Nejčtenější články roku 2006 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Nejčtenější články roku 2006

Kaleidoskop DF

28. prosince 2006, 00.00 | Přinášíme vám přehled nejčtenějších článků, které jsme vydali v letošním roce. O které fotoaparáty a témata byl největší zájem?

Panasonic Lumix FZ7 - stabilizovaný ultrazoom v praxi /David Filipi/
Panasonic FZ7 je nástupcem modelu FZ5, od kterého převzal koncepci kompaktního ultrazoomu s optickou stabilizací. Opět tedy můžeme využít až 12x optický zoom se stabilizací. Rozlišení se nepatrně zvedlo na 6 MPix, což není jediná změna. Dočkali jsme se většího displeje, vylepšeného ovládání, českého menu, většího videa a možnosti fotografovat s citlivostí až ISO 1600. Jak dopadl v redakčním testu se dočtete v dnešním článku.

Objektivy, jak vybrat a používat - 1. Parametry objektivů /Pihan Roman/
Poradit obecně s výběrem objektivu je skoro nemožné. Za léta praxe jsme se v redakci setkali s tolika různými požadavky, že na některé bychom sami ani za 30 let nepřišli. A přesto byly regulérní a logické! Život prostě přináší tolik situací a potřeb, že nejlepší způsob, jak si něco dobře vybrat, je tomu porozumět...

Expozice - 1. Expoziční základy /Pihan Roman/
Na počátku stvořil Bůh nebe a Zemi. Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se Duch Boží. I řekl Bůh: „Budiž světlo“, a bylo světlo. Viděl, že světlo je dobré a oddělil světlo od tmy. Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první...

Nahrajte si češtinu do svého Olympusu /David Filipi/
České menu můžeme najít ve stále více fotoaparátech. Většinou se jedná o lokalizovanou verzi fotoaparátu, takže uživatel musí jen aktivovat příslušný jazyk v menu. Olympus podporuje české uživatele pomocí možnosti nahrát si češtinu do přístroje pomocí dodávaného softwaru a připojení k internetu. Vše zajišťuje program Olympus Master, který se k těmto fotoaparátům dodává.

Ostření a hloubka ostrosti - 1. Zaostřování /Pihan Romanr/
Není pochyb o tom, že ostrý snímek je vedle expozice další klíčový faktor na cestě ke kvalitní fotografii. Subjektivní ostrost snímku však ovlivňuje řada faktorů - expoziční čas, zaostření, objektiv, hloubka ostrosti i míra a způsob softwarového doostření. Právě komplexnost problému ostrých snímků vytváří spoustu domněnek a mýtů.

Canon PowerShot S3 IS: třetí princ přichází /Hájek Martin/
Společnost Canon nedávno uvedla v pořadí již třetí generaci stabilizovaného EVF ultrazoomu řady S. Poslední model nese označení PowerShot S3 IS a oproti svému předchůdci S2 nabídne rozlišení 6 MPix, objektiv s 12-násobným zoomem, optickou stabilizací obrazu a 2,0" displej. A jaké výsledky podává S3 IS v praxi?

Canon EOS 400D: dostupná a kvalitní zrcadlovka v praxi /Hájek Martin/
Koncem léta uvedl Canon dlouho očekávanou zrcadlovku - EOS 400D (nástupce populárního modelu 350D). Novinka nabídne efektivní rozlišení 10 MPix, CMOS snímač s protiprachovou ochranou, vylepšený AF a velký 2,5" LCD displej. A jak je na tom 400D v případě kvality snímků? Čtěte dále.

Aktualizujte si firmware ve své DSLR zrcadlovce /David Filipi/
Nejrůznějším aktualizacím neunikly ani digitální fotoaparáty, a tak se můžeme poměrně často setkat s vydáním novějšího firmwaru, který vylepšuje některé parametry, případně napravuje zjištěné chyby. Takový update můžeme najít k většině digitálních DSLR zrcadlovek. Od minulého vydání se objevily nové firmwary pro Nikony D200, D2X, D2Hs, pro většinu Pentaxů (umožňující používání SDHC karet) a také pro Sony Alpha A-100.

Canon Powershot A530: kompakt s velkými ambicemi v praxi /Hájek Martin/
Canon Powershot A530 je klasickým kompaktem, určeným pro pokročilejší amatérské uživatele. Tento model nabízí rozlišení 5.0 MPix, 4x optickým zoom, kompaktní rozměry, decentní úchopový grip a manuální funkce.

Panasonic Lumix DMC-TZ1: slušně vybavený kompakt v praxi /Hájek Martin/
Jednou z posledních novinek od Panasonicu je také neotřelý model kompaktu, nabízející velmi zajímavý design, rozlišení 5.0 MPix, 10x optický zoom a optickou stabilizaci obrazu. Jedná se o Lumix DMC-TZ1. A jak obstál v našem redakčním testu?

Objektivy, jak vybrat a používat - 2. Potíže objektivů /Pihan Roman/
Každý výrobce objektivů opakovaně předává svým vývojářům požadavky na ideální objektiv - světelný, krásně kreslící, malý a lehký, s rychlým, tichým a přesným ostřením a ... levný. Žádný vývojář zatím ale takový universální objektiv nenavrhl. Pojďme se tedy společně podívat na to, co stojí v cestě takovému ideálnímu objektivu a s čím se i v 21. století musíme smířit.

Fujifilm FinePix S9600: tak trochu jiná EVF v praxi /Hájek Martin/
Fujifilm teprve před pár dny oficiálně představil zbrusu novou elektronickou zrcadlovku FinePix S9600 s rozlišením 9,0 MPix, 10,7x optickým zoomem, bohatou výbavou a robustním tělem. My vám nyní přinášíme exkluzivní a podrobnou recenzi - včetně živých fotografií. Jaká je tedy S9600 v praxi?

Blesk - 1. Základní pojmy /Pihan Roman/
Fotografovat s bleskem musí čas od času každý fotograf. Bývá to jediné východisko v situacích, kdy je na běžnou fotografii málo světla a kdy není možné použít stabilní světla. Už pouhý fakt, aby fotka s bleskem byla alespoň použitelná, není mnohdy jednoduchý. Pravé mistrovství ale je fotografovat s bleskem tak, aby jeho použití nebylo vůbec vidět!

Objektivy, jak vybrat a používat - 3. Praxe s objektivy /Pihan Roman/
Mnoho fotografů v průběhu desítek let empiricky zjistilo, že respektování určitých pravidel vede k divácky atraktivním fotografiím. Proto i používání objektivů má svá pravidla a zásady, i když krása fotografie je mimo jiné v tom, že nic není zakázáno ani nařízeno! A tak se podívejme na pár "zásad" používání objektivů.

Ostření a hloubka ostrosti - 2. Hloubka ostrosti /Pihan Roman/
Hloubka ostrosti je základním prvkem každého pokročilého fotografa. Umožňuje mu soustředit pozornost na to, co je na snímku podstatné a zbavit se často nevzhledného pozadí. Estetická hloubka ostrosti, ale nepřijde sama. Je potřeba jí porozumět a vyjít vstříc.

Nikon D80 - propracovaná 10 MPix DSLR v praxi /David Filipi/
Po dvou letech a půl se dočkala digitální zrcadlovka Nikon D70 svého skutečného nástupce. Verze D70s byla pouhým face-liftem a v rozlišení ztrácela na svou konkurenci Canon 350D. Nyní se Nikonu podařilo přijít s novou levnou DSLR s rozlišením 10 MPix ve stejnou dobu, jako Canonu. Nikon D80 se pyšní mnoha dobrými parametry, kvalitním provedením, ale jak doopravdy fotí? To zjistíme v dnešní recenzi.

Sony Alpha A100 - recenze první DSLR od Sony /David Filipi/
Po převzetí fotodivize Konica Minolta společností Sony bylo jasné, že Sony přijde s vlastní zrcadlovkou. Sony Alpha A100 je historicky první digitální DSLR zrcadlovka Sony, přináší její 10 MPix snímač se stabilizací, pomocí kterého i sklepává prach, bajonet pro objektivy Konica Minolta a cenu, která je velmi konkurenceschopná. Dnes vám přinášíme její podrobný redakční test.

Expozice - 2. Měření expozice /Pihan Roman/
Automatické měření expozice je jedna z nejužitečnějších funkcí současných fotoaparátů. Digitální fotoaparáty ji rozšířily ještě o velmi užitečný histogram. Bohužel ale ani nejdokonalejší měřící systémy nemohou uhádnout záměr fotografa, a tak znalost způsobů měření, jeho limitů a kompromisů je více než užitečná.

Nikon D200 - lahůdkami nabitá DSLR zrcadlovka v praxi /David Filipi/
Uvedení nástupce poloprofesionální DSLR zrcadlovky D100 oddaloval Nikon možná až příliš dlouho, ale čekání stálo za to. Nejde o žádné vylepšení existujícího modelu, ale o povedenou kombinaci nového snímače s rozlišením cca 10 MPix a solidního těla s povedeným ovládáním z profi D2X, pokud si odmyslíme vertikální grip. Tyto vlastnosti velmi rychle vytvořily seznam čekatelů, protože jak bývá u Nikonu zvykem, prvních vyrobených kusů nebylo mnoho. Jak dopadla D200 v testu?

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

návštěvnost

Autor: jirkam Muž

Založeno: 28.12.2006, 11:12
Odpovědí: 0

můžete jednotlivé články doplnit počtem návštěv ?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: