Casio EX P-600 s osobitým designem a šesti megapixely v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Casio EX P-600 s osobitým designem a šesti megapixely v praxi

20. července 2004, 00.00 | Nová vlajková loď digitálních fotoaparátů společnosti Casio zaujme nejen svým futuristickým vzhledem, ale i širokou škálou funkcí, které usnadňují amatérským fotografům pořizování nevšedních snímků. To vše spolu se čtyřnásobným optickým zoomem, šesti megapixely a velkým displejem v podrobném testu.

{Popis a ovládání}

V únoru tohoto roku byl na trh uveden nový digitální fotoaparát EXILIM EX-P600 od firmy Casio, který nyní zastupuje vrchol její modelové řady. Nabízí kvalitní kovové tělo, osobitý design, velký displej a šest megapixelů obrazového rozlišení.

Konstrukce a design
Při pohledu na tělo přístroje asi každého napadne slovo "terminátor". Designu fotoaparátu nelze upřít futuristický vzhled, který mu i přes jeho relativně malé rozměry dodává na robustnosti. Tělo je kovové s matně stříbrnou barvou, plast vystupuje na povrch pouze v okolí konektoru pro synchronizaci externího blesku, kruhového voliče expozičních režimů a slotu pro paměťovou kartu a baterii. Plastové jsou též krytky baterie a konektorů pro připojení A/V kabelu a USB.

Vysunovací objektiv Canon má závit pro upevnění předsádek, pro které jsou k fotoaparátu dodávány redukční kroužky (pro tele a širokoúhlý). Závit pro předsádky je krytý šroubovací krytkou. Přímo nad objektivem je okénko průhledového optického hledáčku.

 

Zadní stěně, kde se vyskytuje většina ovládacích tlačítek, dominuje vystouplý dvoupalcový LCD displej, nad kterým je optický průhledový hledáček. Ten je bohužel bez dioptrické korekce. Na levé straně je konektor pro synchronizační kabel externího blesku, interní reproduktor a přijímač dálkového ovládání (druhý je také na přední straně fotoaparátu).
Závit pro stativ je netradičně umístěn na kraji spodní strany pod objektivem. Toto řešení však má své výhody, protože hlava stativu nebrání manipulaci s křížovým ovladačem, což je u některých fotoaparátů problém.

Tlačítko ON/OFF je klasicky umístěno na horní straně mezi výstupkem hledáčku a prstencovým ovladačem zoomu. Rozměry těla jsou: 97,5(š) x 67,5(v) x 45,1(h)mm. Bez baterie a paměťové karty tělo váží pouhých 225g.

Technická specifikace
Použitý CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" disponuje šesti milióny efektivních bodů. Pořizuje tak snímky s rozlišením 2816x2112, 2816x1872 (3:2), 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, nebo 640x480 bodů ve formátu JPEG, nebo TIFF a video sekvence s rozlišením 320x240 s neomezenou délkou záznamu ve formátu AVI s frekvencí 15 snímků za sekundu. Digitální zoom je čtyřnásobný a v kombinaci s optickým tedy poskytuje až 16ti násobné přiblížení. Citlivost snímače lze nastavit na auto, 50, 100, 200, nebo 400 ISO.
Objektiv se čtyřnásobným optickým zoomem je od firmy Canon a hrdě se k tomu hlásí. Ohnisková vzdálenost jde nastavit mezi 7,1mm a 28,4mm, což odpovídá 33mm až 132mm při přepočtu na 35m kinofilm. Minimální clona při nejkratším ohnisku je f2,8 a při nejdelším f4,0. Maximální clona je f8,0 na nejkratším ohnisku a f11,1 na nejdelším. Zaostřovací vzdálenost je v normálním režimu v rozsahu od 40cm (od objektivu) do nekonečna. Při zapnutém makro režimu lze ostřit na objekty vzdálené pouze 10cm od objektivu, nejdále však 50cm. Přístroj poskytuje i možnost manuálního ostření, nebo předvolbu pro zaostření na nekonečno. Hledáček je optický s reálným zobrazením ohniskové vzdálenosti, bez možnosti dioptrické korekce. Automatické zaostřování lze nastavit na bod ve středu, multibodové, ostření na zvolený bod, nebo kontinuální ostření.
Vyvážení bílé poskytuje automatické měření, 7 předvoleb, nebo ruční měření. Automatické měření expozice zde má jak klasický režim, kde si uživatel nastaví všechny parametry sám a fotoaparát pouze dopočítá čas a clonu, tak i 25 přednastavených kreativních režimů, které již obsahují přednastavené parametry. Například pro noční snímky jsou nastavovány delší časy závěrky, pro fotografování sportu naopak krátké časy. V nabídce je například i speciální režim, ve kterém fotoaparát exponuje nejdříve levou polovinu snímku a po druhém stisknutí spouště pravou polovinu snímku. Čas a clonu lze také nastavovat ručně, nebo volit jen jeden z těchto parametrů pomocí automatického režimu expozice s prioritou času, nebo clony.
LCD displej s úhlopříčkou 2" a rozlišením 480x240 poskytuje příjemnou úroveň prohlížení fotografií (až 8mi násobné zvětšení), nebo sledování snímané scény. Samozřejmostí je zobrazení histogramu vyfotografovaného snímku. V režimu fotografování je také zobrazován histogram, ale navíc v něm jsou zobrazeny křivky pro každou barvu zvlášť (R,G,B).

Nejkratší expoziční čas lze nastavit na 1/2000s a nejdelší až na 60s. Samozřejmostí je i režim BULB. Korekce automatické expozice lze nastavit na +-2EV po krocích 1/3EV. Automatická expozice se měří z bodu ve středu, s důrazem na střed, nebo z celé plochy. Rychlé sekvenční fotografování nabízí exponování rychlostí 3 snímky za sekundu do celkového počtu 6ti snímků. Pomalé sekvenční snímaní rychlostí cca 2 snímky za sekundu umožňuje nepřetržité snímání až do zaplnění paměťové karty. Na výběr je také "multi sekvenční" snímání ,které zachytí 25 snímků během cca 1,5 sekundy a uloží je do jediného snímku s rozlišením 1600x1200 pixelů. Exponovat lze také s AE, WB a focus bracketingem (exponuje více snímků s různými odchylkami expozice, vyvážení bílé, nebo zaostřené vzdálenosti).
Samospoušť lze nastavit na 10, nebo 2 sekundy, případně použít bezdrátové ovládání (dodávané s přístrojem). Vestavěný blesk má tři různé nastavitelné intenzity a samozřejmostí je i funkce pro redukci červených očí. Jeho dosah je od 0,2m do 2,9m (krátké ohnisko), resp. 2,0m (dlouhé ohnisko).
Nahrávat lze i zvukové komentáře k jednotlivým pořízeným fotografiím a to až v délce 30ti sekund. Samostatné audio nahrávky lze pořizovat až do vyčerpání kapacity paměťové karty. Vše se nahrává ve formátu WAV. Jako paměťové medium se ve fotoaparátu kromě interní 10MB paměti používá SD, nebo MMC karta. Přístroj podporuje standard přímého tisku PictBridge, DPOF a Print Image Matching. Napájení je zajištěno Li-Ion akumulátorem, který je součástí balení. Pro přenos dat slouží USB 1.1 a A/V výstup podporuje normy NTSC a PAL.


Paměťová karta na obrázku není součástí balení.

Ovládání
Vzhledem k úzkému tvaru v oblasti kde fotoaparát držíme, není možné uchopit jej s pocitem stability, ale klouzání prstů naštěstí zabraňuje výstupek na přední straně přístroje. Kromě tlačítka na zapnutí přístroje a prstence ovládajícího elektronický zoom, uprostřed kterého je spoušť, jsou všechny ovládací tlačítka na zadní straně.

 

Nalevo od displeje jsou odshora dolů tři tlačítka, jedno pro sériové snímání/bracketing, druhé pro zamknutí expozice a třetí tzv "EX" tlačítko. Poslední zmiňované slouží při fotografování k přístupu k důležitým parametrům pro fotografování, kterými jsou: vyvážení bílé, citlivost, způsob měření expozice a výběr oblasti zaostřování. V režimu prohlížení fotografií se po jeho stisknutí nabídne volba mazání snímků.
Zvláštností tohoto přístroje je na první pohled značně extravagantní zobrazování informací na displeji (jde samozřejmě přepnout do klasického zobrazení, na které jsme zvyklí z ostatních přístrojů), které dotváří jeho futuristcký image. Není to však jen věc designu, některé jím zobrazované informace přijdou vhod. Například dominující kruhový ukazatel zaostřené vzdálenosti dovoluje kontrolovat zda-li je možno fotoaparát ještě přiblížit k fotografovanému objektu, nebo jestli fotoaparát nezaostřil mimo. Profesionálové samozřejmě nad těmito funkcemi ohrnou nos, ale pro začínající nadšence je to velmi příjemná pomůcka. Stejně i tak grafická interpretace nastaveného času a clony.
Tlačítkem MENU se aktivuje hlavní nabídka pro změnu všech parametrů přístroje. První záložka REC slouží pro změnu parametrů důležitých pro expozici snímků. Na výběr je rozlišení (2816x2112, 2816x1872 (3:2), 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, nebo 640x480), kvalita (fine, normal, economy, TIFF), kompenzace expozice, vyvážení bílé (auto, slunce, zataženo, stín, žárovka, zářivka 1, zářivka 2, blesk a manuální měření), citlivost (auto, 50, 100, 200 a 400 ISO), zaostřovací mód (hybridní, porovnávající kontrast a kontinuální), volba oblasti zaostření (bod ve středu, vícebodové, nebo libovolný bod), měření expozice (plošné, s důrazem na střed a bod ve středu), zvukový komentář po vyfotografování, filtr (černobílý, sepia, červený, zelený, modrý, žlutý, růžový, nebo nachový), ostrost (hard, normal, soft), saturace (vysoká, normální, nízká), kontrast (vysoký, normální, nízký), intenzita blesku (silný, normální, slabý), zobrazení mřížky, aktivace digitálního zoomu, zobrazení náhledu snímku po vyfotografování a nastavení funkce křížového voliče. Záložka MEMORY slouží k označení parametrů, které se mají uchovat i po vypnutí přístroje. Třetí záložka SET UP obsahuje nastavení zvuků, aktivaci úvodní animace po zapnutí, resetování číslování souborů, nastavení času, nastavení jazyka, volba úsporného režimu, formát video výstupu, formátování paměti a resetování nastavení přístroje. V režimu prohlížení fotografií lze snímky libovolně rotovat, zmenšovat, ořezávat, nebo přesouvat z interní paměti na kartu a naopak.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu na fotografiích je srovnatelná s konkurencí. Citlivosti 50 a 100 ISO poskytují velmi dobré výsledky. Fotografie exponované při citlivosti 200 ISO již při přiblížení nesou známky přítomnosti šumu. Citlivost 400 ISO již je poznamenaná šumem velkou měrou, ale stále je pro určité účely použitelná.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů) 50, 100, 200 a 400 ISO

Automatické vyvážení bílé pracuje ve dne velmi dobře, ale při specifickém osvětlení (žárovky) je přeci jen bezpečnější využít ručního zásahu, případně ručně změřit balanci barev pomocí plochy s neutrální šedou barvou.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Objektiv od Canonu trochu překvapivě nezazářil tak, jak bychom čekali. Na nejkratším ohnisku vykazuje stejně jako jeho konkurence mírné soudkovité zkreslení, přijatelnou aberaci i ostrost. Změnou na nejdelší ohnisko sice dosáhneme napravení soudkovitého zkreslení, ale bohužel se změní na poduškovité zkreslení a také se částečně zhorší ostrost. V tomto je objektiv o mnoho pozadu oproti konkurenci.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 33 mm, vpravo 132 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo 33 mm, vpravo 132 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Praktické zkušenosti
Testovaný fotoaparát podával velmi slušné výkony a díky množství funkcí a přednastavených režimů je fotografování s ním zábavnou a jednoduchou záležitostí. Vyniká velmi rychlou odezvou spouště, pokud ji však máte namáčknutu. Celkový start fotoaparátu trvá zhruba 2,5 sekundy. Doba do exponování snímku po stisknutí spouště bez předchozího namáčknutí trvá cca půl sekundy až sekundu, záleží na podmínkách za jak dlouho autofokus zaostří. Při namáčknutí spouště se zobrazování snímané scény na displeji na okamžik zastaví. Pokud zvolíme režim manuálního ostření, tak se nám výřez ze snímané scény zvětší přes celý displej. Pomáhá nám to tak lépe kontrolovat zaostření.
Ne příliš častým jevem mezi digitálními fotoaparáty je interní paměť. Bohužel. P-600 sice nabízí "pouze" 10MB, ale i tak se tento prostor někdy může hodit. Vejde se na něj v největší kompresi v nejmenším rozlišení až 92 fotografií.
Prohlížení fotografií je velmi rychlé a stejně tak i jejich přibližování. Zajímavostí je možnost vyvolání kalendáře a rychlé nalezení snímků podle data vyfotografování.
Tlačítko EX na levé straně přístroje má urychlovat práci při fotografování, ale uvítali bychom, kdyby nabízelo i možnost změny rozlišení fotografií. Signalizace stavu baterie se při našem testování chovala trochu nepředvídatelně, chvílemi ukazovala plnou baterii a chvílemi upozorňovala na vybitý stav. Tento jev byl ale zřejmě způsoben častým vypínáním a zapínáním přístroje či stavem akumulátoru.
Ovládání zoomu je odstupňováno na 10 kroků, škoda že v rozsahu 4x zoomu není trochu jemnější. Na druhou stranu je díky tomu změna ohniska od nejkratšího po nejdelší je jasně odkrokována. Automatická expozice pracuje velmi dobře.

Závěr
Casio EX P-600 je přístroj vybavený mnoha pomůckami, které pomáhají vytvářet kvalitní snímky začínajícím fotografům. Své šťastné majitele si také určitě najde mezi mladší generací, která ocení futuristický a originální design kovového těla. Šest megapixelů zaručuje vynikající kvalitu při tisku a čtyřnásobný optický zoom je standardem vyšší střední třídy. Fotografování s tímto přístrojem usnadňuje rychlá spoušť a velký LCD displej. Paradoxně nejslabším místem se při našem testu ukázal být objektiv od Canonu, který v kooperaci se 6MPix snímačem nepodával jinak oslnivé výsledky. I tak je ale P-600 fotoaparátem, který nadchne fotoamatéra jak ovládáním, tak i celkovou kvalitou záznamu. Doporučená koncová cena stanovená českým dovozcem je 20.990,- Kč včetně daně.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: