Canon EF 4/500L IS II USM a EF 4/600L IS II USM - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - profi technika

Canon EF 4/500L IS II USM a EF 4/600L IS II USM

canon_objektivy02_2011new

11. února 2011, 00.00 | Prototypy těchto lehkých superteleobjektivů byly poprvé představeny v září 2010 na veletrhu Photokina. Nyní jsou uvedeny do prodeje. Jedná se o vysoce kvalitní objektivy profesionální řady L, které fotografům živé přírody a sportovních i jiných událostí poskytují excelentní výkonnost, kvalitní optiku s vyspělou povrchovou úpravou, která zamezuje tvorbě odlesků a světelných závojů, a zlepšenou mobilitu.

Jsou totiž oproti svým předchůdcům výrazně lehčí, neboť jejich tělo je zhotoveno z odolné, ale lehké hořčíkové slitiny s titanovými prvky. Objektiv EF 500 mm F/4L IS II USM je oproti svému předchůdci lehčí o 17 % (680 g) a EF 600 mm F/4L IS II USM dokonce o výjimečných 27 % (1,4 kg).

Objektivy mají novou koncepci rozložení funkčních tlačítek. Ovládací prvky jsou umístěny tak, aby použití bylo pohodlnější. Polohu tlačítek AF stop lze nyní uživatelsky nastavit, což přispívá ke zlepšení ergonomie. Dalším mechanickým zlepšením jsou volitelné objímky pro stativ s dlouhou, nebo krátkou základnou, vhodné pro monopody, nebo tripody. Zdokonalený otočný mechanismus pro upevnění objímky umožňuje hladší pohyb při změně polohování objektivu na výšku a na šířku.Přidán byl i bezpečnostní zámek typu Kensington, který se stará o bezpečnost objektivů při fotografování v exteriérech. Objektivy jsou řešeny tak, aby měly zvýšenou odolnost proti nepříznivým povětrnostním vlivům, a lze je tudíž v kombinaci se stejně odolnými zrcadlovkami EOS používat i v opravdu extrémních podmínkách.

Rychlý, tichý a přesný systém automatického zaostřování pohání kruhový elektromotorek USM a i v režimu autofokusu je možné jakkoli podle potřeby ručně zaostření upravit. Díky tomu lze mít nad snímanými záběry větší kontrolu. A režim Power Focus pomáhá s ostřením během natáčení videa - pohotově a jemně přeostřovat pomocí kruhového ovladače ostření.

Oba objektivy nabízejí konstantní světelnost f/4, která zaručuje vynikající kvalitu snímků i při špatném osvětlení a při fotografování objektů v rychlém pohybu. Nejnovější verze systému stabilizace obrazu umožňuje snímat z ruky s nastavením času čtyřikrát delším, než je běžně nutné. Režim IS 2, ve kterém systém stabilizuje pouze v ose kolmé na směr pohybu, disponuje novými algoritmy, které zdokonalují výkon objektivu. Tento režim je ideální pro snímání objektů v pohybu a také pro natáčení širokých záběrů krajiny. Nový režim IS 3 je výhodný při zaměřování - "přeskakování" - z objektu na objekt a jednotku IS aktivuje pouze během samotné expozice.Vysoce kvalitní je také optika. U obou objektivů má zcela novou konstrukci. Tvoří ji 16 členů uspořádaných do 12 skupin a součástí jsou dva vysoce výkonné fluoritové prvky, díky kterým mají snímky vyšší rozlišení a kontrast a jemnější prokreslení detailů.

Optické členy mají povrchové vrstvy Canon Super Spectra a SWC – SubWavelength Structure Coating, optimalizované pro efektivní omezení vzniku odlesků a světelného závoje. Aby na snímcích nezůstávaly stopy po nečistotách, jsou přední a zadní členy ošetřeny také voděodolnou fluorovou vrstvou, která odpuzuje prach a špínu, kapky deště po ní rychle stékají a nezanechávají šmouhy.

Díky vysoké světelnosti je možno tvůrčím způsobem izolovat objekt od pozadí a nechat ho tak vyniknout. Na tom má podíl i devítilamelová clona s kruhovým otvorem, která umožňuje působivě rozostřit pozadí, na kterém ostrý hlavní skladebný prvek působivě vynikne.EF 500 mm 1:4L IS II USM – základní údaje

 • Optická konstrukce: 16 členů/12 skupin
 • Zorný úhel (vodorovný/svislý/úhlopříčný): 4°/2° 45'/5°
 • Počet lamel clony: 9, optimalizovaný kruhový otvor
 • Nejvyšší clonové číslo: 32
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 3,7 m
 • Maximální zvětšení obrazu: 0,15×
 • Informace o vzdálenosti: ano
 • Systém stabilizace obrazu: prodloužení expozice o 4 kroky nastavení
 • Pohon autofokusu: USM, kruhový typ
 • Zvýšená odolnost vůči prachu a vlhkosti: ano
 • Průměr filtru: 52 mm, drop-in
 • Maximální průměr × délka: 146 × 383 mm
 • Hmotnost: 3190 g
 • V balení je mj. sluneční clona ET-138 (WII) a pouzdro 500B


 • EF 600 mm 1:4L IS II USM – základní údaje

 • Optická konstrukce: 16 členů/12 skupin
 • Zorný úhel (vodorovný/svislý/úhlopříčný): 3° 30'/2° 20'/4° 10'
 • Počet lamel clony: 9, optimalizovaný kruhový otvor
 • Nejvyšší clonové číslo: 32
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 4,5 m
 • Maximální zvětšení obrazu: 0,15×
 • Informace o vzdálenosti: ano
 • Stabilizátor obrazu: prodloužení expozice o 4 kroky nastavení
 • Pohon autofokusu: USM, kruhový typ
 • Zvýšená odolnost vůči prachu a vlhkosti: ano
 • Průměr filtru: 52 mm, drop-in
 • Max. průměr × délka: 168 × 448 mm
 • Hmotnost: 3920 g
 • V balení je mj. sluneční clona ET-160 (WII) a pouzdro 600B
 • Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - příslušenství  

   » Novinky  » Novinky - profi technika  

  Diskuse k článku

   

  Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

   

  překlad

  Autor: mk Muž

  Založeno: 11.02.2011, 08:28
  Odpovědí: 12

  Musel jsem se podívat do originální tiskové zprávy, abych zjistitl, co jste, autore, myslel tímto: "Nový algoritmus zdokonaluje výkon objektivu při pořizování panoramatických snímků"

  (IS Mode 2 features new algorithms to improve performance when panning)

  Nejde o žádné panoramatické snímky, ale o panning (sledování pohybujícícho se objektu), kdy IS inteligentně stabilizuje jen v ose kolmé na směr pohybu.

  Stejně tak třetí režim nemá nic společného se sledováním nahodile se pohybujících objektů, anóbrž s rychlým "přeskakováním" mezi různými objekty.

  (assisting users when switching between subjects by activating the IS unit only during exposure.)

  Ach jo, roste nám tu další p. Poláček?

  Odpovědět na příspěvek

  RE: překlad

  Autor: mk Muž

  Založeno: 11.02.2011, 08:34

  Ech, tak mi to ještě nedalo.

  "A režim Power Focus pomáhá s ostřením během natáčení videa; při filmování je možno pohotově doostřovat otáčením kruhového ovladače ostření."

  (Power Focus mode also assists users during video shooting, allowing the photographer to smoothly adjust focus during filming by twisting the focus recall ring.)

  Focus recall ring je ten úzký bílý vroubkovaný prstenec vepředu před ostřícím kroužkem), po jehož pootočení dojde k přeostření na přednastavenou vzdálenost. Mají to všechna dlouhá skla. Tady předpokládám, že v režimu 3 bude to přeostření hezky pomalé a plynulé.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: překlad

  Autor: tromso Muž

  Založeno: 11.02.2011, 09:06

  koukám, že kvalita tohoto serveru roste asi tak, jako kvalita té jejich rodinné cestovky

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: překlad

  Autor: Jan Brezina Muž

  Založeno: 11.02.2011, 09:14

  Dobry den pane/pani Tromso,

  jsme radi, ze kvitujete nasi snahu o zlepsovani sluzeb. Od pocatku roku se obsahova kvalita fotografovani.cz bezesporu zvedla a mame z toho radost. A to, ze s nasimi fotoexpedicemi jsou nasi klienti velice spokojeni take neni zadne tajemstvi. Tento tyden jsem se vratil se skupinou 8 nadsenych fotografu z Asie a bylo to super. Diky za pochvalu :)

  H

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: RE: překlad

  Autor: tromso Muž

  Založeno: 11.02.2011, 09:36

  no to je fakt bomba, škoda, že jsem to samé nemohl říct o rodinném výletu p. Neffa do Peru

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: RE: RE: překlad

  Autor: Jan Brezina Muž

  Založeno: 11.02.2011, 10:07

  Dobry den,

  na zminovane expedici z roku 2008 jsem bohuzel osobne nebyl, takze nemohu posoudit, ale pokud si vzpominam, neresil jsem jedinou reklamaci ci stiznost. V kazdem pripade treba zrovna do Peru se letos vracime jiz po ctvrte a program je za tu dobu vychytany do posledniho detailu. Napriklad proti roku 2009 pribyl dalsi vnitrostatni prelet abychom usetrili cas pri preprave, rozsirili jsme cas v dunach pousti u pobrezi, nasli dve nove zajimave lokace pro foceni v udoli reky Urubamba a pozmenili casovy plan v amazonske oblasti. Atd. Takze verim, ze pokud byste hodnotil nasi nabidku podle toho co delame letos, urcite byste cesty nelitoval.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: RE: RE: RE: překlad

  Autor: mk Muž

  Založeno: 11.02.2011, 10:26

  Z podobných worshopů dostávám osypky, ale to jsme už silně off-topic.

  Raději opravte výše zmíněné nesmysly v článku.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: RE: RE: RE: překlad

  Autor: tromso Muž

  Založeno: 12.02.2011, 10:14

  to souviselo s něčím jiným. Je to už nějaký pátek, kdy se tu někdo pozastavil, nad vašimi předraženými zájezdy a tehdy jsem odepsal, že se jimi musí zaplatit rodinná dovolená a ne dva fotografičtí lektoři. Tehdy jste se rozohnil, že se už nikdy nic takového opakovat nebude, ale jsme tam kde jsme byli. Přínos paní Krbové pro fotografovaní je nulový

  Odpovědět na příspěvek

  pokračování

  Autor: tromso Muž

  Založeno: 12.02.2011, 10:17

  ale uznávám, že alespoň přispěla pro pohodu, protože, cituji jednoho kolegu: " s tím protivným dědkem by jinak nebylo k vydržení" . Ale k tomu už jsem se vracet nechtěl

  Odpovědět na příspěvek

  RE: pokračování

  Autor: kaiman Muž

  Založeno: 12.02.2011, 10:40

  To nebyla rodinná dovolená, ale svatební cesta, ne...? :-)
  Chudák pan Březina, to nás zase čeká státnické prohlášení :-(
  Nebo že by to přešel diplomatickým mlčením...?

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: pokračování

  Autor: Jan Brezina Muž

  Založeno: 12.02.2011, 11:23

  Neslo ani o dovolenou, ani o svatebni cestu, nevim podle ceho tak soudite. Napriklad v lonskem roce byl Ondra lektorem jedne z nasich expedic do Utahu a druhym lektorem na teto ceste byl Jakub Vanek. Oba dva panove maji bezesporu takove mnozstvi zkusenosti a znalosti, ze maji fotografum co nabidnout a skupina se vratila velmi spokojena. Koneckoncu nekteri jeji ucastnici jsou jiz prihlaseni na letosni expedice.

  Takze bych si dovolil tuto zcela OT diskuzi uzavrit. Pokud kdokoli uvazuje o ucasti na nasi expedici, neni problem se na nas obratit a my mu umime velmi dobre popsat proc by se ji mel ci nemel zucastnit. Pokud komukoli tento koncept nevyhovuje, pak muze fotit a cestovat jakymkoli jinym zpusobem...

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: pokračování

  Autor: tromso Muž

  Založeno: 12.02.2011, 11:43

  ono to není jen o zájezdech, nějakou tu korunu už jsem u vás nechal i na kurzech, přemýšlel jsem i o tom půlročním, ale zkusil jsem si napřed ty solo. Bohužel např. na kurzech (třech s různými lektory)) PS jsem se nedozvěděl nic víc, než se mohu dočíst v knížkách S. Kelbyho dokonce s jeho zdrojovými snímky. Kurzy portrétu: p. Pihan moc dobrý, p. Rodinger měl asi hodně lidí, takže jsem ho moc nepotkával, když to rozhodil do dvou studií. "Odborné články" tady, no, to už jste si přečetl od jiných. Takže ono to není jen o těch zájezdech. Zřejmě firemní politika, za hodně peněz, málo muziky. Sem vlastě už chodím je kvůli diskusnímu fóru, kde se opravdu dozvím mnoho užitečných věcí

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: RE: pokračování

  Autor: R. Muž

  Založeno: 14.02.2011, 23:41

  Kdysi 2006? jsem se prisel podivat na kurz produktovek pro pokrocile a strasne legracni bylo, jak lektor nechtel rici, kde koupil dva kousky umelohmotneho ledu. Rikal neco o know-how a konkurenci....

  Odpovědět na příspěvek

  chyby

  Autor: mk Muž

  Založeno: 11.02.2011, 19:02
  Odpovědí: 0

  Tak sláva, první dvě chyby v textu opraveny. ještě tu třetí ;)

  Odpovědět na příspěvek

  Děkuji za vaši ostražitost a bleskurychlou reakci.

  Autor: Jan Pěnkava Muž

  Založeno: 11.02.2011, 19:11
  Odpovědí: 1

  Omlouvám se a sporné pasáže jsem přeformuloval.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: Děkuji za vaši ostražitost a bleskurychlou reakci.

  Autor: kaiman Muž

  Založeno: 12.02.2011, 10:43

  Jak je to jednoduché. Omluva, oprava, přímá komunikace a příště si dát větší pozor. Čelem k problému, bez ochranného "mediálního" štítu páně šéfredaktorova s jeho státotvornými, pardon, serverotvornými, traktáty. Díky.

  Odpovědět na příspěvek

  Tedy, pane M.K., vy jste ďábel! (;-)

  Autor: Jan Pěnkava Muž

  Založeno: 11.02.2011, 19:20
  Odpovědí: 1

  Připravil jste mi jedinečný zážitek: Kontrola v reálném čase. UF UFF! Mimochodem, zajímalo by mě, jaké máte s těmito novými dlouhými skly zkušenosti - třeba s těmi "o něco kratšími", 400-, nebo 300mm. Zatím jsem je neměl možnost vyzkoušet, bohužel.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: Tedy, pane M.K., vy jste ďábel! (;-)

  Autor: mk Muž

  Založeno: 11.02.2011, 19:58

  S novými bohužel žádné, ostatně v prodeji mají být až v březnu... jestli jsou k dispozici aspoň testovací kousky netuším.

  Odpovědět na příspěvek

  No právě. Ani krátce vyzkoušet je zatím nelze.

  Autor: Jan Pěnkava Muž

  Založeno: 12.02.2011, 08:46
  Odpovědí: 1

  Proto jsem zmínil ta kratší skla, poněvadž ta už se nějaký čas prodávají.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: No právě. Ani krátce vyzkoušet je zatím nelze.

  Autor: mk Muž

  Založeno: 12.02.2011, 10:53

  Právěže ani 300 a 400/2.8 L IS II se stále neprodávají. Ačkoli byly představené už loni, Canon údajně ještě vychytával výrobní proces a na trh mají přijít nejspíš v březnu. Viz třeba:
  http://www.bhpho
  tovideo.com/c/product/732
  108-USA/Canon_4411B002_EF
  _300mm_f_2_8L_IS.html

  Odpovědět na příspěvek

   

   

  Vložit nový příspěvek

  Jméno:

  Pohlaví:

  ,

  E-mail:

  Předmět:

  Příspěvek:

   

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: