Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Fujifilm FinePix E500 - levný 4 MPix manuální kompakt v praxi
23. června 2005, 00.00 | Je tomu téměř rok, co byl na trh uveden digitální kompaktní fotoaparát Fuji FinePix E500. Stále je však aktuální jako levná alternativa současných novinek. Obrazové rozlišení 4MPix stačí pro amatérské potřeby, stejně jako 3,2x optický zoom se širokoúhlým počátečním ohniskem a velký dvoupalcový displej. Jako nadstandard je zde i možnost plně manuálního nastavení expozice.
{Popis a konstrukce}Je tomu téměř rok, co byl na trh uveden digitální kompaktní fotoaparát Fuji FinePix E500. Stále je však aktuální jako levná alternativa současných novinek. Obrazové rozlišení 4 MPix stačí pro amatérské potřeby, stejně jako 3,2x optický zoom se širokoúhlým počátečním ohniskem a velký dvoupalcový displej. Jako nadstandard je zde i možnost plně manuálního nastavení expozice.
Konstrukce a design
Fotoaparáty řady E5xx se sobě nápadně podobají. Opticky ostré hrany obdélníkového fotoaparátu kontrastují s vystouplým zaobleným gripem, který má pogumovaný povrch pro lepší držení fotoaparátu. Matně stříbrná barvu těla doplňuje lesklý prstenec okolo objektivu, pod kterým je po jeho odstranění bajonet pro uchycení předsádek. Přední strana fotoaparátu je kovová, zbytek těla je plastový. Objektiv se vysunuje z přední strany, okolo něj je výše zmíněný kruhový kryt bajonetu předsádek, který se uvolňuje tlačítkem vlevo dole. V pravém horním rohu je průzor optického průhledového hledáčku a senzor blesku. Indikátor samospouště je umístěn v lesklém proužku na přední straně gripu. Mezi objektivem a gripem je mikrofon zaznamenávající zvukové poznámky a zvuk video sekvencí.
Na levém boku se nachází reproduktor a nijak nekryté konektory A/V výstupu, USB a externího napájení. Z horní strany vyskakuje interní blesk, který se uvolňuje mechanickou pojistkou. Napravo od blesku je tlačítko pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu, kruhový volič expozičních režimů a tlačítko spouště. Na spodní straně je umístěn plastový závit pro stativ a celou spodní část gripu zabírají plastová dvířka, která chrání prostor pro dvě baterie a paměťovou kartu.
Miniaturní optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce je umístěn v horním levém rohu zadní strany. Velkou část plochy zadní strany zabírá velký displej. Nalevo od něj je tlačítko pro nastavení kompenzace expozice. Nad displejem nalezneme pojistku pro uvolnění blesku a napravo od displeje je přepínač mezi režimem fotografování a prohlížení snímků, tlačítko F (jeho funkce si popíšeme v části Ovládání) křížový ovladač a tlačítko Back. V pravém horním rohu je kolébkový ovladač zoomu.
Rozměry fotoaparátu jsou velmi příjemné, má dostatečné rozměry pro pohodlné držení a zároveň kompaktní rozměry pro snadný transport. Šířka přístroje je 101 mm, výška 60,5 mm a hloubka 32,6 mm. Hmotnost bez baterie a paměťové karty je cca 176 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
I když je Fujifilm znám vývojem snímačů typu Super CCD, tak do levnějším přístrojů montuje klasické CCD snímače, což je případ i modelu E500. Efektivní rozlišení je 4,1 MPix a úhlopříčka 1/2,5“. Snímkům můžeme nastavit rozlišení 2 304 x 1 728, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů. Pro fotografování lze nastavit citlivost ISO 80, 100, 200 a 400. Můžeme pořizovat i ozvučené video sekvence s rozlišením 320 x 20 nebo 160 x 120 bodů s frekvencí 10 snímků za sekundu ve formátu AVI.
Objektiv Fujinon Zoom Lens s 3,2x optickým zoomem má rozsah ohniskové vzdálenosti od 4,7 mm do 15,1 mm (ekvivalent kinofilmu je 28-91 mm) a světelnost F2,9-5,5. Maximální clonové číslo je F8,0. Rozsah zaostřovacích vzdáleností je v klasickém režimu 60 cm až nekonečno, v makro režimu 6,7 cm až 80 cm a v super makro režimu od 2,6 cm do 15 cm. Zaostřování je možné zvolit automatické pasivní nebo manuální. Hledáček je optický průhledový s reálným zobrazením zoomu bez možnosti dioptrické korekce. Pokrývá cca 80% scény.
Rychlost závěrky se může pohybovat od 1/2 000 s do 2 s, v závislosti na expozičním režimu. Kromě několika scénických režimů (portrét, krajina, sport, noc) má fotoaparát manuální režim, automatický režim a režimy s prioritou času a clony. To dává pokročilým uživatelům více svobody při fotografování. Expozice se měří celoplošně na 64 zónách nebo bodově. V případě volby automatického, nebo jednoho z poloautomatických režimů máme k dispozici kompenzaci expozice o +-2EV po 1/3EV krocích.
Vyvážení bílé barvy nastavuje automatické měření nebo uživatel pomocí volby jedné z přednastavených hodnot: slunce, zataženo, zářivka 1, zářivka 2, zářivka 3 a žárovka. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 0,3 m do 4,1 m na nejkratším ohnisku a od 0,6 m do 2 m na nejdelším. Zvolit můžeme režim: auto, redukce červených očí, vynucený záblesk, synchronizace s dlouhým časem závěrky a redukce červených očí + synchronizace s dlouhým časem. Intenzitu záblesku můžeme regulovat v pěti krocích.
Pro ukládání snímků a video sekvencí je použita xD paměťová karta (podporovány jsou karty až do kapacity 512 MB). LCD TFT displej disponuje úhlopříčkou 2“ a 154 000 zobrazovacími body. Pokrývá cca 96% scény. Pro připojení disponuje přístroj video výstupem s formáty PAL a NTSC a datovým výstupem USB. Pomocí USB lze také fotoaparát připojit k tiskárně pomocí PictBridge (přímý tisk bez přítomnosti počítače). Napájení zajišťují dvě tužkové AA baterie.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Fotoaparát se zapíná delším stisknutím tlačítka na horní straně. I když fotoaparát má možnost nastavení expozice i zaostření manuálně, tak ovládání je jednoduché. Kruhovým voličem si nastavíme požadovaný expoziční režim a tlačítkem po levé straně displeje můžeme nastavit kompenzaci expozice nebo clonové číslo (při současném držení tlačítka a používání křížového ovladače). Čas expozice nastavujeme pohybem nahoru a dolů křížovým ovladačem. Stisknutím vlevo aktivujeme makro režim a stiskem vpravo nastavíme režim blesku.
Tlačítko F slouží pro rychlé nastavení citlivosti, rozlišení a barevného filtru v režimu fotografování a pro přímý tisk v režimu prohlížení snímků. Zbývající nastavení se nachází v menu, které vyvoláme stisknutím středového tlačítka křížového ovladače. Zde nastavíme samospoušť, oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, režim zaostřování, ostrost snímků a kompenzaci záblesku vestavěného blesku. V režimu prohlížení snímků je v menu možnost mazání a zamykání snímků, automatického prohlížení, pořízení zvukové poznámky a ořezávání snímků.
Menu má v obou režimech jako poslední položku možnost regulace jasu displeje a aktivace setupu, ve kterém můžeme nastavit zobrazování snímku po vyfotografování, automatické vypínání, formátování karty, zvuky, datum, režim USB (přenos dat do počítače, PictBridge), uvítací snímek zobrazený po zapnutí přístroje, jazyk, formát video výstupu, resetování nastavení a aktivovat vybíjení baterií.
Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je přijatelná vzhledem ke kategorii amatérských kompaktů. Na citlivosti ISO 80 není šum takřka vůbec patrný ani při zobrazení 1:1. Citlivost ISO 100 je na tom obdobně a můžeme ji v klidu používat. U citlivosti ISO 200 se na snímcích při zobrazení 1:1 objevuje znatelný šum, který má však velmi malá zrno a je tolerovatelný, pokud nebudeme tisknout velké snímky nebo dělat radikální výřezy. Snímky pořízené s citlivostí ISO 400 jsou překvapivě kvalitní. I noční snímky mají dobrou úroveň šumu, což je zřejmě výsledek softwarové redukce šumu při delších expozicích. Problémem jsou však jednolité plochy, kde je šum silnější, což se projevilo například na testovacích terčích. Upravené a zmenšené snímky pořízené s touto citlivostí však lze používat.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400)
Automatické vyvážení bílé podává průměrně dobré výsledky. V žárovkovém osvětlení je lepší zvolit odpovídající předvolbu. Přístroj bohužel neumožňuje manuální měření vyvážení bílé.
Ostrost a rozlišení odpovídají dané kategorii. Na první pohled působí snímky neostře, ovšem i přes (v současné době) relativně malé rozlišení obsahují dostatek detailů a ostrost lze vyřešit nastavením fotoaparátu nebo dodatečnou úpravou. Pro začínající amatéry a rodinné použití jsou však snímky kvalitní a dobře použitelné. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku se postupně mění až na poduškovité na nejdelším ohnisku. Snímky lehce trpí chromatickou aberací, která se projevuje fialovými konturami na kontrastních přechodech (černá-bílá apod). Vinětace je zanedbatelná. Celkově jsou snímky poměrně kontrastní.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka pro zapnutí přístroje do pořízení prvního snímku uplynou cca 3 s. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka okamžité, v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je zpoždění cca 0,4 s. Displej má lehké zpoždění, které lze tolerovat, a je běžné i u konkurence. Při namáčknutí spouště se zobrazování na displeji na okamžik zastaví.
Na automatickou expozici je spolehnutí, stejně jako na autofokus, který podává relativně dobré výkony i ve špatném osvětlení. Velkou výhodou tohoto fotoaparátu je možnost manuálního nastavení expozičních hodnot a zaostření. Bohužel však pro lepší určení správné expozice chybí u snímků zobrazení histogramu. Při manuálním zaostřování není zobrazena žádná stupnice, která by ulehčila orientaci nebo naznačila na jakou vzdálenost je zaostřeno.
Závěr
Fuji FinePix E500 je dobrý fotoaparát nabízející za svou cenu velké množství funkcí včetně manuálního nastaveni expozice a zaostření. Stejně tak může potenciální zájemce potěšit i poměrně dobrý makro režim. Maloobchodní doporučená cena (cena stanovená dovozcem, skutečná cena na trhu bývá nižší) je 8 490,- Kč včetně DPH. Fotoaparát je určen jak amatérům, kteří s digitální fotografií začínají, tak i pro méně majetné pokročilé uživatele.
::Technické parametry Fujifilm FinePix E500
::Technické parametry Fujifilm E500 vs Canon A520
Živé fotografie
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014