Tip na výstavu: Pavel Mára – MEMORY - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Tip na výstavu: Pavel Mára – MEMORY

18. února 2010, 06.00 | V Praze 16. února proběhla vernisáž výstava známého fotografa a pedagoga Pavla Máry, která nese název MEMORY. Výstava probíhá ve zrenovovaných prostorách kotelny Karlin Gallery, která se nachází na adrese Pernerova 55 v Praze 8. Uvedenou exhibici si můžete prohlédnout do 4. dubna 2010. Více podrobnosti, včetně ukázek několika vystavených fotografiích, naleznete v našem článku.

Osobu Doc. MgA. Pavla Máry (*1951) asi není třeba odborné veřejnosti příliš představovat. Jedná se o předního českého fotografa (člen Asociace fotografů ČR a Pražského domu fotografie) a pedagoga ( ITF v Opavě ), který patří mezi nestory současné výtvarné fotografie. Proto by si autorovu novou výstavu MEMORY neměl nechat uniknout žádný fotograf, kterému imponuje žánr výtvarné fotografie.


Ukázkové foto z výstavy „MEMENTO“ Foto: Doc. MgA. Pavel Mára

Výstava Pavla Máry „MEMORY“ byla slavnostně zahájena vernisáží, která proběhla 16. února 2010 v atraktivních prostorách Kotelna Karlin Gallery v pražském Karlíně. Kurátorem této výstavy je Helena Staub. Dodejme, že některá vystavená díla se již objevily v rámci autorovo souborné výstavy, která proběhla minulý rok v Galerii umění v Karlových Varech .


Ukázkové foto z výstavy „MEMENTO“ Foto: Doc. MgA. Pavel Mára

Fotografický cyklus „MEMORY“ zahrnuje sérii figurálních studií nahých těl (převážně mužských), který se svou vizuální podstatou pohybuje na rozhraní reálné a abstraktní fotografie. Vyobrazení postav modelů, které spolu kontrastují v různých pozicích, jsou umístěny ve sterilně ohraničeném prostoru připomínajícím počítačovou 3D realitu. Všechny vystavené fotografie však podle tvrzení autora vznikly čistou fotografickou cestou pomocí využití techniky barevného negativu. Podobnou techniku obrazového zpracování autor již použil u fotografického cyklu „Madona“ z roku 1999 . Uvedené fotografie jsou vytištěné na bezokrajová plátna , přičemž jejich formální podobu s malířkou malbou, umocňuje fakt, že při tiskové reprodukci těchto snímků byly použity archivní pigmenty (životnost až 200 let).


Ukázkové foto z výstavy „MEMENTO“ Foto: Doc. MgA. Pavel Mára

Místy až křiklavě „jedovaté“ barvy invertovaných snímků jen posilují abstraktní dojem, kterým dané fotografie na diváka působí. Na první pohled uvedené fotografie působí jako záběry umělé 3D scény. Nicméně po delším pohledu na uvedené snímky může být divákovi jasné, že se před ním nalézají propracované fotografie, které vynikají svojí plasticitou a kouzlem vyplývajícího z neobvyklého vidění reality. Pokud si takto vypadající obrazy spojíme se samotným názvem výstavy „MEMORY“, tak to u nás může kupříkladu asociovat „polotovary“ vnímání reality, které si možná v nevědomí ukládáme do svých paměťových center mozku.


Ukázkové foto z výstavy „MEMENTO“ Foto: Doc. MgA. Pavel Mára

Na vystavených fotografiích se objevují převážně mužské postavy (motiv ženského těla se v cyklu „MEMORY“ objevuje pouze na 2 velkoformátových plátnech, z celkového počtu 20 vystavených děl), jsou zachyceny na snímcích v různých polohách spolu s některými abstraktně vypadajícími objekty (např. plastové pásy či kužely apod.). Součástí výstavy je i krátká projekce videa, která se nese ve stejném obrazovém duchu jako vystavené fotografie.


Ukázkové foto z výstavy „MEMENTO“ Foto: Doc. MgA. Pavel Mára

Celková instalace Márovy výstavy velmi dobře koresponduje s unikátní povahou výstavních prostor Kotelna Karlín Gallery (zrenovovaný objekt bývalé průmyslové kotelny), které se vyznačují ultravysokým stropem (odhadem přes 20 metrů). V takových podmínkách mají některé Márovy velkoformátové plátna (pozn.: některé složené fotografie s označením Memory XIV a XV. mají rozměry 280 x 420 cm) až monumentální účinek, za což je třeba autorovi výstavy a její kurátorce vysmeknout pochvalu.


Autor výstavy Pavel Mára u jedné z vystavených fotografií Foto: Daniel Poláček

Na závěr si uveďme několik důležitých informací. Výstava Pavla Máry „MEMORY“ je veřejnosti přístupná od 16. 2. do 4. 4. 2010. Výstavní prostory Karlin Kotelna Gallery naleznete na adrese Pernerova ulice č.p. 55, Praha 8 . Uvedená galerie má otevřeno denně od 11 hod do 19 hod. Přejeme vám příjemný divácký zážitek.


Objekt Karlínské kotelny, ve kterém se nalézá stejnojmenná galerie Foto: via E-architekt.cz

Zdroje: Vernisáž výstavy, Pavel Mára , TZ KKG a E-architekt

Fotografie z vernisáže výstavy Pavla Máry „MEMORY“:

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: