Zajímavá aplikace na tisk digitálních negativů od HP - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Zajímavá aplikace na tisk digitálních negativů od HP

6. září 2010, 00.00 | Společnost HP přibližně před měsícem představila exkluzivní software pro umělecké fotografy, který na HP tiskárně Designjet Z3200 dovolí tisknout průhledné velkoformátové negativy. Dnes již tato zpráva samozřejmě není žádnou novinkou, přesto si podle nás speciální aplikace od společnosti HP zaslouží, abychom o ní napsali několik řádek.

Mnoho fotografů, kteří dávají důraz na extrémní kvalitu svých velkoformátových fotografií, stále ještě snímají na filmové materiály. Snímky z velkoformátových přístrojů jsou zhotovovány klasickou cestou na fotografický papír. Z pohledu dnešní digitální fotografie se již jedná o velmi náročný a také nákladný proces. Přesto však mohou mnozí „digitálisti“ (a nejen oni) k filmové fotografii toužebně vzhlížet a ptát se sami sebe, zda by jedinečné kouzlo velkoformátových negativů a archaických fotografických technik tisků nešlo nějak synergicky propojit s digitálními technologiemi.

Snímek velkoformátové tiskárny HP Designjet Z3200, které s pomocí specialní aplikace dokáže tisknout průhledné fotografické negativy o rozměrech až 76 x 102 cm

Uvedené požadavky nakonec byly vyslyšeny, protože společnost HP cca před měsícem vyvinula speciální software, který dovoluje zhotovovat vysoce kvalitní tisky negativů. Tento software vyvinul specialista HP Angel Albarran. Vlastní tisk negativů ze zdigitalizované předlohy je zajišťován kombinací černého a zeleného inkoustu, jenž je tiskovou hlavou nanášen na transparentní folii. Takto vytisknutý velkoformátový negativ je možné normálně použít pro kontaktní tisk fotografií. Největší předností jmenované technologie je velmi věrné reprodukování tonality a světelnosti originálních negativů. Tento aspekt může uvedenou aplikaci dostat do středu pozornosti těch fotografů, kteří by chtěli při zpracování svých filmových archivů využívat veškeré dostupné benefity digitálních technologií (například softwarová retuš negativů apod.) a přitom chtějí i nadále zhotovovat své fotografie pomocí kontaktního tisku.

Legendární fotograf Elliot Ewitt u svých velkoformátových fotografií, které byly zhotoveny z digitalizovaných negativů

Že se nejedná jen o nějakou lacinou bublinu vyfouknutou z „bublifuku“ marketingového oddělení společnosti HP, svědčí například fakt, že služeb uvedené aplikace začal jako jeden z prvních fotografů využívat Elliot Erwitt, který je živoucí legendou na poli fotožurnalistické fotografie. Díky danému programu mohly být Erwittovi negativy vytisknuty na tiskárně Designjet Z3200 ve vysoké kvalitě o velikosti 76 x 102 cm, což poté umožňovalo zhotovit precizní platinotisky fotografií, jež již byly vystaveny v prestižních galeriích ve Franci a USA. Zmiňovaný program rovněž dovoluje, kromě platinotisku simulovat při reprodukci vytištěných negativů i další archaické techniky tisku, jako je například gumotisk, fotogravura atd.

Ani sebelepší software a hardware se při precizním tisku velkoformátových fotografií neobejde bez pečlivě pracující obsluhy...

Při zvážení všech předností program HP Large Format Photo Negative tak není divu, že daná aplikace bude jedním z mocných lákadel na chystaném veletrhu Photokina 2010, jenž se uskuteční již v září letošního roku. Více informací o jmenované aplikaci můžete najít na webu výrobce.

Zdroje: Printweek.com, Printingtalk.com a Hp.com

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: