Epson Stylus Photo 1500W v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

Epson Stylus Photo 1500W v praxi

1500w_100px

4. května 2012, 00.00 | Při prvním představení jsme tuto tiskárnu nejkratším způsobem charakterizovali slovy: umožňuje „tisk fotografií do formátu A3+ odkudkoli“. Díky integrovanému rozhraní Wi-Fi umožňuje tisk z libovolného umístění v domácnosti nebo kanceláři bez připojení pomocí kabelů. To je zřejmé už z "W" jako wireless v jejím označení. Při testu jsme se ale zaměřili hlavně na možnosti a kvalitu tisku.

Při prvním představení této fotografické tiskárny jsme také uvedli, že je určena hlavně fotoamatérům, které má oslovit praktickým řešením a technickými parametry, zaručujícími tisk vysoce kvalitních fotografií až do formátu A3+. Dodejme, že navazuje na předchozí modely Stylus Photo, ale hlavně zajímavě doplňuje aktuální nabídku A3+ tiskáren Stylus Photo vyšší řady R, neboť je cenově dostupnější. Její doporučená maloobchodní cena je přibližně 10 tisíc korun, zatímco model R2000 s osmi inkousty UltraChrome v 17ml zásobnících stojí něco málo přes 12 tisíc, model R2880 s devíti inkousty UltraChrome něco přes 16 tisíc a model R3000 s devíti inkousty UltraChrome K3 s technologií Vivid Magenta a se třemi druhy černé barvy ve vysokokapacitních kazetách má stanovenu cenu lehce přes 19 tisíc korun.

 

Stylus Photo 1500W používá tiskovou technologii Epson Micro Piezo s rozlišením tisku až 5760 × 1440 dpi na vhodných médiích s použitím technologie správy nastavení rozlišení RPM – Resolution Performance Management, s proměnlivou velikostí kapiček minimálního objemu 1,5 pl a se šestibarevnou sadou inkoustů Epson Claria na bázi plně rozpustného barviva. Samostatné inkoustové kazety o objemu 11 ml umožňují vyměňovat vždy jen tu s právě spotřebovanou barvou. Jedná se o tyto barvy: černá T0791, azurová T0792, purpurová T0793, žlutá T0794, světle azurová T0795 a světle purpurová T0796.

 

 

Také je třeba vzít v úvahu, že neumožňuje tisk na speciální média s tloušťkou 1,3 mm, tedy tisk s vodorovným průchodem, který jsme mohli otestovat třeba u tiskárny R2000, a neumožňuje použít potisknutelná média v rolích. Nemá ani čtečku paměťových karet. Přímý tisk bez připojení k počítači ale samozřejmě umožňuje, a to pomocí rozhraní USB s podporou technologie PictBridge. K tiskárně je tak možno připojit digitální fotoaparát, prohlížeč fotografií, nebo jiný přístroj, který tuto technologii podporuje. A to jsou fakticky všechny a navíc k fotoaparátům je USB kabel standardně přibalen.

 

V prodejním balení tiskárny je naproti tomu jen kabel síťový. Tím, že se jedná o tiskárnu s integrovanou jednotkou Wi-Fi, výrobce upřednostňuje bezkabelovou komunikaci. A faktem je, že tiskárna umožňuje rychlý, snadný tisk bez připojení USB kabelem ze stolních počítačů, notebooků a díky bezplatné aplikaci Epson iPrint s podporou systémů iOS i Android také z různých mobilních zařízení, jako tablet PC, iPad, iPhone a dalších.

 

Jinak je ale možné použít nejrůznější potisknutelná média a realizovat mnoho tiskových projektů, využití tiskárny je mnohem širší, než jen pro tisk fotografií od formátu A3+ (329 × 483 mm) až po jakékoli uživatelské nastavení. Tisknout je možno na lesklý i matný papír, běžný papír či obálky, možný je potisk nažehlovacích médií, štítků a samozřejmě také disků CD/DVD, a to o průměru 12 cm i 8 cm; adaptér je samozřejmě přibalen. Podporován je tisk fotografií od velikosti standardní „americké pohlednice“ 10 × 15 cm po formát A3+ a možné je realizovat i formáty panoramatické. Možný je i oboustranný tisk s tím, že u vícestránkových dokumentů systém potiskne jednu stranu, uživatel musí papíry správně vložit znovu do podavače a tiskárna provede tisk na druhé strany.

 

Rychlost tisku je u fotografie standardního formátu 10 × 15 cm přibližně 45 sekund, u fotografie formátu A3+ ve standardní fotografické kvalitě 198 sekund, tedy 3,3 minuty a u běžného tisku černobílého i barevného 16 stran A4 za minutu (podle mezinárodních standardů ISO/IEC 24711/24712). Tiskárna pracuje tiše. Výrobce uvádí 35 dB při tisku na lesklý fotografický papír v režimu RPM.

 

 

Pro test jsme opět měli k dispozici široký výběr různých papírů a potisknutelných médií. Vyzkoušeli jsme i výše popsaný oboustranný tisk dokumentů na běžné kancelářské papíry formátu A4, nicméně zaměřili jsme se hlavně na tisk fotografií. Použili jsme hlavně dva druhy lesklého fotografického papíru Epson. Byly to Premium Glossy Photo Paper 255 g/m2 a Ultra Glossy Photo Paper 300 g/m2, velmi rychle schnoucí papíry s vysoce lesklým povrchem na bázi pryskyřice a vyladěné stejně jako tiskárna pro živé podání barev a kvalitní zobrazení detailů. Při ponechání správy barev na tiskárně, ať už využijeme aplikaci Epson Easy Photo Print, nebo ne, softwarový ovladač optimalizuje množství nanášeného inkoustu v závislosti na použitém typu papíru, a v tomto případě jsou barvy velmi syté, výrazné, a to i bez uživatelské volby umožňující zvýšit barevnost. To je možné využít hlavně u snímků s pestrými, živými barvami. Při uživatelském zvýšení míry barevnosti může být sytost až přehnaná, záleží na snímku a také na individuálním posouzení. Stejného nebo přinejmenším obdobného výsledku lze dosáhnout i při správě parametrů tisku pomocí Photoshopu.

 

Měli jsme ale k dispozici také speciální testovací sadu – trial pack Epson Signatury Worty se vzorky A3+ médií, určených hlavně pro velkoplošné tiskárny a pro stolní tiskárny v profesionálním nasazení, které používají inkousty UltraChrome K3, UltraChrome K3 Vivid Magenta, případně UltraChrome HDR – High Dynamic Range. Nicméně i v případě tiskárny Stylus Photo 1500W s inkousty Claria byly výsledky příznivé. Velmi kvalitní byl tisk barevných snímků, ale také kvalita podání šedé škály byla velmi dobrá, jen u některých druhů médií je patrný lehký barevný nádech ať už mírně do chladnějšího zeleno-modrého podání, nebo do teplejšího s vlivem purpurové barvy.

 

Trial pack obsahoval tato potisknutelná média:

Traditional Photo Paper – rychle schnoucí fotopapír s vláknitým základem, gramáží 300 g/m2 s mikroporézním, hladkým, satinovaným povrchem (typ F) s minimálními rozdíly v lesku a s mimořádně vysokou optickou hustotou, který podporuje široké barevné spektrum.
Velvet Fine Art Paper – 100% bavlněný papír s gramáží 260 g/m2 a s velmi jasně bílým, sametově matným povrchem pro vynikající reprodukci barev. Povrchová vrstva Enhanced Matte Coating se podílí na kvalitě barev a na vysoké optické hustotě – papír má nejvyšší optickou hustotu ze všech bavlněných papírů a ihned schne.
Hot Press Bright – 100% bavlněný papír s gramáží 330 g/m2 a se zářivě bílým, měkce strukturovaným povrchem pro velmi kvalitní barevný i černobílý tisk. Díky oboustrannému potažení má velmi široké možnosti využití.
Hot Press Natural – 100% bavlněný papír se stejnou gramáží 330 g/m2, ale s nižší bělostí, neboť nemá přidané bělící látky. Má velice hladký povrch a výborně se hodí pro barevné i černobílé reprodukce. Rychle schne, má velkou optickou hustotu a vysoký kontrast barev.
Cold Press Bright – 100% bavlněný papír s gramáží 340 g/m2, který má zářivě bílý, měkce strukturovaný sametový povrch a rychle schne.
Cold Press Natural – 100% bavlněný papír má také gramáž 340 g/m2, ale má přírodní bílou barvu bez přidaných bělících látek. Jinak má stejně měkce strukturovaný sametový povrch a tisk ihned schne. Oba materiály jsou potaženy speciální povrchovou vrstvou, aby s inkousty UltraChrome umožnily tisk s velmi širokým barevným spektrem a vysokou optickou hustotou. Osvědčily se ale i při použití tiskárny 1500W s inkousty Claria.

 

Vyzkoušel jsem ale také papíry z řady Premium a některá speciální potisknutelná média, ze kterých mě nejvíc zaujal průsvitný film tenký 170 μm s jemnou matnou povrchovou vrstvou Matte Backlit Film pro Epson, který umožňuje vystavit tisky v prosvětlených kazetách a použít pro výzdobu, reklamu nebo na výstavě. Tisk jsem ale netestoval jen s médii Epson. Od společnosti FOMEI jsem získal k vyzkoušení sadu fotoapapírů Ilford Galerie formátu A4. Jednalo se o Gold Fibre Silk s gramáží 310 g/m2, Smooth Pearl s gramáží 290 g/m2, Smooth Gloss s gramáží 290 g/m2 a oboustranně potisknutelné papíry Smooth Lustre Duo s gramáží 280 g/m2. Kvalita barevného tisku potvrdila očekávání, reprodukce v neutrální šedé škále byla velmi příjemným překvapením – bez dlouhého dolaďování, s využitím nastavení v rámci systému Photoshopu.

 

 

Celkový pohled na tiskárnu s otevřeným prostorem s podavačem listů papíru a vysunutými podpěrkami a s otevřeným výstupním zásobníkem a vysunutými podložkami pro výtisky. Tiskárna má rozměry 616 × 322 × 215 mm a váží 11,8 kg bez inkoustových kazet, napájecího kabelu a přihrádky na CD/DVD.

 

 

Detailní pohled na podavač listů s vodítky okraje a posuvníkem, který vymezuje zvolený formát papírů, a s vyznačením základních, respektive nejčastěji používaných formátů.

 

 

V přední části je port USB 2.0 externího rozhraní, podporující technologii přímého tisku PictBridge.

 

 

Ovládací panel – tlačítka: Zcela vlevo je základní tlačítko pro zapnutí a vypnutí tiskárny. Nad ním je zelená kontrolní LED, která svítí, když je tiskárna zapnutá, a bliká, když tiskárna přijímá data, tiskne, anebo probíhá výměna inkoustové kazety, plnění inkoustu nebo čištění tiskové hlavy. Následují tlačítka pro Wi-Fi komunikaci a síťové připojení. Další je tlačítko opatřené piktogramy „papír + odpadkový koš“. Stiskem lze zavést, nebo vysunout papír, obnovit tisk po chybě (došel-li papír, anebo pokud bylo zavedeno více listů ap.), ale také stiskem a podržením po dobu tří sekund zrušit probíhající tisk. Svit kontrolní LED indikuje, že v podavači došel papír, že bylo najednou zavedeno více listů, anebo že nebyl správně vložen potisknutelný disk CD/DVD. Pokud LED bliká, přihrádka na CD/DVD je zaseknutá, anebo výstupní zásobník není ve správné poloze.

 

Poslední tlačítko s piktogramem „kapky“ umožňuje realizovat manipulaci se zásobníky inkoustu. Po stisku se posune držák inkoustových kazet do polohy pro výměnu inkoustových kazet. Pokud tlačítko tiskneme po dobu tří sekund, aktivujeme vyčistění tiskové hlavy. Svit LED nad tlačítkem může indikovat, že je inkoustová kazeta prázdná, nebo že byla nainstalována nesprávná inkoustová kazeta, anebo nebyla nainstalována správně. A pokud bliká, je inkoustová kazeta téměř prázdná.

 

 

Pod krytem tiskárny je prostor pro tiskovou hlavu, dráhu, po níž se pohybuje, a pro zakrytovaný držák jednotlivých inkoustových kazet.

 

 

V zadní části je vstup pro kabel síťového napájení a konektor USB 2.0 pro připojení k počítači.

 

 

Ještě detailní pohled na zdířku konektoru USB 2.0 typu A pro připojení tiskárny ke stolnímu počítači nebo notebooku.

 

 

Standardní podpora na webu Epson zahrnuje širokou nabídku ovladačů pro operační systémy Mac OS 10.4.11 nebo novější, ale i 7.6–9.2, X – Intel a Power PC, Windows 2000, XP/XP x64, Vista/Vista x64 a 7/7 x64, MS DOS, NetWare a také Linux. K dispozici je software Epson Easy Photo Print, Epson Print CD a Epson iPrint 2.0. Uživatel může tiskárnu provozovat bez připojení pomocí USB kabelu k počítači s využitím technologie Wi-Fi (IEEE802.11b/g/n, frekvenční pásmo 2,4 GHz), anebo pomocí USB připojení. Díky automatickému nastavení Wi-Fi připojení je konfigurace bezdrátového tisku jednoduchá a zcela bezproblémová. Uživatel ani nepotřebuje znát nastavení své sítě – systém tiskárny automaticky vyhledá vhodné nastavení připojení a provede konfiguraci. Žádné problémy nebylo třeba řešit ani při použití USB připojení.

 

Ukázky možností nastavení parametrů tisku

 

 

Využití programu Epson Easy Photo Print.

 

 

Epson Easy Photo Print – možnosti rychlých dodatečných úprav fotografií těsně před tiskem. Tato možnost je využitelná hlavně při případném přímém tisku, kupříkladu právě pořízených snímků z fotoaparátu připojeného pomocí USB kabelu, anebo z přístroje, který umožňuje bezkabelovou komunikaci s tiskárnou s využitím Wi-Fi technologie.

 

 

Tisk z Photoshopu. Volba správy barev.

 

 

Pokud správu tisku provádí Photoshop, je třeba vybrat správný profil podle zvoleného papíru, respektive potisknutelného média.

 

 

Další možnosti nastavení parametrů tisku a kontroly tiskárny pomocí standardního ovladače Epson z prostředí Photoshopu.

 

 

Realizace tisku s tiskárnou připojenou k počítači pomocí USB.

 

Potisk disků CD/DVD

 

 

Pomocí programu Epson Print CD je možno připravit nejrůznější potisk. Více jsme ukázali v recenzi tiskárny Epson Stylus Photo R2000.

 

 

Pro potisk disků je stejně jako u tiskárny R2000 připravena speciální dráha, dostupná poté, co odklopíme vnitřní čelní kryt.

 

 

Disk s potisknutelným povrchem vložíme do přibaleného plastového adaptéru, který je přibalen. Je také opatřen jednoduchým schématickým návodem, podle něhož otevřeme do adaptéru vložíme disk a adaptér zasuneme do tiskárny tak, aby bílá šipka byla přesně v úrovni šipky na vodicím segmentu tiskárny. Adaptér je řešen tak, aby umožnil vložit disky o průměru 12 cm a díky vložce i malé s průměrem 8 cm.

 

 

Správné zavedení adaptéru s vloženým potisknutelným diskem.

 

 

Detailní pohled na šipky, které musí před spuštěním tisku lícovat.

 

 

Jakmile odsouhlasíme tisk, o vše další se už postará systém tiskárny. Potisk médií CD/DVD je jednoduchý, bezproblémový a poměrně rychlý.

 

Na závěr
Tiskárna Epson Stylus Photo 1500W je v prodeji za doporučenou maloobchodní cenu 10 098 Kč včetně DPH. Prodejní balení kromě samotné tiskárny obsahuje napájecí kabel, adaptér pro potisk CD/DVD/Blue-ray, inkoustové náplně, vytištěné základní návody k instalaci, použití bezdrátové Wi-Fi komunikace a k síťovému připojení a CD s návodem k použití, ovladači a software Epson Easy Photo Print, Epson Print CD a Epson iPrint 2.0. Řadu možností nabízí podpora na webu Epson.

 

Je zajímavou volbou pro domácí a hobby tisk fotografií do formátu A3+. I když má jiné složení barev než kupříkladu tiskárna R2000, kterou jsme vyzkoušeli před ní, měly zkušební výtisky vysokou kvalitu, a to především na fotografické papíry s lesklým a velmi lesklým povrchem. Barvy jsou živé, pestré, mají velmi široký rozsah, tonální přechody jsou plynulé, barevné plochy, typicky nebe, homogenní, dobře reprodukovány jsou i jemné detaily obrazu. U tisku černobílého, respektive v šedé škále, je pro zachování neutrálního podání vhodné použít potisknutelná média s přísadou bělících složek, nicméně případný barevný nádech u některých médií, ať už směrem k chladnějšímu, nebo teplejšímu podání, je jen mírný.

 

Výhodou je šíře využití. Je vhodná i pro domácí kanceláře a malé firmy. Umožňuje nejen tisk fotografií od malých formátů až po A3+ na široký výběr potisknutelných médií včetně průsvitných fólií a bavlněných uměleckých papírů, ale také různých dokumentů a prezentací, stránek z webu, umožňuje potisk obálek a také disků CD/DVD/BlueRay. V případě mnohastránkových dokumentů, prezentací, studentských a jiných prací nesmíme zapomenout na možnost využít šikovný oboustranný tisk, kdy po potisku z jedné strany pouze blok těchto „napůl“ potištěných papírů musíme správně znovu vložit do podavače a tiskárna dotiskne druhé strany. A pružnost použití tiskárny rozšiřuje možnost připojení do sítě, nebo naopak moderní bezkabelové ovládání s využitím integrované jednotky Wi-Fi.

 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - fototiskárny  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: