Letní odrazy s California Sunbouce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

Letní odrazy s California Sunbouce

13. srpna 2001, 00.00 | Fotografování s odraznými deskami je v létě nesmírně užitečnou záležitostí, zvláště když si chcete nasměrovat světlo na fotografovaný objekt do míst, kde je ho málo nebo zcela chybí.

Německá firma California Sunbounce se již řadu let specializuje na výrobu lehkých skládacích rámů a odrazných nebo transparentních látkových ploch. Výrobky této velmi známé firmy slouží především k odrazu přirozeného světla při fotografování v exterieru, ale také v interieru, kde se deska využívá k přisvětlení objektu odraženým světlem, které vyšlo od umělého světelného zdroje. Odraz navíc můžete barevně kombinovat, neboť se desky vyrábějí v mnoha variantách barevných odstínů včetně povrchu odrazné lázky, která výsledné odražené světlo upravuje, změkčuje či vhodným nakloněním desky zkontrastňuje a naopak. Rozsah možností volby při změně teplot chromatičnosti mezi jednotlivými typy povrchů látek se pohybuje v rozmezí - 200 K až – 1700 K. Odrazné desky tedy většinou snižují teplotu barevného světla a výsledná fotografie podává teplejší barvy. To se týká především zlatých, zlatostříbrných desek. Bílá odrazná deska umožňuje prosvětlování tmavších stinných partií bez změny barevné teploty světla a odrazné desky s transparentní neutrální látkou dokáží intenzitu světla naopak snížit až o –1/3 nebo – 2/3 clony. Jak vidíte, tyto produkty jsou v mnoha ohledech velmi dobře využitelné, a proto většinou nechybí v žádné dílně profesionálně pracujícího fotografa. V zahraničí jsou dokonce hojně používány i amatéry. Cena odrazné desky bohužel není nejmenší a pohybuje se v rozmezí 8 až 12 000 korun.

    
Výběr různých látek je opravdu pestrý
zlatostříbrnou, stříbrnobílou nebo zebru?
  
Široký výběr nejrůznějších rozměrů odrazných desek a konstrukcí včetně stativů s upevňovacími klouby

Náš minitest
Skládání odrazné desky California Sunbounce je velmi jednoduché. Deska je složena v malém černém vaku, do kterého se kompletně vejde jak samotná látka, tak lehká skládací konstrukce z duralu. Jednotlivé díly skládačky do sebe přesně pasují a po složení dokonale vypínají látku do naprosto rovné plochy, která umožňuje rovnoměrně vysvítit velkou plochu obrazu, aniž by došlo ke snížení intenzity světla v některých jejich částech. U amatérsky vyrobených desek je známá ta skutečnost, že většinou nejsou dostatečně vypnuté a odrážejí nerovnoměrné a roztříštěné světlo. Toto osvětlení pak není vhodné při fotografování celé postavy.

    
Je to rychlovka, za chvíli je deska složená

Na správném naklonění desky záleží
Odrazit správné světlo, nepřesvítit objekt (pokud jde o člověka) tak, že bude „mžourat“ očima, neodrážet světlo zespoda, když je slunce moc vysoko a počkat si na podvečerní osvětlení, volit správnou barvu odrazné desky z ohledem na modelčinu barvu pleti a vhodným natočením desky volit intenzitu a koncentraci světla na objekt – to vše jsou důležité zásady, které vás dovedou k dobrým výsledkům. Na našich fotografiích vidíte tři rozdílné úhle nastavení odrazné desky. Fotografovali jsme za kontrastního odpoledního světla. Bylo přibližně 12 hodin. Modelka byla posazena do protisvětla tak, aby byla její postava ve stínu, protisvětlo prokreslilo vlasy a bylo odrazem od desky zpětně nasměrováno na modelku k prosvětlení stinných partií.

  
obr.1. a 2.

  
obr 3. a 4.

  
obr 5. a 6.

Obrázky 1 a 2 jsou fotografovány s odraznou deskou, jejíž poloha je rovnoběžná s modelkou. Slunce je příliš vysoko. Nedochází k žádnému významnému odrazu světla, které by celkové osvětlení fotografie ovlivňovalo. Proto fotografie působí nevýrazně, neplasticky, až ploše. Fotografie č. 3 a 4 vykazuje jasný rozdíl. Celková plasticita portrétu je výrazně lepší a barevnost je díky volbě zlaté látky výrazně teplejší, což pro oko působí příjemně. Obrázky č. 5 a 6 jsou svíceny s maximálním efektem odrazu. Snímky jsou kontrastní, neboť jsou vystupující partie obličeje přesvícené prudkým odraženým světlem a naopak v hlubších partiích (oční důlky) světlo chybí. Navíc je poloha desky nakloněna příliš zespoda a výsledný portrét působí hororově. Z tohoto důvodu se nedoporučuje fotografovat s odraznou deskou v odpoledních hodinách, kdy je světlo vysoko a odrazu lze docílit jen výrazným nakloněním desky a odrážením světla právě zmíněným spodním svícením. Nejlepší doba pro práci s odrazkou je okolo 9 až 11 hodiny dopoledne, nebo odpoledne mezi 14. až 17. hodinou.

Tip pro vás, kteří začínáte
Vyrobte si svojí odrazku a nafotografujte svou milou třeba u rybníka!
Odraznou desku lze nahradit, nepočítejte však, že získáte službu, kterou byste pořídili s California Sunbounce. Ani omylem! Látky, které jsou německým výrobcem speciálně navrženy pro fotografické účely, se nedají jen tak napodobit či objevit v lecjaké prodejně, nehledě na speciální konstrukci a systém jejich připevnění na stativ pomocí kovových kloubů. Pro začátek snad nějaká ta stříbrná fólie, nebo látka z prodejny textilu stačí a místo složité konstrukce je možné látku připevnit na polystyrenovou desku, nebo konstrukci z dřevěných modelářských laťek. Záleží na vaší fantazii a technické zručnosti. Vaše partnerka pokus o zajímavě nasvětlenou letní fotografii jistě ocení.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: