GIMP - 1. Začínáme s úpravami fotografií - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

GIMP - 1. Začínáme s úpravami fotografií

17. září 2007, 00.00 | Mnohými zatracovaný, mnohými oblíbený. Tak by se dal charakterizovat postoj uživatelů ke grafickému editoru GIMP, původem ze světa open-source. Podívejme se na jeho skutečnou použitelnost a na některé základní postupy práce při zpracování fotografií.

::GIMP - 1. Začínáme s úpravami fotografií
::GIMP - 2. Instalace, změna rozlišení, doostření
::GIMP - 3. Úrovně, převod barevné fotografie na černobílou
::GIMP - 4. Co přinesla verze 2.4
::GIMP - 5. Klonování a záplaty
::GIMP - 6. Simulace menší hloubky ostrosti
::GIMP - 7. Rámečky

Jméno GIMP je zkratkou názvu GNU Image Manipulation Program. Překlad této zkratky sděluje, že GIMP patří mezi editory rastrových formátů, tedy fotografií a dalších bitmapových obrázků. Vývoj GIMPu probíhá v Linuxu, ale setkat se s ním můžete také pod operačními systémy Windows, Unix a Mac OS X. Pod Windows je dokonce k dispozici v "portable" verzi pro spouštění přímo z USB disku. Licencí GIMPu je GNU GPL, což znamená dostupnost jeho zdrojových kódů a z čehož nepřímo vyplývá fakt, že GIMP je na všech podporovaných platformách k dispozici zdarma. A to nejen pro "domácí použití", jak je tomu u některých konkurenčních programů.

GIMP 2.2 pod Windows

Co umí
GIMP často bývá srovnáván s neoficiálním standardem v této oblasti - programem Adobe Photoshop. Nabídka funkcí je u něj do jisté míry podobná. Uživatelé očekávající bezproblémovou práci s vrstvami, kanály a cestami, možnost úpravy tonality pomocí křivek, nástroje transformace, masky atd. nebudou zklamáni. Stejně tak je nezklamou importní filtry pro celou řadu grafických formátů, od obligátních JPG, GIF, TIF, BMP, PDF až po méně známé formáty SGI, CEL, FLC a mnoho dalších. K tomu si GIMP částečně rozumí s nativním formátem Photoshopu - PSD. Především jednodušší grafika, uložená ve starších verzích Photoshopu, je celkem úspěšně importovatelná. Vyspělejší uživatele potěší podpora zásuvných modulů. Ty ale nejsou kompatibilní s moduly pro Adobe Photoshop. GIMP má své vlastní napsané v jazyku Scheme. Spousta z nich je dodávaná přímo s GIMPem, jiné lze bez potíží stáhnout z Internetu. Lze říci, že v případě editace fotografií žádná podstatná funkce či nástroj nechybí. Velice obvyklou námitkou proti GIMPu je absence správy barev. Ovšem ta již pomalu pozbývá platnosti. Linuxoví uživatelé si v současné době užívají výhod verze 2.4 release candidate 2, která si kromě jiných zlepšení s ICC profily bez problémů poradí. Zanedlouho bude vydána oficiální verze 2.4 a poté bude problém "gimpího color managementu" patřit minulosti i na ostatních platformách. GIMP patří mezi léty prověřené programy. Jeho první stabilní verze 1.0 spatřila světlo světa už v roce 1998. Ačkoli si GIMP rozumí lépe s Linuxem, jeho běh je i pod Windows XP svižný a stabilní. Pro fotografy pracující s formátem RAW mám dobrou zprávu. Poměrně známý konvertor UFRaw existuje také v podobě zásuvného modulu. Díky němu si GIMP poradí s RAW formátem většiny současných přístrojů.

UFRaw

Co neumí
Pro profesionální grafiky má GIMP velký handicap - nepodporuje barevný model CMYK. Pro běžného amatérského uživatele, editujícího převážně fotografie, jde o naprosto nepodstatný problém. V této oblasti má GIMP jiný nedostatek. Jeho současná verze nezvládne víc než barevnou hloubku 8 bitů na kanál, tedy celkem 3 x 8 = 24 bitů na pixel. Při práci s formátem JPG uvedené omezení téměř nevadí. Formát JPG totiž rovněž neumožňuje více než 8 bitů na kanál. Ovšem snímáte-li do formátu RAW, bude vám málo platné, že vaše digitální zrcadlovka umí 12 nebo dokonce 14 bitů na kanál. GIMP nedokáže zužitkovat barevnou hloubku navíc. Při zpracování fotografií pro tisk formátů větších než A5, obsahujících plynulé pozvolné přechody polotónů (obloha, rozostřené pozadí atp.), se může objevit posterizace, tedy "digitální zflekatění" plynulých tonálních přechodů. Ovšem pouze v případě podstatného "natažení" histogramu, tedy většinou u silně podexponovaných snímků. Podrobně je toto téma popsáno v článku Zpracování obrazu - 2. JPEG, RAW, TIFF a další formáty od R. Pihana. Chtěl bych dodat, že i pro tyto případy nabízí "svět GIMPu" řešení. Pracovníci filmových studií si už v roce 2002 připravili svou verzi GIMPu, kterou nazvali Film GIMP. Později obdržel Film GIMP jméno Cinepaint. Důležité je, že právě že tato verze GIMPu zmiňované omezení nemá. Dokáže pracovat s barevnou hloubkou až 32 bitů na kanál. Osobně ale dávám přednosti GIMPu. Ovládání Cinepaintu, vycházející z GIMPu verze 1.4, je uživatelsky mnohem méně příjemné a při správně exponovaných fotografiích se s uvedeným problémem prakticky nesetkáte. K tomu většina minilabů buďto přímo vyžaduje JPG soubory, nebo si dodané soubory TIFF na tento formát převádí.

Cinepaint 0.21-1 Panely nástrojů

Ovládání
Bývá pro začínající uživatele kamenem úrazu. Místo jednoho okna aplikace s decentně rozmístěnými panely nástrojů se po startu objeví několik na sobě nezávislých oken.

Uživatelé Linuxu nemusí toto řešení považovat za problém. Linuxová desktopová prostředí jsou obvykle vybavena několika pracovními plochami a také umožňují podržet okno s panelem nad aktivním oknem s editovaným obrázkem. Uživatelé Windows si musí vystačit s vhodným rozmístěním oken po pracovní ploše. Přidat kartu Pod Windows pro práci na displeji notebooku s relativně nízkým rozlišením se mi osvědčilo zavření přídavného okna s kartami "Vrstvy, kanály, cesty" a následné přidání vybraných karet do prostoru pod panelem nástrojů. Přidání karty lze snadno provést pomocí kliknutí na ikonu šipky "Nastavit tuto kartu - Přidat kartu" a výběrem jejího názvu. Moje oblíbená kombinace karet je následující: Volby nástrojů, Vrstvy, Kanály, Cesty, Barva popředí / pozadí, Stopy a Historie změn (verze 2.2 - Historie vracení). Nevystačíte-li s prostorem pod ikonovým menu, stačí libovolnou z karet vyvléci ven z panelu a tím vytvořit nový samostatný panel pro umístění karet. Také doporučuji navštívit roletové menu "Soubor - Předvolby" a v položce Nástroje (platí u verze 2.4, u verze 2.2 nastavení najdete v položce Panel Nástrojů) vybrat volby "Zobrazovat barvu popředí a pozadí", "Zobrazovat aktivní stopu, vzorek a přechod", "Zobrazovat aktivní obrázek".

Panel - karty

Úprava tonality
Více než sáhodlouhý popis napoví jednoduchá ukázka práce v GIMPu. Fotografie mostu v Benátkách by bez úprav patřila do "digitálního koše". Zlí jazykové jistě dodají, že ani úpravy v libovolném editoru snímku nepomohou, ale pro náš příklad je optimální. Budovy se silně kácí doprava a velký jasový rozsah scény byl bez pomoci přechodového filtru zachycen jen za cenu přílišného ztmavení vody pod mostem. Záchrana pomocí funkce "Úrovně" v tomto případě nepomůže, zesvětlení v minilabu problém nevyřeší. Buďto bude obloha "vypálená", nebo voda pod mostem příliš tmavá.

Úrovně

Pomůže úprava pomocí křivek. Protože se překlady názvů mnoha dialogů a funkcí u verzí 2.2 (aktuální stabilní verze) a 2.4rc2 (stabilní verze se brzy dočkáme) v mnoha případech liší, budu uvádět oba tvary spolu s číslem verze GIMPu v závorce. Příkaz najdete v roletovém menu "Barvy - Křivky" (2.4) nebo "Vrstva - Barvy - Křivky" (2.2). Všimněte si tvaru křivky, který znamená výrazné zesílení (zesvětlení) stínů - pravá část křivky, při zachování tonality v jasech - levá část křivky na připojeném obrázku.

Křivky

Ještě výraznějšího efektu by mohlo být docíleno "rozřezáním" obrázku do několika vrstev a podobnými úpravami pomocí křivek u každé vrstvy zvlášť. Naše ukázka by se ale pak stala poněkud složitou.

Fialová obloha působí nepřirozeně. Po úpravě pomocí křivek je vidět, že narůžovělé fasády domů pravděpodobně zmátly automatické vyvážení bílé barvy. Samozřejmě, že nejlepším řešením je editace pomocí křivek u každého barevného kanálu zvlášť - zkušení uživatelé ji zvládnou. My si v rámci daného příkladu zkusíme jednodušší úpravu barev pomocí "Barvy - Odstín a sytost" (2.4) nebo pomocí "Vrstva - Barvy - Odstín a sytost" (2.2). Všimněte si, že bylo pohnuto pouze jezdcem "Odstín".

Odstín a systost

Rotace a úprava kolinearity
Ačkoli šikmá věž může být slavná, kácející se budovy působí většinou rušivě. Nejprve si poblíž výrazných hran obrázku připravíme vodítka, podle nichž budeme scénu rovnat. Najedeme kurzorem na svislé pravítko lemující levý okraj fotografie, stiskneme levé tlačítko myši a už můžeme vléci vodící čáru. Základní srovnání snímku provedeme pomocí funkce "Rotace vrstvy nebo výběru" z panelu nástrojů, nebo toutéž funkcí z roletového menu "Nástroje - Nástroje transformace - Rotovat".

Rotovat

Rotace v daném případě dost pomohla. Ovšem ne zcela. Perspektivní zkreslení je stále patrné. Pro jeho odstranění použijeme funkci "Změna perspektivy vrstvy nebo výběru" z panelu nástrojů nebo z roletového menu "Nástroje - Nástroje transformace - Perspektiva". Vlečení levého horního rohu doleva a levého spodního rohu doprava, stejně tak jako zrcadlové vlečení protilehlých rohů, dokáže dokončit srovnání fotografie podle předem připravených "vodítek".

Perspektiva

Finální úpravou fotografie z našeho příkladu je ořez. Pokud snímek připravujeme například pro internetovou galerii, stačí vybrat z panelu symbol skalpelu - "Ořez: Odstranění okrajů z obrazu či vrstvy" (2.4) nebo "Ořez obrázku nebo nastavení rozměrů plátna" (2.2) nebo z roletového menu "Nástroje - Nástroje transformace - Ořezat". Pokud chceme fotografii ořezat na přesný formát, např. 10 x 15 cm, musíme rozměry formátu 10 a 15 napsat do příslušných kolonek "Poměr stran" na kartě "Ořezání a rozměry" a poté stisknout tlačítko "Pevné" zamykající poměr stran. Vlečením rohů ořezového okna můžeme upravit výřez, přičemž jeho hranice budou dodržovat zadaný pevný poměr stran. Jakmile jsme s nastavením výřezu spokojeni, stačí stisknout klávesu "Enter" a ořez bude proveden.

Ořezat

Uvedené nastavení ořezu na pevný formát platí pro verzi GIMPu 2.4. Uživatelé verze 2.2 musí po výběru funkce "Ořezání a rozměry" a kliknutí do obrázku levým tlačítkem myši, zadat hodnotu 10 do kolonky "Šířka" a hodnotu 15 do kolonky "Výška" v pomocném okně "Ořezání a rozměry".

Ořezat

Až poté mohou ve volbách funkce "Ořezání a rozměry" vybrat volbu "Ořez" a zadat pevný rozměr stran pomocí zatržítka "Pevný poměr stran".

Nastavení funkce ořezat ve verzi 2.2

Po úpravě výřezu vlečením rohů ořezového okna stačí funkci potvrdit buďto klávesou "Enter" nebo stiskem tlačítka "Ořezat" v pomocném okně "Ořezání a rozměry".

Budete-li si chtít postupy uvedené v ukázce vyzkoušet, originál fotografie je vám k dispozici zde. Potřebujete-li uložit rozpracovanou verzi snímku se všemi vrstvami, vodítky apod., použijte formát XCF, který je nativním formátem GIMPu. Závěrečné uložení fotografie pro minilab provedeme do formátu JPG pomocí příkazu z roletového menu "Soubor - Uložit jako". GIMP otevře okno "Zapsat obrázek" v němž napíšeme do kolonky "Název", název souboru včetně přípony ".jpg". V následujícím dialogovém okně nastavíme kvalitu na hodnotu 100. Takto nedojde k degradaci snímku jeho přílišnou kompresí.

Zapsat jako JPEG

Závěr
Na závěr bych chtěl dodat, že někteří uživatelé, kteří pokládají GIMP za "Photoshop zadarmo", jím často bývají zklamáni. GIMP je v některých ohledech jiný. Nepochybuji však, že amatérským fotografům dokáže skvěle posloužit.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vista

Autor: gl1975 Muž

Založeno: 17.09.2007, 07:48
Odpovědí: 1

Je možné používat GIMP i pod Windows Vista?

Odpovědět na příspěvek

RE: Vista

Autor: Z Muž

Založeno: 17.09.2007, 08:56

Jde, viz. http://www.stahuj.centrum
.cz/grafika_a_design/tvor
ba_grafiky/bitmapove_edit
ory/gimp/

Odpovědět na příspěvek

Díky

Autor: Maros Muž

Založeno: 17.09.2007, 08:23
Odpovědí: 0

Díky za článek. Pro mě zatím sice nic nového, ale třeba se v dalších dílech něco najde.

Odpovědět na příspěvek

super clanok

Autor: makec Muž

Založeno: 17.09.2007, 11:32
Odpovědí: 0

Chvalim, velmi poucny clanok, uz sa tesim na dalsie diely.

Odpovědět na příspěvek

Ufraw

Autor: goha Muž

Založeno: 17.09.2007, 15:04
Odpovědí: 1

Docela bych přivítal nějaký návod na Ufraw.
g.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ufraw

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 18.09.2007, 15:14

Dotazy na UFRaw se množí a proto ndost pravděpodobné, že některý další článek bude věnován tomuto zajímavému RAW convertoru. Nechte se překvapit.

Odpovědět na příspěvek

2.4 rc2

Autor: kiwi Muž

Založeno: 17.09.2007, 16:02
Odpovědí: 2

Já chci jen poznamenat že se nechá stáhnout verze 2.4 rc2 i pro win

Odpovědět na příspěvek

RE: 2.4 rc2

Autor: kiwi Muž

Založeno: 17.09.2007, 16:06

jinak tady je ještě odkaz
http://downloads.s
ourceforge.net/gimp-win/g
imp-2.4.0-rc2-i586-setup.
exe

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 2.4 rc2

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 17.09.2007, 16:21

Díky za tip. To znamená, že příští díl už může být věnován pouze verzi 2.4. Snad bude brzy vydání stabilní verze.

Odpovědět na příspěvek

8 bit ?

Autor: jupri Muž

Založeno: 17.09.2007, 22:27
Odpovědí: 3

Zajimava informace o 8-mi bitech na kanal. Prave hodlam vymenit Adobe PS (ktery pouzivam nelegalne) za neco z Open Source a GIMP mi prisel jako nejlepsi volba. Jak to pak dela UFRaw a DCraw ? Zrejme udela konverzi z 12 (14) bitu na 8 bitu, ktere pak nacte GIMP. Doufam, ze RAW konverter vyuzije plnou hloubku RAWu a neoreze vse nad 8 bitu. Mate nekdo vice zkusenosti ? Diky.

Odpovědět na příspěvek

RE: 8 bit ?

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 18.09.2007, 09:17

UFRaw zmiňované omezení nemá. Pracuje s barevnou hloubkou 16 bit na kanál a také umí ukládat 16 bit TIFF. Potíž je v GIMPu samotném. Perspektivní se z tohoto pohledu jeví kombinace Cinepaint a UFRaw - na konci procesu máte 16 bit TIFF. Ale jak už jsem uvedl v textu - minilaby si s 16 bit TIFFem většinou neporadí.

Odpovědět na příspěvek

RE: 8 bit ?

Autor: Drevorubec Muž

Založeno: 18.09.2007, 14:12

UFRaw umí využít plnou barevnou hloubku z foťáku. Má k tomu mnohem víc možností nastavení a je přímo v něm vidět, co to s fotkou udělá. Gimpu už může předat fotku skoro hotovou. Narozdíl od pluginů do PS, které skoro všechnu práci nechají na PS. Kromě toho může UFRaw pracovat i samostatně, bez Gimpu. Moje zkušenost je, že je to lepší s Gimpem.
Jsem rád, že tady konečně začali brát Gimp vážně. Už jsem měl strach, že abych se vyrovnal místním fotografům musím mít PS a vrátit se zpátky k windows :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 8 bit ?

Autor: jupri Muž

Založeno: 18.09.2007, 22:21

Diky za info. Ja RAW konvertuji do JPG, takze finalni produkt mi bohate staci v 8-mi bitech. Slo mi o to aby proces konverze vyuzival plnou sirku bitu z RAWu. Obcas potrebuji korigovat expozici, treba i moji chybou o 1-2 EV a v tech pripadech by zrejme mohlo dojit k posterizaci pokud by RAW konverter pracoval pouze s 8-mi bity.

Jinak podobne jako jini hodnotim pozitivne venovat pozornost nastrojum jinym nez PS. Osobne nejsem zastance nejakeho silneho "cudlikovani" nad fotkama a z PS pouzivam opravdu minimum: RAW conv., levels, curves obcas neco natocit a vyriznout a tot asi vse. Myslim ze na to mi GIMP + UFRAW staci bohate. Kazdopadne to zkusim. Diky.

Odpovědět na příspěvek

Ad vice oken

Autor: Rage Muž

Založeno: 24.09.2007, 22:05
Odpovědí: 2

Pro GIMP pro Windows existuje plug-in, ktery vsechna okna sdruzi do jednoho. Vypada to pak jako Photoshop :-)
http://registry.gimp
.org/plugin?id=3892

Odpovědět na příspěvek

RE: Ad vice oken

Autor: Bohumil Landa Muž

Založeno: 03.12.2007, 11:45

Dobrý den. Chystal jsem se s Gimpem pracovat (poprvé), ale když jsem viděl ta rozházená okna, tak jsem utekl a týden se mordoval marně v něčem jiném (myslím v Zoneru). Jak se ten plug-in stáhne a instaluje? Když ho napíšu do adresní řádky IE7, ohlásí chybu. Jsem s Gimpem naprostý nováček, pracuji ve Windows a jediný z volných programů používám OpenOffice.
Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ad vice oken

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 03.12.2007, 12:52

Plugin stáhnete přímo z http://registry.gimp.org/
file/BackgroundWindow-2.1
.zip?action=download&id=4
541.
Instalace pluginu byla popsaná v druhém díle seriálu o GIMPu. Funguje pouhé zkoupírování .DLL a .EXE souboru do adresáře určeném pro pluginy. Při novém spuštění GIMPu by měl plugin fungovat. Bezpečně vím, že s GIMPem 2.2 řešení funguje, ale s GIMPem 2.4 nemusí vždy. Vyzkoušejte si ho. Kdyby nezabral, postačí jeho dva soubory vymazat s adresáře pluginů a znovu spustit GIMP.

Odpovědět na příspěvek

DÍKY!

Autor: Linda Muž

Založeno: 25.09.2007, 15:46
Odpovědí: 0

Díky za článek věnující se jednak volnému SW a navíc ještě multiplatformnímu. Sama ho používám řadu let, ale jen na základní úpravy, tak se ráda naučím něco nového. Opravdu vřelé díky!

Odpovědět na příspěvek

UFRaw

Autor: lzap Muž

Založeno: 28.10.2007, 20:40
Odpovědí: 1

Zdravím Lubomíra, přeji mnoho úspěchů s GIMPem na Fotografovani.cz! Pár informaci o ufraw jsem kdysi publikoval na svém blogu, ale těším se na podrobnější a fundovanější informace: http://lukas.zapletalovi.
com/blog:gimp_a_canon_raw
_2

Odpovědět na příspěvek

RE: UFRaw

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 28.10.2007, 21:06

Díky za přání. Tohle mě těší dvojnásob. Nevím, jestli článek věnovaný UFRaw bude součástí seriálu o "gimpování", ale mám ho v plánu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: