Jak je to s růstem prodejů digitálních fotoaparátů? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Jak je to s růstem prodejů digitálních fotoaparátů?

trendy

22. prosince 2004, 00.00 | Pomalu máme za sebou letošní vánoční sezónu u nás a zároveň byla zveřejněna nová studie CAP Ventures o trendech prodejů DF do roku 2009. Jak je na tom český trh ve srovnání s tím celosvětovým?

Podle nedávno zveřejněné studie CAP Ventures porostou příjmy výrobců z prodejů digitálních fotoaparátů minimálně do roku 2009. Dle aktuálních prognóz se letos prodají celosvětově digitální fotoaparáty v celkové hodnotě 24 miliard amerických dolarů. Do roku 2009 by se toto číslo mělo vyšplhat až na 31 miliard. Tento růst je velmi pozitivní zprávou, protože některé starší studie očekávaly, že se již kolem roku 2006 začnou prodeje ustalovat.

Jak jsme již informovali z veletrhu photokina 2004, nejvýznamnějším trhem z pohledu prodejů digitálních fotoaparátů se stala stará dobrá Evropa, která převzala prvenství od severní Ameriky. Třetí místo v pomyslném žebříčku si stále drží Japonsko, ale je otázka na jak dlouho. Jak zdůrazňuje studie InfoTrends dnešní podíl Asie a ROW (takzvaný zbytek světa) je dnes kolem 10% ale do roku 2009 se minimálně ztrojnásobí.

Obecně se dá říct, že Japonský trh se jako první v podstatě již nasytil digitální fotografií a začíná se na něm projevovat deprese. Do podobného stavu se již brzy má dostat trh americký a evropský, což se začíná projevovat i v České republice. Prodeje digitálních fotoaparátů u nás sice stále poměrně velmi výrazně rostou, přesto letošní Vánoce ukázaly, že i náš trh má své hranice. Z pohledu dovozců digitálních fotoaparátů jsou letošní poslední dva měsíce bezesporu tím nejúspěšnějším prodejním obdobím v celé historii prodejů digitální fotografie. Navíc se letos podařilo většině výrobců zajistit dostatek produktů, takže prodeje nejsou limitovány nedostatkem produktů.

Z pohledu prodejců se již však ukázalo, že trh není schopen a ochoten přijmout jakékoli zboží tak jako v loňském či předloňském roce. Navíc několikanásobně vzrostl počet prodejců digitálních fotoaparátů a konkurence se velmi přiostřila i díky cenovým tlakům ze strany hypermarketů a elektro-řetězců. Většina tradičních prodejců DF se snažila maximálně předzásobit po hořkých zkušenostech z minulých let a většině z nich se to vyplatilo. Vsadili na masové modely a ty se prodávají nejlépe. Naopak ti, kteří vsadili na dražší modely si stěžují na poměrně malý zájem zákazníků.

Co se dnes vlastně prodává nejlépe?
Bohužel ani digitální fotografii se nevyhýbají obecné trendy naší společnosti. To bohužel znamená, že nejlépe se prodávají fotoaparáty s velkou nálepkou SLEVA. Platí to v podstatě pro všechny kategorie. Na počet kusů jsou samozřejmě nejúspěšnější cenově dostupné kompakty s rozlišením 3 až 4MPix jako je například Canon PowerShot A85 či Olympus C-460Zoom.
Druhou velmi úspěšnou kategorií fotoaparátů na našem trhu jsou levné ultrazoomy. Zde se dobře daří v prodeji Olympusu, Konice Minolte či Panasoniku.
A třetí nejúspěšnější kategorií z pohledu nárůstu prodejů jsou pochopitelně amatérské DSLR, které se staly doslova hitem letošního roku.

Co by se mělo prodávat v roce 2009?
A jaké fotoaparáty budou podle CAP Ventures běžným sortimentem v roce 2009? Podle analytiků bude i nadále pokračovat růst rozlišení ve všech kategoriích. Dnešní 7 a 8 MPix snímače by se měly stát běžným spotřebním zbožím a měly by se objevovat ve spotřebních modelech. Top kategorie bude nabízet dvakrát či třikrát více. Dobrou zprávou je, že by měl růst význam obrazových procesorů a zákazníci si tento fakt budou stále více uvědomovat.

Závěr
Český trh zažívá bezesporu ty nejštědřejší časy a dá se předpokládat, že ani rok 2005 nebude jiný. Růst prodejů bude příští rok pravděpodobně nižší než letos, přesto se bude dále zvyšovat počet prodaných digitálních fotoaparátů za rok.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: