Motorola RAZR V3x: véčko třetí generace v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Motorola RAZR V3x: véčko třetí generace v praxi

25. května 2006, 00.00 | Americký gigant Motorola přináší na trh další model, populární řady RAZR. Novinka se pyšní označením V3x a kromě bohatého funkčního vybavení nabídne také fotoaparát s rozlišením 2 MPix, Bluetooth nebo podporu sítí třetí generace.

{Popis a technická specifikace}

Motorola slavila se svými mobilními aparáty vždy úspěchy především na svém domovském - americkém trhu, zatímco zájem jak evropského tak i asijského trhu, byl k této značce vždy spíše vlažnější. Bylo to způsobeno do jisté míry obchodní politikou výrobce, ale především samotnými produkty, které se jak designem, tak i samotnými funkcemi a ovládáním prostě vždy značně odlišovaly od jejich evropských a asijských konkurentů. Toto vše se však změnilo s příchodem nové generace stylových mobilů RAZR, které měli svou koncepcí již přeci jen k dnešním "evropským standardům" podstatně blíže než všichni jejich předchůdci. V dnešní recenzi jsme se podívali na zoubek novince od Motoroly - RAZRu V3x. Jedná se o stylové véčko, které je doslova nabité všemi (dnes moderními) funkcemi, nabízí rozměrný displej, podporu standardu Bluetooth a především podporu sítí třetí generace, což má ovšem za následek také větší fyzické proporce. Kromě toho ale nechybí ani - pro nás nejpodstatnější, přítomnost digitálního fotoaparátu, který disponuje rozlišením 2 MPix.

Konstrukce a design

Motorola RAZR V3x představuje stylový aparát pro náročnější uživatele, který, ač má již velmi blízko ke svým evropským rivalům, přesto si zachovává své specifikum - typické pro přístroje Motorola. Rozměry a hmotnost mobilu jsou: 99 x 53 x 20 mm a 125 gramů, což je daň za nadstandardní funkční výbavu (především podporu sítí třetí generace). Pokud však také patříte mezi ty, kteří neposuzují produkty podle "ksichtu", lze tento fakt poměrně snadno přehlédnout. I přes větší rozměry si aparát zachovává silnou dávku elegance a vkusu. Povrch je plastový - a z přední i zadní strany je navíc potažen jakýmsi jemným pryžovým povrchem, díky kterému se telefon dobře drží a ovládá. Na druhou stranu však také představují modré části aparátu i oba displeje živnou půdu pro otisky prstů a všelijaké nečistoty. V zavřeném stavu telefon působí velmi příjemným a kompaktním dojmem, ovšem po rozevření může budit maličko "pouťový" dojem (subjektivní názor), k čemuž přispívá právě celoplastový háv a trochu nevkusné provedení kloubu, spojující oba díly mobilu.

Vnější strana horního dílu obsahuje objektiv fotoaparátu, logo výrobce a rámeček vnějšího displeje, který je pasivní a nabídne rozlišení 96 x 80 bodů a možnost zobrazení 4 096 barev. Mezi optikou a vnějším displejem ještě naleznete bílý obdélníček pomocného asistenčního světla, fungující zároveň jako blesk. Po rozevření se před vámi objeví vnitřní - hlavní TFT displej, nabízející rozlišení 240 x 320 bodů a možnost zobrazení až 262 000 barevných odstínů. Kromě displeje umístil ještě výrobce na vnitřní část mobilu dále také vnitřní kameru (VGA) a dvoupolohový přepínač způsobu ostření (Normal, Makro), který mimochodem funguje výborně. Vnitřní část spodního dílu je celá věnována klávesnici. Z vnější části je posuvný kryt baterie (chráněný pojistkou) a stereo-reproduktor. Po odsunutí krytu se dostanete k akumulátoru (lithium-Iontová baterie 850 mAh/3,7V BC60), dále je zde místo pro SIM kartu a slot na paměťová média typu TransFlash (podpora kapacit až do 512 MB). Použitý akumulátor vydrží dle údajů uváděných výrobcem 240 hodin pohotovosti nebo 300 minut hovoru.

Rozhraní zde výrobce vyřešil (a to celkem chvályhodně) standardním datovým konektorem miniUSB (který naleznete například u fotoaparátů Nikon). Leží na levém boku, společně s kolébkovou klávesou pro úpravu hlasitosti a klávesou pro změnu vyzváněcích profilů. Právě tomuto tlačítku lze přiřadit libovolnou funkci (standardně by měla poskytnout rychlý přístup k funkcím kamery a fotoaparátu). Na protější - pravé straně pak naleznete jen dvojici jednoúčelových kláves - ta horní slouží jako spoušť fotoaparátu/kamery, tou druhou aktivujete hlasové funkce. Ve spodní části dolního dílu mobilu ještě leží modrý proužek, který signalizuje příchozí hovor, nabíjení nebo připojení k počítači.

 

Specifikace a funkce

Motorola V3x je quadbandový GSM model, což znamená, že podporuje GSM standardy 850 / 900 / 1 800 / 1 900 MHz a mimo to podporuje také sítě třetí generace UMTS (2 100 MHz). Oproti předchozím aparátům tedy může navíc nabídnout i možnost uskutečnění videohovorů (k čemuž také slouží vnitřní VGA kamera). Aparát je vybaven dvěmi displeji, z nichž ten hlavní (vnitřní) je aktivní TFT, s možností zobrazení až 256 tisíc barev při rozlišení 240 x 320 obrazových bodů. Druhý (vnější) displej je pasivní CSTN, zobrazuje 4 tisíce barev a to při rozlišení 96 x 80 obrazových bodů. Kromě externích paměťových médií (TransFlash karty) můžete data ukládat také do interní paměti, čítající 61 MB. Pro internetové funkce je zde podpora GPRS třídy 10, WAP 2.0. Z dalších funkcí telefon nabízí samozřejmě podporu standardů SMS, MMS, e-mailového klienta, webový prohlížeč, Java MIDP 2.0, přehrávač multimediálních souborů.

Telefonní seznam je omezen jen sdílenou pamětí (61 MB) a ukládat tam tedy může libovolně až do zaplnění paměti. Systém zpráv podporuje všechny dnes dostupné typy médií od SMS až po e-maily. Dále samozřejmě nechybí ani možnosti kalendáře, organizéru a podobně. Z dalších doplňkových funkcí jmenujme například budík nebo kalkulačku. Co se týče komunikace s jinými zařízeními, je zde k dispozici USB slot (sloužící též pro připojení adaptéru pro nabíjení telefonu) a dále nabízí RAZR V3x podporu bezdrátové technologie Bluetooth (která funguje spolehlivě a bez problémů). Chcete-li však sdílet data umístěná v interní paměti, potřebujete k tomu příslušný software. Kromě podpory GPRS nechybí ani podpora UMTS. Na internet se lze dostat přímo z telefonu pomocí podpory WAP prohlížeče.

[-more-]{Fotoaparát, Menu a ovládání}

Fotoaparát

Pro nás nejpodstatnější záležitost aparátu představuje digitální fotoaparát, který se (stejně jako displeje) skládá také ze dvou prvků: hlavního (vnějšího) a pomocného (vnitřního) a tím pádem i dvojice objektivů. Hlavní fotoaparát pracuje na základě snímacího čipu s rozlišením 2 MPix, pořizovat fotografie tedy můžete v maximálních velikostech 1 600 x 1 200 bodů a nechybí ani možnost záznamu videa ve formátu 3GP a s maximálním rozlišením 176 x 144 bodů. Druhý fotoaparát slouží k uskutečnění videohovorů (případně s ním můžete fotografovat auto-portrét, ale pouze v malém rozlišení) a disponuje rozlišením velikosti VGA (tedy 640 x 480 bodů). Fotoaparát jako takový pracuje v případě nastavování expozičních parametrů víceméně plně automaticky s tím, že máte možnosti drobných zásahů při "vytváření" samotné fotografie. V první řadě zde je k dispozici 8násobný digitální zoom (pracující ve třech krocích). Jelikož se však jedná o softwarovou záležitost, dojde jen k výřezu fotografie s klesajícím rozlišením - viz všechny čtyři možnosti nastavení velikosti snímků (tedy 2 Mpix, 1,2 MPix, VGA 640 x 480 a QVGA 320 x 240 bodů). Jinak v praxi jsou takto pořízené fotografie absolutně nepoužitelné. Dále zde máme možnost kompenzace expozice v rozsahu +/- 2EV po 1 EV krocích. Také můžete měnit filtry (Standard, Monochromatický, Sépie, Negativ) a v poslední zde je položka "Světelné podmínky", což je hodně jednoduchá verze scénických režimů. Je zde celkem 6 režimů: Automaticky, Slunečno, Zataženo, V místnosti, V místnosti-doma a Noc. U jednotlivých předvoleb se mění jak barevná teplota (vyvážení bílé barvy), tak částečně i citlivost a čas. Znát to je především u režimů "Noc" a "V místnosti", kde jsou změny jasně patrné již při prvním pohledu na displej. Kromě těchto funkcí máte dále také možnosti v Menu fotoaparátu: Vnitřní pohled, Blesk (Zapnout/Vypnout), Přepnutí na kameru/fotoaparát, nebo Galerie.

Ovládání a práce v menu

Výrobce zde opět použil dotykovou klávesnici - pro telefony RAZR typickou (s podobným systémem ovládání jsme se kromě mobilů RAZR mohli setkat například také u kompaktního fotoaparátu od Kodaku - EasyShare V550). Povrch klávesnice je vyroben technologií leptání kovu. Toto je sice věcí vkusu každého jednotlivce, ale osobně dávám přednost raději klasické klávesnici. Tento systém mi přijde nepřesný a člověk se snadněji "přehmátne". K funkcím fotoaparátu se dostanete dvěma (respektive třemi) způsoby - buďto přes menu a nebo zrychlenou volbou. Do základního menu telefonu vstoupíte stiskem prostřední klávesy hlavního - křížového ovladače a poté najedete šipkami na volbu fotoaparátu nebo videokamery. Druhá (i když ne o moc rychlejší možnost) spočívá ve stisku perzonalizované klávesy na levém boku, která vám nabídne možnosti: Témata, Fotoaparát, Obrázky, Zvuky, Videa, Videokamera. Jednoznačně nejrychlejší je však stisknout spoušť, čímž se dostanete okamžitě do pohotovostního stavu fotoaparátu a můžete rovnou fotografovat. Jako spoušť lze použít buď tu samou klávesu a nebo prostřední potvrzovací tlačítko křížového ovladače. Pod hlavním displejem ještě navíc můžete pomocí dvoupolohového přepínače vybírat ze dvou režimů autofocusu - Normal a Makro (ostří cca od 10 cm).

 

 

 

Struktura menu se skládá celkem ze tří úrovní. V té úplně základní, která je dostupná přímo v režimu fotografování, můžete měnit: Digitální zoom, Světelné podmínky, Kompenzace expozice a Styl (barevné filtry - Normalní, Monochromatický, Sépia, Negativ). Stisknete-li levou horní klávesu na telefonu - položka "Možnosti", můžete vybírat z nabídky: Přejít na obrázky, Přejít na videokameru/Fotoaparátu, Vnitřní pohled (pro videohovory/Autoportrét), Blesk (Zapnuto/Vypnuto), Automatický čas nahrávání, Nastavení fotoaparátu, Pamět (Vnitřní/Vnější) a Volné místo (míra zaplnění aktuálně zvoleného typu paměti). Potvrdíte-li v menu položku "Nastavení fotoaparátu", máte možnost měnit nastavení: Rozlišení (Velké 2 MPix, Střední 1,2 MPix, Malé VGA a Velmi malé QVGA), Kvalita (Nejlepší, Lepší, Dobrá), Zvuky závěrky (Vypnout nebo 5 typů), Zrcadlo. Galerie fotografií nabízí možnosti: Poslat, Použít jako (Tapeta, Spořič, Kontakt), Vytvořit nové (Obrázek, Album), Tisk, Správa (Smazat, Přesunout, Kopírovat, Přejmenovat), Označit (Jeden, Všechno), Kategorie, Přidat do kategorie, Paměť a Volné místo. Nabídka menu kamery nabízí stejné volby jako u Fotoaparátu, jen zde chybí barevné filtry a je zde jiná nabídka v případě "Nastavení videokamery": Automatické opakování, Celá obrazovka, Prostorový zvuk, Zvýraznění basů, Kvalita videa, Délka videa, nahrávání zvuků a Zrcadlo.

[-more-]{Kvalita snímků a Závěr}

Kvalita snímků

Fotografie jsou na kategorii fotomobilů na celkem dobré úrovni. Automatická expozice funguje dobře a lze se víceméně spolehnout i na přednastavené režimy "Světelné podmínky". Slůvko "víceméně" zde bylo použito záměrně, neboť Motorola RAZR V3x pracuje spolehlivě jen na dva režimy - Automatiku, která se dá používat ve většině případech a Noc, kterou lze doporučit všude, kde již automatika nestačí (tedy při slabších světelných podmínkách). Ostatní režimy moc spolehlivě nefungují. Slunečno i Zataženo jsou moc "teplé" a mají silný žlutý nádech, naopak módy "V místnosti-doma" a "V místnosti" jsou naopak příliš "studené" - silně namodralé. Při umělém osvětlení je tedy lepší také zvolit Noc. Jinak obecně lze říci, že máme-li dostatek světla, RAZR V3x dokáže pořídit ucházející fotografii. V noci při stejnojmenném režimu, se nastavují automaticky delší časy závěrky a dochází evidentně i k nárůstu citlivosti snímače. I v těchto případech je s trochou cviku možné dosáhnout (s ohledem na konkurenci) celkem obstojných výsledků, kde nejsou vidět jen mapy a slitá plocha v jeden neidentifikovatelný celek. Ostření trochu pokulhává, nicméně od takhle malé optiky nelze čekat žádné zázraky. Razr V3x ostří primárně na střed, což je na fotografiích jasně vidět. Uprostřed je obraz relativně ostrý, zatímco směrem k okrajům snímku ostrosti dost silně ubývá (to je zvlášť patrné na testovacím terči). Jinak klasické neduhy optiky - chromatická aberace, vinětace či moiré se zde projevují dosti silně (což není vzhledem k rozměrům objektivu žádným překvapením).

 

Vyvážení bílé barvy (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: režim NOC

Kvalita fotografií na testovacím terči

V režimu makro...

 

 

Noční snímky - vlevo automatický režim, vpravo nastaven režim "Noc".

Video sekvence: 160 x 140 bodů…

Živé fotografie

Praktické postřehy

Při samotném fotografování držíte mobil přirozeně, na výšku. Pohodlnější je to samozřejmě při otočení o 90 stupňů doleva, ale v tom případě pak máte otočené také fotografie a aparát neumožňuje jejich automatickou rotaci do přirozené polohy. Základní nabídka menu je v pohotovostním stavu průhledná (ovšem výjimku tvoří natáčení videa, kdy nabídka průhledná není), tudíž vám nic nepřekáží při fotografování. Při záznamu videosekvencí lze používat zoom a to ve dvou krocích. Hlavní displej, ač rozměrný a dobře kontrastní si však zaslouží podstatnou výtku. A sice, že nezobrazuje příliš věrohodně, což poznáte právě při fotografování. Expoziční scéna je zde totiž téměř vždy zobrazena jako silně podexponovaná, což vás může snadno zmást. Nastavíte vyšší kompenzaci expozice ale následně v počítači pak zjistíte, že fotografie již jsou přepálené. Další trochu matoucí může být využití pamětí Interní versus externí. Použijete-li paměťovou TransFlash kartu, funguje telefon po připojení k počítači (přes USB) jako klasická čtečka a není problém s přenosem dat. Ovšem pokud chcete přenést data s interní pamětí, musíte mít k dispozici potřebné ovladače. Na druhou stranu tento problém můžete vyřešit pomocí bluetooth rozhraní. Jako velký zápor zde však považuji absenci IrDA portu, který by měl být u telefonů této kategorie naprosto běžnou záležitostí. Trochu problematické může být také fotografování pomocí spouště na pravém boku telefonu, ta totiž sdílí místo s aktivací hlasového povelu a snadno se může stát, že nechtěně stisknete. Objektiv hlavního fotoaparátu je umístěn také trochu nešťastně, protože když je aparát otevřený a pořizujete snímky, není vůbec žádnou výjimkou, že si "zacloníte" palcem.

Závěrem

Motorola Razr V3x nabízí širokou paletu funkcí, příjemný design a integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 2 MPix. Telefon se dále může pochlubit podporou sítí UMTS, včetně možnosti uskutečnění videohovorů, USB portem pro připojení do sítě a také dlouhou výdrží baterie. Na druhou stranu velké zápory představuje absence infraportu, větší rozměry a horší ovládání. S ohledem na ostatní konkurenty s 2 MPix fotoaparátem, představuje RAZR V3x dobrý průměr. Sečteme-li tedy všechna pro a proti, výsledek nám dá poměrně zajímavý, funkcemi nabitý a dobře vybavený telefon za rozumnou cenu. I když jde o velmi specifický model, který nemusí každému vyhovovat. Motorola RAZR V3x je již na pultech prodejen a její koncová cena se pohybuje okolo 10 tisíc korun včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: