PhotoPlus 2005 - je libo větší formát nebo 39 MPix? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - profi technika

PhotoPlus 2005 - je libo větší formát nebo 39 MPix?

PhotoPlus 2005

25. října 2005, 00.00 | Střední a velkoformátové fotoaparáty a příslušné digitální stěny patří k hi-endu dnešní profesionální fotografie. Přestože o jejich budoucnosti se vede hodně diskuzí, PhotoPlus nabízí poměrně bohatou nabídku produktů. Co je dnes v této oblasti na trhu? Například fyzické rozlišení skoro 40 MPix!

S tím, jak se zvyšuje rozlišení a kvalita záznamu u digitálních zrcadlovek s čipy velikosti kinofilmového políčka či APS-C formátu, ubývá prostoru pro střední a velkoformátovou fotografii. Profesionálních fotografů, kteří by byli schopni zaplatit svou prací špičkovou digitální stěnu, není zejména v našich končinách zrovna přehršel, na druhou stranu se jen v loňském roce prodalo u nás několik desítek těchto zařízení. Výrobci na složitou situaci na trhu zatím reagují zejména vzájemnou spoluprací a slučováním, přičemž se snaží dále udržet technologický vývoj a potažmo i cenu hi-end řešení. Co všechno je k vidění na PhotoPlus?

Arca-Swiss
Abecedně jako první nám vyšla vysloveně lahůdka pro milovníky přesné studiové práce s velkým formátem. Švýcarská značka Arca je sice prezentována na veletrhu poměrně skromně, přesto svou příslušnost k absolutnímu hi-endu dává jasně najevo. Mimochodem je to jedna z mála společností, na jejíž expozici nenajdete ani nejmenší náznak digitální technologie, naopak můžete narazit na fotografování na polévané desky.

Fujifilm
Japonský výrobce sice na svém stánku nepředvádí žádný fotoaparát velkého formátu, zato se pyšní tím, že je jedním z mála, který dále nejen vyrábí, ale i vyvíjí profesionální střední a velkoformátový materiály. Myslí tak na stále nezanedbatelnou poptávku po opravdu kvalitních materiálech pro nejnáročnější profesionální zakázky.



Hasselblad / Imacon
Přímo na proti vchodu a s poměrně velkou expozicí se letos prezentuje Hasselblad, jehož příslušnost ke koncernu Imacon naznačuje pouze přítomnost skenerů této značky. Jinak je expozice věnována klasickým produktům této severské značky v čele s digitálními komplety H1D a H2D. Nechybí živé ukázky práce s těmito přístroji v podobě živé modelingové fotografie a prezentována je i zadní stěna s CF slotem.

Leaf / Kodak
Digitální stěny Leaf najdete na PhotoPlus jak na stánku Leaf America, tak i na stánku dnešního vlastníka značky, společnosti Kodak. V prvním případě se jedná o kompletní portfolio prezentované na decentním zátiší. K vidění je celá produktová řada stěn Aptus od modelu 17 až po 75 a řada Valeo zastoupená modely 17Wi a 22Wi.

Leica
Dalším zástupcem tradice a exklusivity je značka Leica, která z digitálního světla prezentuje svůj R-modul, který však do tohoto článku zcela nepatří. Nicméně v oblasti klasiky, objektivů a příslušenství si milovník této tradiční značky přijde na své.

Mamiya
Na PhotoPlus samozřejmě nechybí ani Mamiya, která prezentuje jak svá klasická těla, tak i digitální variantu ZD. Zájem zejména o posledně jmenovaný model je extrémně velký a je vidět, že značka Mamiya nic neztratila na své prestiži. Škoda jen, že zcela chybí možnost praktického vyzkoušení, dokonce dostat ZD byť jen do ruky není zcela snadné.

Pentax
Pentax má svůj stánek zaměřený zejména na DSLR, přesto při pozorném hledání najdete i pult věnovaný větším formátům. K vidění a vyzkoušení tak jsou těla jako 67II nebo 645NII a samozřejmě příslušná optika. Bohužel opět chybí adekvátní prostředí pro seriózní vyzkoušení, což s ohledem na absenci digitálních stěn je poměrně logické.

Phase One
Phase One se postaral o největší novinku a svým způsobem i senzaci veletrhu. 20.10.05 totiž spolu s Kodakem uvolnili informaci o tom, že Kodak vyvinul exkluzivně pro Phase One velkoformátové CCD s označením KAF-39000 a KAF-31600, které nabízejí fyzické rozlišení 39 resp. 31,6 MPix! V prvním případě má čip rozměr 36 x 48 mm v druhém o něco menší 33 x 44 mm. Phase One tyto čipy použije v digitálních stěnách P45 a P30, s tím že druhá jmenovaná je již v podobě funkčních vzorků k vidění právě na PhotoPlus a to u společností Digital Transitions, Calumet Photographic a samozřejmě na stánku přímo Phase One.

Toto oznámení je o to pikantnější, že podobný exklusivní kontrakt měl s Kodakem Sinar, který jistou dobu mohl výhradně používat čipy Kodaku s rozlišením 22 MPix a držel tak chvíli světový primát. Zdá se, že tato aliance byla nahrazena novou a Phase One, který mimochodem částečně vlastní koncern LEGO, tak zasadil nepříjemnou ránu své švýcarské konkurenci.

Sinar
Přestože Sinar na PhotoPlus nepřinesl žádnou velkou novinku a dostal se tak trochu do stínu značky Phase One, jeho expozice patří mezi jednu z nejlepších v této kategorii. Nabízí totiž jak možnost prakticky si vyzkoušet všechny produkty na připraveném zátiší, tak i na živém modelu. Stánek je tak nejvíce orientován na možnost odnést si praktickou zkušenost jak s digitálními stěnami v čele s modelem eMOTION 22, tak těl Sinar.

Závěr
Přestože zejména cenový tlak špičkových DSLR Canonu a Nikonu je zcela zřejmý, segment střední a velkoformátové fotografie zatím není v existenčním ohrožení. Práce s digitální stěnou je přeci jen principielně a kvalitativně stále na jiné úrovni, než kterou může nabídnout DSLR a navíc přeci jen v očích některých klientů vzbuzuje ochotu připlatit si za zakázku. Navíc oznámení stěny s fyzickým rozlišením snímače skoro 40 MPix opět posunulo možnosti digitálních stěn a odskočilo tak kvalitativně od DSLR.

A zapomínat nesmíme ani na filmovou střední a velkoformátovou klasiku, která má zejména tady v USA stále velmi dobrý zvuk a patří mezi nezbytnou výbavu každého profesionálního fotografa, který chce dosáhnout na top zakázky. PhotoPlus prezentuje klasiku stejně poklidně a rozvážně jako před lety, pouze s tím rozdílem, že jí dedikuje místo výhradně mezi top technikou.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: