Photo Plus: Stav fotografického průmyslu uprostřed krize - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

Photo Plus: Stav fotografického průmyslu uprostřed krize

PhotoPlus 2005

27. října 2009, 00.00 | Newyorský veletrh profesionální fotografické techniky dobře dokumentuje stav, ve kterém se ocitnul fotografický průmysl koncem roku 2009. Světová finanční krize zasáhla fotografii v plné síle. Po letech digitálního boomu přichází vystřízlivění v podobě recese. Jak na to reagují jednotliví výrobci?

Fotografický průmysl prožíval v posledních deseti letech bouřlivé období digitálního boomu. Snad jen s výjimkou výrobců filmových materiálů si nakonec všichni výrobci dokázali na tomto trhu najít své místo a z obrovského zájmu o digitální fotografii profitovat. Proto ještě loňská Photo Plus nabízela opravdu bohatou přehlídku profesionální fotografické techniky počínaje DSLR, přes digitální stěny, studiovou techniku, software a nezbytné služby pro fotografické profesionály. Nechyběla jediná z velkých značek v oboru a většina expozic byla doslova našlapána technikou tak, aby bylo představeno celé portfolio produktů včetně těch nejspecifičtějších komodit.

Letošní rok a s ním příchozí světová finanční krize zasáhl fotografický průmysl zcela nepřipravený. Výrobci zvyklí na rychlý vývojový cyklus a obrovskou masovou produkci spotřebních modelů se již během prvního čtvrtletí ve většině případů propadli do ztráty a dodnes se jim nepodařilo vrátit do černých čísel. V oblasti profesionální fotografické techniky je situace snad ještě o něco horší, protože jak se ztenčily příjmy fotografů z reklamy a firemních zakázek, prakticky se zastavil prodej nové profesionální foto techniky. Tudíž bylo velkým otazníkem, jak bude vypadat letošní Photo Plus, která proběhla minulý týden. Měli jsme možnost ji navštívit a zde jsou dojmy, které zanechala.

Velká pětka ze spotřebního světa
Přestože celková výstavní plocha Photo Plus zůstala stejná jako v minulých letech, většina expozic se razantně zmenšila a zeštíhlela. Výjimku z tohoto trendu představovali společnosti Canon, HP, Nikon, Olympus a Sony (v abecedním pořadí), které své expozice buď zachovaly v loňské velikosti či dokonce zvětšily. V případě Canonu a Nikonu to nikoho zásadně nepřekvapilo. Nová profesionální reportážní těla Nikon D3S, Canon EOS 7D a Canon EOS 1D MIV do značné míry zastínila ostatní produkty těchto značek a zájem o ně byl obrovský. Ještě aby nebyl, v těžkých finančních dobách jde o dostupné a do značné míry universální řešení potřeb řady profesionálů.

Trochu rozpačitě působily expozice Olympusu a Sony. Olympus prezentoval nový Pen EP-1, zájem o něj byl poměrně velký, ale citelně chyběla rozumná nabídka optiky a příslušenství. Předvádět profesionálům fotoaparát s dvojicí objektivů a říkat, že další brzy přibudou, ale zatím není jasné kdy a jaké, asi nebylo pro prezentátory nejjednodušší. A ani pozice Sony, které bylo viditelně nejštědřejším sponzorem celé akce, nebyla snadná. Nalákat návštěvníky na již přeci jen velmi dobře známou Alfu 900 nebylo jednoduché. Takže ve výsledku byl větší zájem o sekci s ultrazoomy, která sice nenabízela profi techniku, ale měla pěknou autodráhu.

A poslední v našem pětilístku je HP. To využilo uvolněnou plochu po Applu přímo proti hlavnímu vchodu a postavilo zde velmi příjemnou a vzdušnou expozici. Logicky se soustředilo na tisková řešení a zejména nové materiály pro ink-jet tisk a úspěch se dostavil. Zájem o tuto expozici byl opravdu velký.

Kdo z veletrhu naopak zmizel?
Jak už jsme zmínili výše, na Photo Plus letos chyběl Apple, což ale není velké překvapení. Nová verze Aperture se zatím neobjevila a to, že se Apple účastnil loňského ročníku, byla spíš osamělá vlaštovka než ukázka jeho marketingové strategie. Navíc na veletrhu chyběli i Adobe a Corel a například Bible Labs sice stánek postavili, ale nakonec na něm nic neprezentovali, protože verze pět ještě není hotová.

Celý tržní segment, který zaznamenal obrovský propad v prezentaci, byla studiová světelná technika. Většina značek byla sice zastoupena (Bron, Elinchrom, Hensel, Profoto, atd.), ale jejich prezentace se většinou smrskla na plochu několika málo metrů čtverečních a předvedení dvou či tří produktů. Paradoxně některé stánky čínských výrobců předčily nabídkou produktů zavedené značky. Inu krize je krize a úspora nákladů v tomto ohledu dosáhla skoro maxima.

Podobný osud poznamenal výrobce digitálních stěn a digitálních fotoaparátů s velkými čipy. Někteří chyběli úplně, někteří se prezentovali u stolečku metr krát dva metry a když už postavili stánek jako třeba Leica, prezentovali to nejlevnější, co měli k dispozici. Například Mamiya sice registrovaným novinářům poslala email s tiskovou zprávou o nových produktech, ale na veletrhu samotném k vidění bohužel nebyly.

Rozmach zaznamenávají služby
I když úvodní odstavce mohou znít hodně pochmurně, Photo Plus nebyla propadákem, jak by se mohlo zdát. Jsou totiž odvětví, která zaznamenávají růst a podle toho se i prezentují. Tradičně silnou oblastí v USA je svatební fotografie a letošek není výjimkou. Nabídka nejrůznějších personalizovaných svatebních alb, on-line služeb pro rychlé vystavení fotografií či opravdu luxusních Fine-Art tisků byla bohatší než kdykoli předtím. Na vlně tohoto zájmu se samozřejmě vezou i výrobci tiskových technologií, materiálů a nejrůznějších speciálních prezentačních technik. Photo Plus ukázalo, že potisknout fotografií lze opravdu cokoli, počínaje tradičním fotoalbem a šperky, ručníky a čokoládou konče.

Drobné příslušenství inspirované praxí
Druhou oblastí, která jistě potěšila návštěvníky, byly drobné expozice malých společností nabízejících jedno nebo dvě drobná vychytaná zařízení. Speciální popruhy pro fotoaparáty určené reportážním fotografům, rybí oko v provedení Lens Babies, speciální stativové hlavy pro několik systémových blesků, ministativy z nejrůznějších materiálů, nová rádio synchro řešení s podporou TTL měření či třeba miniaturní vrtulník pro fotografování ze vzduchu. Celkem bylo prezentováno na Photo Plus přes 240 značek. O řadě těchto drobností budeme psát články v následujících týdnech, abychom vám je podrobně představili.

Ti, kdož si nevěděli rady
Závěrem si nemohu odpustit několik poznámek k výrobcům, kteří si viditelně nevěděli s prezentací na Photo Plus rady. Namátkou jmenujme například výrobce paměťových karet (SanDisk, Lexar, Hoodman), kteří vzhledem k propadu cen médií a obrovské konkurenci ostatních výrobců viditelně ztrácejí argumenty pro prodej svých dražších produktů. Přitom je to škoda, protože pokud výhody nedokáží odprezentovat profesionálům, pak už vážně nevím komu?
Podobně rozpačitě působili špičkový výrobci LCD displejů (NEC), kteří mají bezesporu skvělé produkty, ale minimálně osazenstvo expozic propadlo hluboké depresi a letargii.
A nebo výrobci fotobatohů a nejrůznějších brašen. Na Photo Plus jsem napočítal celkem deset značek nabízejících tento sortiment a pouze Think Tank Photo představil konstrukčně opravdu nový produkt. Ostatní pouze stroze vystavili stávající portfolio, aniž by se jakkoli snažili odlišit od konkurence.

Shrnutí celkového dojmu
Pokud někdo tvrdí, že fotografický průmysl je v krizi, dovolím si mu oponovat. Průmysl jako celek nijak zásadní propad neprožívá, pouze jednotliví konkrétní výrobci hledají odpověď na velice rychle se měnící poptávku. Kodak poprvé v historii neprezentoval jediný filmový materiál, a přesto měl co prezentovat. Zájem o nové profesionální fotoaparáty logicky ochladl, protože vývoj zpomaluje a krize nutí fotografy krátkodobě šetřit, přesto bylo u stánků Canonu a Nikonu opravdu rušno, protože dokázali nabídnout produkty vhodné pro toto období.

A co považuji za nejdůležitější, Photo Plus ukázalo, že i fotografický niche market funguje a dá se na něm úspěšně fungovat. Bavil jsem se s americkým prodejcem černobílých papírů Foma, který se prezentoval na Photo Plus, a ten spokojeně konstatoval, že nejde o masový produkt, ale velmi dobře se prodává. Stejně tak spokojené bylo americké zastoupení značky Carl Zeiss s prodejem velmi specifických objektivů s pevným ohniskem a bez AF, které dnes nabízí pro většinu bajonetů. Nebo třeba Wacom, pro který jsou fotografové přeci jen okrajovou, ale o to aktivnější skupinou zákazníků. Tudíž, pokud se výrobce dokáže přizpůsobit trhu a najít si na něm své místo, může na něm spokojeně fungovat i v těchto nelehkých dobách. Koneckonců jak BH Photo, tak i Adorama maloobchodníci prezentující se na Photo Plus, zavřeli své expozice v poslední den, protože v sobotu je přeci Sabat a obchodovat se může zase příští týden.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: