Digiforum - další svátek fotografie právě proběhl - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

Digiforum - další svátek fotografie právě proběhl

2. června 2006, 00.00 | Předposlední květnový den - 30.5. 2006 proběhlo v pořadí již osmé Digiforum, významná akce spojující fotovýstavu, veřejnou konferenci a fotografické workshopy. Nyní tedy nastal čas ohlédnout se zpět. Co všechno bylo k vidění a jak dopadlo zatím poslední Digiforum?

Předposlední květnový den - 30.5.2006 byl jakýmsi nepsaným svátkem pro všechny milovníky digitální fotografie. Ten den totiž proběhlo Fórum digitální fotografie, nebo-li Digiforum. Tuto akci pořádá IDIF a to již od roku 2002. Letošní jarní běh byl v pořadí již osmým kolem tohoto fotografického maratonu. Jak se stalo za ta léta tradicí, i 8. Digifórum se konalo (jako všechny předchozí) v prostorách prvního patra Kongresového centra Praha, bývalého Paláce kultury. Pojďme se nyní podívat na to, co všechno bylo k vidění a slyšení.


foto: Martin Hájek

Co to vlastně Digiforum je?

Jak nejlépe charakterizovat tuto výstavu do pár vět? Nejde o výstavu v pravém slova smyslu. Spíše se jedná o jistý druh "přehlídky", která se skládá ze tří hlavních částí - výstavy, workshopů a odborných přednáškových bloků. A toto je právě hlavní devízou celé akce. Návštěvníci tak mají všechno přímo "pod nosem" a opravdu každý si zde může najít to své. Můžete si prohlédnout a vyzkoušet jak nové produkty z oboru (digitální fotoaparáty, příslušenství, tiskárny atd.), tak můžete absolvovat některou z bohaté nabídky odborně zaměřených přednášek na téma digitální fotografie (fotografování, zpracování, editování, tisk, problematika a podobně) a v neposlední řadě máte možnost se na vlastní oči přesvědčit a vyzkoušet si vše v praxi - prostřednictvím tématicky zaměřených workshopů. Fórum digitální fotografie je tedy hlavně největší a nejkomplexnější veřejnou konferencí, zaměřenou na problematiku fotografie.


foto: Martin Hájek

Průběh a náplň akce

Fórum digitální fotografie oficiálně začalo v 9:00 (úvodním vystoupením v sále 1) a zakončilo jej okolo 17:30 slosování soutěže o hodnotné ceny (1. místo - mobilní telefon Nokia N80, 2. místo - tiskárna Lexmark P450 a 3. místo - poukazy na vzdělávací kurzy Institutu digitální fotografie v hodnotě 3 000 Kč). Výstava jako taková skýtala bohatou nabídku fotografické techniky, příslušenství, odborných publikací a vůbec všeho, co s digitální fotografií souvisí. Představeno zde bylo více jak 60 značek a to na 125 prezentačních místech. Návštěvníci měli možnost si techniku nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet v praxi a v případě dotazů či nejasností se obrátit přímo na zástupce českých zastoupení a dovozců. Klasické expozice již tradičně na Digiforu nahrazují prezentační pulty, kde je veškerá technika vystavena a připravena k vyzkoušení. Pro profesionály či náročnější amatérské uživatele nechyběla ani profesionální studiová fotografická technika, špičkové LCD displeje, programové vybavení, tiskárny, skenery a mnoho dalšího. Vedle toho zde zájemci měli možnost se například také seznámit s dalšími nejnovějšími zpracovatelskými řešeními (například samoobslužné kiosky) a nebo získat kontaktní místa zpracovatelů fotografií či fotobank. Kromě techniky a služeb byla k dispozici také široká škála tištěných odborných publikací z oboru. Zájemci o autogram Ondřeje Neffa se mohli zastavit kolem 14. hodiny na stánku IDIFu, kde probíhala autogramiáda. V zadním křídle 1. patra byl také k dispozici VIP salónek s občerstvením.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Přednášky

Na letošním Digiforu byly přednáškové bloky rozděleny celkem do čtyř částí. Samostatné tématické bloky byly tentokrát orientovány na ucelený výklad a kladly mnohem větší důraz na praktické postupy. Dva bloky se zabývaly úpravou digitálních fotografií a tím pádem především grafickými editory, druhé dva měly co nejlépe osvětlit všem zájemcům fenomén digitálních jednookých zrcadlovek (DSLR). Vezměme si to pěkně popořadě, ale odzadu. Novinkou oproti předchozímu - 7. Digiforu, byl tentokrát čtvrtý samostatný sál (posledně byly k dispozici jen 3 sály), ve kterém vystoupila v rámci čtvrtého bloku pětice předních českých fotografů (Jan Šibík, Kamil Rodinger, Jiří Havel, Adolf Zika a Jan Saudek), kteří hovořili jak o svých fotografiích, tak i o vlastních praktických zkušenostech. Moderátorského postu tohoto bloku se ujal Jiří Heller. Třetí blok se zaměřil na zpracování fotografií v Adobe Photoshopu, v rámci kterého proběhla prezentace pěti ucelených postupů pro úpravu digitálních fotografií.


foto: Martin Hájek

Přednáškový program druhého bloku byl zaměřen na vážné zájemce o digitální fotografii uvažující o koupi či vlastnící digitální zrcadlovku (DSLR). Lektoři se ve svém výkladu zaměřovali zejména na volbu správného systémového příslušenství jako jsou objektivy, filtry či externí blesky a pokročilé fotografické techniky. Nechyběla řada praktických rad pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách, při sportu či například v protisvětle. Přednášeli na toto téma páni Roman Pihan a Jan Březina. První blok byl určen především začátečníkům s digitální fotografií a všem, co si chtěli oživit základy úprav fotografií na PC. Přednáškový program se soustředil hlavně na správné ukládání, třídění a archivaci fotografií, úpravy, retuše a korekce a případný tisk snímků. Vše bylo prezentováno praktickou, srozumitelnou a názornou formou pány Ondřejem Neffem a Janem Březinou, kteří přednesli své prezentace o tom, jak dělat základní úpravy fotografií, jak na drobné neduhy, čarování s barvami a základy retušování snímků. Kromě toho přednesl Pavel Štědrý něco ohledně "Tipů a triků pro Zoner. Podstatná část přednášek zaměřených na úpravy fotografií, byla věnována editacím v Adobe Photoshopu, kde jste se mohli dozvědět něco o práci s výběrem (Pavel Kočička), maskách (Jiří Podhorecký), magických barvách a monochromatické fotografii (Karel Pobříslo), RAW formátu (Marko Zekič) nebo kreativní práci s fotografií (Martin Zhouf).


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Workshopy

Jak je však dobře známo, teorie a praxe jsou dvě naprosto rozdílné věci, a proto, aby veškeré naše snažení přineslo kýžené ovoce, museli jsme kromě bohaté teoretické přípravy poskytnout také možnost praktického zúročení všem vámi nabitých znalostí. A přesně k tomuto účelu sloužily čtyři tématicky zaměřené praktické workshopy s lektory IDIFu. K dispozici bylo u všech workshopů komplexní vybavení: zábleskové systémy, ateliérová světla, fotografické stoly (makro, produkt), stojany, stativy, objektivy, blesky a samozřejmě digitální zrcadlovky Nikon (D70, D70s a D200). Každý návštěvník měl navíc v případě zájmu (a po dohodě s lektorem pochopitelně) možnost vyzkoušet si svůj vlastní fotoaparát v kombinaci s ateliérovou výbavou. Hlavní a nejviditelnější workshop představovala bezpochyby "Ateliérová portrétní fotografie" (rozprostírající se na ploše skoro 400 m2) s kompletním vybavením (technika Fomei, aplikace Corel, ink tiskárny Epson, DSLR Nikon) a dvěma modelkami, kde měl každý návštěvník možnost, vyzkoušet si fotografii portrétu, včetně následné úpravy a tisku. Kromě toho paralelně probíhaly další tři - komorněji pojaté workshopy, zaměřené na aktovou, produktovou a makro fotografii.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Aktový workshop měl celý pod patronátem Olympus, odehrával se v salónku s omezenou kapacitou (cca 20 lidí po 30 minutových cyklech) a vzhledem k velkému zájmu bylo nutné se předem zapsat u vstupu na konkrétní čas. K dispozici byla studiová technika Profoto a digitální fotoaparáty Olympus. Produktový workshop byl umístěn v hlavním prostranstvím (kousek od vstupních eskalátorů), prováděl jím lektor Vít Mádr a k dispozici byly jak produkty na fotografování, tak i technika Fomei a digitální zrcadlovka Nikon. Čtvrtý workshop byl věnován neméně populárnímu oboru a sice makrofotografii. K dispozici byl opět DSLR přístroj Nikon D70s s makro objektivem a světelné vybavení od firmy FlashCentrum. Zkušený makrofotograf pan Wisniewski byl po celou dobu k dispozici jak pro dotazy, tak v případě odborné pomoci. K dispozici bylo mimo jiné i profi vybavení od společností Hasselblad, Phaseone, Leica a Sekonic. Vyzkoušet jste si mohli i digitální DSLR zrcadlovky Olympus E-Systém a vybavení Velbon, Lowepro a Hahnel.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Závěrem

Předně bychom rádi poděkovali všem partnerům 8. Digifora v čele s generálními partnery společnostmi - Olympus a NOKIA, a hlavním mediálním partnerem - časopisem DIGI FOTO, bez jejichž pomoci a podpory by se tato akce nikdy nemohla uskutečnit. Osmé digiforum proběhlo celkově velice příjemně, v klidu a bez nějakých výraznějších technických či jiných komplikací. Ačkoli počasí nám příliš nepřálo, celý den se na nás mračilo a všechny příchozí nemilosrdně zkrápělo krůpějemi vody, tak i přesto se nám podařilo vytvořit příjemnou a přátelskou atmosféru. Počet návštěvníků dosáhl čísla 1 568 a my jen doufáme, že všichni, kdo přišli, odcházeli spokojení, nabiti vědomostmi a plni samých pozitivních dojmů a zážitků. A stejně tak doufáme, že se zase všichni sejdeme na dalším - devátém Fóru digitální fotografie, které chystáme již na podzim tohoto roku.

Odkazy:

:: On-line registrace návštěvníků
:: Seznam vystavovatelů
:: Program přednášek
:: Informace o workshopech
:: Osobnosti na Digiforu

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

KCP

Autor: m. Muž

Založeno: 02.06.2006, 07:50
Odpovědí: 5

KCP opět prokázalo své kvality. Poslední bašta kuřáku, kdy je možno nepochopitelně kouřit po chodbách na kterých se koná výstava, neschopnost zajistit adekvátní občerstvení za adekvátní ceny (" k jídlu máme párek v rohlíku, ale nejsou rohlíky", 1/2l vody za 35kč). Chybí mi rovněž prostor, kde si s někým nebo i sám můžete sednout. Je škoda, že dojmy jsou kaženy takovými zbytečnostmi.

Odpovědět na příspěvek

RE: KCP

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.06.2006, 09:55

Dobry den,

bohuzel nejste prvni, kdo si na uroven sluzeb KCP v tomto ohledu stezuje. Proto jsme se rozhodli, ze se pokusime pro listopadove Digiforum zajistit jineho dodavatele i adekvatni prostorove zajisteni.

Myslim, ze tento problem se nam podari vyresit. Je skoda, kdyz dojem z jinak skvele hodnocene akce kazi takoveto detaily

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: KCP

Autor: Troll Muž

Založeno: 02.06.2006, 11:14

Je pravda, ze jsem si chtel dat s partnerkou nekam na chili sednout "na kafe". Jedine pouzitelne misto byla kavarna v prizemi, neskutecne zakourena, kde nebyl ani toast nebo cokoliv dalsiho k jidlu. :-( Celkem fatalni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: KCP

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 02.06.2006, 12:37

Zkuste Top hotel, Blažimská ul. Tam teď dělá akce Microsoft.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: KCP

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.06.2006, 21:33

TOP HOTEL je pekny, ale obavam se, ze jeho dopravni dostupnost je pro typickeho navstevnika Digifora dost problematicka. Nebo mate jiny nazor?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: KCP

Autor: m. Muž

Založeno: 02.06.2006, 22:52

Dostupnost Top Hotelu je opravdu horší, i když asi ne nepřekonatelná. Multiplexy jsou pohodlné, čisté, nezakouřené ale je potřeba vybrat něco s větším komunikačním prostorem a prostorem na výstavu atp. Přijde mi, že tomu odpovídá pouze Slovanský dům. Ale přimlouvám se za to něco s tím udělat.

Odpovědět na příspěvek

KCP

Autor: dee Muž

Založeno: 02.06.2006, 12:42
Odpovědí: 0

nebo zkuste Palace Cinemas, dělaj tam taky pronájmy sálů a jsou velmi vstřícní

Odpovědět na příspěvek

Nízka úroveň prednáškového bloku 3

Autor: Mafii Muž

Založeno: 05.06.2006, 17:04
Odpovědí: 1

Monotónny a nezáživný prednes bol charakteristický pre všetkých prednášajúcich v tomto bloku. Z tohoto šedého podpriemeru bola ako-tak na úrovni prednáška "Magické barvy a čistá monochromatická krása".
Absolútnou katastrófou bola "Cesta k dokonalosti s využitím RAW formátu". Keď pominiem skutočnosť, že prednášajúci evidentne nestihol odprednášať najzaujímavejšie časti danej problematiky, na ktorú ľudia v sále čakali a kôli ktorej na prednášku prišli (neúmerne dlhú dobu sa venoval nepodstatným veciam, ako napríklad premenovávaniu súborov, zakladaniu adresárov a pod. a z dôvodu zlého časového rozvrhnutia svojej prednášky stačil ako tak odprednášať z CameraRaw necelú jednu záložku zo štyroch), udivil mňa ako aj mnohých ostatných poslucháčov skutočnosťou, ktorú už pominúť nie som schopný. Výsledné skonvertované dáta bez akéhokoľvek komentára ukladal, resp. chystal sa ukladať vo farebnom priestore sRBG vo formáte jpg. Otázka prečo potom hovoríme o dokonalosti použitia RAW-u pre nepodstatné detaily v prednáške nemohla od rozčarovaných prítomných pre nedostatok času ani zaznieť....
To, čo na danej prednáške odznelo, si každý priemerne inteligentný človek naštuduje sám z reklamného letáku za 10 minút.
Nejdem teraz polemizovať o tom, akej triede užívateľov bola prednáška určená, ale Adobe Photohop CS 2 nie je amatérsky program (z amatérov, ktorí ho majú je minimálne 99,99% takých, ktorí ho ma jú nelegálne). Z povahy toho aký nástroj Adobe PS CS2 je a pre koho je určený a z povahy toho, že amatérske digitálne fotoaparáty obyčajne "nepoznajú" RAW si dovolím tvrdiť, že prednáška nebola zvládnutá.
Profesionálne bolo zvládnuté iba skasírovanie každého účastníka (700,- Kč). Naozaj neviem čo sa bude musieť stať, aby som sa spolu so svojim priateľmi na tejto akcii niekedy v budúcnosti opäť zúčastnil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nízka úroveň prednáškového bloku 3

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 06.06.2006, 17:54

Opravdu nas mrzi, ze jste z programu v sale 3 zklamany. V ramci hodnoceni navstevniky nedopadl sal zdaleka tak negativne, jak pisete vy. Nicmene je pravdou, ze pripominka, ze RAW by si zaslouzil vyrazne vetsi rozsah zaznela vickrat, takze v listopadu mu venujeme zcela samostatny workshop.

Obecne si myslim, ze duvodem vasi nespokojenosti je zrejme prilis mala diferenciovanost programu, kterou bychom radi na podzim resili tim, ze bude bohatsi nabidka temat, vetsi casovy prostor pro jednotliva temata a cast prednasek nahradi prakticke workshopy. Navic jiz nyni vime, ze lektorsky tym bude castecne obmenen.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: