Listopadové novinky na trhu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Listopadové novinky na trhu

29. listopadu 2006, 00.00 | Na trhu digitální fotografie se událo několik menších, ale přesto zajímavých událostí, které jsme shrnuli do jednoho článku. Dvě zprávy z toho jsou nepříjemné. Sony má problémy s některými vyrobenými kompakty a podobně tak Leica má problém se svou M8. Spolu se zrcadlovkou D40 Nikon představil také nový kompaktní externí blesk SB-400. Poslední novinkou je 12 MPix snímač od společnosti Sharp.

Na trhu digitální fotografie se událo několik menších, ale přesto zajímavých událostí, které jsme shrnuli do jednoho článku. Dvě zprávy z toho jsou nepříjemné. Sony má problémy s některými vyrobenými kompakty a podobně tak Leica má problém se svou M8. Spolu se zrcadlovkou D40 Nikon představil také nový kompaktní externí blesk SB-400. Poslední novinkou je 12 MPix snímač od společnosti Sharp.

Leica má problémy s M8
Na začátku listopadu Leica oznámila problémy se svou novinkou, digitálním dálkoměrným fotoaparátem M8. U prvních vyrobených kusů se v ojedinělých případech vyskytují problémy s bandingem (proužkování v obraze) a zvýšenou citlivostí na infračervené vlnění. Banding je spíše otázkou zpracování obrazu, chybu lze tedy vyřešit aktualizací firmwaru servisu. Tento problém se týká pouze prvních sérií, nové série (vyrobené po 27.11.2006) budou již dodávány bez těchto problémů.
O něco složitější je to však se zvýšenou citlivostí na infračervené spektrum vlnění. Tu Leica vyřeší bezplatnou dodávkou IR filtru, který se našroubuje na objektiv. Zvýšená citlivost může v určitých situacích způsobit nesprávné podání barev. Vše je způsobeno velmi tenkým IR filtrem před snímačem. Výhodou je potlačení fialových kontur a zlepšení rozlišení, ale nedostatečné tloušťka filtru způsobuje vyšší citlivost snímače na infračervené spektrum.

Sony má problémy se snímači u kompaktů a videokamer
Digitální fotoaparáty Sony DSC-F88, DSC-M1, DSC-T1, DSC-T11, DSC-T3, DSC-T33, DSC-U40 a DSC-U50, které byly vyrobeny mezi zářím 2003 a lednem 2005 mohou trpět problémy v teplém, nebo vlhkém prostředí. Pokud je okolní teplota, či vlhkost vzduchu příliš velká, může dojít k výpadkům zobrazování scény na LCD displeji. Problém se týká také některých videokamer nebo PDA Clié PEG - NZ 90. Vše je způsobeno CCD snímačem, který bude v případě poruchy bezplatně vyměněn. České zastoupení Sony nabízí zde přehled modelů, které mohou být vadou zasaženy.
Zde je upozornění ohledně videokamer a profesionálních videokamer.

Nikon Speedlight SB-400
Společnost Nikon uvedla spolu s novou DSLR D40 také externí blesk Nikon SB-400. Ten bude v nabídce jako představitel levnější alternativy k pokročilejším SB-600 a SB-800. Externí blesk s podporou i-TTL řízení záblesku nabízí směrné číslo 21 (ISO 100). Při použití v kombinaci s fotoaparáty podporujícími systém kreativního osvětlení Nikon pracuje blesk SB-400 v režimu i-TTL a v manuálním režimu (M) fotoaparátu D40.

Hlavu blesku SB-400 lze vyklápět ve čtyřech polohách - horizontální poloze a v úhlech 60, 75 a 90° - a v závislosti na nastavení citlivosti ISO je jeho pracovní rozsah 60 cm až 20 m. Na těle fotoaparátu je možné rovněž aktivovat synchronizaci blesku s dlouhými časy závěrky, předblesk proti červeným očím a další režimy synchronizace blesku pro získání jasnějšího a přirozenějšího osvětlení zábleskem. Blesk SB-400 bude uveden na trh v prosinci 2006, včetně měkkého pouzdra SS-400.

CCD snímač Sharp s rozlišením 12 MPix
Poté, co téměř všichni významní producenti nabídli své 10 MPix kompakty, si všichni přáli, aby se hon za megapixely zastavil. Situace je však stejná jako po uvedení 6 MPix nebo 8 MPix. Vývoj pokračuje dále a snímací buňky se zřejmě budou zahušťovat stále více. Konkrétní model nebyl představen, ale společnost Sharp začátkem listopadu představila 12 MPix CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,7". Stále menší buňky mají menší citlivost a signál je nutno více zesilovat. Díky tomu sílí digitální šum. Další nevýhodou je špatná využitelnost takto velkého rozlišení, protože objektivy u kompaktů těžko zvládají vykreslit takto detailní obraz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: