ILFORD se probral z finančního komatu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

ILFORD se probral z finančního komatu

Ilford

8. dubna 2005, 00.00 | Britská společnost ILFORD, tradiční výrobce špičkových černobílých materiálů a inkjetových médií, byla převzata managementem a zřejmě se tak definitivně zbavila svých finančních potíží. Výroba nejznámějších černobílých materiálů tak zůstane zachována.

Digitální fotografie rok za rokem postupně ukrajuje z prodejů klasických filmových materiálů a postupně se stává dominantní technologií pro masovou fotografii. To samozřejmě neznamená, že klasická filmová fotografie zcela zanikne. Naopak v jistém ohledu se stává zejména černobílá klasická fotka módní a stylovou záležitostí. Přesto se všichni výrobci filmových materiálů musejí potýkat s prudce klesajícími objemy produkce. Jednou ze společností, které tento vývoj způsobil značné problémy, je právě ILFORD.

Kdo je to ILFORD?
Každá oblast má vždy několik prestižních značek, které vsázejí na kvalitu a tradici. Ilford je přesně takovou společností, která si za svých 125 let existence vybudovala obrovskou prestiž v oblasti černobílé fotografie. Toto Porsche mezi černobílým materiálem a chemií má zvuk po celém světě a ve svém hlavním zaměření se může pochlubit cca 70% podílem na trhu.
Společnost Ilford si samozřejmě uvědomila, že klasickou fotografii čeká radikální změna postavení s nástupem digitální techniky a začala poměrně úspěšně produkovat i papíry pro inkjetový tisk. V této oblasti si také získala velmi slušné postavení, přesto černobílé materiály stále zůstaly tím hlavním produktem.
Bohužel s tím, jak trvale klesala spotřeba klasického materiálu, klesala i atraktivita společnosti v očích jejího majitele, investičního fondu Isola Investments Ltd patřícího do skupiny Perviaz Naviede Family Trust. Navíc snahy vlastníka o vytvoření velkého fotografického koncernu jehož součástí se měl Ilford stát nedopadly nejlépe, a tak se Ilford dostal do značných potíží.

Jak to vlastně bylo?
V některých českých odborných médiích před několika lety proběhla zpráva, že Ilford zkrachoval, zastavil výrobu apod. Ve skutečnosti se opravdu společnost dostala loni v létě do finančních obtíží a byla na ni uvalena nucená správa, nicméně vedení společnosti se nakonec podařilo najít řešení. Výroba černobílého materiálu byla částečně omezena a společnost přežívala v podstatě zejména díly loajalitě zaměstnanců, dodavatelů a prodejců. Vše nakonec vyřešilo převzetí společnosti managementem.

Pokud budeme zcela přesní, 100% vlastníkem výroby černobílého materiálu v anglickém Mobberley se stala společnost Harman Technology, která patří bývalému střednímu managementu. Jmenovitě jde o manažery: Phila Harrise (Chairman and Managing Director), Howarda Hopwooda (Marketing Director), Andy Taylora (Finance Director), Stevena Brierlyho (Sales Director UK, USA and Australia), Simona Galleye (Sales Director European and Export Markets), a Petera Eltona (Operations Director). Nová společnost bude používat obchodní jméno Ilford Photo a zachová výrobu hlavních produktů z oblasti černobílé fotografie. Zastavena byla pouze výroba okrajového sortimentu.
Ostatní části původního koncernu včetně výrobních závodů ve Švýcarsku a produkce inkjet médií dále plně fungují s původní strukturou vlastníků.

Z rozhovoru s Ralfem Häntzschelem
Abychom předešli jakýmkoli dalším dezinformacím či nepřesným formulacím ohledně reálné situace Ilfordu, sešli jsme se s panem Ralfem Häntzschelem, který je sales managerem odpovědným za náš region. U schůzky byli přítomni i zástupci českého distributora, společnosti Fomei.
Pan Ralf Häntzschel v první řadě zdůraznil, že společnost Ilford nikdy nezkrachovala a že současná situace je plně stabilizované. Původní Ilford býval malou společností takřka rodinného typu a podle jeho slov se k této tradici opět vrací. Ilford Photo je nyní vlastněn lidmi, kteří jej dlouhá léta řídili a dobře znají jeho specifika a dobře si uvědomují tradiční hodnoty této značky. Produkce již opět běží naplno, všechny finanční problémy jsou vyřešeny, zrušena byla produkce jen velmi malého množství okrajového sortimentu. Jednoznačnou prioritou jsou černobílé materiály a podle slov pana Häntzschela bude Ilford Photo produkovat špičkové materiály tak dlouho, dokud o ně bude zájem byť mezi úzkou skupinou fajnšmekrů.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: