CES 2012: Co jsou to XQD karty? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - příslušenství

CES 2012: Co jsou to XQD karty?

QXD

10. ledna 2012, 00.00 | Uvedení Nikonu D4 pro mnoho fotofandů neznamenalo jen další super profesionální fotoaparát, ale přineslo i nečekanou otázku. Co jsou to XQD karty? Právě XQD je druhým paměťovým slotem Nikonu D4, který jako první fotoaparát probouzí tento formát k životu.

Hned úvodem by se slušelo říct, že XQD není žádnou super novinkou a nevymyslel jej Nikon. Nikonu se ale jeho trochu nečekaným nasazením v Nikonu D4 podařilo přilákat k tomuto novému formátu paměťových karet pozornost médií i běžných uživatelů. Ale začněme hezky od začátku.

XQD se poprvé objevilo v tiskových zprávách již před více jak rokem. Přesně řečeno v listopadu 2010 oznámily společnosti SanDisk, Sony a Nikon, že budou společně vyvíjet nový typ paměťových karet s vysokou kapacitou a přenosovou rychlostí. Vzápětí se k této aktivitě přihlásila CompactFlash Association (CFA) a převzala XQD jako jeden ze svých budoucích formátů.

Trvalo to skoro přesně rok a začátkem prosince 2011 byla oficiálně zveřejněna CFA specifikace XQD karet. Od specifikace na papíře k praxi často bývá dlouhá cesta. Nicméně v případě XQD karet následovalo již za měsíc představení Nikonu D4 a jen několik dní nato Sony oznámilo uvedení prvních XQD karet, čtečky a PC Express adaptéru. Právě začínající veletrh CES 2012 se tak stává reálnou premiérou tohoto formátu.

Co jsou XQD karty zač?
Význam zkratky XQD, pokud vím, nikdo oficiálně nepotvrdil. Nicméně důležitější než akronym je standard jako takový. XQD karty mají rozměr 38,5 × 29,8 × 3,8 mm, jsou tedy objemově zhruba o 1/4 menší než klasické CF I karty a zároveň o něco málo větší než SD karty. Z rozměrů vyplývá, že fyzicky se XQD nevejde do CF slotu a pochopitelně ani obráceně. Nicméně by karty měly mít stejné kovové pouzdro jako CF karty a tudíž nabízet zhruba stejnou odolnost.

Hlavním konstrukčním rozdílem mezi stávajícími CF a přicházejícími XQD kartami je datové rozhraní. Zatímco CF používá standard PATA, který se dnes pomalu stává úzkým hrdlem, XQD používá PCI Express formát. Toto rozhraní dnes nabízí maximální teoretickou přenosovou rychlost 2,5 Gb/s s tím, že je již navržena i varianta s 5 Gb/s s použitím PCIe. To v prvním případě znamená propustnost až 250 MB/s, v druhém dokonce 500 MB/s. Pro srovnání nejrychlejší stávající CF standard UltraDMA 7 nabízel maximálně 167 MB/s. Navíc nový standard umí adresovat až 2 TB maximální kapacity, takže by měl být dostatečně otevřený do budoucna.

Trocha politického zákulisí
Možná si pokládáte logickou otázku, proč přichází další formát paměťových karet, když již nyní je na trhu víc typů karet, než by se komukoli líbilo? Odpověď je jednoduchá, i když příliš nepotěší. Důvodem je samozřejmě konkurenční boj mezi jednotlivými skupinami výrobců a potápějící se loď CF karet.

Přes mnoho pokusů dnes na trhu dominují dvě uskupení. Prvním jsou výrobci soustředění kolem formátu SecureDigital (SD) v čele s Toshibou, druhým pak ti kolem CompactFlash (CF) v čele se SanDiskem. SD dlouhodobě vsází na miniaturizaci a maximální přenosovou rychlost. Díky tomu se mu daří v mobilních telefonech a obecně zařízeních menších rozměrů a postupně se stává dominujícím formátem. CF sází dlouhodobě zejména na maximální kapacitu, odolnost a zaměření na profesionální klientelu. Jednoduše řečeno, těží ze své marketingové nálepky „profesionálnějšího řešení“. A zde je právě zakopaný pes – CF pomalu ztrácí své pozice, a to zejména s nástupem FullHD videa, které jen s obtížemi stíhá ukládat. Tudíž formát XQD přišel jako spása v pravý okamžik. Stojí za ním silní hráči, schopní dostat jej rychle do praxe, řeší problém s rychlostí a do SD portfolia se opravdu nehodil. A tak vznikl nový standard podporovaný CFA, přestože přímo konkuruje jeho CF+ kartám.

Spojení Sony, Nikonu a SanDisku není náhodné. Největším konkurentem XQD jsou SDXC karty, které nejvíce na trh tlačí Toshiba, Canon, Panasonic a Lexar. Motivace otců formátu je tedy zřejmá. O to větší je u Sony, protože její MemoryStick je prakticky mrtvý, a proto nepřekvapí, že právě Sony je nejaktivnějším členem skupiny a dokonce je i držitelem obchodní značky XQD, kterou bezplatně poskytuje členům CFA.

Praxe zatím trochu pokulhává
První oficiálně představené XQD karty má na svém kontě Sony. Konkrétně se jedná o karty s kapacitou 16 GB a 32 GB a přenosovou rychlostí omezenou na 1 Gb/s, tedy maximálně 125 MB/s. To má zatím k výhodám slibovaným standardem daleko a ani oznámená cena 130, resp 230 USD nepotěší. Na druhou stranu si musíme uvědomit, jak krátká doba uběhla od prvního představení.

Shrnutí
XQD je v tomto okamžiku hudbou budoucnosti. Slibuje podobnou přenosovou rychlost a maximální kapacitu jako nejnovější standard SDXC. Stejně jako u SDXC součastné karty nedosahují slibovaných parametrů a je otázkou pro křišťálovou kouli, zda a kdy jich dosáhnou. XQD dnes rozhodně neznamená revoluci, a nakolik se uchytí v budoucnu, je ve hvězdách.

Největší smysl samozřejmě dávají tyto karty pro záznam videa ve vysokém rozlišení či rychlé sekvenční fotografování do RAW formátu, což je předurčuje zejména pro profesionální nasazení. Dovolím si však odhadnout, že profesionálové budou zatím čekat, až klesne cena, a hlavně přijdou XQD karty slibovaných parametrů. Takže zatím bude stačit, když XQD zařadíme do svého slovníku, a až čas ukáže, co přinese.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » CES  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

XQD

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 10.01.2012, 06:39
Odpovědí: 3

Nechci být hnidopich, ale nový standard má označení XQD.
Jinak ale článek, především závěr o významu nového formátu karet, chválím.

Odpovědět na příspěvek

RE: XQD

Autor: Martin Muž

Založeno: 10.01.2012, 06:53

Taky nechápu, proč je v celém článku neustále QXD.

Odpovědět na příspěvek

RE: XQD

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.01.2012, 08:52

Diky za upozorneni - prace kvapna malo platna. Uz by to melo byt vsude opraveno. Opravdu je to XQD. Jinak dnes se mi podarilo mimochodem zjistit:

1) SanDisk zatim neplanuje vyrobu XQD karet!
2) karty nemaji piny, ale plochy konektor
3) kromě Sony se zatim neobjevil další vyrobce

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: XQD

Autor: mk Muž

Založeno: 10.01.2012, 09:10

A další zajímavost: Lexar minulý týden představil novou CF kartu s rychlostí 1000x (150 MB/s), což překonává nové XQD karty od Sony.

Odpovědět na příspěvek

profesionálové

Autor: mk Muž

Založeno: 10.01.2012, 09:11
Odpovědí: 0

"profesionálové budou zatím čekat, až klesne cena"
Pokud nechtějí riskovat ztrátu dat, tak si jako záložní kartu budou muset XQD do Nikonu D4 koupit bez ohledu na cenu...

Odpovědět na příspěvek

Clanok z roku 2012

Autor: Dusan Hlavaty Muž

Založeno: 10.01.2012, 09:18
Odpovědí: 0

Po precitani clanku som sa musel ist pozriet na datum publikovania ci necitam nejaky 5-6 rokov stary clanok. ;-) Uz som si nazoaj (naivne) myslel, ze takymto formatovym vojnam bude koniec.

Odpovědět na příspěvek

Cena

Autor: Marek Muž

Založeno: 11.01.2012, 18:16
Odpovědí: 0

Cena XQD Karet je ve stejné kapacitě nižší než u nejrychleších SanDiskových karet Ultra IV, a to je XQD novinka, takže co do ceny nemají na co profesionálové čekat. Škoda veliká, že jediná dostupná je jen Sony. Jsem mile překvapen i cenou čteček, když si představím kolik jsem dával za čtečku od Lexaru. Malá poznámka, někde jsem četl, že nový formát karet má být i fyzicky odolnější než CF a to hlavně díky tloušťce a novému konektoru. Myslím že to bylo přímo na stránkách http://compactflash.org/2
011/compactflash-associat
ion-announces-the-recentl
y-adopted-xqdtm-specifica
tion-as-a-new-memory-card
-format/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: