu Sony G 2,8/70–200 s bajonetovým uchycením A je ideální pro portrétování, nebo snímání sportovních a jiných akcí a života ve volné přírodě. Jeho předností je vysoká světelnost, neměnná při použití všech ohniskových vzdáleností, ale také tichý pohon automatického zaostřování, nyní až asi 4× rychlejší než u předešlého modelu, který poskytne ve srovnání s předchůdcem vylepšené automatické zaostřování se sledováním pohybujících se objektů.

 

Optickou konstrukci tvoří 19 členů uspořádaných do 16 skupin a optický výkon posilují povrchové antireflexní vrstvy Sony Nano AR. Rozsah zorných úhlů je 34°–12°30', nejvyšší clonové číslo je 32, clona má 9 lamel a optimalizovaný kruhový otvor. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 1,2 m a maximální zvětšení obrazu 0,21×. Průměr závitu pro snímací filtry je 77 mm, objektiv má rozměry 87 × 196,5 mm a váží 1340 g bez upevňovacího systému ke stativu.

 

Sony LA-EA4 a LA-EA3: full-frame kompatibilní bajonetové adaptéry

 

Díky novým adaptérům je možno k novým full-frame fotoaparátům Sony α7 a α7R připojit i objektivy pro digitální SLT a SLR přístroje s bajonetovým uchycením A. LA-EA4 je adaptér pro fotoaparáty s bajonetovým uchycením E, který je kompatibilní prakticky se všemi objektivy s bajonetovým uchycením A, jak pro full-frame, tak pro APC-S modely.

 

Technologie průhledného zrcadla (Translucent Mirror Technology) uvnitř adaptéru umožňuje rychlé a přesné automatické zaostřování s fázovou detekcí s jakýmkoli kompatibilním objektivem s bajonetovým uchycením A nasazeným na fotoaparátu se systémem uchycení E a zajišťuje přesné zaostření pohybujících se objektů. Automatické zaostřování není podporováno u telekonvertorů s bajonetovým uchycením A, ani u STF objektivů. Při snímání fotografií nebo videa s fotoaparáty s bajonetovým uchycením E je k dispozici i automatické nastavení expozice.

 

A bajonetový adaptér LA-EA3 umožňuje fotografům a kameramanům využívat všechny výhody full-frame snímání pomocí jejich souprav objektivů s bajonetovým uchycením A. Nepodporuje ovšem automatické zaostřování.

 

Objektivy SEL35F28Z/Carl Zeiss Sonnar T * 35 mm F2,8 ZA FE, SAL70200G2/70–200 mm F2,8 G SSM II a adaptéry LA-EA3 a LA-EA4 budou v prodeji na evropských trzích od konce listopadu, objektivy SEL55F18Z/Carl Zeiss Sonnar T * 55 mm F1,8 ZA FE a SEL2470Z/Carl Zeiss Vario-Tessar T * FE 24–70 mm F4 ZA OSS mají jít do prodeje v lednu 2014 a objektivy SEL2870/FE 28–70 mm F3,5–5,6 OSS a SEL70200G/FE 70–200 mm F4 G OSS na jaře 2014.   

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: