Novinky u Sony: DSLR zrcadlovka a vysokorychlostní CMOS snímač - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Novinky u Sony: DSLR zrcadlovka a vysokorychlostní CMOS snímač

trendy

21. dubna 2006, 00.00 | Sony včera oznámila to, na co čekáme již od oznámení spolupráce a následnému přesunu technologií fotografické divize společnosti Konica Minolta. Ta sice nedávno ukončila své podnikání v této branži, ale již delší dobu se čekalo na oficiální oznámení produkce DSLR zrcadlovek pod značkou Sony. Další novinkou je vývoj vysokorychlostního CMOS snímače Sony.

Sony včera oznámila to, na co čekáme již od oznámení spolupráce a následnému přesunu technologií fotografické divize společnosti Konica Minolta. Ta sice nedávno ukončila své podnikání v této branži, ale již delší dobu se čekalo na oficiální oznámení produkce DSLR zrcadlovek pod značkou Sony. Další novinkou je vývoj vysokorychlostního CMOS snímače Sony.

Sony α (alfa) - nová značka DSLR zrcadlovek
Podobně jako Sony označuje své digitální kompakty a EVF přístroje názvem Cyber-shot, bude své digitální DSLR zrcadlovky označovat jako α (řecké písmeno alfa). Tyto dvě značky mají odlišovat kompaktní a EVF přístroje od digitálních DSLR zrcadlovek s výměnnými objektivy, které bude Sony vyrábět.
Tato řada zrcadlovek bude používat bajonet vyvinutý Konicou Minoltou pro své zrcadlovky Maxxum/Dynax. Využije tak existující nabídku objektivů, které již mají své majitele. Otázkou zůstává, jak bude vyrábět objektivy nové. Zcela určitě se nebude chtít Sony s výrobou držet při zdi, a tak brzy logicky nebude na trhu dostatek objektivů pro nové zrcadlovky. Dle zpráv vydaných v době oznámení odchodu společnosti Konica Minolta z fotobranže Sony koupilo technologie týkající se DSLR, objektivů a systému Anti-Shake.
To může znamenat, že v produkci objektivů se změní pouze štítek se jménem výrobce. V oblasti digitálních kompaktů spolupracuje Sony se společností Carl Zeiss, která pro ni navrhuje objektivy pro kompaktní fotoaparáty. Je otázkou, zda-li tato spolupráce bude pokračovat i v oblasti DSLR.
Téměř jistotou však může být skutečnost, že Sony nenechá technologii Anti-Shake ležet ladem a integruje ji i do své nové zrcadlovky. Tato technologie pracuje jako stabilizátor obrazu, který posuvem snímače ve speciálním rámečku kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu a redukuje tak riziko rozmazání snímků.
"Společnost Sony se značkou α obrací přímo na amatérské fotografy a fotografické nadšence, kteří hledají nové rozměry kvality a tvůrčí možnosti pro každodenní radost z fotografování." To je citace z oficiální tiskové zprávy, což může znamenat zaměření první zrcadlovky spíše na masový trh. Nemůžeme tedy zřejmě očekávat okamžité uvedení profesionální zrcadlovky. "První z řady produktů dorazí na pulty obchodů v průběhu léta 2006."

Vysokorychlostní CMOS snímač Sony
Sony je mimo jiné také velmi aktivním vývojářem a výrobcem CCD a CMOS snímačů. Podle posledních zpráv se nyní orientuje na vývoj vysokorychlostního CMOS snímače. Ten má umět využívat té vlastnosti CMOS snímačů, která jim umožňuje mít vyšší rychlost čtení dat ze snímače než u CCD. Sony vyvíjí snímač umožňující číst data ze všech pixelů 60x za sekundu. To s sebou nese také problém při zpracování většího množství informací. Nejsou zatím informace o rozlišení tohoto snímače, ale Sony vyvíjí speciální DSP (digital signal processor) čip, který tento úkol zvládne.
Využití u digitálního fotoaparátu mohou být pohyblivé snímky, kde je otázkou jejich velikost a praktické využití. Malé rozlišení a frekvence snímků v současných videosekvencích mají své opodstatnění, z hlediska kapacity paměťových karet. V tomto případě bychom však mohli z videa vyjmout snímky v plném rozlišení. Další možností je fotografování rychle se pohybujících objektů, kde si poté můžeme vybrat ten nejlepší. Skládáním snímků bychom také mohli docílit zesílení signálu (tzn. citlivosti), nebo účinnější softwarovou stabilizaci obrazu. Jen budoucnost ukáže, jaký bude potenciál podobného snímače.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: