Fenomén jménem Lensbaby – I. Objektivy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

Fenomén jménem Lensbaby – I. Objektivy

lens_baby1_100px

26. května 2011, 12.00 | Informace, že budu moci testovat něco tak pozoruhodného, jako je objektiv Lensbaby, ve mně vyvolala velké nadšení. Pro ty, kdo touží po ostrosti a perfektní technické kvalitě fotografií, nic zajímavého. Je to spíše pro nadšené kreativce, kteří nechtějí vytvářet stále stejné efekty ve Photoshopu.Objektiv je podivný, ohýbá se, musí se s ním ručně ostřit, produkuje fotky, které by každý zanícený fotograf na téměř každém diskusním fóru zkritizoval pro nevalnou kvalitu. Přesto, nebo spíš právě proto, se mi tenhle zvláštní objektiv líbí. Nepřidává se k honu za dokonalými fotografiemi, pomáhá vidět svět jinak, než jako produktovou fotografii. A navíc ta neskutečná nejistota, zda se fotografie zdaří, ať již kvůli expozici, nebo mnohem častěji kvůli ostření a výslednému dojmu.V prvním článku začneme od začátku a budeme se věnovat objektivům.Vlevo: První Lensbaby 2.0 připomínal hadici od luxu, se kterou se kroutilo a stlačením ostřilo. Vpravo: S verzí 3G se již ostří pomocí ostřícího prstence jako u klasického objektivu a třemi dlouhými stavěcími šrouby lze zafixovat nebo lehce korigovat polohu natočení objektivu.

Všechny předešlé verze byly nahrazeny novými, takže verze 2.0 byla nahrazena verzí Muse („hadicová“ klasika pro zarputile navyklé jedince) a verze 3G byla nahrazena verzí Control Freak.

Všechny nové verze umožňují výměnu vnitřní optiky – můžete si tak vybírat rovnou ze čtyř různých optik, poskytujících všemožné efekty a kvalitu obrazu (Single Glass, Double Glass, Plastic a PinHole/Zone Plate). Všechny objektivy se dodávají s nejkvalitnější Double Glass Optic. Od druhé generace jsou také podporovány předsádky (macro, super wide, wide a tele) a kreativní sety různě vykrojených clon (hvězda, srdce atd.) pro tvarové efekty v bokehu. Názorné ukázky naleznete i na Lensbaby.cz. Tolik tedy k vývoji ve firmě Lensbaby.Na veletrhu PMA 2009 se představila nová produktová řada Lensbabies s mnoha vylepšeními. Tím nejzásadnějším bylo představení kloubové verze COMPOSER, která již není „hadicí od vysavače“, tedy nepruží a v potřebném náklonu již vydrží sama, navíc ji lze pevněji zafixovat spodním kroužkem. Ostří se ostřícím prstencem a práce s objektivem je tak velice příjemná. Jelikož jsem kdysi na svůj Canon vlastnila onu hadici, která mi tenkrát připadala úplně jak z Marsu tím, co vytvářela, musím říci k novému Composeru, že je to naprosto geniální výmysl. Manipulace s ním je velmi jednoduchá, všechno jde hladce a kloubová verze poskytuje maximální pohodlí při zvolené kompozici.Všechny nové verze umožňují výměnu vnitřní optiky. Díky tomu si můžete vybírat rovnou ze čtyř různých typů optik, poskytujících rozmanité efekty i různou kvalitu obrazu. Výměnný systém optiky je dalším ze skvělých nápadů Lensbaby. Objektivy jsou uloženy v malých plastových krabičkách, jsou barevně rozlišeny a jejich uzávěr navíc funguje jako odemykací „klíč“ pro výměnu optiky.

Pokud fotíte rychle a uvolněně, pak je tu MUSE – jednoduše stiskněte a zaostřete, ohněte a nastavte stupeň rozostření. Je to nová verze mé oblíbené „hadice“. I u ní jde opět nasadit vnitřní optika.Fotíte metodicky a pomalu? Nová verze dřívějšího 3G, objektiv CONTROL FREAK, je ideální pro table-top fotografii a makrofoto. Pro nastavení požadované oblasti zaostření a rozostření pouze stlačíte a ohnete objektiv dle potřeby a následně uzamknete stiskem tlačítka ve výsledné poloze. Jemného a přesného doostření uzamčeným objektivem dosáhnete pomocí klasického ostřícího kroužku a tří kovových regulačních šroubků.

Control Freak je standardně dodáván s nainstalovanou dvoučočkovou optikou.Jednoduchým objektivem, který se překvapivě nikam neohýbá, je nový SCOUT. Scout je ideální pro použití optiky Fisheye, protože váš záběr bude vždy dokonale vycentrován.

Optika Fisheye nabízí dvě jedinečné vlastnosti – kreativní efekt přesvětlení při fotografování proti jasným zdrojům světla a mimořádně krátkou vzdálenost zaostření pro skutečně unikátní pohled na svět kolem vás. Scout se také dodává s optikou Fisheye.Poslední v řadě je COMPOSER TILT TRANSFORMER, dva v jednom, a samostatný TILT. Můžete se těšit z tvůrčí svobody, kterou vám poskytuje Composer se systémem výměnné optiky, a navíc máte k dispozici skutečný tilt objektiv. Na TILT jdou nasadit ale jen objektivy Nikon G – ale v tu chvíli máte běžný tilt-shift objektiv.

Zatímco všechny jmenované objektivy jsou dostupné pro fotoaparáty Sony, Canon, Nikon a Olympus, Tilt transformer je k dispozici pouze pro bajonety Panasonic Lumix G Micro System, Olympus PEN a od listopadu pro digitální fotoaparáty Sony α NEX.Cena všech objektivů je v podstatě jednotná a pořídíte je zhruba za 5 000 Kč.

Ještě než jsem dopsala tento článek, Lensbaby vyšlo s další novinkou. Je to Composer Pro s optikou Swet 35 a Composer Pro s optikou Double Glass Optic. Zmíním se o nich jen okrajově, protože jsem je nezkoušela a pravděpodobně se o nich rozepíši v dalším článku.

Composer Pro je inovovaný populární objektiv Lensbaby Composer. Konstrukce objektivu Composer Pro používá kovový kloub a umožňuje extrémně plynulé zaostření a nastavení roviny ostrosti. Zaostřovací mechanismus je vybaven fluidním zaostřovacím kroužkem s optimálním tlumením. Nabízí chod srovnatelný s nejkvalitnějšími profesionálními objektivy s manuálním zaostřováním.Zdroje informací: Lensbaby.cz a Digiarena. Fotografie vytvořené s Lensbaby jsou ke zhlédnutí na Marbor.Rajce.iDnes.cz. Laskavým dodavatelem všech tulipánů byla firma Vylohy.cz. Společnosti EKG, s. r. o., z Hradce Králové děkujeme za zapůjčení produktů Lensbaby.Pokud vás optika Lensbaby zaujala a rádi byste se dozvěděli více, navštivte aktuálně vyhlášený kurz IDIF zaměřený na kreativní tvorbu s využitím speciálních objektivů a nazvaný Kreativní hra s Lensbaby.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: