Žhavá novinka od Nikonu: Profesionální full-frame DSLR Nikon D3x s rozlišením 24,5 Mpix - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Žhavá novinka od Nikonu: Profesionální full-frame DSLR Nikon D3x s rozlišením 24,5 Mpix

1. prosince 2008, 06.00 | Dnes ráno Nikon představil očekávanou žhavou novinku, kterou je nová profesionální digitální zrcadlovka Nikon D3x. Nový model fotoaparátu bude nabízet mimo jiné full-frame CMOS snímač s rozlišením 24,5 Mpix, rychlost sekvenčního snímání 5 sn./s, 16bitový obrazový procesor EXPEED a citlivost 100-1 600 ISO (rozšířitelnou na 50-6 400 ISO). Více se dozvíte v našem článku.

Dnešní představení nového fotoaparátu Nikon D3x víceméně potvrdilo informace, které začaly kolovat po Internetu už minulý týden. Informační „poprask“ začal ve chvíli, kdy se 26. 11. 2008 objevily na americké webové stránce Nikonu dva snímky, zobrazující údajnou podobu nového fotoaparátu Nikon D3x. Snímky sice byly za krátký čas kvapně odstraněny, přesto si je ale několik pohotových návštěvníku webu Nikonu stačilo uložit a tyto fotografie se pak mohly dále šířit po Internetu. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ v úniku informací o Nikonu D3x ovšem bylo zveřejnění podrobnějších specifikací tohoto přístroje (spolu s několika snímky) v tištěném magazínu Nikon PRO, které se stalo v pátek 28. 11.

Fotografie nového Nikon D3x – pohled zepředu

Podle všech dostupných informací nový fotoaparát Nikon D3x nabídne především CMOS snímač s rozlišením 24,5 Mpix, které umožní zhotovovat snímky o velikosti až 6 048 × 4 032 pixelů. Nikon D3x produkuje 14bitové obrazové soubory NEF (RAW) o velikosti cca 50 MB. Za pomoci například programu Capture NX2 lze zpracovávat snímky ve formátu NEF a produkovat obrazové soubory v kvalitě odpovídající střednímu formátu – 16bitové soubory TIFF-RGB o velikosti 140 MB. Rozměry senzoru jsou 35,9 x 24 mm a v jeho konstrukci je zabudován DLPF filtr (optical low pass filter). Fotoaparát bude schopen rychlosti snímání 5 sn./s. při plném rozlišení, při DX ořezu (rozlišení 10 Mpix) rychlost snímání naroste na frekvenci 7 sn./s. Fotoaparát Nikon D3x je vybaven 16bitovým obrazovým procesorem EXPEED, který bude zajišťovat vysokou obrazovou kvalitu fotografií a nízkou hladinu šumu při nastavené vyšší citlivosti ISO. Citlivost ISO bude nativně nastavitelná v rozmezí 100-1 600 ISO, při nabuzení snímače fotoaparátu může být tento rozsah rozšířen na 50-6 400 ISO.

Oficiální fotografie nového Nikon D3x – pohled zezadu

Nikon D3x je vybaven LCD displejem s rozlišením 920 000 obrazových bodů, jehož pozorovací úhel činí 170°. Optický hledáček Nikon D3x pokrývá cca 100 % obrazového pole, při koeficientu zvětšení hledáčku cca 0,7x. Uživatel DSLR Nikon D3x si bude moci vybrat z nabídky tří nastavitelných formátů snímání: 1) formát FX (36 x 24 mm); 2) formát DX (24 x 16 mm) a formát 5:4 (30 x 24 mm).

Systém autofokusu fotoaparátu operuje s 51 zaostřovacími body. Fotoaparát Nikon D3x dále disponuje dvěma režimy živého náhledu. Prvním je režim „Handheld“, kterým lze upravit kompozici snímku ještě před expozicí. Tento režim pracuje se standardním TTL AF systémem s fázovou detekcí a k dispozici rovněž má všech 51 zaostřovacích polí autofokusu. Druhý režim živého náhledu nese označení „Tripod“ a je určen pro maximálně přesné zaostření při fotografování statických objektů ze stativu. Disponuje AF systémem s detekcí kontrastu v obrazové rovině a umožňuje zaostřit na libovolné místo v celém poli záběru. Jinak se podle zveřejněných fotografií zdá, že design těla Nikon D3x i systému autofokusu (MultiCAM3500FX) je velmi podobný stávajícímu fotoaparátu Nikon D3. Tělo fotoaparátu je stejně jako u D3 zhotoveno z odolné slitiny horčíku a nabízí precizní ochranu útrob fotoaparátu proti působení nepříznivých vlivů okolního prostředí (např. voda, písek, prach) díky utěsnění kritických partií pomocí technologie O-kroužků. Fotoaparát disponuje funkcí umělého horizontu (jakási digitální „vodováha“) zobrazeného graficky na LCD displeji. V Nikonu D3x je dále k dispozici inovovaná funkce digitálního rozšíření dynamického rozsahu (Extra High D-lighting setting). D3x podobně jako D3 vyniká rychlým startem po zapnutí, který činí cca 12 ms. Doba zpoždění závěrky nepřesahuje dobu cca 41 ms. Rychlost zápisu dat na duální Compact flash slot je cca 35 MB/s (zajištěna kompatibilita s technologií UDMA). Vedle zabudovaného USB 2.0 rozhraní Nikon D3x nabízí například také WT-4 wireless připojení, konektory HDMI a AVIOut.

O napájení fotoaparátu se stejně jako v případě Nikonu D3 stará akumulátor s označení EN-EL4A, který podle údajů výrobce umožní s aparátem pořídit až 4 400 snímků. Fotoaparát Nikon D3X bude dostupný od 20. prosince 2008. Cena pro český trh bude upřesněna v okamžiku zahájení prodeje, nicméně předběžná cena pro zahraniční trhy se pohybuje okolo cca 8000 USD.

Neoficiální snímek Nikon D3x, který se nakrátko objevil na americkém webu Nikoninusa.com před několika dny 26.11. 2008; Pohled zepředu

Neoficiální snímek Nikon D3x, který se nakrátko objevil na americkém webu Nikoninusa.com před několika dny 26.11. 2008; Pohled zezadu

Níže Vám uvádíme oficiální informace o fotoaparátu Nikon D3x, které pocházejí z tiskových materiálů od společnosti Nikon:

1. Obrazový snímač CMOS formátu Nikon FX s 24,5 milionu pixelů

Fotoaparát D3X je vybaven novým obrazovým snímačem CMOS formátu Nikon FX s 24,5 milionu efektivních pixelů, který pokrývá obrazové pole 35,9 x 24,0 mm a dosahuje naprosto úžasného rozlišení. Byla provedena optimalizace charakteristiky pixelů pro dosažení vyššího odstupu signálu od šumu a získání širšího dynamického rozsahu. Každý pixel nyní zachycuje větší množství světla, což vede k nižším ztrátám kresby ve světlech a stínech snímků, k jemnější tonální gradaci a minimální úrovni šumu.

2. Široký rozsah citlivostí začínající hodnotou ISO 100

Při normálním nastavení nabízí fotoaparát D3X široký rozsah citlivostí ― od hodnoty ISO 100, vhodné například pro studiové pořizování stroboskopických snímků, až po hodnotu ISO 1600. Všechna nastavení včetně hodnoty ISO 1600 zaručují vynikající kvalitu obrazu s minimem obrazového šumu. Dostupný rozsah citlivostí lze navíc rozšířit směrem nahoru o 2 EV (na hodnotu ISO 6400) a směrem dolů o 1 EV (na hodnotu ISO 50) pro ještě vyšší míru tvůrčích možností. K dispozici je rovněž automatická regulace citlivosti.

3. Nový systém zpracování obrazu založený na koncepci EXPEED

Nový systém zpracování obrazu založený na koncepci digitálního zpracování obrazu Nikon EXPEED byl speciálně optimalizován pro přístroj D3X a nabízí vyšší kvalitu obrazu, rychlejší zpracování dat a nižší spotřebu energie. Tento pokročilý systém dosahuje přesné reprodukce barev v širokém spektru barevných odstínů a sytostí, vyznačuje se jemnou gradací, přirozeně působícím barevným podáním a zachycením i nejjemnějších okem vnímaných změn barevných odstínů. Funkce pokročilé redukce šumu Nikon, která byla vytvořena pro minimalizaci výskytu obrazového šumu, slouží svému účelu bez narušení dalších aspektů obrazu, jako jsou například barevné odstíny.

4. Vysoká rychlost splňující i nejnáročnější profesionální požadavky

Stejně jako přístroj D3 dosahuje i fotoaparát D3X rychlého spuštění za 0,12 s a zpoždění jeho závěrky je 0,04 s (oba časy byly naměřeny podle standardu CIPA). Fotoaparát umožňuje sériové snímání frekvencí cca 5 obr./s při použití formátu FX (36 x 24) nebo 5:4 (30 x 24), resp. 7 obr./s při použití formátu DX (24mm x 16mm) v režimu 12bitové A/D konverze. Nejvyšší snímací frekvenci lze zvolit pomocí uživatelské funkce d2 [Shooting speed]. Snímací frekvence byla testována za následujících podmínek: zaostřovací režim C, expoziční režim S nebo M, čas závěrky 1/250 s nebo kratší a výchozí nastavení ostatních funkcí. Při použití objektivu vybaveného systémem redukce vibrací a aktivaci tohoto systému redukce vibrací nemusí být dosaženo udávané snímací frekvence. Maximální počet snímků, které lze pořídit při nejvyšší snímací frekvenci, je určen zvoleným nastavením kvality a velikosti obrazu. Snímací frekvence se po zaplnění vyrovnávací paměti zpomalí. Fotoaparát je plně kompatibilní s technologií UDMA využívanou paměťovými kartami nové generace a umožňuje zápis dat rychlostí 35 MB/s ekvivalentní přístroji D3. Fotoaparát D3X je schopen zaznamenávat obrazové soubory o velikosti 7,1 MB (JPEG, velikost obrazu L, NORMAL) pořízené ve formátu FX frekvencí cca 5 obr./s.

5. Spolehlivý automatický provoz: systém detekce motivu

Stejně jako přístroj D3 rozpoznává i fotoaparát D3X fotografované objekty a scény s využitím 1005pixelového RGB snímače pro přesné určení expozičních parametrů nejen na základě jasu, ale rovněž na základě barev objektů. Výsledky detekce jsou použity pro automatické zaostřování, automatické nastavení expozičních parametrů, i-TTL vyvažovaný doplňkový záblesk a automatické vyvážení bílé barvy, a zaručují tak maximální kontrolu nad celým procesem pořízení snímku.

6. AF systém s vysokým počtem 51 zaostřovacích polí

AF modul Multi-CAM 3500FX, použitý prvně v přístroji D3, nabízí osvědčený vysoký výkon. Všech 51 zaostřovacích polí zahrnujících 15 křížových snímačů umístěných uprostřed obrazového pole spolupracuje se všemi objektivy AF NIKKOR se světelností f/5,6 a vyšší. K dispozici jsou tři režimy činnosti zaostřovacích polí ― Single point AF, Dynamic-area AF a Auto-area AF ― pro maximální využití všech 51 zaostřovacích polí volbou nejvhodnějších z nich, v závislosti na fotografovaném objektu. V systému detekce motivu jsou navíc aplikovány informace o identifikaci a sledování objektu pro zvýšení výkonnosti režimu Dynamic-area AF a přesnějšímu zaostření osob v režimu Auto-area AF.

7. Vynikající odolnost

Vnější kryty, tělo a zrcadlový box jsou zhotoveny z hořčíkové slitiny pro dosažení nízké hmotnosti, vysoké odolnosti a spolehlivosti. Dokonalé utěsnění pomocí těsnicích O-kroužků v kritických spojovacích bodech konstrukce účinně zamezuje vnikání prachu a nečistot do přístroje. Jednotka závěrky vyvinutá a vyráběná společností Nikon využívá nový materiál lamel (kombinace uhlíkových vláken a Kevlaru®) zaručující vynikající odolnost a spolehlivost. Tyto vlastnosti byly potvrzeny při testech chování závěrky v průběhu 300 000 spouštěcích cyklů u závěrek namontovaných do zkompletovaných přístrojů. Zpětnovazební systém kontroly časování, navíc zaručuje maximální přesnost aktuálně nastavených časů závěrky.

8. 3“ LCD monitor s vysokým rozlišením a cca 920 000 pixely (velikost obrazu VGA), širokým pozorovacím úhlem 170° a tvrzeným krycím sklem

Fotoaparát D3X je vybaven rozměrným 3“ LCD monitorem s extrémně vysokým rozlišením a 920 000 pixely (velikost obrazu VGA). Zvětšené snímky se tak zobrazují ve vysokém rozlišení umožňujícím snadné posouzení jejich ostrosti. Široký pozorovací úhel 170° usnadňuje kontrolu kompozice snímků při použití režimu živého náhledu a fotografování z nadhledu nebo z podhledu.

9. Dva režimy živého náhledu

V režimu Handheld je možné upravit kompozici snímku ještě před expozicí, pracuje standardní TTL AF systém s fázovou detekcí, a k dispozici je všech 51 zaostřovacích polí. Režim Tripod je určen pro maximálně přesné zaostření při fotografování statických objektů ze stativu. Disponuje AF systémem s detekcí kontrastu v obrazové rovině a umožňuje zaostřit na libovolné místo v celém obrazovém poli. Volitelný program Camera Control pro 2 umožňuje kontrolovat zaostření a ovládat spuštění závěrky z počítače. Bezdrátové síťové rozhraní WT-4 umožňuje dálkově ovládat fotoaparát a přenášet snímky.

10. Systém optimalizace snímků

Systém optimalizace snímků nabízí čtyři předvolby pro optimalizaci snímků: Standard (Standardní), Neutral (Neutrální), Vivid (Živé) a Monochrome (Monochromatické). Vybranou předvolbu lze použít tak, jak je, nebo lze manuálně upravit její parametry (doostřování, kontrast, jas, sytost barev a barevný odstín). Na webových stránkách společnosti Nikon jsou k dispozici ke stažení a instalaci do fotoaparátu volitelné předvolby pro optimalizaci snímků (Portrait – Portrét, Landscape – Krajina, D2XMODE I, D2XMODE II a D2XMODE III).

11. Funkce Active D-Lighting ― přirozená reprodukce jasů

Při fotografování scén se silnými kontrasty určí funkce Active D-Lighting v kombinaci s měřením expozice 3D Matrix II vhodnou expozici na základě zjištěných světel a stínů scény, a po digitálním zpracování snímku aplikuje optimální gradační křivku pro zachování maxima kresby ve všech částech snímku. Funkce Active D-Lighting namísto pouhého rozšiřování dynamického rozsahu potlačuje vznik ploše působících snímků aplikací lokálních úprav kontrastu a vytváří realisticky působící snímky při současné minimalizaci ztrát kresby ve světlech a stínech. K dispozici jsou nastavení Auto (Automatická), Extra High (Extrémně vysoká), High (Vysoká), Normal (Normální), Low (Nízká) a Off (Vypnuto), ze kterých je nutné vybrat ještě před zahájením fotografování.

12. Elektronický virtuální horizont

Snímač v těle fotoaparátu detekuje polohu přístroje a zobrazuje jeho boční náklon na LCD monitoru. V režimu živého náhledu se zobrazuje virtuální horizont na LCD monitoru nad obrazem aktuálního záběru objektivu. Lze jej zobrazit rovněž na horním kontrolním panelu a v místě analogové expoziční indikace v hledáčku.

13. Zdvojený slot pro paměťové karty s podporou technologie UDMA

Sloty pro paměťové karty CompactFlash (CF) jsou kompatibilní s technologií UDMA umožňující rychlý přenos dat. Díky dvěma dostupným slotům můžete volit mezi sériovým (postupným) nebo paralelním (záložním) záznamem dat, resp. můžete odděleně zaznamenávat obrazové soubory v režimu RAW + JPEG (data snímků ve formátech RAW a JPEG jsou zaznamenávána odděleně na jednotlivé paměťové karty). Rovněž lze kopírovat data mezi paměťovými kartami.

14. Jednotka GPS GP-1 (volitelné příslušenství)

Zařízení GPS umožňuje zaznamenávat do snímků údaje o zeměpisné šířce a délce, nadmořské výšce a datu (a času) jejich pořízení. Díky spojení snímků se zeměpisnými souřadnicemi tak můžete vytvářet originální mapy obsahující snímky.

Další vlastnosti DSLR Nikon D3x:

 • Korekce barevné vady velikosti produkující za pomoci originální technologie snímky s výrazně redukovanými projevy barevné vady
 • Korekce vinětace sloužící k účinnému potlačení úbytků světla na okrajích obrazového pole
 • Optický hledáček zobrazující cca 100%*6 obrazového pole; zvětšení hledáčku cca 0,7x při použití formátu FX
 • Tři formáty obrazového pole: formát FX (36 x 24), formát DX (24 x 16) a formát 5:4 (30 x 24)
 • Uživatelsky programovatelné funkční tlačítko
 • Volitelné zobrazení údajů na obrazovce provozních informací pomocí černých nebo bílých znaků
 • Možnost jemného doladění AF systému s přesností vyhovující profesionálnímu nasazení
 • Kompatibilita s rozhraním HDMITM pro přehrávání snímků ve vysokém rozlišení
 • Možnost pořízení až cca 4400 snímků na jedno nabití baterie*8

Poznámky:

*6 Cca 100 % obrazu (vertikálně/horizontálně) ve formátu FX, cca 97 % obrazu (vertikálně/horizontálně) ve formátu DX, cca 100 % obrazu (vertikálně) a cca 97 % obrazu (horizontálně) ve formátu 5:4

*7 Objektiv 50 mm f/1,4 zaostřený na nekonečno; -1,0 m-1

*8 Při použití lithium-iontové baterie EN-EL4a v režimu záznamu jednotlivých snímků [S]; podle standardů CIPA

Stručná technická specifikace DSLR Nikon D3X:

 • Typ: Digitální jednooká zrcadlovka
 • Počet efektivních pixelů: 24,5 milionu
 • Obrazový snímač: Snímač CMOS, 35,9 x 24,0 mm; celkový počet pixelů: 25,72 milionu; formát Nikon FX
 • Velikost obrazu (v pixelech): Formát FX (36 x 24): 6048 x 4032 [L], 4544 x 3024 [M], 3024 x 2016 [S]; Formát DX (24×16): 3968 x 2640 [L], 2976 x 1976 [M], 1984 x 1320 [S] Formát 5:4 (30 x 24): 5056 x 4032 [L], 3792 x 3024 [M], 2528 x 2016 [S]
 • Citlivost: ISO 100 až 1600 v krocích po 1/3, 1/2 nebo 1 EV; lze nastavit na cca 0,3 , 0,5, 0,7 nebo 1 (ekvivalent ISO 50) EV pod ISO 100 nebo na cca 0,3 , 0,5, 0,7 , 1 nebo 2 (ekvivalent ISO 6400) EV nad ISO 1600
 • Upevnění objektivu: Bajonet Nikon F (s AF propojením a AF kontakty)
 • Zdroj energie: Jedna dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL4a/EL4, rychlonabíječka MH-22/MH-21, síťový zdroj EH-6 (volitelné příslušenství)
 • Rozměry: (Š × V × H) Cca 159,5 × 157 × 87,5 mm
 • Hmotnost: cca 1220 g bez baterie, paměťové karty, krytky těla a krytky sáněk pro upevnění příslušenstv
 • í
 • Dodávané příslušenství: Dobíjecí lithium–iontová baterie EN-EL4a, rychlonabíječka MH-22, USB kabel UC-E4, A/V kabel EG-D2, řemínek AN-D3X, krytka těla BF-1A, krytka sáněk pro upevnění příslušenství BS-2, okulár DK-17, krytka prostoru pro baterii BL-4, spona USB kabelu, disk CD–ROM se softwarem

Poznámky:

Kompatibilní objektivy:1) AF Nikkor typu D a G: Podpora všech funkcí; 2) DX Nikkor: Podpora všech funkcí kromě formátů obrazu FX (36x24) a 5:4 (30x24).; 3) AF Nikkor kromě typu G nebo D*2: Podpora všech funkcí kromě měření expozice 3D Color Matrix II.; 4) AI–P Nikkor: Podpora všech funkcí kromě autofokusu a měření expozice 3D Color Matrix II.; 5) AI Nikkor bez CPU: Lze použít v expozičních režimech A a M; při světelnosti f/5,6 a vyšší pracuje elektronický dálkoměr; po zadání dat použitého objektivu je k dispozici měření expozice Color Matrix a indikace hodnoty clony.

Více informací můžete naleznout na stránkách společnosti Nikon

Další zajímavé zdroje informací o fotoaparátu Nikon D3x:

Digineff
Photographyblog
Seb Roger
Enganet
F-Mount
Nikonwatch

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Cena

Autor: Redispero Muž

Založeno: 01.12.2008, 11:00
Odpovědí: 0

Predbezna cena: 8000 US, 7700 EUR

Odpovědět na příspěvek

Tak, a teďka ještě

Autor: Radek Muž

Založeno: 01.12.2008, 12:22
Odpovědí: 0

kdyby Nikon uvedl inovovanou D700 se stejným snímačem z D3X za rozumný peníz, jako je Canon 5DmkII, a budu dlouho spokojený člověk.

Odpovědět na příspěvek

už dohnal konkurenci?

Autor: Honza Muž

Založeno: 01.12.2008, 12:45
Odpovědí: 0

tak snímačem, dispejem rozšířením dynamického rozsahu, už dohnal konkurenci

Odpovědět na příspěvek

Super

Autor: petr Muž

Založeno: 01.12.2008, 14:51
Odpovědí: 0

No parada, uz sem se bal, ze budu muset utect k 5DmkII

Odpovědět na příspěvek

FX

Autor: MAX Muž

Založeno: 03.12.2008, 13:46
Odpovědí: 0

A kedy Pentax - Samsung urobi full frame ?
a v rozumnej cene ?

Odpovědět na příspěvek

Hledáček a AF pole

Autor: Macek Muž

Založeno: 03.12.2008, 15:26
Odpovědí: 2

zajímalo by mne jestli to má stejně pitomě AF pole uprostřed kvůli DX objektivům, nebo už to roztáhly po celé ploše ... podle mne tak jak to je u D3 to degraduje FF jako takový :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledáček a AF pole

Autor: Macek Muž

Založeno: 03.12.2008, 15:38

http://www.imaging-resour
ce.com/PRODS/D3/D3VIEWFIN
DER.HTM

tak je to bohužel stejný jako u D3 ... což nevím jak ostatním, ale mne to docela vadí honit sportovce v tom relativně malé poli AF bodů :(
Jinak D3 i D3x jsou vynikající stroje. Tohle je daň za pos...ný DX, ten neměl vzniknout vůbec a byl klid a spousta peněz ušetřenejch...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledáček a AF pole

Autor: Mirek Muž

Založeno: 03.12.2008, 16:54

To vubec nema nic spolecneho s DX formatem. Klidne by slo pro DX pouzit mene bodu kolem stredu. Bohuzel tu je problem ve velikosti pomocneho zrcatka pro AF modul. I DSLR bez moznosti DX, napr. rada Canon 1Ds maji body rozlozeny take kolem stredu.

Odpovědět na příspěvek

Zemětřesení se tentokrát nekoná,...

Autor: KS Muž

Založeno: 09.12.2008, 09:06
Odpovědí: 0

..., pane Poláčku?

http://www.
fotografovani.cz/art/nov_
df_am/canon-eos5dMarkII.h
tml

Odpovědět na příspěvek

alespon pujčit

Autor: mužík Muž

Založeno: 21.12.2008, 20:06
Odpovědí: 0

na víkend s nějákým světlým teletem

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: