Sony Cyber-shot DSC-H50: nová výkonná EVF na obzoru - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Sony Cyber-shot DSC-H50: nová výkonná EVF na obzoru

28. února 2008, 00.00 | Sony uvádí na trh již čtvrtou generaci EVF fotoaparátu řady Cyber-shot H. Novinka se pyšní označením H50 a nabízí rozlišení 9 Mpix, 15násobný optický zoom, velký 3,0" výklopný display, optickou stabilizací SuperSteady Shot a množství manuálních i praktických (vylepšených) funkcí.

Již od počátku nového roku (respektive od amerického veletrhu PMA) to vypadá, že japonská společnost Sony hodlá převálcovat všechny konkurenty v oblasti foto/video (určitě tedy alespoň, co se počtu nových produktů týče). Po uvedení celé řady digitálních přístrojů (jak kompaktů, tak i hned tří DSLR řady alfa) však tento rozjetý vlak zdaleka nezastavuje (ani nezpomaluje) a po zatím poslední - nedávno uvedené novince H10, útočí tento výrobce na trh dalším modelem digitálního kompaktu (resp. EVF) - Cyber-shot H50. Nejnovější model je určen náročnějším amatérským uživatelům a vychází z (hruba rok staré) "há-devítky". H50 však nabídne vyšší rozlišení, (o fous) větší snímací čip a vylepšené funkce usnadňující fotografování (jako například stále populárnější "Face Detection" neboli funkce "Priority tváře").

Sony CyberShot DSC-H50
Po stránce designu nedoznala novinka oproti svým předchůdcům téměř žádných zásadních změn. Vzhledově není aparátu moc co vytknout. Naopak právě "kabát" H50 patří mezi příjemné praktické aspekty fotoaparátu. Tělo je opět robustní, přesto však kompaktní, povrch odolný proti poškrábání. Nepřekvapí ani již standardní optika Carl Zeiss s 15násobným optickým zoomem nebo velký 3" výklopný display Clear Photo LCD Plus. Z funkcí ještě stojí za zmínku (kromě již zdokonalené detekce obličeje) dále také detekce úsměvu, optimalizace dynamického rozsahu s režimem DRO Plus (pro přirozeně vypadající snímky vysoce kontrastních scén), dvojitá ochrana proti rozmazání snímku - stabilizátor Super SteadyShot, nebo možnost nastavení vysokých citlivostí (což má však na kvalitu výstupu - vzhledem ke stále malým rozměrům snímače, spíše degradující vliv). Zajímavou funkci představuje také pokročilý režim Bracket Shooting, ve kterém aparát pořídí tři záběry s různou expozicí, s různě nastaveným vyvážením bílé nebo v různých barevných režimech.

Technická specifikace
Sony Cybershot DSC-H50 disponuje snímacím čipem Super HAD CCD s efektivním rozlišením 9,1 MPix a úhlopříčkou 1/2,3". To nám dává možnost záznamu do velikostí 3 456 x 2 592, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 640 x 480 bodů. Fotografovat lze také v poměru 3:2 (3 452 x 2 304 bodů) nebo širokoúhlém 16:9 (3 456 x 1 944 a 1 920 x 1 080 bodů). Od svého předchůdce H9 převzala novinka funkci NightShot - aneb možnost snímání i v naprosté tmě pomocí infračerveného světla. Citlivost lze nastavit v rozsahu ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence se ukládají ve formátu MPEG VX a můžeme natáčet s rozlišením 640 x 480 bodů s frekvencí 30 nebo 16 snímků za sekundu. O zpracování dat se stará obrazový procesor BIONZ nové generace - a právě ten by ještě spolu se snímacím čipem a lepšími algoritmy zpracování obrazu teoreticky měl dosáhnout lepších výsledků než předešlé modely (to však ukáží až praktické testy). Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar nabízí 15x optický zoom, rozsah ohniskové vzdálenosti 5,2 - 78 mm (ekvivalent kinofilmu je 31 - 465 mm), při světelnosti objektivu F2,7 - 4,5 (s maximálním clonovým číslem F8). Automatické pasivní zaostřování porovnává kontrast na 9 bodech, nechybí ani automatické zaostřování na obličeje ve scéně. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm v normálním režimu a 1 cm v makro režimu. Na objektiv je také možno nasadit předsádky (nejsou součástí balení).

Fotoaparát je vybaven optickou stabilizací Super Steady Shot a vzhledem k zaměření nechybí samozřejmě ani možnosti nastavení expozice od plně automatické, přes poloautomatické i plně manuální módy. V závislosti na režimu se mění i čas závěrky - 1/4000 - 30 sekund. Měření expozice probíhá celoplošně (měří se kontrast na 49 zónách), s důrazem na střed nebo bodově. Sériové snímání pořídí až 100 snímků rychlostí cca 1,6 snímku za sekundu. Vyvážení bílé barvy pracuje plně automaticky, pomocí 7 předvoleb (den, zataženo, 3 zářivky, blesk a žárovka), nebo můžete zkalibrovat WB manuálně (pomocí střední šedé nebo bílé tabulky). Vestavěný blesk pracuje v režimech: auto, zapnuto vždy, pomalá synchronizace, s redukcí červených očí, synchronizace s delším či kratším časem. Jeho rozsah udává výrobce 0,2 - 9,1 m (na nejkratším ohnisku) nebo 1,2 - 5,5 m (na nejdelším ohnisku). Elektronický (EVF) hledáček má rozměr 0,2" (úhlopříčka) a rozlišení 201 000 bodů. Výklopný LCD displej disponuje úhlopříčkou 3" a rozlišením 230 000 bodů. Pro ukládání snímků slouží karty typu Memory Stick Pro/Duo nebo případně nouzová interní kapacita 16MB. Pro přenos snímků slouží rozhraní USB 2.0. K dispozici jsou video výstupy s formáty PAL/NTSC a Full HD 1080 výstup. Rozměry a hmotnost přístroje jsou: 116 x 81 x 86 mm a 547 g.

Další funkce
Obrazový procesor BIONZ řídí vylepšenou funkci detekce obličeje (Face Detection), která rozezná a dokáže zaostřit až na osm tváří v jednom záběru a automaticky nastaví zaostření a expoziční hodnoty tak, aby výsledný portrét byl optimální. Další praktickou funkcí je detekce úsměvu (Smile Shutter), která stiskne spoušť až poté, co v záběru detekuje úsměv. Pro fotografování rychlých dějů se uplatní pokročilý režim sportovního snímání (Sports Shooting), který kombinuje krátké časy s průběžným prediktivním. Pro záběry objektů v protisvětle a vysoce kontrastních scén je vhodná optimalizace dynamického rozsahu (DRO), která automaticky zpracovává snímky kombinující ostře osvětlené části s tmavými stíny tak, aby byly světelně rovnoměrně vyvážené.

Režim DRO Plus také analyzuje jednotlivé oblasti snímku, aby nedocházelo ke ztrátám detailů v přesvětlených nebo neosvětlených plochách. V režimu Bracket Shooting aparát pořídí tři záběry s různou expozicí, s různě nastaveným vyvážením bíle nebo v různých barevných režimech. Po uložení snímku je možné využít jednu z mnoha retušovacích funkcí nebo speciálních filtrových efektů a záběry snadno upravit i bez použití počítače nebo speciálního softwaru. Příjemnou možností je také Slideshow s hudebním doprovodem. Mezi dodané příslušenství patří i dálkové ovládání spouště a zoomu s tlačítky „Home“, „Menu“ a Control“. V nabídce je i celá řada volitelných doplňků včetně širokoúhlých objektivů a teleobjektivů, filtrů, baterií, cestovních nabíječek a obalů.

Závěr
Sony Cyber-shot DSC-H50 je dobře vybaveným EVF přístrojem, určeným pro nadšené fotoamatéry, kteří požadují dobrou funkční výbavu, velký zoom, optickou stabilizaci obrazu, manuální a polomanuální režimy a zároveň mnoho praktických funkcí. H50 navíc disponuje zajímavými funkcemi jako „NightShot“ (fotografování za tmy), „Face Detection“, „Smile Detection“, výklopným displejem atd. Na druhou stranu však oproti svému předchůdci (H9) nenabízí novinka (vyjma jiného snímače, resp. vyššímu rozlišení) žádnou výraznou inovaci – veškeré další změny jsou vesměs kosmetické. Opakuje se tak stejná situace jako v případě následovníků Alfy 100 (modelů Alfa 200/300/350). Otázka nyní zbývá, jakou kvalitu nám H50 nabídne v případě výsledných snímků - na to si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat. Uvedení do prodeje uvádí výrobce koncem dubna.

:. Technická specifikace .:

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Další aberátor,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 28.02.2008, 06:49
Odpovědí: 26

kombinovaný s žehličkou, pro BFU.

Odpovědět na příspěvek

RE: Další aberátor,

Autor: Michal Polan Muž

Založeno: 28.02.2008, 09:25

Ne každý nutně chce nebo potřebuje zrcadlovku, nemluvě o finanční investici.
Co byste takovým lidem doporučil vy osobně? Nadávat umí každý, ale dobré rady se tu zájemce nedočká.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Další aberátor,

Autor: Petulda Muž

Založeno: 28.02.2008, 11:32

Zajemce se nedocka nejen dobre rady, ale ani dobreho noveho kompaktu (EVF). Vsechny ty dnesni HOT novinky jsou z fotografickeho hlediska jen downgrade predeslych modelu v dikci marketingu...

Kdo z majitelu dnesnich 12Mpix kompaktiku tiskne A3 nebo A2, kde by se takove rozliseni uplatnilo (pokud by jej tedy ty kompaktiky byly schopny doopravdy prenest ve forme detailu).

Proc se nevyrabi kompakt s 2/3'' 5Mpix senzorem a stabilizovanym objektivem 24-105 f/2.8? Technicky to dnes neni zadny problem, ale dikce marketingu a tim padem 'zblblost' zakazniku je uz asi nevratna.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Michal Polan Muž

Založeno: 28.02.2008, 11:53

Přiznám se, že jsem zvědavý na Casio F1. Ale tam asi mě zase odradí dost vysoká cena. Mrzí mě, že Fuji nepředstaví už nástupce S6500 a všechno ostatní opravdu jde do kytek.
Odpovědí na otázku "proč" je víc... samozřejmě, marketing výrobců je prvním důvodem. Ale ruku v ruce s tím jdou i novináři a některé méně seriózní média. Kdyby se na internetu i v tištěných publikacích více objevovaly články o tom, jak malé čipy šumí, možná by to lidi odradilo. Ale takové věci jsou dostupné jen těm, kdo mají zájem hledat.... třeba tady, na dpreview, dcresource... ale mnohem více lidí čte Dnes, Blesk, různé Listy... a tam v přílohách hlavně argumentují megapixely a velikostmi zoomu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Petulda Muž

Založeno: 28.02.2008, 12:38

Casio EX-F1?
1/1.8'' 6Mpix
12x zoom zacinajici az na 36mm

Pro mne palec dolu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Em Muž

Založeno: 28.02.2008, 12:22

Proč se nevyrábí takové kompakty? Protože se velikostí, hmotností při takovýchto požadovaných parametrech (velký snímač, světelný objektiv) vyrovnají low-endovým DSLR, které přitom nabídnou jak vyšší kvalitu výstupu, tak možnost dalšího rozšíření (objektivy), avšak díky tomu přinesou také větší zisk výrobcům.
Ano, dříve se takové kompakty vyráběly, levné nebyly, zrcadla byly ale ještě dražší. Např. takový Panasonic DMC-LC1 s objektivem f=2.0 - 2.4 / 28 - 90mm a 5 Mpx na 2/3" při váze 700g stál tehdy 48.000,- !
Dnes se nabízí ve výprodeji i po velké slevě za 20 tis., má-li někdo zájem.
http://www.light
q.cz/default.aspx?page=2&
menu=10170003&kategorie=7
33&typ=0&detail=8951
Mys
lím, že to je jasné, děkuji nechci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Petulda Muž

Založeno: 28.02.2008, 12:33

No, argumentovat cenou modelu z roku 2004 je lehce mimo...
Hmotnost 700g a velikost srovnatelne s nejmensimi zrcadlovkami take neni pro dnesni kompakty nicim vyjimecnym (napr. FZ-50 ma 733g).

Take veta
"Protože se velikostí, hmotností při takovýchto požadovaných parametrech (velký snímač, světelný objektiv) vyrovnají low-endovým DSLR,"
neodpovida realite. Objektiv 24-105 f/2.8 pro APS-C snimac bude z logiky veci radove vetsi, tezsi a drazsi nez jeho ekvivalent pro mnohem mensi snimac 2/3''.

Nejsem odpurcem zrcadlovek, fotim jak filmovou tak digitalni, ale zoufale mi chybi kvalitni kompakt, ktery bych bral tam, kam s (D)SLR nemuzu nebo nechci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Em Muž

Založeno: 28.02.2008, 22:04

Jestli má "kompakt" 700-800 g anebo zrcadlo 1000-1100 je dle mě opravdu úplně jedno. A co teprve taková "kompaktní" Fuji S100FS se svými 918g bez baterie... Jistě vezmu-li stejný rozsah ohnisek u zrcadla, jsem zase někde jinde, min u 2 objektivů, pokud chci určitou kvalitu výstupu (ta je však u té Fuji dle doposud prezentovaných fotek hodně nízká).
Kompakt, který lze vzít tam, kam se s DSLR nedá, předpokládám bude malý, lehký, skladný a to se vylučuje se snímačem 2/3" i s konstatní světelností v celém byť malém ohniskovém rozsahu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Em Muž

Založeno: 28.02.2008, 22:26

Ještě jeden tip na něco "kompaktního", osobně po systému 4/3 netoužím, ale budiž:
Olympus E-410 + 14-54 mm F 2,8-3,5 za cenu cca 11,5 + 16,5 tis, vše při váze celkem 870 g.
Kdo chce šetřit na ceně, váze při horší světelnosti se dostane u kitu s objektivem 14-42 mm F 3,5-5,6 na pouhých 13 tis. za komplet a ponese si sebou pak 625 g.

Kompakt s nepřemegapixelovaným snímačem 2/3" a byť pevným světelným sklem malého ohn.rozsahu by dnes v porovnání s výše uvedeným uváděl na trh jen výrobce sebevrah...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Petulda Muž

Založeno: 29.02.2008, 10:20

Oly take nemusim, nema nektera skla, bez kterych bych se nerad obesel.

Ale s posledni vetou souhlasim, jenze proc je tomu tak? Protoze marketing do vsech husti, ze vic Mpix je lepsi a ze 20x zoom je lepsi nez 14x zoom. Neco o sumu, svetelnosti, kresbe, barvach , coz jsou parametry pro fotografa podstatnejsi, ani slovo.

Chapu, ze cilovka pro kompakty nejsou fotografove, ale rodinky na dovolenkove cvakani, pokud to napisu hrube. Ale verim, ze nejaky takovy sikovny kompakt by si nasel nemalo priznivcu z rad narocnejsich fotoamateru. Ale to pochopitelne jen spekuluju ;).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Petulda Muž

Založeno: 29.02.2008, 10:15

Pod slovy 'maly, lehky, skladny' si kazdy pochopitelne predstavi neco jineho. Muj fotobatoh vcetne stativu vazi cca 13kg, telo se zakladnim sklem a bez blesku cca 2kg, takze 700g fotacek, ktery strcim do ledvinky pro mne tyhle atributy splnuje ;).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 28.02.2008, 13:09

Dobry den,

chapu vas pohled na problematiku a nejste sam, kdo vola po podobnem vyvoji. Bohuzel z pohledu vyrobcu jste ten spravny kupec pro DSLR a vyrobce udela vse pro to, aby vam ji prodal. Kompaktni fotoaparat je dnes bohuzel i kdyz logicky chapan vyrobci jako spotrebni masova zalezitost a pro tuto cilovou skupinu dava soucastny trend smysl. Ona totiz hladina sumu pri tisku 10x15cm ci prohlizeni na monitoru az zas tolik problem neni. Typicky nejvetsi problem techto uzivatelu je kompozice a tudiz pokud chteji mit zajimave fotografie, tak museji vetsinu orezavat, pokud je vubec upravuji. A pak dava 12MPix smysl, kdyz z toho 2/3 oriznete.

Z pohledu beznych kompaktu je tudiz to co delaji vyrobci spravne. Skoda ze nikdo nema odvahu nabizet kompakt pro narocne ve smyslu kvality. ve smyslu designu se to dela ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Michal Polan Muž

Založeno: 28.02.2008, 13:59

Myslím, že odhodlanému člověku DSLR neprodají. Já bych taky radši uvítal návrat Sony R1, nebo Fuji S6500, ale je mi jasné, že místo takových by mi radši vnutili zrcadlovku, která mě bude stát čtyřikrát tolik, jen abych pokryl dostatečný rozsah ohnisek.
Asi budu napříště muset hledat v bazarech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Moravan.sk Muž

Založeno: 29.02.2008, 09:08

No vidíš, já jsem to vyřešil.
mám "malý kompakt" Sony R1 a zrcadlovku Canon 30D...
Ale když se nechci tahat s něčím velkým, rad si vezmu mrňouse Panasonic TZ1, nebo trošku větší Sony H1.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Michal Polan Muž

Založeno: 03.03.2008, 10:15

No jo... jenže to je přesně to, na co nemám já ani peníze, ani prostor, ani chuť... a ani využití. Teď mám Sony H2, ale při výhledu do budoucna už není z čeho vybírat. Psal jsem tu o Casiu EX F1, ale u toho mě nejspíš odradí cena.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Další aberátor,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 29.02.2008, 06:29

Já osobně? Kdybych dnes kupoval EVF ultrazoom, sáhl bych po téměř dva roky starém Panasonicu FZ50 - ale se skřípěním zubů. Jenže proč by to, co bych si vybral já osobně, mělo být jakkoli důležité pro vás? Je přece dost malá šance, že máme stejné fotografické nároky.

Mimochodem, kdo potřebuje kvalitu výstupu, má teď jednu z posledních šancí vybrat si dobře fotící DSLR - už i tam se začínají megapixely uplatňovat jako hlavní marketingový prostředek, ale přidané fičůry jako prachotřas, stabilizace na čipu nebo živý náhled IMHO dost zvýšily užitnou hodnotu této skupiny foťáků.
Na čipu velikosti APS-C bych nešel nad 10 MPx.

Odpovědět na příspěvek

Ideální rozlišení

Autor: Honza Muž

Založeno: 29.02.2008, 12:08

Že se tak ptám, jak se vypočítá ideální rozlišení čipu?

Nedávno, jak se Samsung chlubil tím novým čtrnácti megapixelovým čipem, který vyvinul pro Pentax K20D a Samsung GX-20, jsem se zasnil, jaké by to bylo, kdyby těch čipů chrlil nadbytek a začal z nich taky řezat menší kousky do svých kompaktů. I našel jsem si na dpreview článek o velikostech čipů a přepočítal, jaké rozlišení by to bylo, kdyby se z takového čtrnácti megapixelového APS-C nařezaly kousky od 1/2,5" do 2/3". Dostal jsem čísla kolem JEDNOHO megapixelu. Kdyby to vzal do rukou Fujifilm, otočil o čtyřicet pět stupňů ve stylu SuperCCD a interpoloval, dostal by megapixely dva (trochu podvodné, tím pádem nejspíš rozmazané a podezřívané z žehlení), ale pořád by to mělo hodně daleko k dnes nostalgicky chváleným megapixelům šesti.

Takže proč by neměl mít čip APS-C více než deset megapixelů? A proč kompakt, narozdíl od zrcadlovky, vystačí s šumem, který při jeho velikosti čipu odpovídá megapixelům šesti? (K čemuž bych mohl ještě připojit podotázku, proč je skutečných 6 Mpix klasického CCD ideál, zatímco falešných 11 Mpix SuperCCD od Fuji, což dělá fyzicky pět a půl, hrůza.)

Odpovědět na příspěvek

RE: Ideální rozlišení

Autor: janfran Muž

Založeno: 29.02.2008, 13:03

Pokud myslíš Fuji S100, tak ta má 11mpix fyzicky, Fuji už interpolaci na dvojnásobné rozlišení od dob S7000 nepoužívá.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ideální rozlišení

Autor: Honza Muž

Založeno: 01.03.2008, 18:20

Vida, tak to je zlé, fyzických 11 Mpix na 2/3", to asi nad ISO 100 moc k použití nebude.

Koukal jsem, že podle http://en.wikipedia.org/w
iki/SuperCCD Fujifilm tvrdí, že od páté generace SuperCCD HR neinterpoluje, ale neupřesňuje, jak převádí data z buněk řazených šikmo do normální vodorovně svislé čtvercové sítě. Fuji se nějak už nechce moc chlubit svými technologiemi a jinde na webu jsem taky moc nepochodil, ale vzpomněl jsem si, že vlastně dcraw je open source, takže můžu nahlédnout do jeho zdrojáků, jak zpracovává RAF. Podrobnosti jsem nepochopil ani náhodou, ale vskutku nejde o interpolaci na dvojnásobné rozlišení, nýbrž o prostou rotaci o 45 stupňů -- zřejmě k ní Fujifilm přešel, když pokroky elektroniky umožnily dělat rychle náročnější výpočty.

Co tím pádem nechápu, je, proč Fujifilm rovnou neotočí o 45 stupňů své čipy a jaký je praktický rozdíl SuperCCD HR a normálním CCD. On se Fujifilm, když se ještě svými technologiemi chlubíval, pyšnil kromě dvojích světlocitlivých buněk v SuperCCD SR a interpolace v HR také tím, že tvarem buněk a uspořádáním podpůrných obvodů vylepšil využití prostoru, ale k tomu snad není šikmé uspořádání potřeba -- konec konců se teď něčím podobným holedbá Samsung. Že by za šikmými čipy Fujifilmu stál pouhý zvyk, nebo že by to vyžadovaly patenty (které má patrně na šikmé řazení buněk Fuji, kdežto na normální konkurence)?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ideální rozlišení

Autor: janfran Muž

Založeno: 01.03.2008, 21:21

Zlé to není, mohlo by to být lepší, ale hustota buněk odpovídá přibližně 6mpix na čipu 1/2.5, což je celkem snesitelné. I podle prvních fotek je na tom S100 se šumem dobře, bohužel o to hůř trpí aberací.
To šikmé uspořádání buněk nejspíš umožní líp využít jejich osmiúhelníkový tvar k vyplnění co největší plochy. Podle těch obrázků z wikipedie to sice tak moc nevypadá, ale jsou to jenom schémata, těžko říct, jak přesně odpovídají skutečnosti. S100 má navíc oproti předchůdcům čip nové generace, který se zase v něčem může lišit.
RAW-konvertory zpracovávají RAF různě, některé interpolují na dvojnásobek (S7RAW), jiné rozlišení ponechávají (UFRAW), v ACR si můžeš vybrat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ideální rozlišení

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 29.02.2008, 19:13

Protože závislost hustota/šum není ani trochu lineární. Protože na fotkách z DSLR s tou vaší malou hustotou na vyšší ISO je tím pádem šum a žehlení stejně jako z kompaktů, i když až o jeden-dva ISO stupně výš. A taky protože kupovat APS-C na tisk bilboardů je blbost, na to se používá středoformát. Na domácí focení - ruku na srdce - kdo děláte pozitivy A2 nebo aspoň A3? A proč si teda nekoupíte fullsize (nersprávně fullframe) čip? Zbytečné megapixely pro mne znamenají zbytečně zabrané místo na disku a zálohovacích médiích, plus více zabraného času při jakékoli manipulaci s nimi, přičemž od určité hranice platí, že čím víc těch dat je, tím horší je jejich technická kvalita.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ideální rozlišení

Autor: Honza Muž

Založeno: 01.03.2008, 23:44

Na jedné straně mě tahle odpověď zklamala nízkou informační hodnotou, čekal jsem například nějaké rozumné zdůvodnění, proč mám od DSLR žádat na ISO 800 menší šum než od kompaktu na ISO 200, na straně druhé mě ponoukla dělat chytrého -- a protože mi došlo, že než začnu dělat chytrého, měl bych si něco nastudovat a ověřit informace, prošmejdil jsem Internet až na http://www.clarkvision.co
m/ kde bych si patrně mohl významně rozšířit obzory, zvlášť ze článků jako http://www.clarkvision.co
m/imagedetail/digital.sen
sor.performance.summary/



Je trochu problém, že i pouhé přečtení těch stránek mi zabere dost času, takže nějak zvlášť si vyskakovat a dělat bůhvíjak chytrého hned tak moci nebudu. Zatím jsem nabyl dojmu, že na jedné straně zmenšování pixelů znamená růst šumu a všechny technologie, které to mohly aspoň z části kompenzovat, už dosáhly meze svých možností, ale na druhé straně třeba ve srovnání s filmem si vedou digitální fotoaparáty -- dokonce i kompakty -- pozoruhodně lépe, než jsem si představoval. A že kdyby mi šlo čistě o to trumfnout film, měl bych jít na ISO 50 až 100 po co největším rozlišení, třeba i 12 Mpix kompaktu, zatímco pro vyšší citlivosti 6 Mpix stačí bohatě, od ISO 400 se snad už filmu vyrovnají i tři -- a to je opět i v možnostech kompaktu zvládnout s dostatečně nízkým šumem a s dynamickým rozsahem aspoň na úrovni filmu, jen kdyby někoho napadlo vyrobit kompakt s tak nízkým rozlišením, současnou moderní elektronikou, slušným objektivem a možností ručního nastavení.

Pokud jde o zbytečnost velkého rozlišení, asi bych s ní souhlasil, kdybych si fotky tiskl. Jenže já si je většinou jen ukládám na disk a prohlížím v počítači -- a naštěstí se zvětšují, zrychlují i zlevňují disky, paměťové karty i operační paměti. Při prohlížení na monitoru by mi pak u detailních záběrů stačily nejspíš asi tak dva megapixely, možná i pro ořez. Někdy ovšem vyfotím místnost plnou lidí, jde mi o ten celkový záběr, ale zároveň bych na monitoru měl rád možnost přiblížit si obličej kohokoliv z nich. Sestavit celek z detailních záběrů by bylo velmi pracné, a navíc bych tak nezachytil všechny ve stejnou chvíli. Možná úplně nejradši pak mám záběry krajiny, v nichž mě opět na monitoru láká zvětšovat detaily ad absurdum -- a i když občas sestavuji panoramata (takže mám představu, jaká je to práce a jak to snadno zkazím), úplně mi stačí pospojovat tak tři až šest snímků, dávat dohromady desítky maximálně přiblížených záběrů by na mě bylo kapku moc. S radostí tak uvítám nejvyšší možné rozlišení, které se neutopí v šumu a nezmizí pod vadami objektivu; mám silné podezření, že současné kompakty tuto mez překročily, ale nevím, jaká mez to přesně je a proč. Nebo kdy ji překročí zrcadlovky s APS-C.

Odpovědět na příspěvek

RE: Další aberátor,

Autor: revell Muž

Založeno: 28.02.2008, 11:16

pane Kahovce, drive jsem si myslel, ze to myslite s nadhledem a sem tam se clovek nad tim pousmal. Ale muzete mi ted prosim vas vysvetlit, proc se o to musite podelit v kazde diskusi o svuj nazor na jakykoliv pristroj?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Další aberátor,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 29.02.2008, 06:12

Ale, pane, já opravdu nemusím a ani tak rozhodně v každé diskusi nečiním. Zajímám se jen o přístroje, které mají jakous takous šanci stát se něčím dobrým či výjimečným. Pokud mne čtete "všude", znamená to, že se zajímáte o tytéž modely jako já.

Odpovědět na příspěvek

RE: Další aberátor,

Autor: Riky Muž

Založeno: 28.02.2008, 17:27

Plně s Vámi souhlasím pane Kahovec. Nenechte se se prosím zvyklat okřikovači. Diskuse je základ demokracie. Jediné slovo "aberátor" vystihuje naprostou podstatu věci. Snímací čipy jsou slabinou přístrojů dnešní doby. Za pár let se pousmějem nad tím s čím jsme tehdy fotili...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Další aberátor,

Autor: Walther Muž

Založeno: 28.02.2008, 19:40

Na to staci selsky rozum. Tedy na otazku "proc vyrobci nedelaji..." Pomineme-li zcela absurdni moznost ze by Karel nasel neuveritelnou diru v trhu, tak to vyrobci delaji presne tak jak se jim to vyplati. 5Mpix fotoaparat by byl v roce 2008 propadak ze by se o tom dal natocit nejaky film, ktery by snizil ztratu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Další aberátor,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 29.02.2008, 06:39

Víte, nezdá se mi, že by Fuji S6500fd (6 MPx) byl nějaký propadák. Ale chápu, že teď výrobci "chytili tygra za ocas" a v podstatě nemají šanci se pustit...

Odpovědět na příspěvek

jakpak

Autor: Adrian Muž

Založeno: 28.02.2008, 09:10
Odpovědí: 1

jakpak to víte, takhle dopředu ? To jsou mi ale věci...

Odpovědět na příspěvek

RE: jakpak

Autor: janfran Muž

Založeno: 28.02.2008, 09:42

takhle: http://www.digineff.cz/ob
rdg2008/fotaky/sony_h50/s
ony_h50_01.jpg

Odpovědět na příspěvek

2/3 snimac

Autor: Hank Muž

Založeno: 28.02.2008, 15:24
Odpovědí: 2

Myslim si, ze nove FIJI s 2/3 snimacom uspokoji tych, co tu predo mnou po niecom takom tuzia.
FinePix S100FS
Nově vyvinutý 11,1megapixelový Fujifilm snímač Super CCD HR 8. generace s rozměrem 2/3"

Odpovědět na příspěvek

RE: 2/3 snimac

Autor: Petulda Muž

Založeno: 28.02.2008, 15:41

11Mpix neni neco, co by mne oslovilo.

Odpovědět na příspěvek

RE: 2/3 snimac

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 29.02.2008, 06:31

Zdálo by se. Ukázkové fotky jsem z něj ale viděl. Opět nepřiměřeně aberující objektiv (proč se Fuji nepokusí o softwarovou kompenzaci chromatické vady?) a známky žehlení už na základní citlivosti - i když opravdu nechápu, proč se musí při této hustotě čipu na ISO 100 tak moc žehlit.

Odpovědět na příspěvek

(SEBE)OBRANA

Autor: Jarda Muž

Založeno: 28.02.2008, 23:31
Odpovědí: 1

Což to těm výrobcům nandat a ty fuj foťáky nekupovat? Jen ať si zkrachují!!!

Pak jim nezbude než vyslyšet hlasy moudrých.

Prozatím se prostě přestane fotit. Opravdu???

Odpovědět na příspěvek

RE: (SEBE)OBRANA

Autor: marek Muž

Založeno: 29.02.2008, 21:12

naco hned tak radikalne?
da sa ist na to aj takto:
http://www.dprevi
ew.com/gallery/sigmadp1_p
review/

Odpovědět na příspěvek

sef vesmiru

Autor: Prince Rakeem Muž

Založeno: 01.03.2008, 11:16
Odpovědí: 2

Vždy ma dokaže pobavit ako sa na podobných forach vylievaju ty najchytrejsi z najchytrejsich,fakt Vam to pali...jedno lepsie info za druhym.Co tak sa trosku krotit a radsej si zasu.at?!

Odpovědět na příspěvek

RE: sef vesmiru

Autor: marek Muž

Založeno: 01.03.2008, 20:07

Mna zas vie pobavit ta intelektualna a moralna vyspelost jedincov co sa snazia v kazdom fore vyvolat nejaky ten flame. No a este ked sa to snazi robit blbecek co na to skratka ani len nema, vyznieva taka snaha priam dojemne, podobne ako miestny blazon na dedine co kazdy den vtrhne do krcmy so svojimi 50kg zivej vahy v kovbojskom kostyme a zreve:
vsetci ste debili! :-))

btw. podla tej zmienky o pohlavnej aktivite typujem, ze ta tvoja bude podobna ako toho miestneho blazna ... zero ... pomstitel :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: sef vesmiru

Autor: cs96 Muž

Založeno: 30.11.2008, 21:00

Vole nech se vysetrit

Odpovědět na příspěvek

Ako fotí? - TAKTO !

Autor: pepa Muž

Založeno: 16.06.2008, 13:17
Odpovědí: 3

http://www.colorpicture.b
logspot.com/ tu sú fotky z h50 ..., čo nato hovoríte? ... videl som fotky na vlastné oči z h50 a tamten obrázok čo tu bol pridaný (takhle: http://www.digineff.cz/ob
rdg2008/fotaky/sony_h50/s
ony_h50_01.jpg) Neviem ako to dotyčný fotil, ked dostal takúto fotku, ja som teda fotky z neho videl v 9mpx a boli o dosť lepšie ako táto, tak očekujte tú stránku www.colorpicture.blogspot
.com :
a povedzte svoj názor .)

Odpovědět na příspěvek

RE: Ako fotí? - TAKTO !

Autor: Lacisk Muž

Založeno: 12.07.2008, 13:24

Zdarek.Tak ten fotak foti skvele.Aspon co su tam tie fotky.Su super na vecicku ktora stoji a par krat menej ako zrkadlovka.Proste parada:::

Odpovědět na příspěvek

RE: Ako fotí? - TAKTO !

Autor: Nemo Muž

Založeno: 08.08.2008, 07:07

Moje 1.výtvory naleznete na adrese: http://www.fotoaparat.cz/
index.php?r=25&rp=1&gal=c
am&galcam=100431&galsort=
default
Dle mého názoru je foťák dobře vybavený zejména funkcemi plného ručního ovládání, širokým záběrem, výklopným dispelejem a dobrým snímáním barevnosti snímaného obrazu. Dobrou pomůckou při manuálním nastavení se histogram. Malinko "odflákli", i když u kompaktů to asi musíme brát jako daň za cenu (u zrcadlovky by jste museli mít alespoň dva objektivy), je ruční zaostřování, kdy toto zajišťuje motorek pomocí ovládání joystykem. Není to moc. U blízkých předmětů musím přibližně nastavit vzdálenost a následně "doostřit" presouváním vpřed a vzad a výsledný snímek následně ořezat. Prozatím při krajinkářské fotografii mě zlobí rozostření obrazu a snížení barevnosti snímku při použití max. zoomu, ale to je asi vzhledem ke skladbě hranolů a čoček asi logické. Jak mě upozornili kolegové z fa. Za podobnou "technickou" výbavu u zrcadlovek bychom museli investovat alespoň 30.000 Kč. Je to rozumný kompromis za rozumnou cenu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ako fotí? - TAKTO !

Autor: Jindra Muž

Založeno: 09.12.2008, 07:00

Koupil jsem H-50 asi před měsícem, ajsem rozdodnut jej reklamovat. Předtím jsem fotil s modelem SOny F-707, a to je nebe a dudy i když ten model byl starý 6let. S H-50 neudělám jednu kloudně zaostřenou foto.Išum je překvapivě dosti velký. jestli toto vše vysvětluje firma ,že je to daň za cenu,tak je to cesta do pekel. Jindra

Odpovědět na příspěvek

Sony CyberShot DSC-H50 vs. Canon PowerShot S5 IS

Autor: Skalická Anna Muž

Založeno: 05.08.2008, 12:32
Odpovědí: 1

Dobrý den. Již dlouho uvažuji o koupi nového foťáku a vzhledem k mým požadavkům se nakonec rozhoduji mezi Sony CyberShot DSC-H50 a Canon PowerShot S5 IS. Prosím poraďte který z nich je podle vás lepší? Využívat ho hlavně budu na makrofotky a focení sportu - lídí a zvířat v pohybu. Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Sony CyberShot DSC-H50 vs. Canon PowerShot S5 IS

Autor: Nemo Muž

Založeno: 08.08.2008, 07:12

Dle mého názoru vše u Tebe nyní záleží na ceně. U SONY H50 který již od června používám, má dobrý zoom, stabilizátor, krátký čas, širokouhlý objektiv, makro bere už od 1.cm. Pomocí zoomu docela přijemně rozostřuje pozadí. Výklopný dispej přávě u makra pomáhá hodně (nemusíš ležet na břichu) při focení makra. Pokud chceš více info napiš na kapitannemo2000@centrum.c
z

Odpovědět na příspěvek

Jak na datum

Autor: Tomáš Pikl Muž

Založeno: 13.08.2008, 10:49
Odpovědí: 2

Neví někdo,jak nastavit fotoaparát,aby se mi na fotkách zobrazilo i datum ?

Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak na datum

Autor: cs96 Muž

Založeno: 30.11.2008, 20:55

Je to podrobne popsane v manualu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak na datum

Autor: Tomáš Pikl Muž

Založeno: 05.03.2009, 20:49

Tak to mám bohužel asi špatný manuál...:-D

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: