Canon EOS 650D v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Canon EOS 650D v testu

29. listopadu 2012, 01.50 | Canon EOS 650D je od léta nejvyšší model v kategorii amatérských zrcadlovek Canon. Výrobce zachoval vše, co se osvědčilo u modelu 600D včetně konstrukce těla. Změn je minimum, jsou ale důležité, týkají se mimo jiné i ovládání přístroje. LCD obrazovka je opět na výklopném a otočném panelu, pružnost ovládání je ale ještě více posílena díky použití dotykového displeje. A uživatel si může vybrat, jaký způsob ovládání mu právě vyhovuje.

 

Ergonomie a ovladatelnost je podpořena širokou nabídkou režimů expozice, programů a funkcí včetně možnosti ručního ovládání. Přístroj je také spolehlivý a dostatečně výkonný, má dobré provozní rychlosti včetně souvislého snímání rychlostí 5 obr./s, rychlého automatického ostření metodou fázové detekce a minimalizovaného zpoždění závěrky na stisk spoušti. Je to efektivní fotografický přístroj ale také díky kvalitě obrazu, a to jak fotografií, tak i Full HD videa, které je navíc stereofonní.

 

Canon EOS 650D a EF-S 18-55 mm IS II

 

Canon EOS 650D jsme si podrobně představili vzápětí po jeho prezentaci. Tento článek si můžete otevřít v novém okně. V tomto článku se zaměříme na zkušenosti z testu a hlavně zkušební snímky. Pokud si chcete zakoupit novou digitální zrcadlovku v kategorii pro amatérské tvůrce, případně i s určitým přesahem do poloprofesionální kategorie, pak jistě zvažujete modely EOS 650D a 600D a možná i „odlehčený poloprofi“ 60D, protože cenové rozdíly nejsou dramatické. Než oslovíte pracovníky odborných prodejen, podívejte se na naše recenze, pomohou vám, abyste se při samotném výběru zaměřili na vše, co je pro vás a vaši správnou volbu důležité. Zvítězí 650D, stojící z hlediska technických parametrů mezi modely 600D a 60D?

 

Zde se můžete vrátit k testu a recenzi EOS 600D a zde je link na základní představení 600D po jeho prezentaci jako novinky v nabídce Canon.

 

Canon EOS 650D podrobněji

 

Podíváme-li se na přístroj shora a srovnáme-li ho s modelem EOS 600D, nejspíš si ani neuvědomíme, že nový fotoaparát má „o chlup“ jiné rozměry (133 × 99,8 × 78,8 mm vs. 133 × 99,5 × 79,7 mm) a váží o 5 g více, co je ale zřejmé, to je stereofonní mikrofon umístěný zcela nahoře u sáněk pro externí příslušenství. Mezi ovládacími prvky na pravé straně chybí tlačítko Displej, přibyla ale jedna pozice u páčky pro zapnutí a vypnutí přístroje, a to režim pořizování videozáznamů, EOS Movie. Ten byl původně na otočném voliči režimů expozice. U 650D navíc využívá inovovanou funkci souvislého automatického ostření Hybrid AF, kdy systém stále sleduje vybraný objekt.

 

Canon EOS 650D - shora

 

Otočný volič režimů expozice nabízí automatický inteligentní scénický režim, automatický režim bez blesku, kreativní automatický režim, scénické programy Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Noční scéna bez stativu a program korigující protisvětlo pomocí technologie HDRI, a v tvůrčí zóně to je programová automatická expozice, program s předvolbou času, program s předvolbou clony a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Z voliče „zmizel“ režim A-Dep – Automatic Dept of Field, tedy automatika zaměřená na dosažení obrazu s velkým rozsahem hloubky ostrosti.

 

Při nastavení automatického inteligentního scénického režimu („zelený plus“) systém detekuje scénu a samočinně volí vhodný program. Využit je obrazový procesor DIGIC 5, který analyzuje každou scénu, tedy detekuje objekty v pohybu i obličeje v záběru a vyhodnocuje osvětlení, kontrast a barvy scény a podle dynamického rozsahu provede i nastavení funkce automatické optimalizace jasu.

 

Nový program HDR Backlight Control je vhodný pro snímky v ostrém protisvětle nebo přesvětlené a velmi kontrastní scény. Režim zobrazování s využitím výrazně zvýšeného dynamického rozsahu pořizuje tři expozice scény (podexponované, správná expozice a přeexponované), které jsou ve fotoaparátu zkombinovány do optimalizovaného zobrazení s bohatými detaily v oblastech stínů a vysokého jasu. Obdobně režim Noční scéna bez stativu usnadňuje zachycení různých večerních scén fotoaparátem drženým v rukou. V rámci režimu jsou rychle po sobě pořízeny čtyři snímky, které jsou následně sloučeny do jednoho ostrého a detailního snímku.

 

Canon EOS 650D - LCD: CA - kreativní automatika

 

Režim kreativní automatika (CA) umožňuje uživatelsky zasáhnout do nastavených parametrů snímání a snadno měnit hloubku ostrosti – pouhým posunem virtuálního jezdce vlevo, nebo vpravo, režim blesku a režim řízení.

 

Canon EOS 650D - LCD: flexibilní AF systém - snadná volba bodů AF

 

Na základní systémy se uživatel může plně spolehnout, ať už to je exponometrický systém se 63zónovým SPC, nebo automatické ostření, které používá devět křížových ostřicích bodů s tím, že fotoaparát nabízí čtyři způsoby ostření: s detekcí a sledováním obličeje v záběru, FlexiZone a FlexiZone Multi  a režim rychlého ostření, který umožňuje přepnutí na jiný ostřicí bod dotykem na displeji a přetažení zvýrazněného čtverečku na požadované místo.

 

Canon EOS 650D - LCD: korekce vad objektivu

 

Procesor DIGIC 5 má výrazný podíl na operačních rychlostech přístroje i na zpracování dat, kde nabízí i rozšířené možnosti, jako je korekce vad objektivu – vinětace a barevné odchylky.

 

Canon EOS 650D - LCD: obrazové styly

 

Barevné podání a další základní parametry snímků lze výrazně upravit také použitím různých obrazových stylů. Nabízen je Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a tři si může uživatel sám definovat a uložit pro rychlé použití.

 

Canon EOS 650D - LCD: digitální efektové filtry

 

Přístroj disponuje osmi tvůrčími digitálními filtry, které lze použít prostřednictvím dotykového displeje pro zvýšení vizuální působivosti snímků. V nabídce jsou efekty Art Bold, tedy umělecké zvýraznění s přehnanou barevností, Rybí oko, Č/B + zrnitost, Měkké zaostření, Levný fotoaparát aneb efekt „dírkové komory“, Miniatura, efekt olejomalby a efekt malby vodovými barvami. Efekt je možno uživatelsky ovlivnit, byť jen velmi omezeně, viz některé příklady:

 

Canon EOS 650D - LCD: efekt olejomalby

 

Efekt olejomalby.

 

Canon EOS 650D - LCD: efekt zrnitého čb filmu

 

Efekt zrnitého černobílého filmu.

 

Canon EOS 650D - LCD: efekt „dětského fotoaparátu“

 

Efekt „dětského fotoaparátu“.

 

Canon EOS 650D - LCD: efekt „rybího oka“

 

Efekt objektivu typu „rybí oko“.

 

Canon EOS 650D - displej a zadní stěna

 

Dotykový displej TFT LCD Clear View II s úhlopříčkou téměř 7,7 cm (3 palce), rozlišením cca 1,04 milionu obrazových bodů a poměrem stran 3:2, což odpovídá základnímu poměru stran obrazu, má pozorovací úhel (vodorovně i svisle) přibližně 170 °, nastavení jasu v sedmi úrovních a povrchovou úpravu odolnou proti znečištění. Díky umístění na výklopném a otočném panelu umožňuje snadno a pohodlně snímat z mnoha různých pozic a úhlů včetně natáčení videa s přístrojem umístěným na některém z mnoha nabízených systémů opěrek a držáků. Je uchycen v kloubu na levé straně těla a rozsah jeho otáčení je 270 °.

 

Canon EOS 650D - výklopný a otočný displej

 

Kapacitní dotyková technologie je velmi citlivá, podporuje různá vícedotyková gesta, podílí se na snadném a rychlém ovládání fotoaparátu i na okamžitém přístupu k funkcím a režimům a jejich přesnému nastavení. Dotykové ovládání se výrazně uplatní především při natáčení videa a fotografování v režimu Live View, neboť umožňuje nejen jemně a intuitivně ladit nastavení obrazu prostřednictvím obrazovky Quick Control, ale také vybrat AF body, obličeje a objekty v záběru, slouží jako elektronický hledáček s obrazovým snímačem, umožňuje ručně zaostřovat s 5- nebo 10násobným zvětšením snímku v jakékoli části displeje a dotykem lze také ovládat spoušť. Samozřejmě lze zobrazit histogram a pomocné mřížky.

 

Canon EOS 650D - LCD: nabídky na dotykovém panelu

 

Dotykové ovládání je rozsáhlé, intuitivní, funkčně bezvadné – patří k přednostem přístroje, stejně jako možnost ovládání dotykem vypnout, pokud v určitých situacích dáváme přednost konvenčnímu ovládání, anebo můžeme s výhodou kombinovat dotykové uživatelské rozhraní s tlačítky a otočnými ovladači.

 

Hledáček je kompaktní, zrcadlový (pentamirror), ale dostatečně kvalitní, s jasným zobrazením, přičemž má pokrytí přibližně 95 % a zvětšení obrazu asi 0,85×. Zaostřovací matnice je fixní. Dioptrická korekce okuláru má rozsah od -3 do +1 dioptrie. Uživatel může kontrolovat hloubku ostrosti pomocí tlačítka kontroly hloubky ostrosti. A pro snímky s velmi dlouhými časy expozice je na řemeni připevněna závěrka okuláru. Fotoaparát používá polopropustné sklopné zrcadlo s rychlým návratem. Jeho přenos světla – reflexní poměr je 40:60.

 

Senzor umístěný na plošce mezi okulárem hledáčku s měkkou očnicí a aktivními sáňkami pro připojení externího příslušenství, detekuje přiblížení se k hledáčku a systém následně automaticky vypne displej – pro fotografování používáme jen hledáček a systém šetří energii.

 

Zadní stěna je oproti EOS 600D změněna i v dalších detailech, tlačítka Menu pro vstup do uživatelských nabídek a Info pro zobrazení a ukrytí informací na displeji mají jiný tvar, pravá horní část zadní stěny má lépe řešenu tvarovanou plochu jako opěrku pro palec, tlačítka Av/korekce expozice a Q pro aktivaci rychlého ovládacího menu jsou menší. Vpravo nahoře jsou opět tlačítka pro blokování nastavené expozice a výběr zaostřovacích bodů autofokusu, vedle displeje je kolem středového tlačítka SET kruhové uskupení tlačítek pro vybrané funkce (vyvážení bílé, činnost AF, Picture Style a režim řízení), která slouží i pro navigaci, a zcela dole je dvojice tlačítek pro prohlížení a mazání snímků.

 

Canon EOS 650D - shora a zepředu

 

Při pohledu na přístroj zepředu je na pravé straně tlačítko pro uvolnění výměnného objektivu, pod ním je na objímce s bajonetem tlačítko kontroly hloubky ostrosti a nahoře tlačítko blesku. Na rukojeti pod spouští je kruhové okénko IR přijímače dálkového ovládání RC-6.

 

Canon EOS 650D - LED

 

Mezi madlem a středovým segmentem je v horní části LED světlo pro snížení nežádoucího efektu červených očí při použití výklopného blesku, které slouží pro indikaci aktivované samospoušti.

 

Canon EOS 650D - výklopný blesk

 

Výklopný blesk je stejný jako u předešlého modelu, se směrným číslem 13 (m/100 ISO) a pokryje úhel záběru objektivů do ohniskové vzdálenosti 17 mm, což po přepočtu na formát odpovídající filmu šířky 35 mm je 28 mm. Blesk je vyklopen nad tělo dostatečně vysoko, aby záblesk nezastínila většina objektivů běžné délky i některé delší.

 

Canon EOS 650D - LCD: režimy a funkce blesku

 

Nabídka režimů blesku odpovídá současným potřebám. K dispozici jsou režimy automatický a ruční, integrovaný vysílač Speedlite zajišťuje bezdrátové připojení více blesků, nechybí funkce pro snížení jevu červených očí, synchronizace s druhou lamelou závěrky. Čas X-sync je 1/200 s. Kompenzace zábleskové expozice má rozsah ± 2 EV v krocích po 1/2 a 1/3 EV. K dispozici je i blokování expozice s bleskem.

 

Canon EOS 650D - LCD: režimy a funkce blesku II

 

Využít je možno i bracketing expozice s bleskem, avšak jen pomocí kompatibilního externího blesku. Aktivní sáňky pro blesky a externí příslušenství jsou kompatibilní s externími blesky E-TTL II řady Speedlite EX.

 

Canon EOS 650D - slot pro paměťové karty

 

Snímky ve formátu JPEG, 14bitové soubory RAW (Canon original RAW 2. verze) a stereofonní videozáznam MOV/H.264 lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-1). Zajištěna je i kompatibilita s kartami typu Eye-Fi, které umožňují snadný přenos dat s využitím bezdrátové komunikační technologie Wi-Fi. Slot pro paměťové karty je tradičně na pravém boku pod plastovým ochranným krytem s kovovým zpevněním.

 

Canon EOS 650D - baterie

 

Canon EOS 650D používá stejnou dobíjecí 7,2V lithium-iontovou baterii jako modely EOS 600D a 550D modely,  LP-E8 s kapacitou 1120 mAh, která představuje energii 8,1 Wh. Je-li plně nabita, umožňuje pořídit asi 440 snímků, nebo přibližně 1 hodinu a 40 minut videozáznamů (podle norem CIPA). Skutečnou výdrž baterie ovlivňuje řada faktorů od podmínek fotografování po individuální přístup včetně častějšího použití živého náhledu nežli hledáčku, používání a nastavení interního blesku a prohlížení pořízených snímků a videoklipů. Dokoupit je možno sadu napájecího adaptéru ACK-E8, která umožňuje čerpat energii z elektrické sítě, anebo bateriový grip BG-E8, do kterého lze vložit dvě Li-ion baterie, anebo tužkové napájecí články nebo NiMH akumulátory.

 

Canon EOS 650D - konektory

 

Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně je k dispozici rozhraní USB 2.0 Hi-Speed, které slouží také jako AV výstup (PAL/NTSC), pro připojení ke kompatibilní HDTV je přístroj vybaven minikonektorem HDMI, který je kompatibilní s HDMI-CEC, a dále má zdířku pro konektor dálkové kabelové spoušti a zdířku pro konektor externího mikrofonu, jímž je 3,5mm stereofonní mini-jack. Konektory jsou stejně jako u 600D chráněny výklopnými gumovými krytkami.

 

Canon EOS 650D a objektivy 40 a 18-135 mm

Připomeňme si, že Canon spolu se zrcadlovkou EOS 650D představil i dvojici nových objektivů: tenký a lehký EF 40 mm 1:2,8 STM a všestranně použitelný zoom EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS STM. "STM" označuje lineární krokový elektromotorek pro pohon systému automatického zaostřování. Takový typ pohonu je standardně používán v objektivech pro kompaktní bezzrcadlové fotoaparáty s výměnnými objektivy, výborně se hodí pro autofokus pracující metodou detekce kontrastu a také pro rychlé a tiché zaostřování během záznamu videosekvencí.

 

Canon jako první použil tento systém v objektivech pro konvenční zrcadlovky. Oba objektivy mají ruční ostření řešeno systémem "focus-by-wire", nikoli pouze mechanickým převodem svázaným s otočným zaostřovacím prstencem, a umožňují jemné ruční doostření i při aktivovaném režimu automatického ostření.

 

Pro test jsem měl k dispozici kit s levnějším základním zoomobjektivem EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II (ekv. u 35mm formátu: cca 28/29–88/90 mm) a tenký objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM (ekv. u 35mm formátu: cca 64 mm), se kterým tvoří tělo EOS 650D opravdu velice kompaktní a lehkou kombinaci.

 

Canon EOS 650D a EF 40 mm 1:2,8 STM

 

Kvalita obrazu – zkušební snímky

 

Celková kvalita obrazu je velice dobrá, v exteriéru za dobrého osvětlení vynikající. Při použití grafického formátu JPEG je základní nastavení zpracování dat primárně určeno pro „rychlou“ reportážní fotografii, nicméně dynamický rozsah je velmi dobře optimalizován, stejně jako reprodukce barev a podání jemných tonálních přechodů i prokreslení jemných detailů obrazu, zejména pokud není použita extrémně vysoká hodnota citlivosti ISO.

 

Pro dosažení vyšší obrazové kvality mají uživatelé možnost využít funkci C.Fn-3 Priorita zvýraznění tónu, která díky zvýšení dynamického rozsahu zlepšuje prokreslení obrazu ve světlých oblastech, anebo jednoduše nastavit nový program HDR Backlight Control se zobrazením pomocí výrazně zvýšeného dynamického rozsahu. A zkušení uživatelé mohou použít obrazové soubory RAW, které následně sofistikovaně zeditují a převedou na běžně používané. Program Canon Digital Photo Professional je tradičně k fotoaparátu přibalen.

 

Canon EOS 650D + EF-S 18-55 mm

 

Při použití firemního nastavení a zpracování dat do grafického formátu JPEG mají hrany jen mírně zvýšený kontrast, ostrost struktur je výborná, třepení hran je minimalizované. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit. První obrazec je pořízen s objektivem EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II. Citlivost 200 ISO, clona 8 a čas 1/6 s. 

 

Canon EOS 650D + EF 40 mm 1:2,8 STM

 

Druhý obrazec s objektivem EF 40 mm 1:2,8 STM. Citlivost 200 ISO, clona 8 a čas 1/6 s.

 

Canon EOS 650D - test

 

Ostrost a prokreslení detailů na snímku hřbetů knih s různou texturou a barvou. Vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 1/5 s), vpravo 1600 ISO (1/40 s). Clonové číslo jsem v obou případech nastavil na 11. Ohnisková vzdálenost byla 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.

 

Canon EOS 650D - wb

 

Podání barev je v základním nastavení za běžného denního osvětlení poměrně realistické, tonální reprodukce je kvalitní i za horšího osvětlení a také v interiérech s různými druhy umělého osvětlení. Plně automatický režim vyvážil žluté žárovkové světlo s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný. Uživatel má samozřejmě několik možností, jak dosáhnout zcela přesného vyvážení, včetně vyvážení ručního.

 

Canon EOS 650D - LCD: WB

 

Pro vyvážení bílé barvy, a tedy celkové podání barev při různém typu osvětlení, je k dispozici kromě plně automatického režimu pomocí obrazového snímače několik režimů pro různé druhy světla (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé zářivkové osvětlení, Blesk) a také uživatelské vyvážení bílé s možností uložit jedno nastavení do paměti. U všech režimů s výjimkou blesku je uvedena barevná teplota světla v Kelvinech, na kterou jsou vyváženy. 

 

Canon EOS 650D - LCD: jemné úpravy WB a bracketing

 

Veškerá nastavení vyvážení bílé je možno také jemně kompenzovat (v rozsahu ± 9 v oblastech modrá/jantarová  a purpurová/zelená). Využití nabízí i funkce WB Bracketing – posouvání vyvážení bílé á ± 3 úrovně v krocích po jednotlivých úrovních, 3 snímky s různou expozicí při spuštění závěrky a volitelný posun k modré/jantarové nebo purpurové/zelené. Přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech ovšem možné není.

 

Canon EOS 650D - šum

 

Digitální obrazový šum se zvyšuje spolu s hodnotou citlivosti ISO, má celkem přirozený charakter, více patrný je v tmavších oblastech obrazu. Barevný šum je velmi účinně potlačen až po vysoké hodnoty citlivosti. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má standardní rozsah 100 až 12 800, v rozšířeném režimu je dostupná ještě hodnota ISO 25 600.

 

Canon EOS 650D - šum - reál

 

Digitální obrazový šum na snímku z reálného prostředí, který dlouhodobě používám pro možnost vzájemného srovnání testovaných fotoaparátů. Vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 0,6 s), vpravo 1600 ISO (1/15 s). Clonové číslo jsem v obou případech nastavil na 11. Ohnisková vzdálenost byla 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.

 

Canon EOS 650D - LCD: redukce šumu - dlouhé časy

 

Přístroj samozřejmě nabízí i uživatelské funkce pro snížení šumu. V případě dlouhých časů expozice (od 1 s výše) má tři možnosti: zakázat, povolit, nechat rozhodnutí na automatickém programu přístroje.

 

Canon EOS 650D - LCD: redukce šumu - vysoká citlivost

 

Při použití vysokých hodnot citlivosti může uživatel vybrat jeden ze tří stupňů redukce šumu, potlačení šumu vysoké, standardní, nízké, nebo použít program, který pro optimalizované potlačení šumu zpracuje data ze čtyř sekvenčně pořízených snímků s různým nastavením, anebo může redukci zcela vypnout s tím, že míru a způsob potlačení šumu zvolí a provede až při editaci v počítači a s využitím speciálních nástrojů editačního programu.

 

Canon EOS 650D - redukce šumu I

 

Následují tři ukázky, jak se projeví uplatnění funkce snižující míru obrazového šumu při použití vysoké citlivosti. První je výřez testovací tabulky. Použil jsem hodnotu citlivosti ISO 25 600, tedy maximum. V programu s prioritou clony jsem nastavil clonové číslo 8, čas expozice byl 1/800 s a ohnisková vzdálenost 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM. Horní pruh je výřez ze snímku, kdy jsem funkci nepoužil, druhý s nízkou redukcí šumu, třetí se standardní, čtvrtý s vysokou redukcí šumu a zcela dole je speciální režim optimalizované redukce.

 

Canon EOS 650D - redukce šumu II

 

Druhý je výřez záběru na hřbety knih. Použil jsem opět nejvyšší možnou hodnotu citlivosti ISO 25 600, v programu s prioritou clony jsem nastavil clonové číslo 11, čas expozice byl 1/640 s a ohnisková vzdálenost 40 mm (opět objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM). Horní pruh je výřez ze snímku, kdy jsem funkci nepoužil, druhý s nízkou redukcí šumu, třetí se standardní, čtvrtý s vysokou redukcí šumu a zcela dole je speciální režim optimalizované redukce.

 

Canon EOS 650D - redukce šumu III

 

A pro třetí příklad jsem využil výřez ze standardně a dlouhodobě používaného záběru z reálu. Citlivost je opět ISO 25 600, clonové číslo 11, čas expozice 1/250 s a ohnisková vzdálenost 40 mm (objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM). Vlevo nahoře je výřez ze snímku, kdy jsem funkci nepoužil, uprostřed s nízkou redukcí šumu, nahoře vpravo se standardní, dole vlevo s vysokou redukcí šumu a dole vpravo je speciální režim optimalizované redukce.

 

Canon EOS 650D - změny barev

 

Alespoň tři ukázky výrazně změněného barevného podání. První snímek je referenční, se standardní barevností, druhý je s barevností živou, třetí s použitím HDR zobrazování a čtvrtý je kombinací vodových barev s přehnaně živou barevností, sytostí. Uživatelsky je možno upravit sytost a tón barev, jas, kontrast a ostrost. Citlivost byla 200 ISO, čas 1/8 a 1/25 s, clonové číslo 5,6 a ohnisková vzdálenost 40 mm (objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM).

 

Canon EOS 650D - šedá škála

 

Ukázka, jak systém přístroje převede barevné tóny do šedé škály (obrazový styl, preference clony, citlivost 200 ISO, čas 1/8 s, clona 5,6). Uprostřed je efekt černobílého snímku se zvýšenou zrnitostí (citlivost 800 ISO, čas 1/25 s, clona 5,6). A vpravo je ruční nastavení parametrů expozice i ruční úprava základních obrazových parametrů (citlivost 200 ISO, čas 1/25 s, clona 2,8). Použit objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.

 

Canon EOS 650D - efekt dírkové komory

 

Efekt dírkové komory. Uprostřed je základní zobrazení, vlevo a vpravo chladnější a teplejší podání. Citlivost 200 ISO, čas 1/25 s, clona 2,8. Použit objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.

 

Canon EOS 650D - kreativní automatika a rozostření pozadí

 

Rozostření pozadí při použití automatického tvůrčího režimu. Nahoře čas 1/80 s, clona 2,8 a citlivost 640 ISO. Dole čas 1/60 s, clona 5,6 a citlivost 2500 ISO. Ohnisková vzdálenost 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.

 

Canon EOS 650D - ručně rozostřené pozadí

 

Výrazné vs. mírné rozostření pozadí, anebo také malá vs. velká hloubka ostrosti při použití režimu s ručním nastavením parametrů expozice a poloautomatického programu s prioritou clonového čísla. Nahoře snímek s výrazně rozostřeným pozadím: ručně, clona 2,8 a čas 1/25 s. Dole maximální ostrost: priorita clony – clona 22, čas byl 2,5 s. Citlivost byla v obou případech 200 ISO a opět jsem použil objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.

 

Výběr dalších zkušebních snímků

 

Canon EOS 650D - blesk

 

Dva snímky z testu, jak lze pomocí interního výklopného blesku bez rušivého stínu přisvětlit malý objekt. Ohnisková vzdálenost byla 55 mm (ekv. 88 mm) a použil jsem clonové číslo 5,6. Vlevo je pro porovnání snímek bez použití blesku (citlivost 100 ISO, program s preferencí clony a čas vyšel 1/10 s). Uprostřed a vpravo: režim s ručním nastavením parametrů expozice, čas 1/60 s, ale pro snímek uprostřed s vyšší hustotou jsem použil citlivost ISO 400, kdežto pro ten jasnější vpravo 800 ISO. Využil jsem funkci pro úpravu výkonu blesku – korekce zábleskové expozice umožní jemně ovlivnit výsledný obraz, základní je ovšem použití vhodné kombinace času expozice, clonového čísla a obecné citlivosti. Svou roli také hraje vyvážení bílé vůči barevné teplotě světla.

 

Canon EOS 650D - kočka I

 

Kočka I. Ohnisko 42 mm (ekv. 67 mm), čas 1/60 s, clona 11 a citlivost 200 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice a blesk.

 

Canon EOS 650D - kočka II

 

Kočka II. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 200 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice a blesk.

 

Canon EOS 650D - vlak I

 

Vlak I. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/500 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Režim Sport.

 

Canon EOS 650D - vlak II

 

Vlak II. Ohnisko 44 mm (ekv. 70 mm), čas 1/640 s, clona 5,0 a citlivost 125 ISO. Režim Sport.

 

Canon EOS 650D - vlak III

 

Vlak III. Ohnisko 40 mm (ekv. 64 mm; objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM), čas 1/640 s, clona 4,0 a citlivost 100 ISO. Režim Sport.

 

Canon EOS 650D - vlak IV

 

Vlak IV. Ohnisko 40 mm (ekv. 64 mm; objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM), čas 1/800 s, clona 4,5 a citlivost 100 ISO. Režim Sport.

 

 Canon EOS 650D - vlak V

 

Vlak V. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO. Režim Sport.

 

Canon EOS 650D - vlak VI

 

Vlak VI. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 160 ISO. Režim Sport.

 

Canon EOS 650D - plener I

 

Městská krajina I. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/250 s, clona 11 a citlivost 200 ISO. Program s preferencí clonového čísla.

 

Canon EOS 650D - plener II

 

Městská krajina II. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), clona 8, čas 1/400 s a citlivost 100 ISO. Program s vysokým dynamickým rozsahem.

 

Canon EOS 650D - plener III

 

Městská krajina III. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/100 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EOS 650D - plener IV

 

Městská krajina IV. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/80 s, clona 11 a citlivost 200 ISO. Program s preferencí clonového čísla.

 

Canon EOS 650D - plener V

 

Městská krajina V. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/160 s, clona 16 a citlivost 100 ISO. Program s preferencí clonového čísla.

 

Canon EOS 650D - plener VI

 

Městská krajina VI. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/160 s, clona 13 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EOS 650D - plener VII

 

Městská krajina VII – difúzní osvětlení. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/200 s, clona 9 a citlivost 100 ISO. Automatika.

 

Canon EOS 650D - plener VIII

 

Městská krajina VIII – difúzní osvětlení. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/200 s, clona 9 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EOS 650D - plener IX

 

Městská krajina IX. Vlevo: ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/250 s, clona 10, citlivost 100 ISO, Krajina. Uprostřed a vpravo ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), clona 22 a program s preferencí clonového čísla, ale uprostřed citlivost 1600 ISO a čas byl 1/500 s, kdežto vpravo 100 ISO a čas 1/50 s.

 

Canon EOS 650D - noc I

 

Noc I. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 25 s, clona 18 a citlivost 200 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.

 

Canon EOS 650D - noc II

 

Noc II. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 20 s, clona 16 a citlivost 400 ISO. Program s preferencí clonového čísla.

 

Canon EOS 650D - noc III

 

Noc III. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 13 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Program s preferencí clonového čísla.

 

Canon EOS 650D - noc IV

 

Noc IV. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 0,3 s, clona 5,6 a citlivost 6400 ISO. Scénický program Krajina.

 

Canon EOS 650D - noc V

 

Noc V. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 15 s, clona 11 a citlivost 100 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.

 

Canon EOS 650D - noc VI

 

Noc VI. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 30 s, clona 22 a citlivost 400 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.

 

Canon EOS 650D - noc VII

 

Noc VII. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 30 s, clona 22 a citlivost 400 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.

 

Canon EOS 650D - ukázka nabídky příslušenství EOS

 

Krátce na závěr

 

Kompaktní digitální zrcadlovka Canon EOS 650D výborně poslouží i náročnějším amatérským fotografům a těm, kteří si ji zakoupí jako svou první zrcadlovku, umožní snadno a intuitivně fotografovat a pořizovat videoklipy, ale pokud si to budou přát, pak také proniknout hlouběji do tajů kreativní fotografie a zahájit promyšlenou digitální tvorbu. Díky displeji na výklopném a otočném panelu a možnosti využít živý náhled pro fotografování a pořizování videozáznamů usnadňuje snímání z různých stanovišť a úhlů.

 

Fakt, že je displej navíc dotykový, ještě více rozšiřuje pružnost jeho použití a fotoaparát je atraktivnější pro současné uživatele, kteří ve své volbě preferují multifunkční přístroje a zařízení s dotykovými displeji. A pro všechny potenciální uživatele je jistě lákavé, že je to přístroj se snadným, příjemným ovládáním založený na špičkových technologiích, spolehlivých, funkčně bezvadných systémech a nabízející široký výběr režimů, programů a funkcí, a to jak praktických, tak i těch, které umožňují zábavnou tvorbu a podněcují k experimentům.

 

Přirozeně, EOS 650D není zcela ideální či dokonalý přístroj. Z hlediska náročných uživatelů, kteří preferují snímání se živým náhledem na displeji a pořizují dynamické videoklipy, může být nový hybridní systém automatického ostření stále pomalejší, než by si přáli. Mnozí uživatelé by jistě uvítali, kdyby jako základní zdroj energie sloužil akumulátor s delší výdrží na jedno nabití. A některým uživatelům bude chybět klasické pomocné světlo autofokusu pro diskrétní snímání za nízké hladiny osvětlení, nejde-li použít externí blesk emitující infračervený měřicí paprsek, anebo ho nemají k dispozici.

 

Důležitá je samozřejmě příslušnost k rozsáhlému modulárnímu systému EOS, který obsahuje výměnné objektivy EF i EF-S, externí blesky a další příslušenství, díky kterému je využití přístroje velmi široké a do velké míry přizpůsobitelné osobním potřebám různých uživatelů. K tradičním přednostem patří i bohatá softwarová výbava, kterou výrobce k fotoaparátu poskytuje. EOS Solution Disk v25.2 pro Windows 7/Vista/XP (SP-3) obsahuje ImageBrowser EX 1.0, PhotoStitch 3.1, Digital Photo Professional 3.11, Picture Style Editor 1.10 a EOS Utility včetně EOS Sample Music a pro Mac OS X (10.6–10.7) také ImageBrowser EX 1.0, PhotoStitch 3.2, DPP 3.11, Picture Style Editor 1.10 a EOS Utility 2.11. ImageBrowser EX 1.0 je zcela nová verze programu pro vytváření databází souborů fotografií a videoklipů, umožňuje jejich vyhledávání, editaci, usnadňuje tisk vybraných snímků a nabízí propojení s Microsoft Silverlight.

 

Kvalita snímků je výborná, a to i při použití poměrně vysokých hodnot citlivosti, za příznivých podmínek a při využití možností dat RAW vynikající. Dobře optimalizovaná je i kombinace těla a setového objektivu včetně podpory funkcí pro korekci periferního osvětlení a barevné vady. I v této sestavě lze získat obraz s dobrým prokreslením detailů a rozlišením, dobrý je i dynamický rozsah, který je v případě potřeby možno zlepšit pomocí funkce priority světlých tónů a využít je možno i nový program využívající zobrazování se zvýšeným dynamickým rozsahem. 

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoZjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon EOS 650D.

 

 

Přílohy:

 canon_d650_amalka01.jpg (13 156,00 kB)

 canon_d650_amalka02.jpg (10 221,38 kB)

 canon_d650_art18_55mm.jpg (7 161,55 kB)

 canon_d650_art40mm.jpg (3 679,05 kB)

 canon_d650_barven.jpg (21 158,00 kB)

 canon_d650_blitzem.jpg (13 204,47 kB)

 canon_d650_ca_ostrost.jpg (7 921,51 kB)

 canon_d650_cb.jpg (5 387,75 kB)

 canon_d650_detskij_fotjak.jpg (4 797,69 kB)

 canon_d650_noc01.jpg (8 437,00 kB)

 canon_d650_noc02.jpg (9 477,81 kB)

 canon_d650_noc03.jpg (6 363,78 kB)

 canon_d650_noc04.jpg (10 221,32 kB)

 canon_d650_noc05_cl11.jpg (8 790,88 kB)

 canon_d650_noc06_cl22.jpg (9 413,88 kB)

 canon_d650_noc07_cl22.jpg (8 950,66 kB)

 canon_d650_ost.jpg (10 862,74 kB)

 canon_d650_plener01.jpg (10 383,33 kB)

 canon_d650_plener03.jpg (11 416,70 kB)

 canon_d650_plener04.jpg (13 739,72 kB)

 canon_d650_plener05.jpg (8 356,09 kB)

 canon_d650_plener06.jpg (11 323,64 kB)

 canon_d650_plener07.jpg (7 480,87 kB)

 canon_d650_plener08.jpg (8 452,64 kB)

 canon_d650_plener09.jpg (12 726,04 kB)

 canon_d650_plener10hdri.jpg (13 283,13 kB)

 canon_d650_rucne_ostrost.jpg (8 107,32 kB)

 canon_d650_sum.jpg (10 042,56 kB)

 canon_d650_sum_real.jpg (8 473,92 kB)

 canon_d650_sumu_redukce.jpg (4 688,44 kB)

 canon_d650_sumu_redukce_knihy.jpg (22 411,60 kB)

 canon_d650_sumu_redukce_real.jpg (21 688,15 kB)

 canon_d650_vlak01.jpg (6 167,87 kB)

 canon_d650_vlak02.jpg (6 446,42 kB)

 canon_d650_vlak03.jpg (11 173,72 kB)

 canon_d650_vlak04.jpg (8 345,95 kB)

 canon_d650_vlak05.jpg (10 396,37 kB)

 canon_d650_vlak06.jpg (4 745,51 kB)

 canon_d650_wb.jpg (6 680,25 kB)

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: