Měsíc duben 2010 bude ve znamení fotografie aneb přichází PRAGUE PHOTO FESTIVAL - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Měsíc duben 2010 bude ve znamení fotografie aneb přichází PRAGUE PHOTO FESTIVAL

31. března 2010, 06.00 | V pondělí byl v pražském Mánesu zahájen již 3. ročník fotografického veletrhu PRAGUE PHOTO, který bude probíhat ve dnech od 30. března do 4. dubna 2010 (prostřednictvím Ondřeje Neffa je zde zastoupen také Institut Digitální Fotografie). Tato akce zároveň nově zahajuje největší fotografický festival v České republice, který nese označení PRAGUE PHOTO FESTIVAL. Daný festival fotografie bude probíhat na 12 různých místech v Praze až do 10. května 2010. Další informace naleznete uvnitř článku.

Praha se na nadcházející měsíc promění ve „svatostánek“ fotografie. Stane se tomu tak díky zahájení PRAGUE PHOTO FESTIVALu, které proběhlo v pondělí 29. 3. 2010 u příležitosti vernisáže 3. ročníku veletrhu fotografie PRAGUE PHOTO v pražské galerii Mánes .

Plakát na letošní ročník veletrhu PRAGUE PHOTO se nese ve znamení fotografie Tona Stana „Tajemství zachovat“ (1997) Foto: Tono Stano via Prague Photo

Na rozdíl od fotografického veletrhu PRAGUE PHOTO, který bude probíhat v Mánesu od 30. 3. do 4. 4. 2010, bude nově vzniklý PRAGUE PHOTO FESTIVAL v Praze probíhat až do 10. května. Vyznavači špičkové umělecké fotografie tak před sebou mají více něž měsíc trvající akci, která si klade ambice dočasně proměnit Prahu v metropoli soudobé české i zahraniční fotografie. Pražský festival fotografie bude v Praze probíhat na 12 různých místech:

Praha se tak možná přiřadí k ostatním evropským metropolím, kde se podobné akce pořádají již řadu let (například v Paříži od roku 1997 apod.). Součástí zmiňované akce budou, kromě mnohočetných fotografických výstav, také autorská setkání, komentované prohlídky, diskuze a jiné doprovodné aktivity.

Cenu UniCredit Bank Young PRAGUE PHOTO Award pro umělce do 35 let vyhrála fotografka Michaela Čejková za svůj cyklus „Margittovi“.Foto: Michaela Čejková via Prague Photo

Třetí ročník fotografického veletrhu PRAGUE PHOTO , který, jak jsme již uvedli, bude probíhat ve výstavních prostorách Mánes do 4. dubna 2010, nabídne prezentaci široké plejády etablovaných fotografů, fotografických škol a dalších organizací, jež se zabývají fotografií. Své kolekce autorských fotografií zde představí například Asociace profesionálních fotografů, Galerie Nostress, Galerie Milenium, Galerie Gambit, Galerie 5. patro, Galerie Montanelli, dále Nakladatelství Torst, Kant a Nový svět. Na fotografickém veletrhu se také budou prezentovat jednotliví autoři (např. František Mazáč, Jiří Hroník, Jiří Hanke, Blanka Lamrová, Kateřina Zahradníčková, Michaela Čejková a další).

Ilustrační snímek z vernisáže veletrhu PRAGUE PHOTO 2010, která proběhla v pondělí 29. března Foto: Daniel Poláček

Na fotografickém veletrhu bude věnován rovněž nemalý prostor pro představení prací vybraných fotografických škol a ateliérů. Svůj výběr fotografií zde například představí pražská FAMU či Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – Fakulta umění a designu (obor umělecká fotografie). Obě zmiňované školy na PRAGUE PHOTO vystaví fotografické práce přibližně 30 svých studentů.

Ilustrační snímek z vernisáže veletrhu PRAGUE PHOTO 2010, která proběhla v pondělí 29. března Foto: Daniel Poláček

V menším měřítku se zde také objeví snímky studentů dalších fotografických škol (například VŠ výtvarných umění ze Slovenska , Univerzita T. Bati ze Zlína , Západočeská Univerzita Plzeň či Soukromá střední škola reklamní tvorby MICHAEL ).

Ilustrační snímek z vernisáže veletrhu PRAGUE PHOTO 2010, která proběhla v pondělí 29. března Foto: Daniel Poláček

V Mánesu se prezentuje také Institut Digitální Fotografie (IDIF) prostřednictvím Ondřeje Neffa (výstava snímků z fotografických expedic) a jeho vzdělávacího projektu „Ateliér Pod pumpou“ (individuální výuka základů digitální fotografie a počítačového zpracování fotografií, spojená s praktickými cvičeními v různých exteriérech - více informací viz ).

Ilustrační snímek z vernisáže veletrhu PRAGUE PHOTO 2010, která proběhla v pondělí 29. března Foto: Daniel Poláček

V rámci veletrhu PRAGUE PHOTO (plné vstupné 80 Kč, snížené 50 Kč) proběhne také široká škála doprovodných akcí (autogramiády, odborné přednášky apod.), jejichž časový harmonogram můžete naleznout na těchto webových stránkách .

Ilustrační snímek z vernisáže veletrhu PRAGUE PHOTO 2010, která proběhla v pondělí 29. března Foto: Daniel Poláček

V pondělí 29. 3. proběhlo při slavnostním zahájení fotoveletrhu udělení ceny UniCredit Bank Young PRAGUE PHOTO Award, kterou letos získala nadějná fotografka Michaela Čejková z pražské FAMU. Fotografka obdržela danou cenu za svůj konceptuální cyklus fotografií zachycující obsesivní rituály fiktivní rodiny Magrittových. O jejím vítězství rozhodla odborná porota, ve které zasedli například fotograf Prof. Pavel Baňka či kurátorka Magdalena Juříková. Dodejme, že uvedené ocenění je určené pro talentované fotografy/vky, kterým není více než 35 let.

Ilustrační snímek z vernisáže veletrhu PRAGUE PHOTO 2010, která proběhla v pondělí 29. března Foto: Daniel Poláček

Více informací o akcích PRAGUE PHOTO a PRAGUE PHOTO FESTIVAL můžete naleznout na stránkách www.praguefoto.cz .

Prezentace vzdělávacího projektu „Ateliér Pod pumpou“, jehož vedoucím je Ondřej Neff z IDIFu Foto: Daniel Poláček

Zdroje: Vernisáž 29. 3. 2010 a Tisková zpráva

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

na margo Magritta

Autor: kaiman Muž

Založeno: 31.03.2010, 12:46
Odpovědí: 0

Skvělá akce! Je dobře, že i Praha se probouzí k fotografickému životu nad rozměr a význam příležitostných výstav a hobbystických setkání.
Mrzí mě však, že přítel Poláček opět rezignoval na alespoň ucházející úroveň svých příspěvků. Vtírá se mi rituální obsese, jestli si ty svoje příspěvky po sobě někdy čte :-)
Ovšem jeho péče vyhovět feministkám z "genderových studií" a natlačit obě pohlaví, kam se dá, by měla být jayzykově vytříbenější. V závěru článku uváděné "talentované fotografy/vky" jsou jazykově-pohlavně poněkud deviantní :-)
Přesto fotogravce Čejkové upřímně blahopřeji k získání ceny. Reného by to potěšilo a třeba by zase namaloval nějakou tu věc, co není věc. Ale obraz :-)
Podobně prosím opravit Margittovi v popisku. Navíc si nejsem jist, zda se soubor (genderově jakž takž správně, i když žena bývá obvykle na prvním místě...) nejmenuje Pán a paní Magrittovi.

Odpovědět na příspěvek

prosba o seznam akcí a info o nich

Autor: kaiman Muž

Založeno: 31.03.2010, 14:58
Odpovědí: 2

Poněkud ahasverovitě bloudím po odkazech v článku a nemůžu najít srozumitelný a přehledný seznam výstav a akcí, které mají pečeť PPF. Ani ze stránek praguefoto nejsem moc moudrej...
Vrhne-li mě odkaz na akci v prostorách Staroměstské radnice kamsi na pražské stránky, je mi to na prt(d).
Omlouvám se za svou slaboduchost a čekám na hodnotnou informaci nebo na cestu k ní. Asi jsem zhýčkaný z Bratislavy, o jiných destinacích ani nemluvě :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: prosba o seznam akcí a info o nich

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 01.04.2010, 10:24

Zdravím Vás,
všechny potřebné informace byste měl naleznout na odkazovaných stránkách Prague Photo festivalu (píšou, že program festivalu budou specifikovat - patrně až po 4. dubnu, kdy skončí přehlídka v Mánesu) anebo v infocentrum festivalu (IndigoSpace - Platnéřská 11, Praha 1).

Tisková zpráva obsahovala seznam galerií, kde uvedený festival proběhne. Bylo pouze naší dobrou vůlí zminovaňé galerie provázat s internetovými odkazy, aby případně člověk neznalý Prahy mohl uvedené výstavní prostory naleznout (pokud daná galerie neměla svůj web, tak jsme alespoň odkázali na stránky, kde je uvedena její adresa). Toť vše.


S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prosba o seznam akcí a info o nich

Autor: kaiman Muž

Založeno: 01.04.2010, 14:14

Díky! Budu se těšit na další info z této bohulibé, byť asi trošku horkou jehlou šité akce :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: