Photokina 2004: Olympus a jeho vize EIS a m:robe - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Photokina 2004: Olympus a jeho vize EIS a m:robe

Olympus photokina vize

30. září 2004, 00.00 | Společnost Olympus představila kromě již hotových produktů i dva zajímavé koncepty, které by měly přijít na trh až v příštím roce. Co by měl nabídnout systém Easy Imaging System a m:robe?

Společnost Olympus představila zde na Photokině celou řadu nových digitálních fotoaparátů, kterých bychom se měli dočkat na českém trhu nejpozději do konce tohoto roku. Nicméně, jak je již u Olympusu zvykem, na tiskové konferenci představil i dva nové koncepty, které ještě nejsou dokončené, ale můžeme je očekávat v roce 2005. Olympus jak systémem E.I.S., tak konceptem m:robe reaguje na posun fotografického trhu směrem ke spotřební elektronice a multimediím. Na čem tedy vývojáři v Japonsku pracují?

E.I.S. - Easy Imaging System
EIS je konceptem uceleného bezpočítačového systému zpracování digitálních fotografií. Jde tedy o kombinaci miniaturního digitálního fotoaparátu, dockovací stanice, termosublimační tiskárny, DVD vypalovačky a externí datové peněženky s vestavěným hard diskem. Vše v jednotném designu založeném na kombinaci mléčného plexi a kovových prvků s možností snadného propojení.O digitálním fotoaparátu toho zatím mnoho nevíme, kromě toho, že bude vybaven velkým displejem na kloubu, který se vyklopí tak, jak je patrno z fotografií. Zavřený fotoaparát tedy připomíná spíš pudřenku, než fotoaparát, otevřený fotoaparát pak vsází na ovládání prostřednictvím velkého displeje. Fotografie z fotoaparátu se budou přenášet pomocí universální dockovací stanice do jednotlivých dalších komponent systému. Uživatel bude mít k dispozici externí hard disk pro práci s fotografiemi a DVD vypalovačku pro dlouhodobou archivaci. Samozřejmě nebude chybět termosublimační tiskárna.Všechna zařízení mezi sebou budou komunikovat díky protokolu PictBridge a konektoru založených na standardu ImageLink, který představil před dvěma dny Kodak za podpory kromě jiného právě Olympusu. Olympus sice zatím oficiálně nepotvrdil, že jde o ImageLink konektor, ale podle dostupných vzorků produktů jde jednoznačně o tento nový konektor, který by měla v budoucnu podporovat celá řada výrobců.m:robe
Druhá vize Olympusu se vydává směrem k audio, tedy k muzice. Pod označením m:robe byly předvedeny dva koncepty. Prvním je zařízení kombinující fotografování a přehrávání hudby. Druhým je miniaturní osobní přehrávač s vestavěným miniaturním hard diskem. Oba dva produkty mají opět moderní design založený na kontrastu černé a bílé a velice jednoduché ovládání. Uvidíme, jak velký úspěch může Olympus zaznamenat na dnes velice agresivním a dynamickém trhu osobních audio přehrávačů a zda dokáže konkurovat produktům jako je Apple iPod mini.Závěrem
O nových konceptech se sice hovořilo v superlativech, nicméně konkrétních informací zaznělo opravdu velmi málo. Počkejme tedy na to, až budou k dispozici bližší technické informace, konkrétní ceny a termíny uvedení na trh. Zatím můžeme pouze konstatovat, že Olympus začíná vsázet na velmi svěží moderní design, v praxi je vidět už u AZ-2, a zároveň je jasné, že Olympus hledá nové trhy a snaží se zachytit všechny důležité trendy.

Je nesporné, že zejména koncept E.I.S. je velmi důležitým ze strategického hlediska. Všechny dnešní průzkumy a studie ukazují, že domácí bezpočítačové zpracování, prohlížení a archivování digitálních fotografií čeká bouřlivý rozvoj. Ne náhodou v podstatě všichni velcí hráči digitálního fotografického trhu na Photokině předvádějí minimálně řešení pro snadný, bezpočítačový, domácí tisk fotografií. Je dobře, že zároveň existují snahy o standardizaci jako je systém P.A.S.S., ImageLink či DNG.

A mimochodem, pokud nechcete čekat na novinky tak dlouho, tak jednou ze zatím nezmíněných novinek je 1GB xD karta, která by se měla na trhu objevit již zhruba za měsíc. V kuloárech se mezi novináři hodně spekuluje o tom, že důvodem čekání je nekompatibilita některých samoobslužných kiosků s 1GB verzí karet, ale to odmítli potvrdit jak zástupci Olympusu, tak i Fujifilmu. Nicméně oba hlavní producenti xD karet shodně tvrdí, že s kompatibilitou nebudou žádné problémy, takže pokud problém opravdu existuje, je zřejmě řešitelný softwarovým updatem kiosků. U fotoaparátů údajně žádné problémy nehrozí.

Další informace o veletrhu Photokina 2004 můžete najít na stránce s online zpravodajstvím IDIFu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - fototiskárny  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: