Photokina živě: Boom DSLR v plném proudu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - profi technika

Photokina živě: Boom DSLR v plném proudu

photokina

25. září 2008, 00.00 | Photokina se letos stala doslova přehlídkou nových modelů digitálních zrcadlovek. Všichni velcí výrobci si pro konec září připravili nové modely a my vám nyní nabízíme jejich přímé srovnání.

Digitální zrcadlovky jsou bezesporu fenoménem fotografie posledních let. Z pohledu výrobců je to nejvýnosnější segment trhu, z pohledu většiny fotografů kvalitativní meta, které chtějí dosáhnout. Počty prodaných kusů prudce rostou a logicky s tím roste i chuť výrobců investovat do vývoje. S čím přicházejí jednotlivé značky na letošní photokinu?

Canon

Společnost Canon v poslední době (vynecháme-li nový model low-endové DSLR 1000D), se prostřednictvím svých novinek Canon EOS 50D a Canon EOS 5D Mark II, zaměřila na uspokojení segmentu náročných amatérských a (polo)profesionálních fotografů. V oblasti low-end DSLR se toho v poslední době moc nezměnilo. Stejnou tezi můžeme použít i na oblast nejvyšší třídy profesionálních DSLR. Zato v oblasti vyšší střední třídy DSLR fotoaparátů je po delší době zase poměrně živo. Je patrný útok na uspokojení potřeb střední uživatelské třídy fotografů. Společnost Canon v rychlém sledu představila dvě DSLR střední třídy: Canon EOS 50D (více viz.: https://www.grafika.cz/art/vse/canon-50-d-p.html) a Canon EOS 5D Mark II (více viz.: https://www.grafika.cz/art/vse/canon-eos5dMarkII.html). Fotoaparát Canon EOS 50D nahradil po necelém roce předcházející model Canon EOS 40D. Nabídl o 5MP více megapixelů (15,1MP) na novém CMOS snímači, obrazový procesor Digic 4, 3" VGA LCD displej a citlivost ISO až 12800. Právě podstatné zvýšení maximálně dosažitelné citlivosti IS0, můžeme pokládat za jeden z hlavních současných trendů vývoje u DSLR vyšší třídy, který jako jeden z prvních odstartovala společnost Nikon se svým modelem DSLR D3 (a D300). Nejinak je tomu i u druhého modelu Canon EOS 5D Mark II, který byl čerstvě představen v nedávných dnech. Jedná se v zásadě o fotoaparát profesionálních kvalit, který ale zřejmě bude cenově dostupný i polo-profesionální či náročnější amatérské veřejnosti. Canon EOS 5D Mark II. má snímač o velikosti kinofilmového políčka s vysokým rozlišením 21,1 megapixelů, sekvenčním snímáním až 4 snímky za sekundu, s nastavitelnou citlivostí ISO až 25600 a možností novinkově nahrávat video ve vysoké HD kvalitě. Když jsme ho měli na chvilku v rukou na photokině, tak jsme z něho měli velmi dobrý dojem. Povedená ergonomie, větší hledáček, kratší blackout, čirý a prosvětlený pohled hledáčkem: to vše pozitivně hodnotíme. Oproti minulému modelu Canon EOS 5D byl výrazně zrychlen autofokus, i když by prospěl větší počet zaostřovacích bodů, než stávajících devět. Proto, když celkově shrneme aktuální dění okolo novinek u DSLR Canon, tak po útoku „zespoda“ (nabídka low-endových DSLR) a po útoku „seshora“ (nabídka high-endových DSLR) došlo i na řešení nabídky pro uspokojení střední uživatelské skupiny fotografů. Tím myslíme ty, kteří například nechtějí dávat statisíce korun za nejdražší profi modely DSLR a zároveň se nespokojí s nabídkou low-endu DSLR.

Canon EOS 50D

Canon EOS 50D

Canon EOS 5D

Canon EOS 5D Mark II.

Nikon

Společnost Nikon svými novinkovými DSLR útočí na stejnou uživatelskou třídu (střední třída DSLR) jako Canon. Výraznou konkurenční výhodou Nikonu oproti Canonu byla donedávna zmiňovaná schopnost dosáhnutí vysokých citlivostí až 25600 ISO u svých full-frame DSLR D3 a D700. Zdá se že Nikon prozatím výrazně nenásleduje konkurenci ve razantním navyšování rozlišení snímače. Modely DSLR D3, D300 a D700 mají rozlišení rozlišení 12.1 megapixelů, což je ve srovnání s konkurencí poměrně méně. V tomto směru to lze nižší rozlišení u DSLR Nikon označit za marketingovou nevýhodu. Nicméně zase je výhodou menší hustota buněk na snímači a jejich větší velikost, což jsou dobré předpoklady pro menší výskyt šumu i při vysokých citlivostech ISO. Prvenství získal Nikon s modelem D90 s premiérovou možností nahrávat video v DSLR (rozlišení videa 1280 x 720pixelů).

Nikon D700

Nikon D700

Olympus

Olympus je firma tradičním výrobcem DSLR na trhu, avšak nemá majoritní podíl na trhu. Své potencionální zákazníky se snaží přilákat na menší kompaktní rozměry svých DSLR a objektivů v rámci Four Thirds standardu. Snaží se poskytnout odlišné technické řešení svých DSLR než je tomu u konkurence (např. Canon a Nikon). Používá menší snímače standardu 4/3 (rozměr snímače 17,3 x 13mm). Její portfolio DSLR fotoaparátů v současné době zabíhá jak do profesionální kategorie ( DSLR Olympus E3), tak do nižší střední třídy (E520) a low-endu (E430). V blízké budoucnosti chce Olympus pokračovat v probíhající trendu zmenšování svých fotoaparátů s výměnnými objektivy a proto vyvinula ve spolupráci s Panasonicem nový standard Micro Four Thirds. Ten z konstrukce původních DSLR vylučuje zrcadlový optický systém a nahrazuje ho elektronickým hledáčkem. Díky tomu lze ještě více zmenšit tělo fotoaparátu i rozměry používaných objektivů. Rovněž se zkrátí o 50 procent stávající vzdálenost mezi snímačem a nasazeným objektivem (4cm na 2cm). Na photokině 2008 Olympus oznámil vývoj svého prvního Micro Four Thirds fotoaparátu s výměnnými objektivy u kterého zatím nezveřejnil jak jméno tak ani přesné datum uvedení na trh. V oblasti stávajícího standardu Four Thirds představil vývoj DSLR Olympus E-A1 (na trh bude patrně uveden v roce 2009). Tento fotoaparát vyplní prázdné místo v produktové řadě digitálních zrcadlovek Olympus, které v současnosti je mezi profi modelem E3 a amatérským modelem E520. Olympus tedy bude útočit na střední třídu.

Olympus EA1

Prototyp vyvíjeného Micro Four Thirds fotoaparátu od firmy Olympus

Olympus EA1

Prototyp vyvíjené nové DSLR E-A1 od firmy Olympus

Panasonic

Panasonic není tradičním výrobcem DSLR. Do nedávné doby vyrobil pouze dva modely DSLR: profesionální zrcadlovku DMC L1 (rozlišení 7.1 Megapixelů) a zrcadlovku pro náročné amatéry DMC-L10 (rozlišení 10.1 megapixelů). Stejně jako firma Olympus, obě DSLR jsou postaveny na bázi 4/3 Four Thirds formátu. Oba zmíněné modely ale neuspěly na trhu tak, jak Panasonic očekával. Proto se Panasonic rozhodl přitvrdit v oblasti technologického odlišení od konkurence a jako první na světě představil svůj kompaktní Micro Four Thirds fotoaparát Lumix DMC-G1 (rozlišení 14.4 Megapixelů). Jedná se o dosud nejmenší a nejlehčí kompaktní fotoaparát s vyměnitelnými objektivy na světě, který má stejně velký snímač jako 4/3 Four Thirds zrcadlovky. Proto může při menších rozměrech nabídnout srovnatelnou obrazovou kvalitu jako DSLR. Má stejně jako EVF kompakty elektronický hledáček, který má ultravysoké rozlišení 1440000 pixelů. Jako první fotoaparát je také nabízen ve více barvách (například červená barva) a to ještě více demonstruje snahu se na trhu s DSLR se maximálně odlišit. Zároveň se firma Panasonic rozhodla s tímto modelem pro větší penetraci na low-end amatérský trh s DSLR.

Panasonic Lumix G1

Panasonic Lumix G1

Pentax

Pentax je tradičním výrobcem DSLR. Jeho DLSR K20D je úspěšným modelem, který své zákazníky (především náročné amatéry i polo-profesionály) především oslovuje svým příznivým poměrem výkon/cena. Nicméně firma Pentax by chtěla dosáhnout masovějšího odbytu své DSLR a proto přistoupila ke zhotovení zjednodušené low-end verze DSLR, kterou představila zde na photokině pod označením Pentax K-m (v U.S.A. půjde do prodeje pod označením K2000) Tento model DSLR má rozlišení 10.2 Megapixelů a obsahuje vestavěnou stabilizaci snímače. Má integrovaný systém čištění snímače. Rychlost sekvenčního snímání je poměrně rychlá: 3,5 snímku za sekundu. Tělo této DSLR je lehké a poměrně malé (ještě o málo menší než Canon 450D), tvořené převážně z plastu. Autofokus používá 5-bodový systém. Podobně jako předcházející modely DSLR Pentax tak i tento model K-m nabízí funkci digitálního rozšíření dynamického rozsahu. Dostupná je i sada 14 digitálních filtrů jako jsou například různé retro efekty. Pro segment nenáročných fotografů je určena funkce automatické detekce scény (Auto picture mode), která automaticky optimalizuje výběr nejvhodnějšího expozičního režimu v závislosti na vnějších podmínkách. Pro tento model DSLR K-m Pentan zároveň představil nové objektivy smc PENTAX-DA L 18-55mm f3.5-5.6AL a smc PENTAX-DA L 50-200mmF4-5.6ED.

Pentax Km

Pentax K-m

Sigma

Společnost Sigma je jediný výrobce DSLR, který nabízí pouze jeden model DSLR, který obvykle inovuje v intervalu dvou let. Je to možné vysvětlit tím, hlavní výrobní artikl Sigmy jsou objektivy. Nabídka vlastní DSLR je spíše marketingovou a prestižní záležitostí, která má podpořit prodej jejich objektivů. Od roku 2002 představila celkem tři modely DSLR: SD9, SD10 a SD14. Společnost Sigma používá nestandardní snímač typu „Foveon“ (více viz.:), což je jedním z jejích nejhlavnějších rysů odlišení se od konkurence. Po předchozím modelu SD14 společnost Sigma představila na photokině nový model DSLR SD15. Model je patrně stále ve stádiu vývoje a proto ani není fyzicky na výstavě k dispozici k „osahání“ ( je vystaven pouze ve vitríně). Podle dostupných informací by tento model měl nabídnout Foveon X3 snímač s větším rozlišením 14 megapixelů. Bude mít také rozměrnější LCD displej s úhlopříčkou 3 palce a větší rychlost zpracování obrazových informací díky novému procesoru True II.

Sigma SD15

Sigma SD15

Sony

Společnost Sony se dosud zaměřovala svými modely DSLR výhradně na spodní třídu digitálních zrcadlovek, masově dostupných pro fotografickou veřejnost. Chyběl jí fotoaparát, co by se vydal úspěšně oslovit nejvyšší profesionální segment spotřebitelů, který by zároveň podpořil odbyt pro vlastní profesionální objektivy Sony. Proto letos Sony přišla s modelem profesionální zrcadlovky Alpha900, s momentálně největším rozlišením na trhu s DSLR: 24 megapixelů. V tomto směru se jedná a smělý a zároveň překvapivě úspěšný debut na poli profesionálních DSLR. Sony Alpha900 byla představena na photokině a my jsme měli možnost ji mít krátce v našich rukou. První dojmy jsou veskrze pozitivní. Na první pohled je vidět, že Sony Alpha900 se postavením svých ovládacích prvků a celkovou ergonomií poměrně dost podobá dnes již neexistujícím DSLR od Minolty, jejíž know-how před časem převzala právě společnost Sony. A to je dobře. Pohodlně se drží (obzvláště s namontovaným bateriovým gripem) a ovládací prvky se při mačkání nepletou. Hledáček je hodně vydařený – je velký a dobře světelný. Jediné, co se na první pohled nepovedlo, je stavový displej, který podle našeho názoru poměrně malý, zobrazuje málo informací a má nedostatečný kontrast, což z něj stěžuje čtení informací. Druhá stránka hodnocení je obrazová kvalita snímků. Tu prozatím nemůžeme hodnotit, protože nemáme ještě k dispozici testovací snímky, nicméně podle některých zdrojů by mohl být největším problémem DSLR Sony Alpha-900 viditelný digitální šum v obraze již od citlivosti ISO 400 a více.

Sony Alpha900

Sony Alpha-900

Resumé

Když obecně shrneme dění v oblasti trhu s DSLR, tak je zřejmé, že téměř všichni výrobci vidí v segmentu DSLR atraktivní možnost utržit nejvíce peněžních prostředků. Trh s kompakty již přestává skýtat tržby, které by pro výrobce byly srovnatelně atraktivní jako je to v případě prodeje DSLR. Výrobci DSLR se snaží v poslední době zacelovat mezery v jednotlivých segmentech svých produktových řad. Nejčastěji se to děje penetrací na střední segment DSLR (Canon 50D,Nikon D300, D90) či atakování trhu s profesionálními DSLR (např. Canon 5D Mark II., NikonD700 a Sony Alpha900). Na low-end trhu s DSLR se nyní zabydlují alternativní konstrukční řešení s cílem přitáhnout pozornost (a odlišit se od konkurence) na produkty od minoritních výrobců DSLR na trhu. Například typickým představitelem je používaný standard Micro Four Thirds (Panasonic a jeho fotoaparát Lumix G1 a vyvíjený fotoaparát od firmy Olympus). Dění na trhu s low-end DSLR není nyní nijak dramatické, protože je trh s nimi prozatím zřejmě nasycen. Byly představeny některé nové masově dostupné DSLR, například Canon 1000D a na photokině čerstvě odhalený Pentax K-m.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: