Sony 500 mm 1:4,0 G SSM - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - příslušenství

Sony 500 mm 1:4,0 G SSM

sony500f4g_100px

14. února 2012, 00.00 | Od března 2012 má být k dispozici nový super-teleobjektiv SAL500F40G, který "volně naváže" na předešlý model SAL-500F80. Patří do vyšší kategorie, do řady objektivů "G", je více světelný a řešený tak, aby vyhověl náročným uživatelům při použití v kombinaci s plnoformátovými zrcadlovkami Sony Alfa 900/850 a také s budoucími full-frame modely, ať už to budou digitální fotoaparáty typu SLR, nebo SLT.

Výrobce nový teleobjektiv s nejdelší ohniskovou vzdáleností ve své nabídce směřuje na náročné fotografy, zaměřené na sport, reportáže, život ve volné přírodě. Objektiv má robustní provedení a je řešen jako voděodolný a prachotěsný. Patří do řady objektivů "G", lze jej použít v kombinaci s full-frame fotoaparáty Sony Alfa 900 a 850 i s připravovanými modely, ať už budou typu SLT, nebo SLR. Při použití v kombinaci s fotoaparáty se snímači formátu APS-C díky prodlužovacímu faktoru 1,5× jeho ohnisková vzdálenost odpovídá 750 mm. Ideální model s tímto menším snímačem je SLT-A77. Je určen pro pokročilé fotografy a má podobně jako nový objektiv robustní konstrukci, odolnou proti nepříznivým povětrnostním vlivům.Jednou z předností objektivu je velká světelnost F4,0 při plně otevřené cloně, což umožňuje použít kratší časy závěrky a rozšiřuje prostor pro kreativitu. Objektiv nemá zabudovaný systém optické stabilizace obrazu, neboť stabilizátor SteadyShot INSIDE typu „Senzor-Shift“ mají všechny digitální SLR a SLT fotoaparáty Sony Alfa. Má ale rychlé a velmi přesné automatické zaostřování, umožňující zachytit správné okamžiky při fotografování různých sportovních akcí a obecně objektů v pohybu. Pro pohon autofokusu slouží rychlý ultrazvukový elektromotorek SSM – Super Sonic wave Motor, který má nový ovládací obvod a umožňuje citlivé automatické zaostřování s až čtyřikrát vyšší rychlostí, než mají běžné objektivy Sony.Objektiv nabízí řadu praktických funkcí a velmi dobře se ovládá. Široký otočný prstenec pro ruční zaostřování má jemný chod, „podržet zaostření“ umožňují čtyři tlačítka zámku zaostření (hold), která jsou snadno dosažitelná v každé poloze objektivu. Na panelu jsou přehledně uspořádány čtyři řady přepínačů. Zcela nahoře je základní volba režimů zaostřování AF/MF plus DMF (Std/Time), tedy přímé manuální zaostřování. Ve druhé řadě je omezovač rozsahu zaostřovacích vzdáleností (Full, tudíž bez omezení, od nekonečna po 6,4 m a volba SET) plus přepínač s nabídkou Far/Near, tedy pro snímání vzdálených a blízkých objektů. Ve třetí řadě je aktivace nebo vypnutí funkce Focus hold, tedy zámku zaostření, plus tlačítko SET. A zcela dole je možnost zapnout/vypnout zvukovou signalizaci.

Nad panelem s těmito přepínači, který je po nasazení objektivu na tělo fotoaparátu umístěn na levé straně, aby byl dosažitelný prsty levé ruky, je okénko pro vizuální kontrolu právě nastavené zaostřovací vzdálenosti plus limitní značky pro kontrolu hloubky ostrosti. Ve zúžené části objektivu nejblíže k tělu fotoaparátu je zabudovaný speciální držák, umožňující vkládat snímací filtry.

Optickou konstrukci objektivu tvoří jedenáct prvků uspořádaných do deseti skupin. Použito je kvalitní optické sklo včetně tří prvků z ED skla (Extra-low Dispersion, skla s mimořádně nízkým rozptylem) pro korekci chromatické aberace a tím zajištění výborné ostrosti a kvalitního prokreslení jemných detailů obrazu. U hlavních prvků optické soustavy jsou použity nové, vysoce efektivní nanokrystalické antireflexní vrstvy, které minimalizují odlesky a podílejí se na výborné obrazové kvalitě fotografií i videoklipů ve vysokém rozlišení. Navíc přední část tubusu objektivu, přesahující vstupní pupilu, je ze speciálního černého materiálu, jehož základem jsou uhlíková vlákna a který účinně pohlcuje světlo.Sony 500 mm F4 G SSM – základní údaje:
Optická konstrukce: 11 prvků v 10 skupinách, 3 prvky jsou z ED skla (Extra-low Dispersion – s mimořádně nízkým rozptylem)
Ohnisková vzdálenost: 500 mm; ekvivalent u APS-C formátu je 750 mm
Počet lamel clony: 9 (kruhový otvor)
Základní clonové číslo: 4
Nejvyšší clonové číslo: 32
Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 4 m
Maximální zvětšení obrazu: 0,135×
Průměr filtru: 42 mm (vkládá se do držáku)
Rozměry (průměr × délka): 140 × 367,5 mm
Hmotnost: cca 3460 g (bez držáku pro stativ)
Odolnost proti prachu a vlhkosti: ano
Kompatibilita s telekonvertory: ano (1,4× režim AF a MF, 2× jen režim MF)
Vnitřní zaostřování, pohon pomocí ultrazvukového motorku (SSM)
Další vybavení: stupnice vzdálenosti a hloubky ostrosti, tlačítko pro aretaci zaostření (Hold), DMF, předvolby rozsahu zaostření

Nový teleobjektiv SAL-500F40G v bílo-černém provedení má být v prodeji od března 2012 za doporučenou maloobchodní cenu 12 999 €.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: