Sony World Photography Awards 2012: představení užšího výběru fotografií - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Sony World Photography Awards 2012: představení užšího výběru fotografií

sony_worldphoto_100px

8. února 2012, 00.00 | World Photography Organisation představila užší výběr prací přihlášených do letošního ročníku soutěže Sony World Photography Awards, označovanou jako celosvětově nejvýznamnější fotografickou událost roku. Letošní ročník provází zvýšený zájem na celém světě, který se projevil více než 112 tisíci přihlášenými pracemi ze 171 zemí.

Sony World Photography Awards 2012: Představení užšího výběru nominovaných prací
Letošní ročník soutěže provází zvýšený zájem na celém světě, který se projevil více než 112 000 přihlášenými pracemi ze 171 zemí. Snímky, které se propracovaly do užšího výběru, ukazují neobyčejné životní příběhy ze všech koutů světa. Profesionální soutěž odráží v kategorii Fotožurnalistika a dokument turbulence globálních událostí: válku v Libyi, řeckou a evropskou ekonomickou krizi, jadernou havárii v japonské Fukušimě i pád Kaddáfího. Fotografie vybrané do užší nominace v kategoriích Výtvarná fotografie a Komerční fotografie se naopak soustřeďují na samou podstatu obyčejného každodenního života – malá ovčí farma na Islandu; sklizeň rýže v Jižní Číně; náboženská pouť v Polsku a zlatokopové v Chile.

Podle členů čestné poroty se letos přihlášené práce vyznačovaly velmi vysokou kvalitou, a to ve všech kategoriích. Mnoho fotografů se ve „startovním poli“ Sony World Photography Awards objevilo poprvé: některá nová jména, jak mezi finalisty, tak mezi fotografy v užším výběru, jsou Manuel Geerinck (Belgie); Lee Chee Wai (Čína); Alejandro Cartagena (Mexiko), Irina Werning (Argentina); Gwenn Dubourthoumieu (Republika Kongo) a Simon Norfolk (UK).

I v letošním roce jsou mezi soutěžícími fotografové, kteří se zúčastnili již v předchozích letech: vítěz profesionální kategorie Krajina v ročníku 2010 Peter Franck (Německo), který je letos mezi finalisty ve třech kategoriích; vítěz profesionální kategorie Problémy současnosti a Aktuální události ročníku 2011 Javier Arcenillas (Španělsko) a Chan Kwok Hung (Hongkong), jehož omračující dramatický snímek „Buffalo Race“ se stal celkovým vítězem otevřené soutěže ročníku 2011.W. M. Hunt, předseda čestné poroty, říká: „Jako porotce přinášíte nezaujatou, otevřenou mysl a lásku k fotografii – k její roli v současném světě, k její dnešní podobě i k odkazu její minulosti. Jste plni očekávání a doufáte, že objevíte dílo, které je osvěžujícím způsobem nové a zároveň úplné, prostě očekáváte něco výjimečného. Odměna je hojná a sladká. Představovat letošní výběr je opravdovým potěšením.“

Astrid Mergetová, kreativní ředitelka World Photography Organisation, k tomu dodává: „Když se díváte na širokou kolekci děl nominovaných letos ve všech kategoriích do užšího výběru, nemůžete nepociťovat uspokojení. V profesionální soutěži máme krásně vyvedená a výrazná portfolia, zatímco jednotlivé snímky v otevřených kategoriích nabízejí velkou rozmanitost a dokazují vynikající technickou připravenost amatérských fotografů. Potěšila nás také nová soutěž Youth, v níž jsme s nadšením odhalovali některé výjimečné mladé talenty.“

Fotografové nominovaní do užšího výběru Sony World Photography Awards se mohou těšit na neocenitelnou podporu ze strany World Photography Organisation, zahrnující například účast jejich prací na velké výstavě, která se otevře v londýnském Somerset House souběžně se slavnostním udílením cen v dubnu 2012.

Užší výběr fotografů v profesionální soutěži sestavila čestná hodnotící porota pod vedením uznávaného fotografického konzultanta W. M. Hunta. Příspěvky do otevřené soutěže letos posuzovala předvýběrová porota složená ze zástupců Shutterstock, WPO a Sony. Práce přihlášené do soutěže Youth hodnotila komise složená ze zástupců WPO a Sony. Výroční galavečer se slavnostním udílením cen Sony World Photography Awards se bude konat 26. dubna v hotelu Hilton v Park Lane v Londýně. Souběžně s vyhlašovacím ceremoniálem bude v Londýně zahájen festival World Photo – celý měsíc trvající směsice akcí pro fotografy i širokou veřejnost. Zahajovací víkend World Photo London se odehraje v Somerset House od 27. do 30. dubna a nabídne speciální akce jako např. hodnocení portfolií, workshopy, sympózia a výstavu vítězů Sony World Photography Awards. Program potrvá až do 20. května 2012. Mnohé z festivalových akcí se budou konat za účasti členů čestné poroty letošního ročníku soutěže a dalších mezinárodně uznávaných odborníků v oboru fotografie.

Užší nominace fotografů v otevřené soutěži za Českou republiku: Zvýrazněný obraz – Milan Makarský a Příroda a život v přírodě – Peter Krejzl. Porobnosti najdete na webu WorldPhoto.org.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: