Co je nového u Hasselbladu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - profi technika

Co je nového u Hasselbladu

9. října 2008, 00.00 | Legendární výrobce profesionální fototechniky Hasselblad představil nedávno na Photokině 2008 pár svých novinek. Vedle již dříve představeného 50MP. fotoaparátu H3DII-50, Hasselblad oznámil, že v roce 2009 uvede dalšího megapixelového obra. Bude jím 60Mp. fotoaparát H3DII-60. V obou případech Hasselblad používá snímače Kodak. Dále byl představen objektiv HCD 35-90mm, f4.0-f5.6 z produktové řady objektivů HC/HCD a nový Tilt and Shift adaptér HTS 1.5. Hasselblad rovněž oznámil změnu své cenové politiky a zlevnil některé své starší fotoaparáty.

Legendární výrobce profesionální fototechniky Hasselblad představil nedávno na Photokině 2008 pár svých novinek. Vedle již dříve představeného 50MP. fotoaparátu H3DII-50, Hasselblad oznámil, že v roce 2009 uvede dalšího megapixelového "obra". Bude jím 60Mp. fotoaparát H3DII-60. V obou případech Hasselblad používá snímače Kodak. Dále byl představen objektiv HCD 35-90mm, f4.0-f5.6 z produktové řady objektivů HC/HCD a nový Tilt and Shift adaptér HTS 1.5. Hasselblad rovněž oznámil změnu své cenové politiky a zlevnil některé své starší fotoaparáty.

Současná vlajková loď středoformátu: Fotoaparát Hasselblad H3DII-50

Jedná se momentálně o nejnovější středoformátový fotoaparát od společnosti Hasselblad. Fotoaparát H3DII-50 byl poprvé odhalen ve červenci 2008. Ve svých útrobách skrývá snímač od Kodaku, s mohutným rozlišením 50 megapixelů. Byl to vůbec první fotoaparát na světě, který měl takto veliký snímač od společnosti KODAK. Nahradil tak svého staršího produktového „brášku“ H3DII-39, který měl rozlišení „pouhých“ 39 megapixelů. Velikost snímače je 36 x 48mm, což je dvojnásobek velikosti Full-frame DSLR. Tomu odpovídá i řádně obsáhlá datová velikost zhotovených snímků. Jeden snímek v plném rozlišení si dokáže uzmout přibližně 300Mb datového prostoru.

Hasselblad 2008

Fotoaparát Hasselblad H3DII-50 je kvalitativně velmi luxusním fotoaparátem, který byl speciálně vyvinut pro profesionální fotografy. Tato cílová skupina zákazníků v praxi zřejmě dostatečně využije velké kreativní možnosti práce s ultra-vysokým rozlišením a brilantní obrazovou kvalitou zhotovených fotografií. V neposlední řadě daní zákazníci musejí také disponovat dostatečnými finančními prostředky, aby si takový aparát mohli vůbec dovolit zakoupit.

Hasselblad 2008

Zřejmě aby společnost Hasselblad ukázala světu, že „neusnula na vavřínech“, tak na Photokině 2008 oznámila, že už na jaře 2009 uvede nový model fotoaparátu, který bude mít označení Hasselblad H3DII-60. Ano, přesně jak koncové číslo v názvu napovídá, tento fotoaparát bude mít "mamutí" rozlišení 60 megapixelů. Daný model fotoaparátu nahradí výše zmíněnou novinku Hasselblad H3DII-50, která se tak na špici produktové řady „neudrží“ ani celý rok. Fotoaparát Hasselblad H3DII-50 je nyní prodáván za cca 28000 dolarů.

Technická charakteristika fotoaparátu Hasselblad H3DII-50:

 • Rozlišení snímače: 50 MP. (6132 x 8176 pixelů)
 • Velikost snímače: 36.8 x 49,1 mm
 • Velikost fotodiody: 6.0 μm
 • Citlivost ISO: ISO 50 – 400 (800 se softwarem „Phocus“)
 • Rychlost snímání: 1.1 sn./s (33 sn. za min.)
 • Barevná hloubka: True 16 Bit
 • Paměťová media: CF-Card U-DMA (e.g. SanDisk Extreme IV), ImageBank-II disk, možno jak pro Mac. tak pro PC.
 • Hledáček: HVM: Waist level hledáček
 • Měření expozice: Bodové, Středové a Průměrové (pouze s HVD 90x a HV 90x)
 • Časy závěrky: 32s -1/800s, plně synchronizováno s bleskem
 • Ostření: Autofokus se středovým senzorem, Ultra Fokus s digitální zpětnou vazbou, Manuální
 • LCD displej: 3 palce TFT, 24 Bit, rozlišení 230 400 bodů
 • Napájení: Li-Ion 7.2 V/1850 mAh, kazeta pro 3 CR-123 Li-baterie je součástí balení k produktu

Hasselblad 2008

Budoucí 60ti megapixelová „novinka“ Hasselblad H3DII-60

Tento fotoaparát je zatím ve vývoji. Ze zatím uvolněných informací od firmy Hasselblad vyplývá, že bude mít stejně velký snímač 36 x 48mm jako současný středoformátový model Hasselblad H3DII-50. Na rozdíl od něho bude mít o 10 megapixelů větší rozlišení (celkem tedy 60MP). Dalším výrazným rozdílem bude výše jeho pokrytí full-frame středoformátu, která bude dosahovat 94%. Žádné další informace nejsou zatím o fotoaparátu Hasselblad H3DII-60 známy. Tedy kromě jeho ceny, která by se měla pohybovat okolo 35 000 dolarů.

Hasselblad 2008

Hasselblad 2008

Nový objektiv Hasselblad HCD 35-90mm, f4.0 - f5.6

Tento nový zoomovací objektiv HCD 35-90mm se světelností f4 – f5.6 je novým přírůstkem do Hasselblad rodiny HC/HCD objektivů. Je použitelný pro všechny fotoaparáty řady H3D. Obsahuje asférické optické členy a doplňuje v nabídce Hasselblad objektiv HC 50-110mm/f3.5-f4.5. Jedná se o vůbec první asférický objektiv v dané produktové řadě. Díky tomu mohlo být jeho konstrukční provedení menší než u ostatních objektivů Hasselblad. Rovněž se zredukoval počet optických členů. Nabízí širokoúhlejší obrazový úhel pohledu, který odpovídá ohnisku 25-70mm u kinofilmu. Podle výrobce uvedená řada objektivů HC/HCD dosahuje, ne-li přímo překonává vysoce ceněnou řadu Hasselblad/Zeiss objektivů. Z té můžeme například jmenovat profi „skla“ CF 100mm/f3.5 a CF 250mm/f5.6., na které většina profesionálních expertů v oboru nenachází žádná slova kritiky. Cena Hasselblad objektivu HCD 35-90mm, f4.0-f5.6 bude cca 7000 dolarů a na trhu by měl být dostupný v průběhu ledna 2009.

Hasselblad 2008

Novinkový doplněk pro kreativní práci s perspektivou: „Tilt and Shift“ adaptér Hasselbald HTS 1.5

Podle tiskové zprávy Hasselblad se jedná o přímo revoluční tilt-and-shift adaptér, který doplňuje stávající řadu Hasselblad produktů. Díky němu se otevírají nové kreativní možnosti ve fotografování, protože můžeme vyklápět v určitých úhlech objektiv a dosahovat tak specifického podání perspektivy. Je určen pro všechny objektivy, které spadají do kategorie HC/HCD objektivů (HCD28mm, HC35mm, HC50mm, HC80mm, HC100mm/f2.2). Adaptér podporuje nasazení mezikroužků 13mm, 26mm, 52mm pro fotografování makra.

Hasselblad 2008

„Tilt and Shift“ HTS 1.5 adaptér může být zároveň použit jako Tele-konvertor, který zvětšuje 1,5x ohniskovou vzdálenost použitého objektivu. Adaptér je posouvatelný až o 18mm a dovoluje náklon 10°. Je možné s ním otáčet o 90° levým či pravým směrem. Uvnitř HTS 1.5 adaptéru jsou senzory, díky kterým jsou předávány přesné informace o náklonu a poloze adaptéru přímo do procesoru fotoaparátu. Díky tomu je možné optimalizovat korekci perspektivy a zarovnání objektivu přímo ve fotoaparátu. Také to usnadňuje pozdější digitální post-procesing v počítači. Cena Hasselblad „Tilt and Shift“ HTS 1.5 adaptéru bude cca 5400 dolarů a dostupný bude v průběhu ledna 2009.

Hasselblad 2008

Nový cenový model pro produkty Hasselblad

Jméno Hasselblad evokuje v myslích většiny z nás pro peněženku těžko dostupný fenomén, který je však symbolem vysněné nejvyšší kvality v oblasti středoformátové fotografie. Švédská firma Hasselblad, ve spolupráci s Kodakem, patří mezi průkopníky používání obrovských megapixelových rozlišení, které si stále svou výší drží bezpečný odstup od High-End DSLR. Proto i cenově byl a stále je Hasselblad se svou technikou trochu „jinde“. Nicméně časy se mění a na letošní Photokině 2008 se nechal Hasselbald slyšet, že se rozhodl v určité míře přehodnotit svoji cenovou politiku a trochu (ehm) zlevnit některé své středoformátové technické zázraky (včetně příslušenství). Hasselblad svou změnou cenové politiky podle svých slov reaguje na citelný pokles cen u profesionálních full-frame DSLR a jejich příslušenství. Proto chce nabídnout o něco větší cenovou dostupnost některých svých starších high-end produktů a oslovit tak zákazníky, kterým přestává stačit segment high-end full-frame DSLR. Například středoformátový fotoaparát Hasselblad H3DII- 31 tak bude nově dostupný za cenu 17,995 dolarů a model Hasselblad H3DII-39 se bude prodávat za cenu 21 995 dolarů. V ceně bude navíc zahrnut i objektiv Hasselblad 80mm.

Hasselblad 2008

Buďme ale upřímní, jedná se sice o určitý pokles cen, nicméně výše těchto cen je jaksi i nadále ryze „profesionální“. Takže většině z nás, kterým se i tak peněženka takovým cenám vytrvale vzpouzí, si může o této špičkové technice dále jen nechat sladce zdát. Je to ovšem krásné zdání, že?

Zdroj: Tiskové materiály Hasselblad

Více informací o novinkách Hasselblad najdete zde: http://www.hasselblad.se

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: