Když voda a světlo čarují - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Když voda a světlo čarují

Spacek akty

26. listopadu 2004, 00.00 | Vstoupíte-li v těchto dnech do Galerie Louvre na Národní třídě, ocitnete se v pohádce. Nebo alespoň ve snu. Všude kolem vás se budou míhat půvabná a pružná těla vodní vil, zahalená jen do stříbřitých bublinek. Potápějící se fotograf (či fotografující potápěč) Libor Špaček zde totiž 3. listopadu zahájil výstavu svých unikátně pojatých fotografií.

Libor Špaček přiznává, že tato první velká výstava je jeho velkou satisfakcí za několik let pilné práce, hledání a experimentů, které nakonec jeho fotografický styl dovedly k dokonalosti. Jen si to představte: fotografovat a zároveň hlídat, aby pohyby a výraz tváře modelky byly přirozené („voděvzdorné“, jak říká Špačkova přítelkyně a nejoblíbenější fotografický objekt, Sabina Časarová), kontrolovat osvětlení, a to všechno ve skafandru a s kyslíkovým přístrojem. Tedy nic jednoduchého, vždyť fotografování pod vodou má navíc své vlastní optické zákony. Čemuž se v případě těchto éterických, rozhodně nikoli samou snahou upachtěných obrazů, téměř ani nechce věřit. Život Liborovi neusnadnili ani mnozí fotografové v „malém českém smrdutém rybníčku“, kteří hlasitě dávali najevo, že tomu co dělá, nevěří. Ano, spojení klasických technik ateliérové fotografie se snímáním pod vodou mohlo skutečně působit nevšedně, ale proč nezkusit něco nového, zvlášť, když k tomu má někdo lepší předpoklady než většina ostatních?

Skutečně není nejlehčí nenechat se zviklat, a jít si za svým. I kdyby se to ale stalo, byl by Libor Špaček dobrý fotograf, třeba reportážní. To, že se zařadil mezi nejpozoruhodnější zjevy české fotografické scény, potvrdil i šéf Grafiky Publishing Jan Březina, který Špačkovu výstavu otevřel. Mezi návštěvníky jsem zaslechla několik pozitivních názorů, jeden mi ale připadal zvlášť trefný: „Kdybych inscenoval Dvořákovu Rusalku, chtěl bych, aby scénu vyzdobil Libor svými fotografiemi.“ Tahle poznámka byla zajímavá i z jiného důvodu; jako by vyjadřovala vlastní charakter autorových snímků. Ano, většinou se jedná o akty, půvabná ženská těla, která nemohou nechat žádného zdravého muže v klidu. Umělec jim svým pojetím dodává zdravou porci smyslnosti, celý výjev však halí do závoje nepřeslazené, současné romantiky. Špačkovy akty pod vodou jsou vzrušující a romantické, a je právě uměním autora, jak dokáže obě tyto vlastnosti sladit v jeden působivý (a obrazově důvěryhodný) celek.

Expozici v Galerii Louvre tvoří asi třicítka většinou černobílých fotografií, jejichž rozměr se pohybuje od 50 x 37,5 cm do 58 x 41 cm. Barevné snímky jsou zde zastoupeny jako protipóly svých černobílých inverzních variant, což poskytuje zajímavý efekt i srovnání. Tím, že jsou všechny práce datovány letošním rokem, jako by autor naznačoval, že i v jeho tvorbě začal jakýsi předěl. Doba hledání vlastního výrazu i toho, jak jej technicky pojmout, je pryč, teď už se dočkáme hlavně vybroušení Špačkova unikátního stylu. Autor v současné době hlavně pracuje s klasickým profesionálním aparátem CANON EOS 3 s příslušnými objektivy a používá voděvzdorná pouzdra z polykarbonátu od firmy BS Kinetics, která mu dovolují ponořit se (a fotografovat) až do hloubky 80 m. Nevyhýbá se však ani digitální technice (CANON D10). Zajímavostí je, že kromě speciálně vyrobených světel na 230/110 voltů s výkonem 1000W občas používá pod vodou i externí blesk, a jako doplňující světlo silné potápěčské baterky.

Voda a světlo. Dva prvky, které rozhodujícím způsobem utvářejí akty pod vodou Libora Špačka. Možná, že jen uskutečnil tajnou touhu fotografů několika generací po jakémsi odhmotnění krásných těl, která fotografovali. Z mnoha snímků přece cítíme snahu zbavit model pozemské profánnosti a povýšit jej na ideál, překračující všechny, i fyzikální zákonitosti. Měli ale k dispozici jen světlo, takže zůstali tak trochu na půl cesty. Libor Špaček však zkrocením vody dokázal tuto vizi naplnit zcela.

(Libor Špaček: UNDERWATER FINE ART NUDES 2004, Galerie Louvre, Národní 20, Praha 1, do 29.11.)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

tak všelijak

Autor: Stach Muž

Založeno: 26.11.2004, 13:14
Odpovědí: 5

Upřímně řečeno, je focení pod vodou marketingově zajímavý nápad. Bohužel další kreativita tím dost skončila. Technicky je to focení zvládnuté dobře, a pár fotek je i opravdu hezkých, což s hezkou holkou není zase takový porblém. Nicméně kromě toho jenoho nápadu a hezké holky a náhodou dobře udělané fotky tam víc není. Přesto se autor může komerčně prosadit - k tomu není potřeba být kreativní a mít cit pro fotografii. Stačí ten marketing a nahé baby. Přeju mu, aby měl komerční úspěch, je ale smutné, že takový málokdy mohou mít i opravdu skvělí fotografové.

Odpovědět na příspěvek

RE: tak všelijak

Autor: Libor Špaček Muž

Založeno: 29.11.2004, 12:53

"Život Liborovi neusnadnili ani mnozí fotografové v „malém českém smrdutém rybníčku“, kteří hlasitě dávali najevo, že tomu co dělá, nevěří."
Tak tohle mi pripada primo psane na vas pane Stach, jak v minulem clanku, tak i ted vas ma prace "neokouzlila". Zadny fotograf se asi nezalibi vsem a jestli mi zavidite uspech, ktery chybi treba vam, za to si muzete jen sam - mozna i temito nazory. Prisel jsem s necim novym, to je pravda, je to sen mnoha fotografu se odlisit, ale ani ja nefotim jen pod vodou nahe modelky, dokonce fotim i na suchu, to jste si uz taky zjistil. Dulezite je, aby o fotky mel nekdo zajem, nekoho to tema zaujalo, nekomu ta fotka neco rekla a aby je samozrejme autor prodaval. Tam jsem se dostal, vi ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: tak všelijak

Autor: Stach Muž

Založeno: 29.11.2004, 13:55

Zajímavá úvaha, leč já nejsem z českého rybníčku a když vystavuju, tak je to hodně daleko od České republiky. Navíc nemám co závidět, protože jsem v pohodě po všech stránkách. Nebudete tomu věřit, ale opravdu jsem jen chtěl popsat věci takové jaké jsou a poněkud mi vadil neobjektivní marketingový styl článku. Máte pár opravdu krásných fotek a sobě i vám bych přál, aby takové byly všechny. A buďte si jist, že až takové všechny budou, budu první, který vám bude blahopřát. Takhle mi to, kromě původního dobrého nápadu, přijde poněkud stereotypní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: tak všelijak

Autor: Libor Špaček Muž

Založeno: 29.11.2004, 14:11

Nevedel jsem, ze jeden styl "akt pod vodou" je pro vas stereotyp. To byste mohl hazet akty v atelieru, akty v lese, akty ... od jednoho autora do stereotypu taky. Ja samozrejme taky vystavuji v zahranici, prave nejvetsi klientelu mam prave tam, odkud je i nejvetsi pozitivni odezva. A jak uz jsem psal, to co jsem vystavoval, je jedno ucelene tema, ktere tvori kolekci nekolika si podobnych /tematem, mistem a technikou/ provedeni. Nechtel byste doufam, abych vystavoval akt pod vodou a vedle toho dal fotku chobotnice, ci nejakeho sportovce :-) ... Preji i vam take hodne uspechu a snad se o vas dovime i tady v Cechach, pekny den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: tak všelijak

Autor: Stach Muž

Založeno: 29.11.2004, 14:52

Abych naznačil, zkuste se podívat třeba sem : http://www.photo.net/phot
odb/folder?folder_id=1288
75 . Je tam pár originálních fotek aktů, ale ty nejlepší tam nejsou. A jinak mě úspěch kdekoliv moc neovlivňuje v názoru, proto jsem ani neuváděl, kde vystavuju a za kolik jsem třeba prodal svou nejdražší fotku :-). Zajímají mě jen fotky samotné. Věřte, že můj názor na fotky není vůči vám nijak osobní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: tak všelijak

Autor: Libor Špaček Muž

Založeno: 29.11.2004, 15:14

Jestli pod tim linkem a tim jmenem se nachazi vase prace, musim priznat, ze se mi libi. Nic mene, a to nechci obhajovat sve podvodni dilka, nezdaji se vam, i kdyz jsou opravdu dobre, ty vase fotografie taky v ledacems podobne /vy jste uzil slovo stereotypni/? Ja naopak mam rad, kdyz se fotograf odlisuje, je to videt i na vasich fotografiich a to je prave to, cehoz jsem chtel docilit i ja. Jestli chcete nadale pokracovat v konverzaci, muzete psat rovnou na muj email :-) Preji dobre svetlo a to myslim taky uprimne.

Odpovědět na příspěvek

Pod vodou je to jiné

Autor: Jiří Novota Muž

Založeno: 29.11.2004, 17:44
Odpovědí: 2

Přiznám se, že k napsání tohoto příspěvku mne vyprovokovala diskuzní smršť pana Stacha a autora podvodních fotografií Libora Špačka.
Libora Špačka dobře znám. Seznámili jsme se, když hledal studio pro realizaci svých podvodních fotografií. Nemyslím si, že k úspěchu stačí jenom nápad a hezké "baby". Je obrovský rozdíl fotografovat akty v atelieru, kde vám může modelka pózovat neomezeně dlouho. Můžete si model dokonale nasvítit, upravit polohu těla, několikrát naexponovat apod. Toto pod vodou není vůbec myslitelné. Model se stále pohybuje, mění vzdálenost od fotoaparátu, světel apod. Fotograf musí vystihnout ten pravý okamžik, který nelze opakovat. Jako fotograf a potápěč vím o čem mluvím. Udělat dobrý záběr pod vodou je velmi náročné. Liboru Špačkovi se to bezesporu daří. Díval jsem se na stránky aktů, které pan Stach doporučuje navštívit jako ukázku nevšedních aktů. Některé fotografie jsou opravdu pěkné. Jsou technicky dobře zvládnuté. Škoda, že autor těchto aktů kromě studiové rutiny nepřinesl nic originálního. Podobných fotografií (i lepších) bylo publikováno nepřeberné množství. A jsou poněkud okoukané a stereotipní.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pod vodou je to jiné

Autor: Stach Muž

Založeno: 29.11.2004, 20:19

1) Ty fotky Ezra nejsou moje. 2) Diváka vůbec nezajímá, jak se dělá fotka těžce, ale jak vypadá. Fotografie je dost krutá, což jsem nejednou sám zažil, a výmluvy nepomohou. Bere se jen výsledek. :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pod vodou je to jiné

Autor: Jiří Novota Muž

Založeno: 30.11.2004, 09:12

Fotografie není krutá pane Stachu. Ale jsou lidé dobří a lidé krutí a nenávistní a zlí. Fotografie se buď líbí nebo nelíbí. Znám případy, kdy i špatná fotografie dokázala udělat lidem radost. A o tom to je. Fotografie a fotografování by nás mělo hlavně těšit a ne rozdělovat.

Odpovědět na příspěvek

Tak i tak

Autor: Jiří Heller Muž

Založeno: 29.11.2004, 17:48
Odpovědí: 0

Vážený pane Stachu,

přidával jsem na obranu tvorby pana Libora Špačka již v sobotu svůj názor. Bohužel zapadl však kdesi v zákoutí internetové sítě.
Pan Libor Špaček, dívám se, však již svoji tvorbu zdatně obhajuje.

Jeho práce se mi líbí. I proto jsem ji vystavil letos v internetové galerii WORLD WEBPHOTO GALLERY, kterou provozuji na adrese www.wwg.cz.

S přátelským pozdravem oběma aktérům diskuse

ing. Jiří Heller

Odpovědět na příspěvek

Tak i tak

Autor: Jiří Heller Muž

Založeno: 29.11.2004, 17:50
Odpovědí: 0

Vážený pane Stachu,

přidával jsem na obranu tvorby pana Libora Špačka již v sobotu svůj názor. Bohužel zapadl však kdesi v zákoutí internetové sítě.
Pan Libor Špaček, dívám se, však již svoji tvorbu zdatně obhajuje.

Jeho práce se mi líbí. I proto jsem ji vystavil letos v internetové galerii WORLD WEBPHOTO GALLERY, kterou provozuji na adrese www.wwg.cz.

S přátelským pozdravem oběma aktérům diskuse

ing. Jiří Heller

Odpovědět na příspěvek

"Neobjektivní, marketingový styl článku"

Autor: Edita Pacovská Muž

Založeno: 29.11.2004, 18:43
Odpovědí: 5

V Čechách vládne jeden speciálně odporný zvyk: když se někomu něco nepovede, umyje se mu konečník tak důkladně, že si o tom vyprávějí i vrabci na střeše. V opačném případě, tj., když se něco jeví dobrým a kvalitním, obvykle po tom neštěkne ani pes. Ergo z toho vyplývá, že když něco považuji za dobré a kvalitní a pochválím to, vyjadřuji se "neobjektivně a marketingově". HLAVNĚ NECHVÁLIT! Netkví v tomto postoji základ typicky české kverulance a potažmo i veskrze blbé nálady?

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Stach Muž

Založeno: 29.11.2004, 20:12

BTW - podíval jsem se na své reakce na tomto serveru a nějak jsem zjistil, že dosti převažují kladná hodnocení. :-) Proto si já zase myslím, že nedobrým zvykem v Česku je, že když se někdo dopustí názoru, nedej bože kritického, vrhnou se na něj lidé s osobními a jinými motivy. V česku se moc člověk názoru dopustit holt asi nemůže, i když to myslí upřímně. Tolerance je tam prachbídná. Jinak při vší opravdové úctě k odborné a obchodní kvalitě majitelů IDIF, nemyslím si, že by oni měli dobré fotografické oko a tohle ve svém podnikání prosazovali :-). Takže články jsou tedy spíš motivovány mediálně, tedy co je zajímavé. Kvalita fotek není to hlavní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Libor Špaček Muž

Založeno: 29.11.2004, 20:41

Pane Stach, nebo jak se jmenujete, vy jste jen takovy stoura, ktery se snazi o to, aby vsichni uznali, ze vy jste ten vyvoleny, ktery foti nejlepe, jeho nazory jsou jedinecne atd. Ja jsem nikdy o sobe nerekl, to co o sobe tvrdite vy a jestli se vam moje fotografie nelibi, neni nic jednodussiho, nez se na ne nedivat. Toto neni jedina recenze o me praci na IDIFu, jinak, si myslim, ze zde delaji zasluznou praci v rozvoji fotografie vubec, kterou jste uz podobnymi slovy ohodnotil. Ted ale po vasi dalsi rekaci uz nevim, jestli vam jde o me fotografie, nebo o samotny IDIF a lidi, kteri k nemu patri. Nazor jedince berou v uvahu vsichni, kteri to mysli vazne, ale vy srovnavate nesrovnatelne. Kdyz uz vam neco vadi, budte konkretni a vecny a nedelejte jen pozy. Jestli jste tak vynikajici, neni vam to hodno a nam, hlavne mne, jsem laik - podle vas, vysvetlete, co je spatne? Na jednu stranu pisete, ze me fotky zaujaly, protoze tam jsou nahe modelky, vas link, ktery tu davate k prirovnani je snad o necem jinem? :-) A porovnavat studiovou fotografii s fotografii porizenou pod vodou, to je jako byste srovnaval akt a portret. Srovnavejte srovnatelne a budte objektivni. Nejlepsi by bylo, kdybyste mi ukazal nejakou svoji fotku, kterou jste poridil pod vodou, pak mozna budete vedet, o cem tu pisete.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Libor Špaček Muž

Založeno: 29.11.2004, 21:05

Pane Stach, nebo jak se jmenujete, vy jste jen takovy stoura, ktery se snazi o to, aby vsichni uznali, ze vy jste ten vyvoleny, ktery foti nejlepe, jeho nazory jsou jedinecne atd. Ja jsem nikdy o sobe nerekl, to co o sobe tvrdite vy a jestli se vam moje fotografie nelibi, neni nic jednodussiho, nez se na ne nedivat. Toto neni jedina recenze o me praci na IDIFu, jinak, si myslim, ze zde delaji zasluznou praci v rozvoji fotografie vubec, kterou jste uz podobnymi slovy ohodnotil. Ted ale po vasi dalsi rekaci uz nevim, jestli vam jde o me fotografie, nebo o samotny IDIF a lidi, kteri k nemu patri. Nazor jedince berou v uvahu vsichni, kteri to mysli vazne, ale vy srovnavate nesrovnatelne. Kdyz uz vam neco vadi, budte konkretni a vecny a nedelejte jen pozy. Jestli jste tak vynikajici, neni vam to hodno a nam, hlavne mne, jsem laik - podle vas, vysvetlete, co je spatne? Na jednu stranu pisete, ze me fotky zaujaly, protoze tam jsou nahe modelky, vas link, ktery tu davate k prirovnani je snad o necem jinem? :-) A porovnavat studiovou fotografii s fotografii porizenou pod vodou, to je jako byste srovnaval akt a portret. Srovnavejte srovnatelne a budte objektivni. Nejlepsi by bylo, kdybyste mi ukazal nejakou svoji fotku, kterou jste poridil pod vodou, pak mozna budete vedet, o cem tu pisete.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Stach Muž

Založeno: 29.11.2004, 21:48

Že je lepší než ostatní si myslí jen blbec. Protože diskuse přešla spíše do osobní roviny, a mě zajímají spíše fotky, poroučím se vám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Edita Pacovská Muž

Založeno: 30.11.2004, 04:16

Dobře tedy, za sebe uznávám, že referuji o tom, co považuji za zajímavé, přesněji o tom, co mne zaujalo. Pokud bych se soustředila na opak, tj. na to, co je zcela nezajímavé, pak by tato rubrika mohla být zrušena, protože by ji nikdo nečetl. Říkáte-li tomuto "mediálnost", budiž, chovám se mediálně.

Odpovědět na příspěvek

pane Špačku, .. .je mi líto...

Autor: Noname Muž

Založeno: 13.06.2006, 16:48
Odpovědí: 3

je mi to líto, ale váš štít čistého umění a dovednosti se svoji dvorní modelkou a přítelkyní (?) Sabinou Časárovou poněkud vybledl.

stačí se podívat a trochu zahledat...

http://peachyforum.co
m/forums/thread/18973.asp
x
http://www.butt4you.co
m/2004/june/30/02/tbody.h
tml
http://www.searchext
reme.com/actordetails/Sab
ine_Mallory/21132406841/http://www.sportyone.c
om/servlets/firebolt?obje
ct=61099
...atd.

to samé by se dalo říci i výletu na Filipíny 2006 s provařenou Ajchmajerovou, která toho má za sebou v pornpoprůmyslu také celkem hodně... Dneska se tváří jako svatá ale popularita ji nebrání se jet vykoupat a ještě na tom vydělat,

Kdybyste jako fotograf používal čistý a "kvalitní materiál" , (sehnat takovou dívku je pravda velké umění) možná že byste si zasloužil i termín umělec. Takto mi připadáte jako většina ostatních fotografů, kteří se naučili fotit hlavně "kvůli tomu jednomu" .. To že k tomu focení hambatých bab vyvinuli nějakou metodu navíc, je sice odlišuje, ale povětšinou těžko maskuje ten hlavní důvod.

Bohužel tedy konstatuji, že takto vám modelka trochu pokazila umělecký dojem, byť že VY SÁM jste jistě nikdy nefotil (a nepublikoval veřejně svým jménem) porno, ale pouze čistě umělecké akty.
Beru to velmi neobjektivně, ale každý ať si to přebere. .

škoda.. velká škoda, ...:( ještě že je internet tak spravedlivé medium.

Odpovědět na příspěvek

RE: pane Špačku, .. .je mi líto...

Autor: Libor Spacek Muž

Založeno: 13.06.2006, 17:40

"Vazeny NEZNAMY"!
Je mi lito vaseho nazoru, ale hlavne vas samotneho/samotnou. I kdybych fotil nejvetsi a nejznamejsi pornohvezdy na svete, nema muj styl nic spolecneho s pornem a erotikou (sam/a to priznavate). A jestli si to nekdo, jako vy, mysli, nerozumi umeni ani fotografovani, ba naopak. Zajimaji-li prave vas ty linky, ktere jste mi poslal (a asi jo, jinak byste je nenasel) a prace modelek v porno prumyslu, svedci to jen o vas a vasich zajmech a sklonech. Ja osobne puritan nejsem, je mi jedno, co modelky delaly mimo foceni se mnou. Preji vam hodne stesti a uspechu v surfovani na pornostrankach a doufam, ze vam nadale bude delat dobre dobre ;-)

S pozdravem Libor Spacek

PS: mohu vam s pratelstvi poslat jeste dalsi linky! ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pane Špačku, .. .je mi líto...

Autor: Noname Muž

Založeno: 13.06.2006, 21:05

Pokud mne něco zajímá, bývají to souvislosti. A díky nim jsem se kupodivu dostal až k pornoexistenci slečny S.Č.

Naznačil jsem, že formálně jste na tom sice čistě. Ovšem pochybuji o uměleckých aktivitách ve fotografii bez korelace s tímto trapným přesahem. A i tím jak se hájíte se mi z toho vytrácí ta čistota. Nebojte, takto to má hozeno většina fotografů, kteří by si svým uměním rádi vydělali.

Umění dle slovníku dnešní společnosti patrně nerozumím. Přestože nerozumím, ještě mohu umění cítit. Cit jsem získal na základě poznání už od dětství. Vnímám krásu jako soubor kvalit skládajících se jak z vizuálních, tak nevizuálních vjemů. Neodděluji abstraktnost "vizuální krásy" od toho, co s tím souvisí. Možná že jsem v tom divný. Možná že můj práh citlivosti je jiný než u ostatních.

Svůj názor jsem již vyjádřil. Ještě doplním, že Vaše aktivity např. v potápění opravdu mohou být vyjímečné, v tom bych Vás nerad soudil. Ale za toto, co vnímám, je příliš brzy se plácat po zádech. Vyhověla Vám jenom "umělkyně", která to patrně nemá moc srovnáno.

Pošlete sem prosím jakékoliv linky, které mě, nebo jiným umožní utvořit si ucelenější názor. Informace, které by zajímaly potenciální čtenáře tohoto článku. Přebijte moji argumentaci tím, že Vaše umělecká práce sahá hlouběji a dále, než na Filipíny. Ano, Váš web jsem viděl. připomíná mi to řemeslo, což přiznáváte i tím, jak je web vyroben.
Nenutím Vás k obhajobě za každou cenu. Opakuji, že jsem jen vyjádřil názor a pozoruji, že jste bleskurychle odpověděl.
Bohužel ve smyslu který se dal čekat. S pozdravem Neznámý.

Odpovědět na příspěvek

RE: pane Špačku, .. .je mi líto...

Autor: pokul Muž

Založeno: 01.11.2010, 21:02

Hm, Váš příspěvek je vcelku trapný, protože se vůbec nezabývá těmi fotografiemi. Hledat na internetu umíme všichni. Nevím proč si představuji jak nad těmi linky slintáte.. .

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: