Canon IXUS 850 IS: širokoúhlý kompakt s vysokým ISO v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Canon IXUS 850 IS: širokoúhlý kompakt s vysokým ISO v praxi

1. prosince 2006, 00.00 | Dostal se nám do redakce k otestování IXUS 850 IS s rozlišením 7,1 MPix, 3,7x optickým zoomem, celokovovým tělem, rozměrným 2,5" displejem, optickým stabilizátorem a s možností fotografování na vysoké citlivosti. Jaká je novinka od Canonu v praxi?

{Základní popis}

Canon Digital IXUS 850 IS představuje novinku ze stylové řady IXUS. Aparát může svým potenciálním uživatelům nabídnout vysoké rozlišení, standardní zoom (3,7x optické přiblížení), jednoduchou obsluhu, automatické funkce, rozměrný display a kompaktní rozměry. Zákaznickou skupinu na kterou je přístroj orientován určitě potěší též přítomnost optické stabilizace obrazu IS (Image Stabilization), celokovový - stylový plášť a především snadná obsluha a přehledné menu. Pro fajnšmekry je zde také malý optický průhledový hledáček. Canon IXUS 850 IS je určen pro nenáročné uživatele a tím pádem nenáročné fotografické situace (čemuž odpovídá též funkční vybavení fotoaparátu, kde byste jakékoli pokročilé manuální funkce jen stěží hledali). Oproti svému předchůdci IXUSu 800 IS, nabídne novinka větší rozlišení, trochu jiný design a uspořádání ovládacích prvků a především fotografování na vyšší citlivosti - až ISO 1600. Také se zde nově setkáme s širokoúhlým objektivem, který na rozdíl od 35 mm ohniska (u 800 IS) začíná již na 28 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm). Toliko tedy zásadní rozdíly mezi novinkou a starším modelem a teď již pojďme na něj. Jaká je tedy "osmsetpadesátka" v praxi a jak je na tom s kvalitou fotografií?

Konstrukce a design

Pěkný a propracovaný design je u této kategorie fotoaparátů již standardem a svým způsobem i nezbytností. Jak již bylo zmíněno, tělo kompaktu je vyrobeno z kovu, barevné provedení je kombinací chromu a stříbřitě-šedé barvy. Rozměry a hmotnost IXUSu 850 IS jsou: 89,5 x 58 x 25,1 mm a 150 g. Přední stranu vyplňuje z velké části teleskopický objektiv, který lemuje stříbrný prstenec. Nad ním můžeme spatřit optický průhledový hledáček, asistenční světlo autofocusu a interní blesk. Na spodní straně najdete kovový závit pro umístění kompaktu do stativu a dvířka, kde je ukryt akumulátor a paměťová karta typu SD. Na dvířkách ještě najdete gumovou záslepku, pod níž je otvor pro umístění externího napájení. Na boku přístroje je kovové očko pro uchycení řemínku a dále záslepka pro digitální A/V výstup (1 konektor jack a 1 x USB).

Výčet ovládacích prvků nepřesahuje nezbytně nutný počet a výrobce jej vyřešil s důrazem na co největší ergonomičnost. Na vrchní straně najdeme pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí aparátu a prstenec ovládání zoomu, lemující spoušť. Všechna ostatní ovládací tlačítka leží na zadní části. Tam umístil výrobce jednak display s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 207 000 bodů a dále ovládání: kruhový přepínač, tlačítko pro sdílení a přímý tisk, multifunkční křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a dvojici kláves - DISP a MENU. V horní části - nad displej, je optický průhledový hledáček, který však nevyniká žádnými velkými rozměry. Jeho využití bude tedy spíše velmi specifické (ať již pro uživatele, kteří jsou na něj zvyklý nebo spíše v situacích šetření baterie, případně při fotografování na přímém slunečním světle). Hledáček má sice reálné zobrazení zoomu, ale také značný ořez (cca 20% scény).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Canon Digital IXUS 850 IS fotografuje na základě CCD snímacího čipu s efektivním rozlišením 7,10 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Fotografovat tedy můžete do rozměru až 3 072 x 2 304 bodů, v dalších velikostech 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů. Použitý formát je JPEG (použité zde jsou celkem tři druhy komprese - Super Fine, Fine a Normal). Jako obrazový procesor byl použil DIGIC III. Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600. Ozvučené videosekvence pořídíme v rozlišení 640 x 480, nebo 320 x 240 bodů s frekvencí 30, nebo 15 snímků za sekundu (video formát - AVI). Nahrávat můžeme až do zaplnění paměťové karty (nebo najednou max. 1 GB).

 

Použitá optika obsahuje trochu netradičně 3,7x optický zoom, s ohniskovým rozsahem 4,6 - 17,3 mm (28 - 105 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu) a při světelnosti objektivu F2,8 - 5,8. Autofocus používá systém měření AiAF, porovnávající kontrast na 9-bodech. V normálním režimu ostří přístroj od 50 cm, v režimu makro pak od zhruba 3 cm.

Canon IXUS 850 IS je vybaven optickou stabilizací obrazu, fungující na principu plovoucí čočky v objektivu. Jedná se o totožnou technologii, s jakou se můžete setkat u objektivů EF Canon. Elektronický snímač s procesorem IS řídí pohyby jednotlivých optických členů objektivu a poskytuje rychlou a přesnou korekci roztřesení (až 4 000 signálů za sekundu). V objektivu je asférická čočka s ultravysokým indexem lomu (UA), díky níž je možné použít úzký profil. Optický stabilizátor pracuje ve třech režimech: Stabilizovat stále, Stabilizovat jen při fotografování a Panorámování. Lze jej samozřejmě také úplně deaktivovat.

V případě expozičních parametrů máme možnost volby pouze plné automatiky, scénických režimů a režimu program, který umožňuje ovlivňovat jisté parametry jako ISO, WB nebo funkce blesku. Expoziční časy se nastavují v rozmezí 15 - 1/1600 sekundy. Sekvenční snímání zde pracuje rychlostí 1,7 snímků za sekundu. Měření expozice je poměrové, se zdůrazněným středem a bodové. Kompenzaci expozici můžeme korigovat v rozmezí 2EV (+/- 1/3EV kroků). Dále můžeme využít také některý ze scénických režimů (SCN). Je zde k dispozici celkem 10 druhů (Portrét, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Akvárium a Pod vodou).

Pro kreativce je zde možnost výběru některého z barevných filtrů, kterých je zde celkem 12: Standard, Živé, Neutrální, Sépie, Black & White, Pozitiv, Světlé pleťové tóny, Tmavé pleťové tóny, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a Vlastní barva. Histogram sice je k dispozici, ale pouze u již pořízených snímků - v režimu prohlížení. Displej pracuje ve třech režimech: Pouze náhled scény, náhled scény včetně expozičních informací a deaktivace displeje.

Vyvážení bílé můžeme nastavit na plně automatické měření, některou z předvoleb (Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H) a manuální měření. Vestavěný blesk pracuje v pěti režimech: Zapnuto stále, Vypnuto, Pomalá synchronizace, Auto, S redukcí červených očí. Dosah blesku je cca 50 cm až 3,5 m na nejkratším ohnisku. Data se ukládají na externí paměťové médium (SD/MMC).

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Fotoaparát spustíme a vypneme malým zapuštěným tlačítkem (se zelenou LED diodou) na horní straně přístroje. Režimy měníme kruhovým ovladačem na zadní straně a máme k dispozici možnosti: Prohlížení, Plná automatika, Manuál (přesněji by měl být označený jako "Program"), Scénické režimy (SCN) a Kamera. Multifunkčním křížovým ovladačem měníme citlivost (nahoru), způsob ostření: Makro/Krajina/Normální (vlevo), režim snímání - Jednorázově, Sériově, Samospoušť (dolů) a režimy blesku (vpravo). Ostatní parametry nastavujeme tlačítkem Func/Set, uprostřed křížového ovladače.

V rychlém menu přístupném tlačítkem Func/Set nastavíme režim expozice (plně automatický, program, scénické režimy), korekci expozice, vyvážení bílé barvy, barevné efekty, oblast měření expozice, kvalitu snímků (velikost komprese JPEGu) a rozlišení. V plně automatickém režimu můžeme měnit pouze rozlišení a kompresi JPEGu (ostatní položky jsou "zmraženy"). Tlačítkem menu se dostaneme do hlavního menu, které se rozděluje na tři hlavní záložky: Fotoaparát, Nastavení a Uživatelské nastavení.

 

 

V první záložce nalezneme možnosti: Vícebodové zaostřování, Pomalá synchronizace, Červené oči, Délka samospouště (2s, 10s, volitelně), Aktivace pomocného světla AF, Digitální zoom, Doba prohlížení snímku po jeho pořízení, Pomocná mřížka, Překrytí zobrazení, Režim stabilizátoru IS (Vypnout, Stabilizovat stále, Stabilizovat jen při fotografování a Panorámování), Razítko data, Datum a Dlouhá závěrka.

 

 

 

Podsložka menu "Nastavení" umožňuje měnit: Ztlumení, Hlasitost, Jas displeje, Úspora energie, Časové pásmo, Datum a čas, Zobrazení hodin, Formátování, Vytvoření složky, Automatické otáčení snímků, Doba zasunutí objektivu, Jazyk, Videosystém, Metoda tisku, Resetovat vše. Poslední záložka - uživatelské nastavení - obsahuje měnit zvuky a témata (téma, úvodní obrázek, úvodní zvuk, zvuky činnosti, zvuk samospouště a zvuky závěrky). V režimu prohlížení snímků se nám v hlavní struktuře menu zobrazí ještě další položka, umožňující provádět Přechody, Prezentace, Změny barev, Zvukové poznámky, Ochranu snímků, Otáčení nebo Mazání fotografií.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Canon IXUS 850 IS fotografuje na šest citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Při prvních třech citlivostech - tedy ISO 80, 100 a 200 se neprojevuje téměř žádný šum, jež by vyloženě kazil vizuální vjem ze snímků. Fotografie pořízené na čtvrtou citlivost ISO 400 již mají dobře patrný šum, nicméně i takto pořízené fotografie lze stále použít, ale zde už je třeba zvážit pro jaký účel a který konkrétní snímek použít. Při ISO 400 již totiž jsou silnější známky softwarové redukce a v jednolitých větších plochách již jsou patrné ostřejší kontury. Snímky tedy jde bezproblémově použít jako zmenšené náhledy, v některých případech (a po úpravě v grafickém editoru) též jako fotografie v měřítku 1:1. Při ISO 800 již nastupuje silně zašuměná plocha s ostrými konturami, takové snímky jsou použitelné jen v krajních případech nebo v nouzi. Stejná situace se opakuje při ISO 1600, kde jsou snímky vinou velice silného digitálního šumu již nepoužitelné. Canon je obecně znám svou schopností produkovat i malé snímače s relativně nízkou hladinou digitálního šumu. IXUS 850 IS je toho živým důkazem a v oblasti šumu představuje nadstandard ve své třídě.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Při fotografování v exteriéru se na něj můžeme zcela spolehnout. V místnostech se žárovkovým osvětlením však doporučujeme přepnout na některý z předdefinovaných módů, případně lze použít také funkci manuálního nastavení WB.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Kvalita snímků je dobrá. Po stránce ostrosti, barevné vyváženosti i kresby detailů vykazuje přístroj nadprůměrné výsledky (což je také z velké části zapříčiněno rozlišením a použitým obrazovým procesorem). Fotografie jsou dobře kontrastní a "čitelné". Ovšem o poznání hůře je na tom kompakt v případě použité optiky, kde se projevují poměrně silně klasické vady objektivu. Na testovacích terčích můžeme pozorovat silnější ztrátu ostrosti v rozích a také výraznější moiré. Podobné je tomu i v případě chromatické aberace, která je také nadprůměrná. Soudkovité zkreslení se projevuje na nejkratším ohnisku, ale ne více než je v daném segmentu běžné. Se zvětšujícím se ohniskem, soudkovité zkreslení mizí (s ním však klesá znatelně i ostrost). Vinětace (ztráta světla v rozích) je zde přijatelná. Nadprůměrně vysokou kvalitu fotografií u Canonu IXUS 850 IS však značně sráží horší objektiv se silnějšími optickými vadami.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800 a 1600.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800 a 1600.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Canon IXUS 850 IS v praxi

Canon IXUS 850 IS reaguje při startu poměrně rychle. Doba která uběhne mezi stiskem tlačítka On/Off a vyexponováním prvního snímku, čítá přesně 2 sekundy. Při fotografování bez namáčknuté spouště, dojde k vyexponování za 0,5 sekundy. Reakce kompaktu po namáčknutí spouště je okamžitá, tedy v našich podmínkách neměřitelná (pod 0,1 s). Zoomování je rozdělenou na cca 8 kroků, při změně z nejkratšího ohniska na nejdelší a naopak uběhne 1,4 sekundy. Automatické ostření pracuje spolehlivě a to i za zhoršených světelných podmínek (což není v této třídě fotoaparátů zdaleka běžným jevem). K dispozici má AF navíc silné asistenční světlo. Automatická měření expozice pracuje též korektně a během testování jsme nezaznamenali žádné "úlety". Pro zpětnou kontrolu správné expozice slouží histogram. Ten však bohužel není dostupný v režimu fotografování, což je škoda a v dnešní době už to lze považovat za zápor (neboť touto funkcí již disponuje spousta kompaktů). Zpoždění displeje se zde vyskytuje stejně jako u všech kompaktů, ale je tolerovatelné.

V případě potřeby můžete fotografovat též přes optický hledáček, ten je však příliš malý než aby byl pohodlně použitelný v praxi, navíc má velký ořez scény. Avšak alespoň jej výrobce prakticky umístil, tudíž nedochází během jeho používání k tzv.: "nosní kolizi" s displejem fotoaparátu. Display můžete regulovat co se týče jasu, což oceníte zejména v přímém protisvětle. Jinak rozlišení displeje zvolil výrobce dostatečně velké, tudíž jak fotografování tak i prohlížení snímků bude příjemné a pohodlné ve všech běžných fotografických situacích. Režim fotografování lze pomocí klávesy "Disp" také úplně vypnout. Pokud někdo bude hledat u IXUSu 850 IS nějaké pokročilé manuální režimy, bude zklamán. Aparát totiž vzhledem ke svému zaměření nic takového neumožňuje. Měnit lze pouze citlivost, vyvážení bílé barvy, funkce blesku a podobně. Mile nás překvapil účinný stabilizátor obrazu IS. Funguje dobře a spolehlivě, zvlášť znatelný je při delších ohniscích nebo fotografování na delší časy. Nabízí možnost práce jak průběžně tak i jen při fotografování (je třeba počítat s tím, že první varianta má logicky vliv na vyšší spotřebu akumulátoru). Optická stabilizace funguje také v případě záznamu videa. Stejně tak lze s IXUSem 850 IS v režimu kamery i zoomovat (viz video ke stažení). Ovládání je pohodlné, praktické a intuitivní. Menu je přehledné a snadno se v něm orientujete. Všechna tlačítka jsou dobře dostupná a mají čitelný chod a okamžitou reakci.

Resumé

Canon IXUS 850 IS je příjemným a designově povedeným kompaktem. Sice nenabízí žádné manuální režimy, ovšem cílová skupina na kterou je "osmsetpadesátka" orientována, to také ani nevyžaduje. Výrobce dobře ví, co nenároční amatérští uživatelé od fotoaparátu očekávají a Canon IXUS 850 IS jim to může nabídnout. Optimální rozlišení, kompaktní rozměry, rozměrný display, optický stabilizátor, příjemný design v kombinaci s celokovovým robustním pláštěm a ohnisko začínající již na 28 mm - to jsou hlavní lákadla této novinky. Na druhou stranu fotoaparát vykazuje i několik negativ, jako například absenci živého histogramu, téměř zbytečný optický hledáček a ne příliš kvalitní optiku, která zbytečně sráží dobrou kvalitu snímků. Celkově vzato se však jedná o příjemný, rychlý a ve své váhové kategorii konkurence schopný kompaktní fotoaparát. Canon IXUS 850 IS již je v prodejních sítích a to za orientační cenu, pohybující se okolo 12 500 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů: Canon IXUS 850IS vs Olympus mju700 vs Panasonic Lumix FX07 vs Sony CyberShot DSC-T30

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

smart zoom

Autor: zef Muž

Založeno: 01.12.2006, 13:12
Odpovědí: 0

Nikde jsem se nedočetl, jestli má tento přístroj obdobný režim zoomu jako např. A 710 IS, kdy - pokud je mi známo - při nastavení nižšího rozlišení nejdříve provádí digitální zoom výřez a pak teprve interpolaci.

Odpovědět na příspěvek

Nabijeni z USB?

Autor: Baldric Muž

Založeno: 01.12.2006, 14:15
Odpovědí: 0

Rad bych poprosil vsechny recenzenty kompaktuy, jestli by nemohli uvadet i to, zda je fotak mozno nabijet z USB portu.
Ja sam to sice nepotrebuju, ale mnoho mych znamych by takovouto informaci ocenilo.
Dekuji

Odpovědět na příspěvek

kompakty

Autor: revell Muž

Založeno: 02.12.2006, 15:51
Odpovědí: 0

jsem rad, ze se uz ten hon za megapixely trochu zpomalil a rekl bych ze vyvoji kompaktu dochazi dech.
Kdyz vemete v uvahu, ze u filmovych se nic nezmenilo za 20 let, co by olivnilo kvalitu fotky (vyjma nejakych elektronickych vychytavek navijeni filmu a par rezimu).

Jinak v kompaktech jsou rozdily hodne male, me vyhovuje telo z masivnejsiho materialu a ne pouhy plast.

Odpovědět na příspěvek

srovnání recenzí

Autor: Mirajs Muž

Založeno: 17.12.2006, 20:12
Odpovědí: 2

Po přečtení této recenze váhám, píšete zde : ...fotoaparát vykazuje i několik negativ ....ne příliš kvalitní optiku. Když si přečtu recenzi předchůdce Ixusu 800 tam to vyznělo mnohem lépe: ....překvapivě též relativně slušné použité optice.... obě recenze jsou od stejného autora, poradí mi někdo co se týče kvality snímků u obou fotoaparátů, není zbytečné platit více za novější model, je vůbec lepší? Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: srovnání recenzí

Autor: revell Muž

Založeno: 21.12.2006, 00:38

pvne si odpovezte na otazku, co vam ten novejsi model prinese navic?

Pokud mate na mysli vyssi iso, megapixely atd, tak si ho klidne kupte, Canon bude jenom rad.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: srovnání recenzí

Autor: Mirajs Muž

Založeno: 23.12.2006, 12:57

No to je právě to, fotky budu dělat jen klasické, žádné velké formáty, tak k čemu honba za megapixely a vyšší iso také nevyužiji, spíše mě zajímá optika, ostrost, zkreslení, prostě výsledek normálních foto jak v přírodě tak v místnostech.

Odpovědět na příspěvek

mass storage

Autor: budulínek Muž

Založeno: 07.01.2007, 13:58
Odpovědí: 0

má nějaký Canon mass storage? Tato 850is asi ne,že.

Odpovědět na příspěvek

Fotografie v interieru

Autor: Lukas Muž

Založeno: 17.04.2007, 10:39
Odpovědí: 0

Dobry den, recence jsou dobre, jen by to chtelo pridat i nejake zive fotografie z interieru (bez blesku i s bleskem). Nejen z ulice kde je vsechno dostatecne ovetlene sluncem.

Odpovědět na příspěvek

Tak nevim

Autor: Frankie Muž

Založeno: 13.06.2007, 22:08
Odpovědí: 3

Tak jsem byl rozhodnutý, pro tento foták, ale po přečtení recenze čtu že má nekvalitiní optiku. Co si z toho mám tedy odnést?... že je to vlastně jen kovová krabička za 10.000,- která bude šumět a fotit nekvalitní fotky?

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nevim

Autor: milos Muž

Založeno: 21.06.2007, 08:33

Je fakt skoda, ze tam neni srovnani aspon s IXUS 800. Takove ty reci o slabe optice jsou dost neuchopitelne, zalezi s cim se to srovnava.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nevim

Autor: milos Muž

Založeno: 21.06.2007, 15:23

Je fakt skoda, ze tam neni srovnani aspon s IXUS 800. Takove ty reci o slabe optice jsou dost neuchopitelne, zalezi s cim se to srovnava.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak nevim

Autor: Josef Muž

Založeno: 15.07.2007, 09:58

Nedávno jsem tenhle foták koupil a fotky jsou z něj celkem pěkné nicméně skutečně mi vadí barevna vada, která se projevuje hlavně na bílých plochách proti obloze (modravá okraje) což ukazuje skutečně na to, že výrobce nezvládl korekci barevné vady objektivu. Muj Sony T5 tohle rozhodně nemá i když celková kvalita fotografie je horší. Naopak si myslím, že hledáček je dobrá věc ve chvíli, kdy víte, že máte skoro vybitou baterii a zapnutý LCD by ji rychle dovybil.

Odpovědět na příspěvek

ixus 850 is

Autor: Chmelda Muž

Založeno: 27.10.2007, 13:12
Odpovědí: 0

Moje zkušenost s tímto fotoaparátem je ta nejlepší. Po špatné volbě s Olympusem Mju750 musím napsat, že IXUS 850 IS je co se obrazové kvality týká o několik tříd lepší. Jeho vykreslování a podání barev je na zcela jiné úrovni. Jsem pyšným majitelem tohoto skvělého kompaktu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: