Anna Fárová v UPM - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Anna Fárová v UPM

upm_actuall_100px

9. února 2012, 00.00 | Ve stálé expozici Uměleckoprůmyslového musea v Praze, v sále Tisk a obraz, je nová instalace – Anna Fárová, historička/kurátorka/sběratelka fotografie. Přinášíme také stručný přehled aktuálních výstav.

PhDr. Anna Fárová (1928 Paříž až 2010 Jindřichův Hradec) se proslavila zejména jako historička umění, specializující se na českou a světovou fotografii. V letech 1970—1977 pracovala ve sbírce fotografie Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jejím přínosem byla jednak nová sbírkotvorná koncepce, dále pak významné akvizice klasiků, ale i mladší fotografické generace, a také řada významných domácích i zahraničních výstavních projektů, kterými přispěla k uznání české fotografie na mezinárodním poli.Vedle muzejních akvizic vytvořila také svou soukromou sbírku výtvarného umění a fotografie. Základem se staly obrazy z majetku jejího otce Miloše Šafránka, českého diplomata ve Francii. Dále to byly práce výtvarníků hlavně z okruhu pražské surrealistické skupiny 40. a 50. let 20. století, později z řad mladších nonkonformních umělců. Od 50. let přibývala jednotlivá díla domácích i zahraničních fotografů, většinou dary.

Část Sbírky Anny Fárové (jak ji majitelka později označovala) byla roku 2000 nabídnuta k zakoupení do fondů UPM. Ukázkou z této akvizice je tato výstava. Vedle Jaromíra Funkeho, Josefa Sudka či Tibora Hontyho připomíná i méně známé osobnosti české fotografie první poloviny 20. století: Josefa Pírku, Jaroslava Krupku, Jiřího Lehovce, Josefa Voříška, Viktora Schücka a další.

Fotografie použitá na titulní webové stránce UPM: Historička fotografie Anna Fárová (ulice Na Zátorách), 1974, Praha; foto: Clifford Seidling, zakoupeno od autora v roce 2008.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze – aktuální výstavy:
Pražské módní salony 1900–1948: do 29. dubna 2012, výstavní sál a sál Příběh vlákna
Hledání skla: prodlouženo do 1. dubna 2012, stálá expozice UPM
Alois Zych: Fotografie – do 22. dubna 2012, Galerie Josefa Sudka

Aktuální a podrobné informace získáte přímo na webu UPM.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: