Canon Digital IXUS IIs - mladý zástupce elfí říše v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Recenze - fotoaparáty

Canon Digital IXUS IIs - mladý zástupce elfí říše v praxi

Canon Digital IXUS IIs

27. května 2004, 00.00 | Společnost Canon inovuje svoji nabídku a jednotlivé modely doplňuje o podporu přímého tisku. Tak z oblíbeného modelu IXUS II vzniká novinka letošního jara, fotoaparát Canon Digital IXUS IIs. Co nám může tento malý stylový kompakt nabídnout?

{Popis a ovládání}

Již několik měsíců vás seznamujeme s novinkami letošního jara, vesměs předvedenými při příležitosti PMA 2004. Většinou se jednalo o výkonné elektronické zrcadlovky kombinující vysoké rozlišení a dlouhé ohnisko. Tyto fotoaparáty však mají i další společnou vlastnost - jsou poměrně rozměrné. V dnešní recenzi vám proto představíme zástupce opačného konce segmentu - malý a opravdu kompaktní přístroj Canon Digital IXUS IIs. Jaký je tento pokračovatel oblíbené modelové řady fotoaparátů Canon?

Konstrukce, design
Fotoaparát Canon Digital IXUS IIs se vyznačuje specifickým kompaktním designem a rozměry 85x56x24 mm. Tělo je vyrobeno z kovu s odolnější povrchovou úpravou a novou stříbrno-lososovou barvou. Že se jedná o bytelnou konstrukci potvrzuje i jeho hmotnost 165 g, což je na přístroj těchto rozměrů opravdu dost.
Objektiv fotoaparátu je výsuvný a při zasunutí je chráněn automaticky zavíranými lamelami. Nad ním pak vidíme průzor optického hledáčku, osvitovou LED, interní blesk a nepatrný mikrofonní otvor.
Na vrchní straně fotoaparátu nalezneme spoušť okolo níž se otáčí zoomovací prstenec a tlačítko napájení. A/V a USB rozhraní je vyvedeno zboku pod gumovou krytkou.

Zbývající ovládací prvky nalezneme na zadním panelu fotoaparátu. Vzhledem k jeho malým rozměrům konstruktéři nahradili kruhový volič čtyřpolohovým přepínačem, který se nachází v pravém horním rohu této strany. Nalevo od něj vidíme optický průhledový hledáček s dvojicí standardním signalizačních LED. Pod displejem s rozlišením 118 000 a úhlopříčce 1,5" nalezneme čtveřici funkčních tlačítek, napravo od něj pak čtyřsměrný multifunkční volič a nad ním tlačítko přímého tisku. To je u tohoto modelu oproti předchozímu IXUSu II nově.

Na spodní straně fotoaparátu nalezneme kovový stativový závit a dvířka ukrývající napájecí Li-Ion akumulátor a SD/MMC paměťovou kartu. Tato dvířka mají uprostřed otvor zakrytý gumovou záslepkou, sloužící pro připojení síťového zdroje.

Technická specifikace
Canon Digital IXUS IIs využívá CCD snímač s efektivním rozlišením 3,2 miliónů bodů při poměrně malé úhlopříčce 1/2,7". Tak vytváří snímky ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 o maximálním rozlišení 2048x1536 obrazových bodů při nastavitelné citlivosti 50 až 400 ISO. Snímky dokáže zaznamenávat i sekvenčně a to s rychlostí cca 2 sn./s v maximálním rozlišení. Maximální počet snímků v sérii je 12. Přístroj dále natáčí ozvučené videosekvence ve formátu AVI v rozlišení 640x480, 320x240 či 160x120 s rychlostí 15 sn./s. Pro maximální rozlišení je jejich délka omezena 30 sekundami, sekvence menšího rozlišení dokáže přístroj zaznamenat až v délce 3 minut. Zvuk je nahráván se vzorkovací frekvencí 11 kHz při 8bitové hloubce vzorku.
Objektiv Canon složený ze šesti členů uspořádaných v šesti skupinách (3 z nich jsou asférické) nabízí pouze dvounásobné optické přiblížení (35 až 70 mm) při světelnosti f/2,8 - f/3,9. Pro další přiblížení je možno využít 3,2násobný digitální zoom. Přístroj vyniká inteligentním devítibodovým autofokusem s automatickým výběrem nejostřejších míst, případně je možno přepnout na pevné bodové ostření na střed. V makro režimu optická soustava pracuje od 10 cm. Ačkoliv fotoaparát neumožňuje ruční ostření, lze manuálně zaostřit na nekonečno či uzamknout vzdálenost zaostření.

Z hlediska expozice nabízí IXUSu IIs vedle plně automatického režimu i programovatelný režim, ve kterém je možno využít režim priority času pro expozice delší jak 1 s. Clona je dvoupolohová, kombinovaná mechanicko-elektronická závěrka pracuje v rozsahu 1/1500 až 15 s. Měření expozice je buď inteligentní průměrové, se zdůrazněným středem či bodové. Výslednou hodnotu lze ovlivnit v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV. Nabízí se i blokování expozice nejen při namáčknutí spouště, ale i později po stisku příslušného tlačítka.
Fotoaparát disponuje pěti předdefinovanými hodnotami vyvážení bílé barvy a dále dovoluje vedle automatického nastavení i přesné ruční změření. Interní blesk pracuje v rozsahu 0,47 - 3,0 / 2,0 m (W/T) a kromě redukce červených očí může nabídnout i synchronizaci s dlouhými časy a blokování zábleskové expozice.
V režimu přehrávání fotoaparát dokáže zobrazit histogram snímku bez optické signalizace přepálených míst, připojí ke snímku hlasovou poznámku, či umožní snímek otočit (navíc je možno aktivovat funkci automatického otáčení snímku dle polohy přístroje během expozice). Nově je podporována vedle tisku na tiskárny Canon i funkce přímého tisku standardizovaným protokolem PictBridge. Fotoaparát se připojuje pomocí USB 1.1 rozhraní. O jeho napájení se stará Li-Ion akumulátor NB-3L (3,7 V / 790 mAh). Ten je spolu s nabíječkou součástí balení, které dále obsahuje podrobný tištěný návod v češtině, zápěstní poutko, 16 MB SD paměťovou kartu, USB a A/V kabel a CD s ovladači a softwarem CANON Zoom Browser EX / Image Browser EX a Canon Photostitch.

Ovládání
Je příjemné, že si Canon zachová u modelové řady IXUS obdobný styl ovládání, s jakým se můžeme setkat i u řady PowerShot. Pouze ho pro potřeby menšího počtu ovládacích prvků malinko upravil. Po zapnutí stisknutím napájecího tlačítka fotoaparát nastartuje do takového režimu, který mu určuje poloha páčkového přepínače. První modrá poloha představuje režim prohlížení, dále jsou pak k dispozici automatický a programový režim focení a pochopitelně i natáčení videosekvencí.
Pro podrobné nastavení je určeno Menu fotoaparátu, které se vyvolává pomocí stejnojmenného tlačítka. Menu je již tradičně rozděleno na tři záložky, přičemž první odpovídá zvolenému režimu a zbývající 2 jsou pokaždé stejné (druhá záložka sdružuje systémové nastavení fotoaparátu, jako je datum a čas, formátování karty či výběr jazyka, třetí se pak celá věnuje uživatelskému přizpůsobení přístroje - zde se volí například zvuky při stisknutí spouště či uvítací obrázek). Každá záložka uspořádává v řádcích pod sebou jednotlivé parametry, přičemž jejich hodnota se určuje buď přímo v nabídce zobrazené u daného parametru, či (v případě rozsáhlejší nabídky) v dalším samostatném okně. V menu se pohybuje pomocí multifunkčního voliče. Ten uprostřed nemá, jak je u mnohých výrobků zvykem, potvrzovací tlačítko OK, jeho funkci plní tlačítko s nápisem SET.


Jak možná mnozí z vás vědí, v režimu fotografování jsou u přístrojů Canon uspořádány nejčastěji používané parametry v samostatném menu, jehož nabídka se zobrazí po stisku tlačítka FUNC. v levém okraji displeje. Hodnoty zde uvedených parametrů se vybírají z nabídky zobrazené u dolního okraje displeje. Do tohoto menu se často tvůrcům uživatelského rozhraní nevejde ikona pro určitý parametr, což pak řeší přepínáním mezi dvěmi podobnými parametry pomocí tlačítka SET. Tak je tomu i u tohoto přístroje. Je-li aktivován režim Dlouhá závěrka, na pozici Kompenzace expozice v menu je nabízeno i ruční nastavení doby expozice od 1 do 15 s. Pro nastavení dalších často měněných parametrů jsou určeny jednotlivé polohy multifunkčního voliče, jejichž význam je patrný z obrázku.

Přístroj však nabízí i řadu pokročilých funkcí, na které by fotograf bez návodu jen těžko přišel. Například blokování expozice (AEL), vzdálenosti zaostření (AFL) a výkonu blesku (FEL) se aktivuje v okamžiku namáčknutí spouště stisknutím odpovídající šipky voliče.

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Vzhledem k tomu, že fotoaparát IXUS IIs využívá CCD snímač se stejným rozlišením i velikostí, jaký je v modelu S1 IS (který jsme recenzovali před týdnem), nabízí i podobné výsledky co do množství šumu. Tedy snímky pořízené při citlivosti 50 a 100 ISO nemají se šumem potíže, 200 ISO již přináší znatelný ale použitelný obraz a snímek exponovaný při nastavené citlivosti 400 ISO již díky digitálnímu šumu ztrácí na detailech.


Porovnání šumu na neutrální šedé při citlivosti 50, 100, 200 a 400 ISO

Co se rozlišení jednotlivých detailů týče, je na tom IXUS IIs oproti ultrazoomu S1 IS o trochu lépe. Což j vzhledem k malému rozsahu ohnisek objektivu celkem pochopitelné. Také chromatická aberace je zcela nepatrná. Poměrně malý objektiv však přináší menší ostrost v okrajích snímků spojenou s mírným soudkovitým zkreslením.

full wide Tele
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 3 mm, vpravo 1 mm)

Automatické vyvážení barev je díky procesoru Digic opět dobré a opět platí to, že Canon si zakládá na teplejších pestřejších barvách, ovšem v decentní míře. Ruční nastavení bílé bylo jako vždy rychlé a bezproblémové.

WB auto WB manual
Porovnání vyvážení barev (vlevo automatické, vpravo ručně nastavené)

Porovnání optického přiblížení a vyvážení barev na denních snímcích (vlevo 35 mm, zataženo - vpravo 70 mm, AWB)
ISO100 ISO200 ISO400
Porovnání šumu a vyvážení barev na denních snímcích (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO)

ISO50 ISO100
ISO200 ISO400
Porovnání šumu a vyvážení barev na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: slunečno, 50 ISO - dále AWB, 100, 200 a 400 ISO, bez zapnuté redukce šumu)

Praktické zkušenosti
Práce s fotoaparátem IXUS IIs byla příjemná a jednoduchá, ovládací prvky reagovaly spolehlivě. Potěšila nás rychlost přístroje, který nastartoval za necelé 2,5 s, další snímek v plné kvalitě a rozlišení bylo možno bez náhledu pořídit do 1,5 s od předchozí expozice. Jeho uložení mu trvalo cca 2 s. Pokud je vypnutý hledáček, dosahuje fotoaparát i slušné rychlosti v sekvenčním režimu - cca 2 sn./s. Se zapnutým LCD je to pak cca 1,5 sn./s. Canon má také dobře vyřešené ostření - jednak je na výběr bodový či inteligentní devítibodový autofokus, ale také je možno aktivovat funkci rychlého ostření, kdy přístroj dosahuje typické doby ostření 0,5 s. Pokud se ostří několikrát na stejnou vzdálenost, je ostření ještě rychlejší. Nevýhodou tohoto ostření je menší úspěšnost při zhoršených podmínkách a také to, že se po dobu ostření vykreslovaná scéna zasekne. Tyto neduhy pak odstraňuje klasické ostření, které je však dvakrát pomalejší. V obou režimech je navíc možno používat (pokud by to v dané situaci neruší) osvitovou oranžovou LED.
Pohon optického zoomu vykazuje malou setrvačnost po uvolnění zoomovacího prstence. Vzhledem k malému rozsahu přiblížení to však moc nevadí. Pro přemístění z jednoho konce ohniska na druhý je potřeba 1,5 s, přičemž v celém rozsahu ohniska se rozliší 5 poloh. V režimu prohlížení se další snímek zobrazí přibližně za 0,3 s, jeho smazání i s vykreslením následujícího trvá 0,6 s. Fotoaparát se také vyznačuje úžasně malou spotřebou, výrobce udává možnost pořízení cca 200 snímků se zapnutým LCD, což je celkem reálné. My jsme během celého testování nemuseli akumulátor vůbec dobíjet.

Závěr
Malý digitální kompakt Canon IXUS IIs lze považovat za praktický obrazový zápisník s dobrou obrazovou kvalitou, předurčený svými rozměry i robustní konstrukcí ke každodennímu nošení. Navíc je dostatečně rychlý, takže dokáže zachytit i neopakovatelné momentky všedních dnů. Ačkoliv nenabízí plně manuální kontrolu nad expozicí, dává fotografovi svými funkcemi dostatečnou tvůrčí svobodu. Oproti konkurenci mu však chybí větší rozsah optického zoomu a třeba zábavné scénické režimy. Canon totiž u modelu IXUS IIs sází na tradiční výkon, propracovanost stylu a osobitou eleganci. Jeho doporučená maloobchodní cena je stanovena na 11 990,- Kč s DPH.

:: Podrobná specifikace fotoaparátu

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: