CES 2005: Flash paměti se staly komoditou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - příslušenství

CES 2005: Flash paměti se staly komoditou

Trendy Falsh

11. ledna 2005, 00.00 | Pokud loňský CES přinesl poměrně zajímavý souboj výrobců paměťových karet a jednotlivých asociací prosazujících různé standardy, letos se situace radiálně změnila. Flash paměti jsou samozřejmou součástí našich životů a jediné, co dnes výrobce zajímá, je růst produkce.

Již několik let se všichni analytici shodují na tom, že produkce paměťových karet, založených na bázi flash paměťových obvodů, bude prudce růst a poptávka se každoročně zněkolikanásobí. Tento trend se zatím bezezbytku potvrzuje a adekvátně roste kapacita pamětí a souběžně s tím radikálně klesají ceny. Jediné, co zatím stále není příliš jisté, je to, které paměťové karty budou úspěšnější a které se stanou jen slepou technologickou uličkou. Letošní CES v tomto ohledu nepřinesl jasnou odpověď, ale ledacos napověděl. Jaké jsou aktuální trendy?

Které segmenty porostou?
Poměrně zajímavý pohled na produkci flash pamětí nabídl na své tiskové konferenci SanDisk, který patří dnes k předním producentům produktů založených na flash obvodech. Podle jeho odhadů v roce 2007 drtivá většina paměťových karet bude určena pro mobilní telefony. Předpokládá se spotřeba cca 372 miliónů paměťových karet pouze pro mobilní telefony. Cca třetinový objem karet si najde cestu k uživatelům digitálních fotoaparátů. Jen o trochu více obvodů by si mělo najít cestu do USB flash disků. Z dalších segmentů bude ještě velice zajímavý segment herních konzol, do kterých by se mělo v roce 2007 umístit více flash obvodů než například do MP3 přehrávačů. Navíc většina konzol podporuje standardní flash karty (SM, MS DUO), takže se dá předpokládat, že se budou podílet na zvyšování produkce těchto typů karet.

CF - zapomenutá klasika
Paměťové karty formátu Compact Flash si dlouho udržovaly největší oblibu mezi všemi formáty, nicméně to už je minulost. CF karty vždy těžily ze svého největšího objemu, který umožňuje dosáhnout maximální kapacity. Bohužel se dnes ukazuje, že právě velké rozměry diskvalifikují CF karty z boje o mobilní telefony, herní konzole i kompaktní fotoaparáty. Přesto je zde stále důležitý segment hi-end kompaktů a DSLR, které těží ze všech výhod CF karet a zajišťují jim další vývoj a produkci.

SD (MMC) - aktuální hráč číslo jedna
Secure Digital, neboli SD, jsou dnes bezesporu nejperspektivnějším formátem paměťových karet. Jsou dostatečně výkonné a nabízejí všechny potřebné zabezpečovací algoritmy, aby se mohly používat nejen v digitálních fotoaparátech, ale i herních konzolách či MP3 přehrávačích. Co se týče mobilních telefonů, tak zde je vyhlídka SD karet nejasná, protože pro řadu telefonů se stávají příliš velkými.
Co se týče MMC formátu, který je vlastně takovou odlehčenou verzí SD ve stejném fyzickém formátu, tak zde je situace poměrně zmatená. MMC jako levnější varianta bez ochranných algoritmů nelze použít v MP3 přehrávačích ani herních konzolách. Na druhou stranu tento formát masivně podporuje Nokia a objevila se varianta MMC 4.0 se zvýšenou přenosovou rychlostí pro multimediální nasazení.


MP3 přehrávačů je nepřeberné množství

xD - tichý hráč v ústraní
Paměťové karty xD od svého uvedení na trh ve svých zařízeních podporují primárně Fujifilm a Olympus. Navíc díky své konstrukci bez vestavěného řadiče jsou xD karty neschopné ochrany autorských práv stejně jako MMC a nedají se tudíž použít v MP3 přehrávačích či třeba herních konzolách. Zdá se, že u xD se trochu opakuje historie MS karet, které dlouhou dobu strádaly příliš uzavřenou licenční politikou Sony. Nicméně tandem Fuji a Olympus je dost silný, aby zajistil jasnou budoucnost tomuto formátu. Uvidíme, zda se u příležitosti veletrhu PMA objeví vyšší kapacity. U nás se zatím stále čeká na dostupnost 1 GB verze.

MS - pohádka dle Sony
Karty Memory Stick již dnes nejsou proprietárním řešením Sony, přesto tato společnost je stále tím, kdo určuje jejich další rozvoj. U příležitosti CESu představila 4 GB verzi karty MS PRO a například SanDisk představil novou řadu karet MS DUO určenou pro herní konzole PSP. Díky tržnímu úspěchu produktů Sony mají karty MS ve všech podobách budoucnost zřejmě zajištěnu, ale je velkou otázkou, co bude Sony dělat do budoucna s tím, kolik různých variant MS karet produkuje a podporuje.

Super mini
Na závěr jsme si nechali černého koně aktuálního boje o budoucí trhy. Jde o super miniaturní karty jako je TransFlash, RS-MMC či miniSD. Tyto super miniaturizované karty jsou primárně určeny pro mobilní telefony, což však s ohledem na očekávaný boom prodeje karet do tohoto segmentu jim dává obrovskou naději pro další rozvoj. Aktuálně se objevuje nejvíce nových telefonů podporujících miniSD a TransFlash, ale nemusí jít nutně o dlouhodobý trend. Na CESu se objevily nové telefony, které podporují i klasické SD, MMC, MS DUO či RS-MMC karty.

Závěr
Dle všeho se všechny dnes produkované karty dočkají minimálně roku 2007 a dá se předpokládat, že žádnou z nich nečeká nějaký nečekaný konec. Aktuálně nejperspektivnější jsou formáty mini-SD a SD, které nabízejí dostatečný výkon a zabezpečení pro všechny klíčové oblasti zabezpečení. Navíc jsou dostatečně malé a jsou nabízeny velkým množstvím nezávislých producentů.

Navíc se ukazuje, že maximální kapacita přestává hrát roli z pohledu zákazníků. 1GB je dostatečně velký prostor pro uložení všech typů dat, se kterými většina uživatelů dnes pracuje a navíc přenášet, zpracovávat a archivovat větší objemy dat je pro většinu uživatelů velmi nepohodlné.

Naopak dostatečná přenosová rychlost na straně jedné a technologie pro ochranu autorských práv na straně druhé, začínají hrát velmi významnou roli. Digitální fotoaparáty jsou stále velmi důležitým odbytištěm, ale zařízení, vyžadující ochranu autorských práv, stále přibývá.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » CES  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: