Tip na výstavu: „Ženy Antonína Kratochvíla“ - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Tip na výstavu: „Ženy Antonína Kratochvíla“

19. ledna 2011, 08.00 | Slavný český fotograf Antonín Kratochvíl vystavuje v pražské galerii „Jedné věci“ do 23. ledna 2011 zajímavý cyklus snímků, který je zasvěcen čistě ženám. Jaká tato výstava je a co nabízí?

V Americe žijící český fotograf Antonín Kratochvíl se svou tvorbou jako jeden z mála autorů naplno prosadil v zahraničí a získal zde velké renomé. Jeho fotografická hvězda intenzivně zazářila jak na poli humanitně podaného válečného fotožurnalismu (například v Iráku, Rwandě, Afghánistánu, na Balkáně), tak i v oblasti pořizování osobitě pojatých portrétů slavných osobností.

Ilustrační foto z výstavy Antonína Kratochvíla „Ženy“

Právě portrétům je převážně věnována i Kratochvílova zatím poslední výstava, která je do 23. ledna 2011 k vidění v pražské galerii „Jedné věci“ (Náprstkova 12, Praha 1; otevřeno zde mají každý den kromě pondělí od 12 – 18 h; vstupné je zdarma). Na této výstavě Kratochvíl předkládá veřejnosti 18 černobílých fotografií, jež jsou zasvěceny výhradně ženám.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Valná většina Kratochvílových snímků představuje reportážní portréty slavných (např. herečka Liv Tyler, zpěvačka skupiny Blondie Debbie Harry) i neznámých žen, ze kterých „dýchá“ rozmanitá paleta emocí. Z těchto fotografií může divák absorbovat kromě silného erotického náboje také pocity jakéhosi tajemna, zasněnosti, nejistoty, vzdoru, odmítání, studu či průzračné nevinnosti. Autorův osobitý rukopis fotografické práce (například silně kontrastní osvětlení, průhledy, odrazy v okně, práce s protisvětlem) uvedené dojmy do sebe důmyslně prolíná, a tak každý z vystavených snímků divákovi nabízí působivý estetický účinek. Ale ne všechny z prezentovaných snímků lze označit jako portréty. Některé fotografie nám totiž neukazují tvář portrétované osoby – místo ní nám předkládají pohled na dostatečně výmluvný detail ženského těla (popřípadě jeho postoje). Takto pojaté fotografie výstavu celkově zpestřují a oživují.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Po shlédnutí Kratochvílovy výstavy „Ženy“ musíme konstatovat, že nabízí kvalitativně konzistentnější podívanou, než tomu bylo v případě jeho loňské exhibice „Moskevské noci“ v pražském Mánesu (pozn.: některé snímky z výstavy „Moskevské noci“ se v této exhibici objevují). Je vidět, že komorní prostory galerie „Jedné věci“ v pozitivním slova smyslu nutí Kratochvíla vystavit jen ty skutečně nejlepší fotografie. V případě „Moskevských nocí“ se totiž divák nemohl ubránit dojmu, že některé z několika desítek vystavených snímků zde byly umístěny takříkajíc „do počtu“. Je dobře, že se uvedený nešvar výstavy „Ženy“ netýká.

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Kratochvílovu výstavu „Ženy“ považujeme za zdařilou a zajímavou i přesto, že se evidentně nejedná o systematicky připravený soubor fotografií. Autor v tomto případě spíše prohledal svůj bohatý fotografický archiv a našel v něm fotografie, které lze tématicky sdružit pod hlavičkou „Ženy“. Ale na působivosti tento přístup autora výstavě nijak neubírá. A tak jediné, co můžeme vytknout, je absence jakýchkoliv popisků k vystaveným fotografiím, což diváka připravuje o možnost poznat identitu portrétovaných žen a pochopit intimní kontext situace, ve které byly vyfotografovány. A právě tyto informace by podle nás v případě, že by byly u jednotlivých fotografií uvedeny, dodaly výstavě další rozměr a kouzlo. Je rovněž škoda, že v galerii „Jedné věci“ jsou některé z vystavených snímků hůře osvětleny, což divákovi brání si je pořádně prohlédnout.


Ukázky některých z vystavených fotografií Antonína Kratochvíla:

Zpěvačka americké skupiny Blondie Debbie Harryová; Foto: Archiv Antonína Kratochvíla

Neznámá dívka z Toskánska; Foto: Archiv Antonína Kratochvíla

Foto: Archiv Antonína Kratochvíla

Portrét herečky Zuzany Stivínové; Foto: Archiv Antonína Kratochvíla

Portrét herečky Liv Tyler; Foto: Archiv Antonína Kratochvíla

Jedna z fotografií, která se již objevila na autorově předešlé výstavě „Moskevské noci“; Foto: Archiv Antonína Kratochvíla

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: